Napjainkban a Közel-Kelet országai a modern fegyverek és haditechnikai eszközök egyik legjobb felvevőpiacának számítanak. Ma, a világ összes haditechnikai exportját tekintve ezen országok világpiaci részesedése megközelíti a 40%-ot, és további emelkedést mutat. Még 2000-ben Szaúd-Arábia, valamint az Egyesült Arab Emírségek katonai beszerzése (7,3 és 6,4 milliárd dollár) állt az első két helyen, ebben a régióban.
Az orosz haditechnikai eszközökről szólva nem elhanyagolható tény, hogy nemcsak megtartani sikerült a kivívott pozíciót, de emelkedés prognosztizálható az orosz eladások területén. Katonai elemzők szerint reális esély mutatkozik arra, hogy a közel-keleti fegyverpiacon Oroszország új szerződéseket kössön eladásokra, valamint szárazföldi és haditengerészeti technikai eszközök modernizációjára. Elsősorban páncélos technikai eszközök (harckocsik, gyalogsági jármüvek, páncélozott harcjármüvek stb.), légvédelmi rakétarendszerek, haditengerészeti eszközök felújítása várható.
T-72 harckocsi
Az "Uralvagonzavod" a 80-as évek óta 20 országba szállította a T-72 típusú harckocsit. Ezen országok között található Algéria (467 db), Irak (480 db), Jemen (60 db), Líbia (200 db), Marokkó (100 db), Kuvait (150 db), valamint a volt Jugoszlávia M-84AB jelzéssel. A 30 000 legyártott mennyiség több mint fele került exportra. A T-72 alapjain fejlesztették ki a BREM-1 felderítő-kiürítő (evakuáló) harcjármüvet, az MTU-72 típusjelü hídvető harckocsit és az IMR-2 müszaki akadálymentesítőt.
T-72M1
Napjainkban, a harckocsik harci alkalmazási lehetőségeinek növelésére és a mai kor követelményeinek való megfelelés céljából az "Uralvagonzavod" programot dolgozott ki termékeinek tökéletesítésére. A legutolsó modifikációt - T-72M1 - 2004-ben mutatta be a gyár. A harckocsi lényegében egy új harci komplexum, amely rengeteg újítást hozott a harckocsigyártásba. Más gyárak hasonló harckocsija magasabb árával tünik ki, míg müködésben alulmarad a T-72M1-gyel szemben.
A T-72M1 modernizációs program keretében beépítésre került egy 125 mm-es, nem huzagolt csövü ágyú - 2A64M -, amely nagyobb távolságra történő tüzelést és megnövelt találati pontosságot biztosít, valamint felszerelték 9K119 "Reflex" típusú, 12,7 mm-es irányítható légelhárító rendszerrel és egy 7,62 mm-es géppuskával. Az automatikus tüzvezető rendszer a ballisztikus pálya számításával lehetővé teszi az ágyúval történő tüzelést 5000 m-es távolságig, a nap bármely időszakában. A harckocsi magas szintü védelmi rendszerrel is el van látva, amely magába foglalja a következőket: univerzális, dinamikus védelem, 1,25-1,8-szor hatásosabb ellenállási képesség a kisméretü és kumulatív páncéltörő lövedékek ellen. Beépítésre került a TSY-1 típusú automatikus rendszer, az ellenséges lézerfegyverek ellen, elektromágneses védelem a harckocsiaknák és az irányítható tankelhárító rakéták ellen, az ún. "Nakidka - Körgallér" rendszer a rádiólokációs, valamint infravörös felfedezhetőség csökkentésére. Az új, V92S2 típusú motor megnövelt sebességet és manőverezőképességet biztosít a harckocsi számára a harcmezőn. Elképzelhető, hogy a NATO-szabványoknak megfelelő 120 mm-es, automata töltőrendszerrel ellátott ágyú kerül beépítésre.
A modernizáció eredményeképpen - fő konstrukciós változtatások nélkül - a T-72M1 harcászati hatásossága közel kétszeresére (1,99) emelkedett, amely szinte megegyezik a T-90S hatásosságával. Mindezekkel együtt a modernizált T-72M1 40%-kal olcsóbb, mint a T-90S. Hatalmas jelentősége van annak is, hogy a modernizációval párhuzamosan kifejlesztésre kerültek a tanulópróbapadok és szimulátorok, valamint a személyzetek és oktatók kiképzése is megtörtént.
T-90S harckocsi
Az "Uralvagonzavod" egy későbbi fejlesztésü szériája a T-90S típusjelü harckocsi, amely a harcfeladatok széles körét képes végrehajtani a hagyományos alkalmazási területeken éppúgy, mint precíziós, valamint tömegpusztító fegyverek használatát tekintve. Viszonylag kis tömegadatai, továbbá keskeny sziluettje ellenére magas harcászati hatékonyság jellemzi, amely csökkenti annak esélyét, hogy az ellenséges harckocsi-elhárító rendszerek eltalálják. A túléléshez járul hozzá a személyzet automatikus védelmi rendszere, amely tömegpusztító fegyverek hatása ellen is bizonyos fokú védelmet nyújt, és a gyors reagálású tüzoltó rendszer.
T-90S
A harckocsi felszereltségéhez tartozik többek között az irányítható fegyverzet, a beépített dinamikus és aktív védelem, a "STORA-1" típusjelü optikai és elektronikai lefogórendszer, ami szinte sebezhetetlenné teszi a T-90S harckocsit a tankelhárító rendszerek bármilyen típusával szemben. A hőkövető célzórendszer két monitorával biztosít a személyzet számára nagy találati pontosságot éjszaka és korlátozott látási viszonyok között.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |