A Ramstein Flag 2025 nem egyszerűen kiképzés, hanem az észak-atlanti szövetség közös akaratának, rugalmasságának és légi elrettentő képességének látványos demonstrációja. Ahogy a szárazföldi gyakorlatokon, a levegőben is közös a cél, nemzetközi összefogással – hangsúlyozta dr. Böröndi Gábor vezérezredes, a Honvéd Vezérkar főnöke a dániai Skrydstrup légibázison, ahol a többnemzeti repülő harcászati gyakorlatról és az azon részt vevő magyar állomány feladatairól tájékozódott.
A Magyar Honvédség öt JAS-39C/D Gripen harcászati repülőgéppel vesz részt a Hollandia, Dánia és Németország légterére kiterjedő gyakorlaton. A kiképzési esemény során az MH vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandár hajózói többnemzeti kötelékekben repülnek, sőt, 5. generációs vadászrepülőgépekkel is, így F-35-ös típussal közösen hajtanak végre feladatokat. Mindez új lehetőséget teremt az amerikai légierő által használt feladattervezési módszertan megismerésére, a Gripenek alkalmazásával kapcsolatos műveleti tapasztalatok bővítésére és a telepíthetőség további fejlesztésére.
Böröndi vezérezredes, akit útjára elkísért Könczöl Ferenc dandártábornok, a 101. repülődandár parancsnoka is, a program részeként hivatalos megbeszélést folytatott Jan Dam vezérőrnaggyal, a Dán Királyi Légierő parancsnokával. Az egyeztetésen egybehangzóan megállapították, hogy a többnemzeti NATO-gyakorlatok nagy stratégiai jelentőséggel bírnak az interoperabilitás fejlesztése és az egységes szövetségi fellépés erősítése szempontjából. A dán vezérőrnagy külön kiemelte a gyakorlat közösségformáló erejét, valamint a közös kiképzés és a személyes katonai kapcsolatok fontosságát.
A gyakorlat céljairól, a végrehajtás menetéről, valamint a magyar kötelék szerepéről és feladatairól Ványik Attila alezredes, a Dániába kitelepült magyar állomány kontingensparancsnoka számolt be részletesen a vezérkarfőnöknek. Az ezt követő állománygyűlésen Böröndi vezérezredes megköszönte a magyar katonáknak példamutató helytállásukat, majd részt vett a többnemzeti kötelék közös eligazításán, valamint a magyar egység saját feladattisztázó egyeztetésén is.
A Ramstein Flag 2025 egyszerre jelent kiképzést, összhangot és stratégiai üzenetet: a NATO képes egységes fellépésre, bármilyen légtérben. A Magyar Honvédség jelenléte ehhez a közös védelmi képességhez járul hozzá – mondta a Honvéd Vezérkar főnöke. A magyar katonák felkészültségét méltatva rámutatott, hogy a honvédség részvétele műveleti és szövetségpolitikai szempontból is fontos üzenet, a gyakorlat a bizalomról és a közös jövőről is szól.
A Ramstein Flag 2025 a NATO Szövetséges Légierő Parancsnokság éves kiemelt kiképzőgyakorlata, amelyet idén március 31. és április 11. között tartanak. Koncepciója az amerikai légierő Red Flag gyakorlataira épül, vagyis a cél az, hogy „úgy gyakoroljunk, ahogy harcolnánk” – tehát valósághű, nagyléptékű környezetben történő, életszerű ellenfelek elleni kiképzéssel fejlesszék a légi harcképességeket.
Az első Ramstein Flag gyakorlatot 2024 októberében rendezték meg Görögországban, 12 ország több mint 130 repülőgépének részvételével. Idén a holland légierő által vezetett gyakorlaton több mint 15 NATO tagállam 90-nél több repülőeszköze gyakorlatozik, a központ a Leeuwarden légi támaszpont. A műveleteket több európai ország 12 bázisáról hajtják végre: a részt vevő nemzetek különböző repülőgépekkel különböző bázisokról indulnak, de amint levegőbe emelkednek, egyetlen harcoló erőt alkotnak.
A valósághű harci szcenáriókat felvonultató kiképzés célja a többdimenziós műveletek gyakorlása, az interoperabilitás erősítése, valamint a gyors és hatékony reagálóképesség fejlesztése. A gyakorlat során a szövetséges légierők a szárazföldi és tengeri erőkkel, valamint különleges műveleti egységekkel is együttműködnek, ezzel is demonstrálva a NATO alkalmazkodóképességét és elrettentő erejét a 21. század biztonsági kihívásaival szemben.
További fotók a linkre kattintva érhetőek el!