2023. 06. 04.
Bulcsú
: 371 Ft   : 344 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Fapados légiveszély vs. hi-tech védelem

Art of WAR  |  2016. 01. 05., 13:05

A pilóta nélküli repülő eszközök (Unmanned Aerial Vehicle – a továbbiakban UAV) elleni fegyverek nagyszámú megjelenése arra utal, hogy a komolyabb fejlesztésekre fordítható védelmi költségvetéssel rendelkező országokban tudatosult az ilyen fegyverek kifejleszésének a szükségessége, sőt mi több, a hatékony UAV-k elleni védelem árát megfizetni is hajlandóak.

A fenti kategóriába tartozó fegyverek iránti keresletet a piacokon a kisméretű, olcsón beszerezhető UAV-k egyre nagyobb mértékben történő megjelenése váltotta ki, amelyeket a bűnözők és az Iszlám Állam terroristái már alkalmaznak, illetve a továbbiakban is felhasználhatnak. 

Ezeknek a sokkal kifinomultabb, úgynevezett UAV-k elleni védelmi (Anti UAV Defense) rendszereknek a használata biztonságosabb, mivel lézerrel vagy elektronikus jelekkel semmisítik meg (illetve hatástalanítják) a pilóta nélküli légi járműveket, aminek köszönhetően azok kisebb kockázatot jelentenek a civil lakosságra. Példának okáért egy Kompakt Lézerfegyver Rendszer (Compact Laser Weapon System – CLWS) elég könnyű ahhoz, hogy helikopterre vagy Hummerre szereljék fel. Az eszköz képes fizikailag megsemmisíteni kisméretű UAV-ket 2 kilométeres, illetve azok szenzorjainak (például a videokameráinak) üzemképtelenné tételére akár 7 kilométeres távolságig.

(A Hummer számos ország hadereje által használt HMMWV – High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle, magyarul nagy mozgékonyságú többcélú kerekes jármű. A Hummer egyike a legnagyobb 4x4 (négykerék-meghajtású) gépjárműveknek, aránylag magas üzemanyag fogyasztással – a fordító kiegészítése) A Kompakt Lézerfegyver Rendszer tűzvezető eleme a kijelölt célt automatikusan követi és lézert a kiválasztott célon tartja a lövés ideje alatt. Egy UAV lelövése, vagy kameráinak üzemképtelenné tétele maximum 15 másodperces lézer kibocsájtást vehet igénybe.

Létezik egy másik, még kisebb méretű fegyverrendszer, ami egy személy által szállítható és működtethető. Ez az úgynevezett Drónvédelmi (DroneDefender) rendszer egy 6,8 kilógrammos elektronikus lőfegyver, ami képes megzavarni egy kisméretű drón vezérlő jelét. A fegyver, tekintettel annak néhány száz méteres hatótávolságára, a rendőrség számára jelenthet megoldást a drónok elleni védelemben. Létezik egy a Drónvédelmi rendszerhez hasonló csúcsminőségű rendszer is, ami képes többféle szenzor (vizuális, hő, radar) adatait felhasználni a kisméretű UAV-k felderítésére, majd fókuszált rádiójel zavarással megszakítani az UAV és az azt irányító jeladó közötti kapcsolatot és ezzel a legtöbb esetben megakadályozva azt a tervezett feladata végrehajtásában.

A fenti UAV-k elleni védelmi rendszerek felderítési távolsága 10 kilométer (vagy több), a zavarási képesség határa néhány kilométertől 8 kilométerig változhat. A védelmi rendszer azonban hatástalan lehet az előre programozott útvonalú és feladatú UAV-k esetében. (A pilóta nélküli repülőgép - angolul Unmanned Aerial Vehicle, UAV, am. „személyzet nélküli légi jármű”, vagy Remotely Piloted (Aerial) Vehicle, RPV, am. „távolról irányított (légi) jármű”, vagy drón (az angol drone = here (méh) szóból -  elsősorban katonai feladatokra alkalmazott olyan repülőeszköz, mely valamilyen ön- vagy távirányítással (leggyakrabban a kettő kombinációjával) rendelkezik, emiatt fedélzetén nincsen szükség pilótára. Amennyiben katonai célokra használják, a harci robotok egyik fajtája – a fordító kiegészítése). A pilóta nélküli repülőeszközöket légifényképek készítésére vagy akár kismennyiségű robbanószer célba juttatására is használhatják.

Mindeddig senki sem próbálta alkalmazni, vagy legalábbis sikerrel nem alkalmazott kisméretű, felfegyverzett UAV-t, azonban Észak-Koreát, hivatalos nevén a Koreai Népi Demokratikus Köztársaságot már tetten érték automatikus irányítású kisméretű felderítő UAV alkalmazásán. Ha ezeket az eszközöket észlelik, akkor a jelenleg rendelkezésre álló hagyományos föld-levegő, vagy levegő-levegő légvédelmi fegyverekkel (rakétával vagy géppuskával) kell, hogy megsemmisítsék.

Izrael Állam és a Koreai Köztársaság számos esetben kényszerült a fenti módszerre. Az izraelieknek sok dolguk akadt a kisméretű, gyakran iráni gyártású UAV-ek használó iszlamista terrorista csoportokkal. Izrael Állam és a Koreai Köztársaság több szenzorrendszer, többek között olyan új radarok telepítésével reagált a fenyegetésre, amelyek képesek a legkisebb UAV-k felderítésére függetlenül attól, hogy mekkora sebességgel és milyen magasságon repülnek.

A rakéták és géppuskák UAV-k elleni alkalmazásának azonban a legnagyobb hátránya az, hogy a rakéták és a lövedékek földre visszahulló maradványai gyakran embereket (az esetek többségében civileket) sebesíthetnek vagy ölhetnek meg.

Fordította, összeállította: Halász Csaba őrnagy

Forrás: MH 12. Arrabona Légvédelmi Rakétaezred

Ha tetszett a cikk, kövesse a
Háború Művészetét a Facebookon!

Még több friss hír

2023. 05. 09., 10:25
1986. április 26-án történt meg Európa legnagyobb nukleáris katasztrófája. A csernobili Vlagyimir Iljics Lenin atomerőmű 4-es számú RBMK-1000 típusú, grafitrudas szabályozású reaktorblokkja a konstrukció tervezési hibája, illetve sorozatos emberi mulasztások miatt kigyulladt, majd a keletkezett gőz szétvetette magát a reaktort, illetve az annak helyet adó épület tetőszerkezetét is.
2023. 04. 17., 09:54
A Sargasso-tenger évszázadok óta az Atlanti-óceán egyik leghírhedtebb térségének számít, többek között azért, mert területén fekszik a Bermuda-háromszög is.
2023-04-27 12:51:07
Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter javaslatára Novák Katalin köztársasági elnök a mai nappal felmentette beosztásából dr. Ruszin-Szendi Romulusz altábornagyot, a Honvéd Vezérkar főnökét. A feladat ellátására a honvédelmi miniszter dr. Böröndi Gábor altábornagyot, a Magyar Honvédség brüsszeli NATO és EU Katonai Képviselő Hivatalának vezetőjét javasolja.
   MÁSOK ÍRTÁK
2023. 06. 02., 09:19
Magyar idő szerint 2023. április 14-én 14 óra 15 perckor egy Ariane–5 hordozórakétán a francia guyanai Kourouról elindult az Európai Űrügynökség JUICE űrszondája a Jupiter bolygó Euro­pa, Ganymedes és Callisto elnevezésű jeges holdjaihoz, hogy ezeket 2031-ben elérve különféle tudományos vizsgálatokat végezzen.
2023. 06. 01., 09:59
Csehország védelmi kiadásai a jövőben az éves bruttó hazai termék (GDP) legalább két százalékát fogják kitenni. A vonatkozó törvényt a képviselőház után május 31-én, a cseh szenátus is jóváhagyta, érvénybe lépéséhez csak az államfő aláírása szükséges.
2023. 05. 31., 14:34
A Magyar Honvédség éjszakai éleslövészettel egybekötött kiképzési feladatot hajt végre május 31-én és június 1-jén 14.00-24.00 óra között a „nullaponti” lőtéren, Bakonykútiban és térségében.
2023. 05. 23., 12:47
A Magyar Honvédség fennállásának 175. évfordulója alkalmából a Magyar Nemzeti Bank (MNB) 100 forintos forgalmiérme-emlékváltozatot bocsát ki május 23-án, kedden, egymillió példányban – közölte a jegybank az MTI-vel.

  JETfly Magazin