– A szentesi katonák nemzetközi és a hazai kötelezettségeik végrehajtása során olyan helytállást tanúsítottak az elmúlt években, amely méltán vívta ki sokak őszinte elismerését – mondta Iváncsik Imre államtitkár a műszakiak napja alkalmából Szentesen, az MH 37. II. Rákóczi Ferenc Műszaki Zászlóaljnál rendezett ünnepségen, melynek keretében a köztársasági elnök által adományozott zászlószalagot kötött fel az alakulat csapatzászlajára. Az április 27-i eseményen megjelent – többek között – Tömböl László mérnök altábornagy, az MH Összhaderőnemi Parancsnokság parancsnoka és Juhász István vezérőrnagy, a HM hadműveleti és kiképzési főosztály vezetője is.
A fegyvernemi nap egyébként az 1848–49-es forradalom és szabadságharc egyik dicsőséges momentumához kötődik; 1849. április 25-re virradóan, a komáromi csatában, Török Ignác hadmérnök, honvéd tábornok irányításával müszaki katonák, mérnökök, hajóácsok hajókból, bárkákból és szükségeszközökből hidat építettek a Dunán. Ezzel jelentős mértékben hozzájárultak a győzelem kivívásához.

– A szentesi zászlóalj olyan képességek birtokában áll, melyek nélkülözhetetlenek a Magyar Honvédség számára. A köztársasági elnöki zászlószalag ugyanakkor nemcsak a szakmai munka elismerése, hanem a társadalom megbecsülésének jele is egyben. Ez ösztönözze önöket további tevékenységük során – hangsúlyozta köszöntőjében Iváncsik Imre.
Az államtitkár után a zászlóalj parancsnoka, Nyers József mérnök ezredes szólt a jelenlévőkhöz; beszédében felidézte az alakulat és a laktanya történetét. A területet, melyen az objektum áll, a város 1933-ban adományozta a honvédségnek. Az épületeket először a Pápáról érkezett Simonyi óbester lovassági huszárezred vette birtokba – hallhattuk. A második világháború után különböző fegyvernemek és szakcsapatok állomásoztak itt, főleg müszaki alakulatok. 1997. március elsején alakult meg – három katonai szervezet összevonásával – az MH 37. II. Rákóczi Ferenc Müszaki Dandár, amely folyamatosan részt vett a müszaki gépkezelők kiképzésében, továbbá az IFOR, majd az SFOR keretében müködő Magyar Müszaki Kontingens felkészítésében. Épp egy évtizeddel az alapítást követően ismét gyökeres változás következett be Szentesen; felszámolták a dandárt, alapjain egy zászlóalj-szintü szervezet jött létre. Az új alakulat MH 37. II. Rákóczi Ferenc Müszaki Zászlóalj néven kezdte meg müködését.

Az ünnepség zárásaként kitüntetéseket, elismeréseket adtak át az arra érdemeseknek, továbbá kihirdették Az év embere választás végeredményét is. Ezen – a tisztek között – Csurgó Attila alezredes, a tiszthelyettes kategóriában Dinnyés Csongor főtörzsőrmester, a legénységi állományú katonák versenyében pedig Kormos Imre szakaszvezető végzett az élen. A közalkalmazottak legjobbja Surinya János Ferencné lett.

A müszakiak ünnepét laktanyai nyílt nappal kötötték össze Szentesen, amely alkalmat adott arra, hogy a honvédelem iránt érdeklődők betekintést nyerjenek a katonai szervezet életébe. A rendkívüli érdeklődés mellett megtartott eseményt nemcsak a zászlóalj technikai eszközeinek bemutatója színesítette, hanem számos sport-, kulturális- és gyermekprogram is.