2025. 04. 27.
Zita
: 407 Ft   : 359 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

HUNOR-program: 60 tudományos kísérletet végez majd az Ax-4 űrmisszió legénysége

HUNOR-program: 60 tudományos kísérletet végez majd az Ax-4 űrmisszió legénysége
JETfly  |  2025. 04. 03., 20:30
HUNOR-program: 60 tudományos kísérletet végez majd az Ax-4 űrmisszió legénysége

A legkorábban idén májusban induló Ax-4 küldetés kutatási programja mintegy hatvan tudományos vizsgálatot és tevékenységet foglal magába - írták a HUNOR-Magyar Űrhajós Program Facebook-bejegyzésében 2025. április 3-án, csütörtökön.

Úgy fogalmaztak: az Ax-4 misszió történelmet ír, mivel még sosem végeztek ennyi kísérletet az Axiom Space küldetései során. A négy ország (Egyesült Államok, ESA/Lengyelország, India, Magyarország) űrhajósaival induló misszió által végzett vizsgálatok középpontjában többek között a cukorbeteg űrhajósok orvosi támogatása, valamint a mikrogravitáció emberi agyra és testre gyakorolt fiziológiai hatásai állnak - fűzték hozzá.

A tájékoztatás szerint a kutatások kiterjednek az ízületek, a véráramlás, az őssejtek, a daganatos sejtek és a sugárzás hatásainak vizsgálatára is. Mindezek célja az űrhajósok felkészítési folyamatának továbbfejlesztése, valamint a földi orvostudomány fejlődésének elősegítése - hangsúlyozták. Hozzátették: a HUNOR-program Ax-4 küldetés keretében végzett kutatásai az emberi szervezetet és különféle anyagokat érő űrbeli hatások megismerését célozzák. Az eredmények nemcsak a jövő űrkutatását támogatják, hanem a Földön is alkalmazhatók.

Arra is kitértek, hogy a magyar kutatóűrhajós, Kapu Tibor csaknem harminc magyar kísérletet fog elvégezni a Nemzetközi Űrállomás fedélzetén. Vizsgálja majd az emberi mikrobiom (baktérium-, vírus- és gombaflóra) űrbéli változásait, feladata lesz a bolygólégköri dinamika modellezése folyadékkísérlettel, a sugárzás okozta DNS-károsodás kijavításában szerepet játszó mechanizmusok feltérképezése, valamint a kognitív képességek és a mozgáskoordináció változásainak vizsgálata mikrogravitációs környezetben.

A kísérletek között szerepel a nanoszálalapú gyógyszer szemészeti alkalmazásának vizsgálata űrbéli körülmények között, a személyi dózismérő eszköz segítségével végzett sugárterhelés- és környezetmonitorozás, a növényi csírázás, mikrozöldség-termesztés és levélfejlődés tanulmányozása, az asszociatív tanulás és a vizuális információfeldolgozás működésének kutatása és az agyi véráramlás űrrepüléshez való adaptációjának megértése is.

Történelmet ír az Ax-4 misszió, még sosem végeztek ennyi kísérletet az Axiom Space küldetései során. A legkorábban idén májusban induló küldetés kutatási programja mintegy 60 tudományos vizsgálatot és tevékenységet foglal magába.

A négy ország űrhajósával (Egyesült Államok, ESA/Lengyelország, India, Magyarország) induló misszió asztronautái által végzett vizsgálatok középpontjában többek között a cukorbeteg űrhajósok orvosi támogatása, illetve a mikrogravitáció emberi agyra és testre gyakorolt fiziológiai hatásai állnak.

A kutatások kiterjednek az ízületek, a véráramlás, az őssejtek, a daganatos sejtek és a sugárzás hatásainak vizsgálatára is – ennek célja az űrhajósok felkészítési folyamatának továbbfejlesztése, valamint a földi orvostudomány fejlődésének elősegítése.

A HUNOR-program Ax-4 küldetés keretében végzett kutatásai az emberi szervezetet és különféle anyagokat érő űrbeli hatások megismerését célozzák. Az eredmények nemcsak a jövő űrkutatását támogatják, hanem a Földön is alkalmazhatók.

Hazánk kutatóűrhajósa közel harminc magyar kísérletet fog elvégezni a Nemzetközi Űrállomás fedélzetén, többek között:

  • Az emberi mikrobiom (baktérium-, vírus- és gombaflóra) űrbéli változásainak vizsgálata
  • Bolygólégköri dinamika modellezése folyadékkísérlettel
  • A sugárzás okozta DNS-károsodás kijavításában szerepet játszó mechanizmusok feltérképezése
  • A kognitív képességek és a mozgáskoordináció változásainak vizsgálata mikrogravitációs környezetben
  • Nanoszál-alapú gyógyszer szemészeti alkalmazásának vizsgálata űrbéli körülmények között Alacsony olvadáspontú fémek viselkedésének kutatása új generációs hajtóműrendszerek fejlesztéséhez
  • Személyi dózismérő eszköz segítségével végzett sugárterhelés- és környezetmonitorozás
  • Növényi csírázás, mikrozöldség-termesztés és levélfejlődés tanulmányozása
  • Mikrofluidikai gyógyszer-tesztchip vizsgálata
  • Az asszociatív tanulás és a vizuális információfeldolgozás működésének kutatása
  • A kardiovaszkuláris és az egyensúlyi rendszerek alkalmazkodási folyamatainak vizsgálata
  • Az agyi véráramlás űrrepüléshez való adaptációjának megértése
  • Az űrhajósok hőkomfortját meghatározó folyamatok modellezése
  • Precíziós helymeghatározás tesztelése mozgásérzékelő szenzorokkal
  • Az űrrepülés hatásainak vizsgálata 3D-nyomtatott anyagok mechanikai tulajdonságaira
  • Felsőlégköri zivatarjelenségek és elektromos aktivitás tanulmányozása
  • Gravitációs jelenségek bemutatása rendhagyó fizikaóra keretében, magyar diákok bevonásával

Sajtóközlemény

Ha tetszett a cikk, kövesse a
Háború Művészetét a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 06. 14., 15:43
Egy új harcjármű rendszerbe állításakor az első lépések egyik legfontosabbika a kezelők vezetési rutinjának megszerzése. A június 11-ei héten az MH Klapka György 1. Páncélosdandár egyik legkorszerűbb eszközével, a Leopard 2A7HU típusú harckocsival gyakorolják a harcjárművezetők többek között a közúton való közlekedést.
2024. 06. 11., 14:36
Június 11-én és 12-én összesen 13 Gidrán harcjármű érkezik az MH Klapka György 1. Páncélosdandárhoz Tatára – jelentette be a honvédelmi miniszter.
2024-06-20 15:28:26
A közelmúltban számoltunk be lapunkon Brunei H145M rendeléséről, most pedig folytatódik a sor Belgiummal: az újabb beszerzés hírét a Párizsban megrendezett Eurosatory védelmi és biztonsági kiállításon jelentették be.
   MÁSOK ÍRTÁK
2024. 07. 11., 10:52
A Honvéd Vezérkar és a zalaegerszegi MouldTech Systems Kft. között létrejött együttműködés keretében drónos meteorológiai mérések segítik a 46. Katonai Ejtőernyős Világbajnokság szervezőit.
2024. 07. 04., 09:57
A magyar kormány korábbi döntései alapján az állam 2024. szeptember 1-jétől térítésmentesen biztosítja a végzős középiskolások részére a „B” kategóriás vezetői engedély megszerzését, ami a KRESZ és az egészségügyi oktatást tartalmazza.
2024. 07. 03., 11:26
Különleges, római kori szarmata telep feltárásakor kerültek elő veszélyes robbanóeszközök a földből.
2024. 07. 02., 11:49
A Magyar Védelmi Exportügynökség (VEX) saját nemzeti standot állított június 17-21. között a párizsi Eurosatory védelmi ipari kiállításon, amely az egyik legnevesebb európai védelmi kiállítás.

  JETfly Magazin

Pontosan két évvel ezelőtt bemutatkozó interjút készített Tőrös István dr. Bali Tamás ezredessel, aki akkor vette át az MH Kiss József 86. Helikopterdandár parancsnoki beosztását. Két év után ismét van miről beszélgetniük.

  NÉPSZERŰ HÍREK