Az orosz védelmi minisztérium elállt az olasz Iveco LMV M65 Lynx (az orosz hadseregben Hiúzként ismert) típusú páncélozott járművek további vásárlásától. A hírt a szárazföldi erők főparancsnoka, Vladimir Csirkin vezérezredes jelentette be. A hadsereg jelenleg az orosz páncélozott gépjárművek – „Tigris”, „Farkas” és „Medve” – beszerzését helyezi előtérbe.
Az első szerződést, amelynek értelmében 1 775 darab „Hiúzt” gyártanak Oroszországban 2011-ben írták alá az olasz Iveco céggel. A kontraktus ellenértéke 1,5 milliárd dollár volt. Kezdetben az orosz védelmi minisztérium úgy tervezte, hogy a 2013-2015 közötti időszakban 727 darab „Hiúzt” állít hadrendbe.
2012 júliusában vált ismertté, hogy a védelmi minisztérium emelni kívánta a beszerzendő olasz páncélozott gépjármüvek számát a már említett időszakban az eredeti 727 darabról háromezer darabra. A jelenlegi helyzetben az 1 775 darab páncélozott gépjármü vásárlásáról szóló szerződést teljes egészében megvalósítják – az esetleges büntető szankciók elkerülése miatt –, ugyanakkor a „fennmaradó” 1 275 darab gépjármüvet nem vásárolják meg. A hadsereg napjainkig 67 darab „Hiúzt” vett át.
Az olasz páncélozott gépjármüvek beszerzéséről szóló döntést 2011-ben hozták meg, egy összehasonlító tesztsorozat után, amelynek az orosz „Tigris” páncélozott gépjármü is résztvevője volt. A teszt után a hadsereg képviselői a „Hiúz” javára döntöttek, annak jobb védelmi képességei miatt. A döntést nagyban befolyásolták a típus NATO tapasztalatai, amelyeket a gépjármü iraki alkalmazása során szereztek. Így azonban nem voltak biztosítottak az egyenlő feltételek, mivel a „Hiúzt” száraz, sivatagi körülmények között tesztelték, addig a „Tigris” rossz időjárási körülmények között teljesített.
Mindeközben a szárazföldi parancsnokság kijelentette, hogy az orosz védelmi minisztérium szintén nem vásárol olasz, Centauro típusú kerekes harckocsikat sem, amelyek tesztjei napjainkban zajlanak a kubinkai gyakorlótéren. „Ezeket a programokat még a védelmi minisztérium előző menedzsmentje indította el és mi, hogy megőrizzük a jó kapcsolatot, a szerződés egy részét kötelező érvényünek tekintjük magunkra nézve”, - nyilatkozta Csirkin.