2025. 06. 16. hétfő
Jusztin
: 403 Ft   : 349 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

56 fegyverei: A PPS géppisztoly

Art of WAR  |  2006. 10. 23., 18:43

A második világháború során volt tapasztalható a fegyverek legnagyobb mérvű fejlődése. Számolatlanul jelentek meg az újabbnál újabb technikai megoldások, fegyverek. Mindez a kézifegyvereknél is megfigyelhető. Az egyik legérdekesebb és a hagyományos megoldásoktól leginkább eltérő a PPS-41 típusú szovjet géppisztoly volt. Kivitelezése, technikai megoldásai szinte egyedülállóak voltak abban a korban. Külsőségeiben csak a finnek által gyártott géppisztoly volt hozzá hasonló.

A II. világháború során a Spagin által tervezett és a szovjet hadseregben rendszeresített PPS-41 a rosszul sikerült PPD-40-es kiváltására készült. A fegyver sorozatgyártását 1940. december 21-én hagyta jóvá a Vörös Hadsereg vezetése, és természetesen Sztálin. A gyártás hosszas előkészületek után 1941 júniusában kezdődött meg a Zagorszki fegyvergyárban.

Szinte még csak az első darabok jöttek le a futószalagokról, amikor a sorozatos német támadások miatt a gyártósorok áttelepítése mellett döntöttek. A meglévő eszközöket keletre, Kirov környékére evakuálták. A folyamatos gyártás és a harcoló alakulatok zavartalan ellátása érdekében további három gyárban indították be a PPS-41 gyártását. A moszkvai gyár például 1945-ig 3,5 millió darabot gyártott le. 

A gyártósorok mellett nők dolgoztak

A PPS-41 szabad hátrasiklású tömegzáras rendszerü fegyver. A zár lövéskor a kiáramló gázok hatására hátrafelé mozog, amely során a hüvelyt kihúzza a csőből, és azt kiveti a fegyverből. A helyretoló rugó energiájának segítségével a zár előremozog, a következő lőszert betolja a fegyverbe, és lezárja a töltényürt. Ez a folyamat mindaddig tart, míg az elsütőbillentyüt elhúzva tartják. A fegyverágy és a tusa fából készült. A tusa nyaka a fegyver markolatához hasonló formát kapott. A fegyver csövét - a hütés hatásfokának növelése érdekében - végig perforált lemezborítással látták le. A csővég kialakítása a lángrejtő és kompenzátor szerepét egyaránt ellátja. A fegyver egyik érdekessége a 71 lőszer befogadására alkalmas dobtár.

Jól látható a dobtár és a csövet körülölelő perforált lemez

Gyártottak ugyan a fegyverhez 35 lőszer befogadására képes ívtárat, de ez közel sem volt oly népszerü, mint a szinte végtelenített dobtár. A kisebb ívtárat parancsnoki tárnak is nevezték. Ez a hatalmas lőszermennyiség, illetve a 900 lövés/perc tüzgyorsaság tette a lövészárkok és a városi harcok egyik legfélelmetesebb eszközévé. Tehát a közelharc kiváló eszköze volt, de csak a közelharcé, hiszen a hatásos lőtávolsága csupán 200 méter volt, ezen a távolságon túl célzott lövés leadására nem volt esély. A célzást tovább nehezítette, hogy a fegyver 3,65 kilogrammos súlya töltött tárral 5,5 kilogrammra növekedett, és ezzel együtt a fegyver kiegyensúlyozatlanná vált.  Spagin 1942-ben áttervezte a fegyvert, tovább egyszerüsítette a szerkezetét, valamint a fatusa helyett behajtható válltámaszt alkalmazott. A PPS-42 néven rendszeresített fegyvert Spagin az ejtőernyősök, harcjármüvek kezelőszemélyzete számára kiírt pályázatra szánta. Ezt a pályázatot nem nyerte el, így a sorozatgyártására sem került sor. A fegyver továbbfejlesztett változata 1945-re készült el PPS-45 néven. Ez típus már teljes egészében fémből készült. Ennek a típusnak azonban nem volt esélye az életben maradásra, mert ekkor már megkezdte térhódítását a Kalasnyikov nevéhez füződő gépkarabélycsalád. 

  Együtt a két vetélytárs

A PPS-41 tömegfegyver volt. Müködése megfelelt a szovjet hadsereg harcászati elvének, azaz hogy a nagy tömegben támadó seregtestek a lehető legtöbb fegyverből a legnagyobb tüzzáport zúdítsák az ellenségre. A nagy mennyiségen volt minden téren a hangsúly, a pontosság másodrendü volt. A PPS-41 nagy tüzgyorsaságával és a nagy mennyiségü lőszer befogadására képes dobtárjával hüséges társa volt ennek az elméletnek. Nem szabad azonban azt sem elfelejtenünk, hogy a németek MP-40-esével szemben ez a fegyver jól türte az időjárás-változásokat, és kevésbé igényelte a folyamatos karbantartásokat.

Ha tetszett a cikk, kövesse a
Háború Művészetét a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 06. 14., 15:43
Egy új harcjármű rendszerbe állításakor az első lépések egyik legfontosabbika a kezelők vezetési rutinjának megszerzése. A június 11-ei héten az MH Klapka György 1. Páncélosdandár egyik legkorszerűbb eszközével, a Leopard 2A7HU típusú harckocsival gyakorolják a harcjárművezetők többek között a közúton való közlekedést.
2024. 06. 11., 14:36
Június 11-én és 12-én összesen 13 Gidrán harcjármű érkezik az MH Klapka György 1. Páncélosdandárhoz Tatára – jelentette be a honvédelmi miniszter.
   MÁSOK ÍRTÁK
2024. 07. 11., 10:52
A Honvéd Vezérkar és a zalaegerszegi MouldTech Systems Kft. között létrejött együttműködés keretében drónos meteorológiai mérések segítik a 46. Katonai Ejtőernyős Világbajnokság szervezőit.
2024. 07. 04., 09:57
A magyar kormány korábbi döntései alapján az állam 2024. szeptember 1-jétől térítésmentesen biztosítja a végzős középiskolások részére a „B” kategóriás vezetői engedély megszerzését, ami a KRESZ és az egészségügyi oktatást tartalmazza.
2024. 07. 03., 11:26
Különleges, római kori szarmata telep feltárásakor kerültek elő veszélyes robbanóeszközök a földből.
2024. 07. 02., 11:49
A Magyar Védelmi Exportügynökség (VEX) saját nemzeti standot állított június 17-21. között a párizsi Eurosatory védelmi ipari kiállításon, amely az egyik legnevesebb európai védelmi kiállítás.

  JETfly Magazin

2025. június 12-én, több mint négy évtizednyi szolgálat után, ünnepélyes keretek között búcsúztatta ikonikus kiképző repülőgép típusát, az MB-339A-t, az Olasz Légierő.

  NÉPSZERŰ HÍREK