2024. 03. 29. péntek
Auguszta
: 396 Ft   : 367 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Pilótanélküli platformon éled újjá hamvaiból a légi telepítésű lézer

Art of WAR  |  2016. 03. 09., 11:11

A nagy magasságban járőröző légi jármű az Amerikai Légierő repülőgép fedélzetére telepített lézerének (airborne laser) pilótanélküli változata lenne.

Négy évvel az Amerikai Légierő által nagy költségek árán fejlesztett és nagyteljesítményű lézerfegyverrel felszerelni tervezett (ám a hozzá fűzött reményeket számos okból soha be nem váltó – a fordító kiegészítése) Boing 747 típusú repülőgépe a program törlését követően elfoglalta végső nyugvóhelyét az arizonai sivatagban. A Pentagon a ballisztikus rakéták megsemmisítésére szánt légi telepítésű lézer felélesztését fontolgatja, amely ezúttal egy nagy magasságban repülő pilótanélküli drónon kerülne elhelyezésre.

Az ötlet már évtizedek óta a levegőben kering, de a Pentagon rakétavédelmi programjainak vezetője, James Syring altengernagy szerint az idő most érkezett el a megvalósításra.”Terveink szerint áttekintjük, hogy vajon a lézertechnológia fejődött-e annyit az elmúlt három évben, hogy nagy magasságban repülő drónon helyezzük el – jelentette ki a Rakétavédelmi Ügynökség (Missile Defense Agency – MDA) vezetője egy, a washingtoni Stratégiai és Nemzetközi Tanulmányok központjában tartott rendezvényen. Ennek érdekében komoly erőfeszítéseket tettünk a programba történő befektetések és az elgondolás valós képességgé fejlesztéséhez szükséges tennivalók meghatározása területén.”

Az erre a célra tervezett drónok 65000 láb (~21600 méter) vagy még ennél is nagyobb magasságban repülnének, messze a rossz időjárási körülmények jellemezte légtér felett. Képesek lennének napokig, sőt akár hetekig is a (potenciális) indítási körzetek felett járőrözni és tüzet nyitni az emelkedő fázisban lévő ellenséges ballisztikus rakétákra.

A katonai kutatók régóta keresik annak a lehetőségét, hogy mi módon lehetne megsemmisíteni a ballisztikus rakétákat azok repülésének legsebezhetőbb szakaszában, az úgynevezett felszálló ágban, mikor is azok még nem érték el csúcssebességüket, nem bocsátottak ki megtévesztő (csali) céltárgyakat vagy kezdtek éppen kitérő manőverekbe.
Az amerikai védelmi minisztérium 16 év alatt mintegy 5 milliárd dollárt fektetett egy olyan, erősen átalakított Boeing 747 repülőgép „buborék” formájú orrában kialakított kémiai lézer kifejlesztésére és megépítésére, amely 2010-ben egy kísérleti éleslövészet során megsemmisített egy rakéta-célanyagot. „A program bebizonyította, hogy az elgondolás működhet. Bizonyította, hogy adott a szükséges energia, adott a szükséges lézernyaláb-koncentráció, adott a szükséges magasság egy ballisztikus rakéta különböző távolságokon –egyelőre legalábbis elméleti síkon – történő megsemmisítéséhez – tette hozzá Syring altengernagy.

Azonban a légi telepítésű lézer rövid hatótávolsága a potenciális indítási helyek térségének olyan mértékű megközelítését tette szükségessé, hogy ezzel kitette volna magát az ellenség vadászlégierejének vagy a földről kiváltott tűz megsemmisítő hatásának. Mindemellett a folyamatos védelmi képesség biztosítása egy kisebb Boeing 747 flotta kialakítását igényelte volna – nem beszélve a biztosító vadászrepülőgépekről és mindezen repülő gépek levegőbeni utántöltését biztosító tankerekről.

És akkor még ott volt a lézer maga. A kémiai lézer és a támogató-kiszolgáló berendezések mérete nagyjából hat Chevrolet Suburban SUV haszongépjármű (SUV – Sport Utility Vehicle) méretének felelt meg és minden egyes alkalommal, mikor a lézerrel tüzeltek, a repülőgépnek le kellett szállni a kémiai összetevők utántöltése céljából. „Meglehetősen kemény dolognak bizonyult a kémiai lézer üzemeltetése” – hangsúlyozta az MDA vezetője.

A Pentagon szakértői ezért figyelmüket más típusú, nagyobb távolságon hatásos és a repülés során több alkalommal is tüzelni képes lézerek felé fordították. A kihívás tehát nagyobb teljesítmény kinyerése egy kisebb tömegű lézerberendezésből.

„A lehető legnagyobb teljesítményre van szükség a lehető legtöbb gyorsító ballisztikus rakéta megsemmisítéséhez” – jelentette ki Syring tábornok. Amennyiben meg tudják teremteni az egyensúlyt a hatótávolság, a repülési magasság, a teljesítmény és a kinetikus alapon működő fegyvereink képességeinek kiegészítése érdekében megsemmisítendő ballisztikus rakéták száma között, akkor Önök nagyon helyesen gondolkodnak a probléma megoldását illetően.”

Fordította: Könczöl Ferenc

Ha tetszett a cikk, kövesse a
Háború Művészetét a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 03. 22., 13:32
Az Olasz Légierő a közelmúltban búcsúzott a HH-212A helikoptertől, amely több mint 40 év intenzív olaszországi és külföldi szolgálat után vonult nyugdíjba. A HH-212A típus hadrendbe állítása óta több mint 180 000 órát repült, és több száz életet mentett meg.
2024. 03. 11., 11:50
Az MH Klapka György 1. Páncélosdandár katonái többhetes elméleti és gyakorlati képzés keretében sajátították el a Spike LR2 típusú páncéltörő rakéta használatát és karbantartását, a tatai laktanyában, illetve a Magyar Honvédség Központi Gyakorlóterén, a Bakonyban.
2024. 03. 18., 15:07
2024-ben az EUFOR parancsnoki teendőit ellátó nemzet, így magyar csoport biztosítja a misszió MEDEVAC (Medical Evacuation), azaz egészségügyi kiürítési képességét. Beszélgetés a misszióra való felkészülés részleteiről és a külföldi szolgálat körülményeiről Dajka Attila alezredessel, az EUFOR Helikopter Alegység parancsnokával és dr. Forgács Levente hadnaggyal, az alegység egyik orvosával.
2024. 03. 07., 11:04
Semmi, mert egy hasonló méretű, ARV vontatókocsi siet segítségére, hogy biztonságos helyre szállítsa. A pótolhatatlan eszköz kezelését öthetes kiképzés alatt sajátították el a hódmezővásárhelyi és tatai honvédek, tudásukról pedig a március első hetében rendezett táborfalvai vizsganapokon adtak számot.
   MÁSOK ÍRTÁK
2024. 03. 27., 10:10
„Több évtized után indul újra a fegyvertervező és -gyártó mérnökképzés hazánkban” – többek közt erről állapodott meg dr. Czermann János a Neumann János Egyetem képviselőivel.
2024. 03. 19., 12:55
Március elején több magas szintű delegáció látogatott a nápolyi Szövetséges Összhaderőnemi Parancsnokságra. A látogatások célja az volt, hogy megtárgyalják és kidolgozzák a NATO déli szomszédságával (Közel-Kelet, Észak-Afrika és a Száhel régiók) kapcsolatos partnerségi terveket.
2024. 03. 11., 10:30
A hatvanas években három komolyabb, halálos áldozatokat követelő tűzeset történt az amerikai haditengerészet repülőgép-hordozóin.
2024. 03. 07., 11:37
A római katolikus temetőben a csata emlékére állított obeliszknél a város és a honvédség képviselői koszorúztak.

  JETfly Magazin

Mint ahogy arról korábban már lapunkon is beszámoltunk, Dánia - az F-35-ösök érkezésével - folyamatosan vonja ki a hadrendből F-16-os vadászbombázóit, melyek értékesítését már korábban meghirdették. A lehetséges vásárló kilétét a napokban hozták nyilvánosságra.