2024. 12. 08.
Mária
: 413 Ft   : 391 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

A legendás Pumák nyomdokában

A legendás Pumák nyomdokában
honvedelem.hu  |  2024. 11. 16., 13:42
A legendás Pumák nyomdokában

„A légierő szervezeti kultúrája olyan értékeket és hagyományokat őriz, amelyek egyedülállóak – hangsúlyozta dr. Kutnyánszky Zsolt, a Honvédelmi Minisztérium védelmi stratégiáért és humánpolitikáért felelős államtitkára a 101. honi Puma Vadászrepülő Osztály megalapításának 80. évfordulója alkalmából szervezett bemutató rendezvényen, november 15-én, pénteken, Budapesten, a Bálna Honvédelmi Központban.

Kutnyánszky Zsolt kitért arra: a rendezvény célja, hogy a 101. Honi Vadászrepülő Osztály történetének bemutatása mellett a modern haderő légi egységeivel, azok feladataival és képzési rendszerével is megismertesse a jelenlévőket.

„Így találkozik össze a múlt és a jelen, egyben az emlékek és a jövőbeni lehetőségek találkozása is a mai nap. A Puma örökséggel együtt azt a szellemiséget is szeretnénk átadni, ami őket jellemezte: vagyis a legkiválóbbnak lenni felkészültségben, elkötelezettségben és bátorságban egyaránt” – fogalmazott. Az államtitkár a legendás vadászrepülő alakulat néhány tagjának hőstettét felidézve hangsúlyozta: „nehéz ilyen nagyszerű ősök után nagy dolgot véghez vinni a jelenben, de ez nem lehetetlen! A feladat napjainkban is ugyanaz maradt: a magyar légtér szuverenitásának védelme, amely egy rendkívül összetett feladat. Többek között a pilóta felelőssége is hatalmas, hiszen nemcsak drága haditechnikai eszközökre kell vigyáznia - a legkisebb hiba esetén nemcsak ezek veszhetnek oda, hanem maga a pilóta is. A gépek és a pilóták nem létezhetnek a földi irányítást végző személyzet segítsége nélkül, a technikai kiszolgálás, karbantartás, üzemeltetés nélkül” – jelentette ki.

Kutnyánszky Zsolt felhívta a figyelmet a világ és a biztonságpolitikai környezet változásaira, amely folyamatos kihívást jelent. „Magyarország békéjét és biztonságát csak úgy garantálhatjuk, ha megerősítjük az ország védelmi képességeit. A magyar kormány elkötelezett a béke mellett, a békéhez azonban erő kell, mégpedig 21. századi, modern, új haderő” – mondta az államtitkár, aki kitért a Honvédelmi és Haderőfejlesztési Program légierőt érintő beszerzéseire, a hajózó és műszaki szakember állomány hazai és nemzetközi képzési lehetőségeire, az illetményfejlesztésekre, amelyek lehetővé teszik, hogy jól képzett, hazaszerető szakemberek álljanak a haza szolgálatában.

„Ez a nyolc évtized egy olyan időszak, amely alatt nemcsak egy repülőosztály, hanem egy hivatás, egy közösség, egy szilárd értékrend formálódott, amely mára elválaszthatatlanul összefonódott a Magyar Honvédség örökségével” – fogalmazott Ugrik Csaba dandártábornok, a Honvéd Vezérkar Hadműveleti Csoportfőnökség csoportfőnöke, felidézve, hogy a Puma osztály, amely 1944-ben, a II. világháború legnehezebb időszakaiban alakult meg, azóta is kiemelkedő szerepet játszik hazánk légvédelmi képességének biztosításában. „Az osztály szélsebesen alkalmazkodott az újabb és újabb kihívásokhoz, miközben mindvégig megőrizte azt a szellemiséget, amely a magyar légierő alapértékeit képviseli, úgy, mint bátorság, hűség, elhivatottság és szakértelem” – hangsúlyozta a dandártábornok, emlékeztetve, a Puma osztály tagjai tudják, hogy őszinte elhivatottság, felkészültség és a közös célok iránti elkötelezettség minden körülmények között többet jelent, mint bármi más. A Puma század tagjai a repülés mesterei, akik ma is védik hazánkat.

A délelőtt folyamán dr. B. Stenge Csaba történész idézte fel a „Puma” vadászrepülő-osztály/ezred történetét, majd Gróf Gergely ezredes, az MH vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandár parancsnoka beszélt a katonai szervezet rendeltetéséről, feladatairól. Ezt követően ifj. Szentgyörgyi Dezső, a legendás Puma pilóta fia idézte fel édesapja életútját, illetve Magó Károly zászlós, az MH Kiss József 86. Helikopterdandár munkatársa, roncskutató számolt be a „Puma" vadászrepülő alakulathoz tartozó egykori gépek feltárásának eredményeiről.

A Nemzeti Közszolgálati Egyetemen, ezen belül az állami légiközlekedési alapszakon zajló képzési lehetőségekről, a pilóták felkészítéséről, az oktatási infrastruktúráról tartott tájékoztatót dr. Palik Mátyás ezredes, az NKE HHK Katonai repülési dékánhelyettese, aki hangsúlyozta: a képzés előremutató, és folyamatos átalakulásban van, a technikai eszközrendszer és az oktatási metódusok vonatkozásában is. A délután folyamán a résztvevők vadász- és helikopterpilóták, valamint pilótanövendékek személyes élménybeszámolóit hallgathatták meg, majd a Bálna kiállítási termeiben interaktív bemutatókon is részt vehettek.

További fotók a linkre kattintva érhetőek el!

Ha tetszett a cikk, kövesse a
Háború Művészetét a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 06. 14., 15:43
Egy új harcjármű rendszerbe állításakor az első lépések egyik legfontosabbika a kezelők vezetési rutinjának megszerzése. A június 11-ei héten az MH Klapka György 1. Páncélosdandár egyik legkorszerűbb eszközével, a Leopard 2A7HU típusú harckocsival gyakorolják a harcjárművezetők többek között a közúton való közlekedést.
2024. 06. 11., 14:36
Június 11-én és 12-én összesen 13 Gidrán harcjármű érkezik az MH Klapka György 1. Páncélosdandárhoz Tatára – jelentette be a honvédelmi miniszter.
   MÁSOK ÍRTÁK
2024. 07. 11., 10:52
A Honvéd Vezérkar és a zalaegerszegi MouldTech Systems Kft. között létrejött együttműködés keretében drónos meteorológiai mérések segítik a 46. Katonai Ejtőernyős Világbajnokság szervezőit.
2024. 07. 04., 09:57
A magyar kormány korábbi döntései alapján az állam 2024. szeptember 1-jétől térítésmentesen biztosítja a végzős középiskolások részére a „B” kategóriás vezetői engedély megszerzését, ami a KRESZ és az egészségügyi oktatást tartalmazza.
2024. 07. 03., 11:26
Különleges, római kori szarmata telep feltárásakor kerültek elő veszélyes robbanóeszközök a földből.
2024. 07. 02., 11:49
A Magyar Védelmi Exportügynökség (VEX) saját nemzeti standot állított június 17-21. között a párizsi Eurosatory védelmi ipari kiállításon, amely az egyik legnevesebb európai védelmi kiállítás.

  JETfly Magazin

A horvát védelmi minisztérium hivatalos bejelentése értelmében, 2024. december 1-től már nem a MiG-21-esek védik az ország légterét, a típus búcsújával egy korszak véget ér Európában.

  NÉPSZERŰ HÍREK