2024. 03. 28. csütörtök
Gedeon, Johanna
: 396 Ft   : 367 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Oroszország erősíti a haditengerészet légvédelmét

Oroszország erősíti a haditengerészet légvédelmét
Art of WAR  |  2018. 01. 11., 10:43
Oroszország erősíti a haditengerészet légvédelmét

Az újonnan kialakításra kerülő lövegtorony egyesíti magában a félelmetes Pantsir–S1 légvédelmi rendszer és a leváltásra, illetve modernizációra tervezett Kashtan önvédelmi fegyverrendszer jellemzőit.

Az orosz média arról tudósít, hogy 2018-ban kezdetét veszi a Kashtan (NATO kód: Chestnut) önvédelmi rendszer (Close-in Weapon System – CIWS) régóta várt modernizált változatának tesztelési fázisa.

Mielőtt kipróbálnák az új fegyverrendszert a Molniya rakétás korvett fedélzetén, a tesztek a szárazföldön kezdődnek, majd azok befejezését követően, az ország új Karakurt korvettje lesz az első hajó, amelyre a tervek szerint telepíteni fogják azt.

A Pantsir–ME a Pantsir–S1 önjáró (mobil) légvédelmi rendszer és a Kashtan önvédelmi rendszer – amely számos az oroszok által a hidegháború óta megépített haditengerészeti hajón megtalálható – ötvözete. Az új lövegtorony a Pantsir 1RS2–1 E fázisvezérelt antennarácsának módosított változatát és egy elektrooptikai/infra célmegjelölő és azonosító rendszert foglal magában. 

A Pantsir–ME esetében a korai előrejelzést a hajó radarrendszere, vagy egy a hajóra „kiegészítésként” integrált előjelző rendszer biztosítja. A rendszer saját radarja is képes korai előjelző és tűzirányító funkciók ellátására azonban csak egy korlátozott tüzelési szektorban.

A rendszer fő fegyverzete a Pantsir 57E6–E föld-levegő rakéta haditengerészeti változata. Ez egy kétfokozatú rakéta, amely képes a felderített légi célokat megsemmisíteni 1,5 km-től 20 km-es távolsági, és 20 métertől közel 15 km magassági tartományban. A rakéták a torony két oldalára épített négy-négy indítócsőben kerültek elhelyezésre, továbbá forgó tárakat építettek be a burkolat alá, amely a csövek 4 alkalommal történő automatikus újratöltését teszi lehetővé másodpercek alatt (a rendszer mindösszesen 32 rakéta tárolását/szállítását biztosítja).

A Pantsir–ME képes a Hermes–K típusú rakéták indítására is, amelyek 100 km-es hatótávolsággal rendelkeznek és földi, vagy vízfelszíni célok megsemmisítésére alkalmasak, az egyedülálló „ikertár” konfiguráció pedig lehetővé teszi a rakéták vegyes alkalmazását.

A Pantsir–ME másik lényeges fegyverzetét egy pár nagy átütőképességű GSh–30K típusú, 6 csöves, 30 mm-s forgó gépágyú alkotja, amely 6000 lövést tud leadni egy perc alatt. Ez a nagy tűzerő és tűzgyorsaság egyaránt képes megsemmisíteni a hajó elleni rakétákat, drónokat, valamint légi- és kisebb méretű vízfelszíni járműveket. Ezek ugyanazok a gépágyúk, amelyekkel a Kashtan jelenleg is fel van szerelve, és amelyet a földi telepítésű Pantsir–S1 kialakításától (ikercsöves kialakítás, 2A38M 300 mm-s gépágyú) a tűzgyorsasága és a csövek száma különböztet meg.

A rendszer működhet autonóm üzemmódban vagy egy nagyobb hajó védelmét ellátó hajókon telepített hasonló rendszerek hálózatába kapcsolva. Ez a fajta rugalmasság lehetővé teszi a rendszer harcbavetését szinte minden hajón a korvettektől, a fregattokon és a rombolókon át a Kirov osztályú csatacirkálókig.

Minden valószínűséggel Oroszország egyetlen repülőgép hordozójára, a jelenleg is modernizáció alatt álló Kuznyecov Admirálisra is telepítésre kerül a Pantsir-ME a meglévő 8 db Kashtan-M CIWS rendszer helyett.

Hasonlóan, mint annak idején a Kashtan kifejlesztése, a Pantsir–ME is egyedülálló a tekintetben, hogy a rendkívül nagy sebességű rakétát és a nagy tűzgyorsaságú önvédelmi ágyút integrálja egy platformra.

Tekintettel arra, hogy Oroszország potenciális ellenségei jelenleg a fő hangsúlyt a hajók elleni rakétaképességek kialakítására és hatékonyabbá tételére helyezik, az önvédelmi rendszerekre vonatkozó beruházások határozottan ésszerűek, különösen akkor, amikor Oroszország azon dolgozik, hogy átalakítsa a hidegháború időszakából megmaradt lomha haditengerészetét egy sokkal agilisabb és technológiailag fejlettebb haderőnemmé. 

Az pedig, hogy az első működő rendszerek a 22800 tervszámú korvettekre kerülnek telepítésre elsődlegesen, egyike Oroszország ambiciózus haditengerészeti projektjeinek, amelyek külföldi eladásokat is generálhatnak. Tapasztalatok alapján kijelenthető, hogy a modern önvédelmi rendszer kialakítása létfontosságú, amikor a hadihajók exportjának a sikere a tét. A rendszer hadrendbe állítása 2019-2020 között tervezett.

 

 

Ha tetszett a cikk, kövesse a
Háború Művészetét a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 03. 22., 13:32
Az Olasz Légierő a közelmúltban búcsúzott a HH-212A helikoptertől, amely több mint 40 év intenzív olaszországi és külföldi szolgálat után vonult nyugdíjba. A HH-212A típus hadrendbe állítása óta több mint 180 000 órát repült, és több száz életet mentett meg.
2024. 03. 11., 11:50
Az MH Klapka György 1. Páncélosdandár katonái többhetes elméleti és gyakorlati képzés keretében sajátították el a Spike LR2 típusú páncéltörő rakéta használatát és karbantartását, a tatai laktanyában, illetve a Magyar Honvédség Központi Gyakorlóterén, a Bakonyban.
2024. 03. 18., 15:07
2024-ben az EUFOR parancsnoki teendőit ellátó nemzet, így magyar csoport biztosítja a misszió MEDEVAC (Medical Evacuation), azaz egészségügyi kiürítési képességét. Beszélgetés a misszióra való felkészülés részleteiről és a külföldi szolgálat körülményeiről Dajka Attila alezredessel, az EUFOR Helikopter Alegység parancsnokával és dr. Forgács Levente hadnaggyal, az alegység egyik orvosával.
2024. 03. 07., 11:04
Semmi, mert egy hasonló méretű, ARV vontatókocsi siet segítségére, hogy biztonságos helyre szállítsa. A pótolhatatlan eszköz kezelését öthetes kiképzés alatt sajátították el a hódmezővásárhelyi és tatai honvédek, tudásukról pedig a március első hetében rendezett táborfalvai vizsganapokon adtak számot.
   MÁSOK ÍRTÁK
2024. 03. 27., 10:10
„Több évtized után indul újra a fegyvertervező és -gyártó mérnökképzés hazánkban” – többek közt erről állapodott meg dr. Czermann János a Neumann János Egyetem képviselőivel.
2024. 03. 19., 12:55
Március elején több magas szintű delegáció látogatott a nápolyi Szövetséges Összhaderőnemi Parancsnokságra. A látogatások célja az volt, hogy megtárgyalják és kidolgozzák a NATO déli szomszédságával (Közel-Kelet, Észak-Afrika és a Száhel régiók) kapcsolatos partnerségi terveket.
2024. 03. 11., 10:30
A hatvanas években három komolyabb, halálos áldozatokat követelő tűzeset történt az amerikai haditengerészet repülőgép-hordozóin.
2024. 03. 07., 11:37
A római katolikus temetőben a csata emlékére állított obeliszknél a város és a honvédség képviselői koszorúztak.

  JETfly Magazin

Mint ahogy arról korábban már lapunkon is beszámoltunk, Dánia - az F-35-ösök érkezésével - folyamatosan vonja ki a hadrendből F-16-os vadászbombázóit, melyek értékesítését már korábban meghirdették. A lehetséges vásárló kilétét a napokban hozták nyilvánosságra.