2024. 03. 28. csütörtök
Gedeon, Johanna
: 396 Ft   : 367 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

A jövőben hajók ellen is alkalmazható a Raytheon SM-6 légvédelmi rakétája

Art of WAR  |  2016. 03. 22., 12:27

Az SM-6 (Standard Missile-6) rakéta alkalmas vízfelszíni célok megsemmisítésére.

Az SM-6 (Standard Missile-6) rakéta alkalmas vízfelszíni célok megsemmisítésére – jelentette be a gyártó Raytheon hadiipari vállalat azután, hogy Ashton Carter, az USA védelmi minisztere közölte: az amerikai haditengerészet légvédelmi rakétáit fel kell ruházni ilyen képességgel is.

A Massachusetts állami székhelyű rakéta gyártó vállalat nyilatkozata szerint a USS John Paul Jones romboló fedélzetéről indított SM-6 rakéta egy Hawaii-n végrehajtott teszt során eltalálta és elsüllyesztette a hadrendből 2013-ban kivont USS Reuben James fregattot.

A haditengerészet felszíni célok elleni képessége fejlesztésének – melyet a Harpoon rakéták elavulttá válása, valamint a növekvő orosz és kínai fenyegetés indokol – elhúzódása kapcsán megfogalmazott kritikákra reflektálva Carter a kongresszus költségvetési tárgyalásán bejelentette, hogy a Pentagon lépéseket tett a haderőnem ütőképességének fejlesztésére. Megerősítette, hogy az SM-6 rakéta képessé válik felszíni célok megsemmisítésére és a kivitelezés felgyorsítása érdekében 3 milliárd dollárt irányoztak elő a projekt finanszírozására.

Az SM-6 továbbra is elsősorban légvédelmi rakétaként fog funkcionálni, de a végrehajtott tesztek bemutatták a rendszer sokoldalúságát, bizonyítva, hogy a légvédelem és a ballisztikus rakétavédelem mellett a rakéta egy harmadik képességgel is gazdagodott. Az SM-6 rakéta 3,5+ Mach sebessége a relatíve kicsi harci rész ellenére is alkalmassá teszi felszíni célok megsemmisítésére.

Katonai elemzők szerint figyelembe véve, hogy a hajókon az indítókonténerek száma véges egy rakétatípus, mely különböző feladatokra alkalmazható különösen előnyös lehet a haditengerészet számára.

Az SM-6 elődjének tekinthető SM-2 rakéta korlátozottan szintén alkalmazható felszíni célok leküzdésére. Az SM-2 esetén félaktív rávezető rendszer esetleg kisebb pályakorrekciókat eszközölve csupán követné a rakétát, ahogy az ballisztikus pályán repül a cél felé. Ez a módszer használható lehet statikus célok (épületek, kikötőben várakozó hajók) ellen, de nem alkalmas mozgó célok megsemmisítésére.
Ezzel szemben az SM-6 AIM-120 levegő-levegő rakétától (AMRAAM – Advanced Medium Range Air-to-Air Missile) „örökölt” aktív rávezető rendszere hatékonyabbá teszi a rakétát ilyen jellegű célok ellen is. Az AIM-120 aktív rávezető rendszerét azonban repülőeszközök ellen tervezték, egy hajó pedig merőben más célanyag.

Repülő célok esetén az aktív rávezető rendszer érzékeli az adója által kisugárzott és a repülő eszközről visszavert elektromágneses hullámokat, ez alapján a rendszer követheti a célt, hiszen a hullámok csak a célról verődnek vissza, az azt körülvevő közegből – a levegőről – nem. Vízfelszínen tartózkodó cél esetén azonban a fentről érkező rakéta radarjának hullámait nem csak a hajó, hanem a vízfelszín is visszaveri, így a rakéta vízfelszíni célok elleni alkalmazhatósága érdekében az eredeti rávezető rendszert módosítani kell, hogy képes legyen megkülönböztetni a vízfelszínt a hajótól.

Az SM-2 Block IV verziót váltó SM-6 rakétát 2013-ban állította rendszerbe az amerikai haditengerészet, melyből mára a Raytheon több mint 250 darabot szállított le.

Fordította: Varga Tamás

Ha tetszett a cikk, kövesse a
Háború Művészetét a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 03. 22., 13:32
Az Olasz Légierő a közelmúltban búcsúzott a HH-212A helikoptertől, amely több mint 40 év intenzív olaszországi és külföldi szolgálat után vonult nyugdíjba. A HH-212A típus hadrendbe állítása óta több mint 180 000 órát repült, és több száz életet mentett meg.
2024. 03. 11., 11:50
Az MH Klapka György 1. Páncélosdandár katonái többhetes elméleti és gyakorlati képzés keretében sajátították el a Spike LR2 típusú páncéltörő rakéta használatát és karbantartását, a tatai laktanyában, illetve a Magyar Honvédség Központi Gyakorlóterén, a Bakonyban.
2024. 03. 18., 15:07
2024-ben az EUFOR parancsnoki teendőit ellátó nemzet, így magyar csoport biztosítja a misszió MEDEVAC (Medical Evacuation), azaz egészségügyi kiürítési képességét. Beszélgetés a misszióra való felkészülés részleteiről és a külföldi szolgálat körülményeiről Dajka Attila alezredessel, az EUFOR Helikopter Alegység parancsnokával és dr. Forgács Levente hadnaggyal, az alegység egyik orvosával.
2024. 03. 07., 11:04
Semmi, mert egy hasonló méretű, ARV vontatókocsi siet segítségére, hogy biztonságos helyre szállítsa. A pótolhatatlan eszköz kezelését öthetes kiképzés alatt sajátították el a hódmezővásárhelyi és tatai honvédek, tudásukról pedig a március első hetében rendezett táborfalvai vizsganapokon adtak számot.
   MÁSOK ÍRTÁK
2024. 03. 27., 10:10
„Több évtized után indul újra a fegyvertervező és -gyártó mérnökképzés hazánkban” – többek közt erről állapodott meg dr. Czermann János a Neumann János Egyetem képviselőivel.
2024. 03. 19., 12:55
Március elején több magas szintű delegáció látogatott a nápolyi Szövetséges Összhaderőnemi Parancsnokságra. A látogatások célja az volt, hogy megtárgyalják és kidolgozzák a NATO déli szomszédságával (Közel-Kelet, Észak-Afrika és a Száhel régiók) kapcsolatos partnerségi terveket.
2024. 03. 11., 10:30
A hatvanas években három komolyabb, halálos áldozatokat követelő tűzeset történt az amerikai haditengerészet repülőgép-hordozóin.
2024. 03. 07., 11:37
A római katolikus temetőben a csata emlékére állított obeliszknél a város és a honvédség képviselői koszorúztak.

  JETfly Magazin

Mint ahogy arról korábban már lapunkon is beszámoltunk, Dánia - az F-35-ösök érkezésével - folyamatosan vonja ki a hadrendből F-16-os vadászbombázóit, melyek értékesítését már korábban meghirdették. A lehetséges vásárló kilétét a napokban hozták nyilvánosságra.