Itt találod az összes cikket a „Minden, ami gurul” témában!
Toborzóbuszokkal gazdagodik a Magyar Honvédség eszközállománya. Tíz darab Iveco Daily 35S16 típusú járművet adtak át az MH Katonai Igazgatási és Központi Nyilvántartó Parancsnokság (MH KIKNYP) részére január 31-én az MH Anyagellátó Raktárbázis (MH ARB) Újszász utcai objektumában.
Képességbemutatón ismerkedtek a CRAYLER FLG 140 többfunkciós targoncával az MH 25. Klapka György Lövészdandár logisztikus beosztású katonái a tatai „B” gyakorlótéren. A rádió-távvezérléses, légi úton is szállítható rakodó új távlatokat nyit a katonai szállítás és a logisztika terén.
Az idén újonnan átadott harci támogató páncélozott járművekkel, a Gidránokkal - eredeti török nevén: Ejder Yalcin - tartottak vezetési gyakorlatot az MH 25. Klapka György Lövészdandár 36. Páncéltörő-Rakétaosztályának katonái szeptember 7-én.
Oroszország katonai-műszaki segítségnyújtás keretében korszerűsített T-72MSz harckocsikat és BRDM-2MSz páncélozott felderítő és járőröző járműveket szállított le Szerbiának.
A német Rheinmetall vállalatcsoport StrikeShield aktív védelmi rendszerével szerelik fel a Magyar Honvédség számára beszerzendő Lynx gyalogsági harcjárműveket.
Éleslövészettel folytatódott a Gidrán páncélozott harcjármű irányzóinak felkészítése. Az MH 25. Klapka György Lövészdandár katonái a harcjármű első lövéseit április 27-én, kedden, adták le az alakulat szomódi lőterén.
2020. december 21-én „karácsonyi ajándékot” kapott a Magyar Honvédség. Nem is akármilyet és akármennyit: ekkor jelentették be, hogy több mint háromszáz darab, a magyar lófajta után Gidrán nevet kapott, 4x4-es páncélozott, többcélú járművet vásárolnak a katonáknak.
Újabb fontos mérföldkőhöz érkezett a Honvédelmi és Haderőfejlesztési Program: átadták az MH 25. Klapka György Lövészdandárhoz megérkező első tíz Gidrán páncélozott harcjárművet február 11-én, csütörtökön, Tatán.
Megkezdődött a Magyar Honvédség tíz páncélozott harcjárművének átcsoportosítása az MH Anyagellátó Raktárbázis fővárosi telephelyéről Tatára, az MH 25. Klapka György Lövészdandár laktanyájába, február 8-án, hétfőn, a késő esti órákban.
Az utóbbi hónapokban érkezett Ejder Yalcin-ok korszerű híradástechnikai eszközökkel való ellátása kiemelt feladata a cég és a Magyar Honvédség szakembereinek egyaránt.
Újabb negyven, négykerék-meghajtású páncélozott jármű szállításáról írt alá szerződést a Magyar Honvédség - tájékoztatta a védelmi fejlesztésekért felelős kormánybiztos, Maróth Gáspár titkársága hétfőn az MTI-t.
Közel 10 éves együttműködésnek lett vége 2020. szeptember 12-én Afganisztánban, mivel az amerikaiak a magyarok részére biztosított MAXX PRO típusú gépjárműveket ütemezve visszavették.
A Honvédelmi és Haderőfejlesztési Program egyik legnagyobb eredményeként beszerzésre kerül 218 Lynx KF41 harcjármű. A 21. század egyik legmodernebb harceszközét - amelyet túlnyomó többségben Magyarországon fognak előállítani - Korom Ferenc vezérezredes, a Magyar Honvédség parancsnoka mutatja be.
A Honvédelmi és Haderőfejlesztési Program a hadiipar megteremtését, a kutatást, a fejlesztést, az innovációt, a településekkel kialakított együttműködést is magában foglalja – mondta Benkő Tibor honvédelmi miniszter Zalaegerszegen szeptember 10-én, a Lynx gyalogsági harcjárműcsalád magyarországi gyártását és fejlesztését lehetővé tévő gyár felépítéséről szóló szerződés aláírási ünnepségén.
Rheinmetall Lynx harcjárművekkel látják el a honvédség nehéz dandárját, amivel Magyarország a NATO felé vállalt kötelezettségeinek tesz eleget – az erre vonatkozó szerződést ma írta alá Korom Ferenc vezérezredes, a Magyar Honvédség parancsnoka és Armin Papperger, a német hadiipari vállalat igazgatótanácsának elnöke a Honvédelmi Minisztériumban.
Lynx gyalogsági harcjárművek gyártására alapít vegyesvállalatot a német Rheinmetall céggel a magyar állam a honvédség NATO-vállalásainak teljesítése érdekében.
A korábbi katonai változatok tapasztalataira épülve most katasztrófavédelmi célra készült el három speciális képességekkel felszerelt Komondor, könnyű páncélvédettséggel rendelkező, duplafülkés jármű.
Harc- és gépjárműveket szállítanak el Tatáról, az MH 25. Klapka György Lövészdandártól a Magyar Honvédség központi raktáraiba. A város vasútállomásán május 12-én olyan technikai eszközök kerültek fel a vasúti kocsikra, amelyeket már kivontak a rendszerből vagy működésképtelenek.
Az Amerikai Egyesült Államok Szárazföldi Hadereje (US Army) megkapta az első Stinger és Hellfire rakétákkal felszerelt Stryker járműveit, amelyekkel új korszak köszönthet be az ellenséges drónokkal, forgószárnyasokkal és rakétákkal szemben folytatott harcban.
A harcjárművek tömegének növekedésével a hídvető járműveknek is lépést kell tartaniuk. Az Amerikai Egyesült Államok hadserege és tengerészgyalogsága – ha minden jó megy – hamarosan egy vadonatúj hadihíd-hordozó lánctalpassal gazdagodik.
A BAS Systems Salzburgban ünnepélyesen átadta az osztrák hadsereg első négy BvS 10 típusú terepjáró lánctalpas szállítójárművét. A még 2016-ban aláírt szerződés alapján 2019-ben még további 28 darab érkezik majd a speciális csuklórendszerrel összekapcsolt, kétrészes mini lánctalpasokból.
A lángoló kuvaiti olajmezők sztárjává vált az a tűzoltó berendezés, amit a nemzetközi sajtó csak magyar csodaszörny, Big Wind (nagy szél) vagy tűzfaló sárkány néven emlegetett. Az itthon csak „birodalmi lépegetőként” ismert járművet 1989. március 2-án kezdték építeni az akkori MN Központi Repülőgép-javító Üzemben.
A nyékincei lőtéren Alekszandr Vulin, szerb védelmi miniszter és Milan Mojszilovics altábornagy, a Szerb Hadsereg vezérkari főnöke jelenlétében adták át a szerb hadiipar legújabb termékét, a Lazar-3 nyolckerekű páncélozott harcjárművet.
A modern kori hadvezetést mindig is érdekelte, hogy miként lehetne nagyobb tűzerővel felvértezni az ejtőernyős csapatokat. Habár az ellenséges vonalak mögött földet érő alegységek önmagukban is nagy károkozásra képesek, a magukkal vihető felszerelések korlátozott mennyisége miatt mégis sebezhetők.
A legfrissebb információk szerint megvan a cseh-francia TITUS 6x6-os páncélozott szállítójármű első vásárlója. A 2018. augusztus 30-i bejelentés szerint Csehország 62 darabot vásárol belőle hadserege számára.
A Magyarországon összeszerelt Allison 3000 Series™ és 4000 Series™ sebességváltók lehetővé teszik, hogy a Komondor könnyű páncélvédettségű katonai járművek extrém körülmények között is megbízhatóan teljesítsenek
A HTC INVESTMENTS Mérnöki Divíziójának tagjaként a Zetor Engineering Slovakia, igazi újdonsággal állt elő, amikor bemutatta négykerék-meghajtású páncélozott taktikai járművét, a GERLACH-ot. Újdonságok az IDEB 2018 kiállításon.
A finn hadsereg számára négy Leopard 2L lánctalpas páncélozott hadihíd-vető járművet vásárol a védelmi minisztérium. A beszerzés értéke 28,6 millió euró.
A BAE Systems leszállította a következő generációs páncélozott többfeladatú jármű (Armored Multi-Purpose Vehicles, AMPV) mind az öt változatát és annak minden egyes megrendelt példányát az amerikai hadsereg számára.
A közelmúltban felvételek jelentek meg a Kínai Népi Felszabadító Hadsereg Type 59 harckocsijának távirányítású változatáról, melyet tesztelés közben örökítettek meg. Ez az első alkalom, hogy nyilvánosságra hoztak felvételeket erről a távolról irányított kínai tankról.
Malcolm Turnbull miniszterelnök, Marise Payne védelmi miniszter és Christopher Pyne, a védelmi iparért felelős miniszter közös bejelentése szerint a Rheinmetall Defence Australia szállíthatja az ausztrál hadsereg új harci felderítő járműveit.
2017 novemberében látott napvilágot az a hír, mely szerint Szlovákia fejleszti páncélozott harcjármű flottáját, melyben a szlovák hadiipari vállalatoknak is jelentős szerepet szánnának.
A 2001 óta összegyűlt hadszíntéri tapasztalatokra alapozva Franciaországban és Nagy-Britanniában is aktuálissá vált a modern hadviselésben fontos szerepet játszó páncélozott csapatszállító és felderítő járművek cseréje.
A francia Nexter Systems védelmi vállalat elnöke, Stephane Mayer egy interjúban számolt be ismét arról, hogy 2020 és 2028 között 200 db Leclerc harckocsi és 18 db harckocsi mentőjármű újulhat meg a Scorpion program keretein belül.
Nyolc PTSZ-M közepes, lánctalpas úszó szállító jármű „ébredhet fel” tárolóhelyi álmából, köszönhetően egy sikeres KEHOP-pályázatnak és a HM Currus Gödöllői Harcjárműtechnika Zrt. elszánt szakembereinek.
Sofőr nélküli logisztikai járművet fejleszt a kínai haderő, a kapcsolódó videót Kína védelmi minisztériuma tette közzé a közelmúltban, melyben többek között látható az akadályokat kerülgető prototípus is.
A Győzelem Napi díszszemlén láthatta először a nagyközönség a modernizált T-72B harckocsit, melyből összesen 150 darabot korszerűsítenének.
A hajdanvolt „harci taxik”, azaz a páncélozott szállítójárművek szerepe alaposan megváltozott és felértékelődött az elmúlt húsz esztendőben.
A világon elsőként került sor járművek tesztelésére Kelet-Szibériában, az Új-szibériai-szigetekhez tartozó Kotyelnyij-szigeten.
A General Dynamics European Land Systems lett a nyertese az Osztrák Fegyveres Erők részére szállítandó 34 darabos Pandur 6x6 PSZH-tendernek.
Menetből leküzdve.
Kísérleti céllal két kilogramm trotil robbant egy Tigris kereke alatt.
Boxer páncélozott harcjárművekkel erősít a Litván Hadsereg.
Vietnámi hírforrások szerint, Izrael megkezdte a MAN platformra szerelt, SPYDER (Surface-to-air PYthon and DERby) légvédelmi rakéta komplexumok leszállítását a hadseregük részre.
Folytatódhat a csapatszállító járművek modernizációja.
A szlovákiai MSM Group bemutatta legújabb, légi szállításra is alkalmas személyszállító harcjárművét, az összkerékhajtású Corcac-ot.
A perui hadsereg vezetése a napokban jelentette be, hogy a Rheinmetall MAN Military Vehicles GmbH nyerte a 300 katonai teherautó beszerzésére irányuló tendert.
Az ausztrál védelmi minisztérium a napokban döntött arról, hogy hadserege számára 1 100 darab 4x4 kerék meghajtású, újgenerációs Hawkei könnyű páncélozott járművet vásárol. Az üzlet összértéke 910 millió dollárra rúg. A páncélozott járműveket, melyek hadrendbe állításával a francia Thales leányvállalata, a Thales Australia foglalkozik, a Land-121-es program 4 etapjában szerzik be.
Az első somme-i csata óriási veszteségeinek hatására a brit hadvezetés 1916. szeptember 15-én úgy döntött, beveti a legújabb fegyvert, a harckocsit. A Mark I-esek feltűnése sokkolta az ellenséget, az angolok pedig régóta várt sikert könyvelhettek el.
A Kurganyec-25 gyártására kijelölt vállalat szerint hamarosan, már 2017-2018-ban megkezdődhet az orosz hadsereg újgenerációs gyalogsági harcjárműve, a Moszkvában május 9-én bemutatkozott, lánctalpas Kurganyec-25-ös sorozatgyártása.
A lengyel védelmi minisztérium beszerzési eljárást indított, melynek keretein belül 118 darab, nagy hatótávolságú felderítő járművet kívánnak beszerezni a hadsereg számára. Az új járműveket a 2012. december 11-én aláírt, a 2013-2022 közötti időszakra szóló, 36,8 milliárd dolláros „Viper” modernizációs program részeként vásárolják majd meg.
Nem a formatervezés volt előtérbe helyezve az MRZR-4 tervezésénél, az tény. A Polaris Industries mérnökei viszont jó munkát végeztek, mert a járműből várhatóan 2 050 darabot rendel meg az amerikai haderő különleges erőinek parancsnoksága (USSOCOM).
Száz harckocsit, páncélozott és egyéb harcjárműveket küldött az Egyesült Államok Észtországba, Lettországba és Litvániába a három balti ország védelmi kapacitásának növelésére, így akarva eltántorítani Moszkvát az esetleges fenyegetéstől - mondta március 9-én, hétfőn Rigában John O'Connor amerikai vezérőrnagy, logisztikai parancsnok.
Az orosz nyugati katonai körzet ejtőernyős egységeihez megérkezett az első 12-12 darab sorozatgyártott BMD-4M gyalogsági harcjármű és BTR-MDM Rakuska úszóképes, páncélozott csapatszállító jármű.
Sőt, a BAE Systems Hägglunds át is adta a Norvég Védelmi Logisztikai Szervezetnek a 144 megrendelt gyalogsági harcjármű első, új gyártású példányát. A harcjárművet 2015. február 25-én, a norvégiai Moelvben tartott ünnepségen adták át. A BAE Systems Hägglunds egy 2012-ben aláírt szerződés értelmében a norvég hadsereg már meglévő 103 darab CV9030-asát modernizálják a továbbfejlesztett CV90-es változatnak megfelelően és ezek mellé 41 új járművet is gyártanak.
Elutasította a német kormány a NATO-szövetséges Litvánia kérését a Boxer típusú harcjárművek szállítására. Erről a Welt am Sonntag című február 22-i, vasárnapi lap számolt be. Az értesülést a védelmi minisztérium is megerősítette.
Ukrán sajtóértesülések szerint 8x8-as meghajtású, páncélozott csapatszállító járművet fejlesztett ki az AvtoKrAZ ukrán vállalat. A belügyi erőknek és a hadseregnek szánt, a már ismert KrAZ N27.3EH alvázára épített, páncélozott jármű prototípusát még az idei év első félévében átadják az ukrán védelmi minisztérium szakértőinek.
Amikor a Discovery Channelnek kerestünk témákat az első tévés Attraktorhoz, mindenképpen Kelet-Közép-Európára akartunk koncentrálni, és szerettük volna, ha magyar témákat is feldolgozhatunk. Így került a sorozatba a teljesen egyedülálló Big Wind, és így választottuk ki a magyar MRAP-et, a Komondort is.
Az amerikai védelmi minisztérium 245,5 millió dolláros megállapodást kötött az AM General vállalattal, melynek értelmében a cég 2 200 HMMWV (Humvee) páncélozott járőrgépjárművet szállít a mexikói hadsereg számára. A szerződés értelmében a páncélozott gépjárműveket 2017 decemberéig kell megkapnia az amerikai hadseregnek, és az amerikaiak a szállítás ütemezés alapján adják át azokat Mexikónak.
Az Egyesült Államok hadseregének vezetése megállapodást kötött a brit BAE Systems konzorciummal egy többcélú AMPV (Armored Multi-Purpose Vehicle) páncélozott harcjármű fejlesztéséről, amely a jövőben, a hadseregben jelenleg rendszerben álló M113 páncélos szállító gépjárműveket váltaná.
Tizenöt MB UNIMOG és RÁBA H- sorozatú gépjárművel bővül a Magyar Honvédség járműparkja. A Gépjármű Beszerzési Program keretében vásárolt teherautók jövőre kerülnek ki a csapatokhoz, de már idén leszállították azokat az MH Anyagellátó Raktárbázis budapesti objektumába.
Pakisztáni értesülések szerint az ország védelmi minisztériuma élénken érdeklődik a kínai MBT-3000 harckocsi VT4 exportváltozata iránt. A pekingi székhelyű NORINCO mérnökei által kifejlesztett közepes harckocsit kifejezetten a külföldi haditechnikai piac meghódítására szánják.
Védelmi ipari konkurenseit megelőzve, a SAAB EDS (Electronic Defence Systems – Védelmi Elektronikai Rendszerek) vállalat két új S (2-4 GHz) valamint X (8-12 GHz) hullámhosszon működő GaN (Gallium Nitride, Gallium-Nitrid) félvezető technológián alapuló Giraffe típusú AESA (Active Electronically Scanned Antenna – aktív fázisvezérelt antenna) radar nemzetközi piacon történő értékesítését tervezi.
Amerikai hírszerzési adatok alapján jelenleg kb. 6 500 ballisztikus rakéta található a világon, melyek nem állnak NATO, kínai vagy orosz ellenőrzés alatt. Ez a tény állandó aktualitást biztosít a ballisztikus rakéták elleni védelmi rendszerekkel kapcsolatos híreknek, információknak.
A Typhoon-M (15C56M) harcjárművet a BTR-82 alapjain fejlesztette ki a „Sztrela” Tudományos Termelési Társaság és „VPK” Korlátolt Felelősségű Társaság a mozgékony rakétakomplexumok, valamint stratégiai rakétacsapatok védelmére. Az új harcjárművet egy évvel ezelőtt mutatták be.
Új harcjárművekkel bővült az Afganisztánban szolgáló MH Műveleti Tanácsadó Csoport (MTCS) technikai eszközparkja. A meglévő MaxxPro típus mellett mostantól az M-ATV típusú harcjárművek is a tanácsadói feladatok biztonságos végrehajtását szolgálják.
Az Egyesült Államok védelmi minisztériuma 30 Navistar MaxxPro, MRAP (Mine-Resistant Ambush Protected – aknatámadás elleni védelem) védelemmel ellátott páncélozott gépjárművet ajándékozott Horvátországnak. A páncélosok kézbesítésére a Pentagon Védelmi Tartalékeszközök (EDA) programjának keretében került sor. A tervek szerint az amerikai fél összesen 212 páncélost ad át a horvát védelmi minisztériumnak, beleértve 162 Oshkosh M-ATV-t, 29 MRAP HAGA-t (egészségügyi) és 30 MaxxPro-t.
Az Egyesült Államok védelmi minisztériuma 2014 közepétől kezdi meg az M113 típusú páncélozott szállítójárművek leszállítását a görög szárazföldi erők részére – írja a Jane’s. Görögország összesen 460 darab ilyen járművet kap az USA hadseregétől. A páncélozott szállítójárműveket a görög fél ingyen és bérmentve kapja meg, csak a szállítás költségeit (4 millió euró) kell fedeznie.
A közelmúltban számoltunk be hasábjainkon arról, hogy az amerikai hadsereg TARDEC (Tank-Automotive Research, Development and Engineering Center) fejlesztő részlege autonóm, különböző típusú katonai gépjárművekből összeállított konvojjal hajtott végre kísérleteket. Most nyilvánosságra hozták a konvoj útját rögzítő videofelvételt.
Az amerikai hadsereg TARDEC (Tank-Automotive Research, Development and Engineering Center) fejlesztő részlege teljes egészében autonóm (számítógép vezérlésű), különböző típusú katonai gépjárművekből összeállított konvojjal hajtott végre kísérleteket.
Indonézia a napokban 37 darab orosz fejlesztésű BMP-3F típusú gyalogsági harcjárművet vehetett át, adta hírül Indonézia védelmi misztériuma. Az ünnepélyes átadási ceremóniára 2014. január 27-én kerül sor az Indonéz Haditengerészet, Asembagus-i bázisán.
Az Egyesült Államok hadserege az elkövetkezendő néhány év alatt 7 456 darab MRAP, azaz akna elleni védelemmel ellátott páncélozott harcjárművet von ki a hadrendből – írja a Defense News. Elsődleges információk szerint a járművek nagy része le lesz konzerválva, így egy esetleges jövőbeni konfliktus során, melyben az Egyesült Államok is részt vesz, könnyen bevethetővé válhatnak.
A brazil védelmi minisztérium újabb 26 darab VBTP-MR Guarani típusú páncélozott szállító harcjárművet vásárolt – írja a Jane’s. A most megrendelt járművek gyártása 2014 májusában kezdődik, leszállításuk tervek szerint 2014 decemberére fejeződik be. Az üzlet értéke megközelítőleg 31 millió dollár.
A finn védelmi minisztérium közleménye szerint, már 2014 elején alá kívánja írni a holland védelmi minisztériummal a 100 darab Leopard 2A6 típusú harckocsi beszerzéséről szóló szerződést – írja a finn MTV News portál.
Lengyelország száztizenkilenc darab Leopard típusú harckocsit vesz Németországtól - jelentette be a varsói védelmi minisztérium november 22-én pénteken. Az ügylet értékét 180 millió euróra, azaz 54 milliárd forintra becsülik.
A kínai védelmi minisztérium új, kerekes önjáró tüzérségi löveget állított rendszerbe, amelyeket besorolnak könnyű harckocsiként is. Információk szerint az új haditechnikai eszközök a ZBL-09 típusmegjelölést kapták. Meg nem erősített adatok szerint, az első 105 mm-es löveggel felszerelt harcjárműveket a Csianghszi régióban állomásozó 54. hadseregcsoport állományába tartozó, 162 könnyű gépesített-lövész hadosztály kapta meg.
Az Egyesült Arab Emirátusok megállapodást írt alá a helyi Nimr haditechnikai eszközöket előállító céggel könnyű, többcélú, páncélozott szállítójárművek szállításáról. Információk szerint a szerződés ellenértéke eléri a 820 millió dollárt.
International MaxxPro MRAP típusú amerikai katonai páncélozott harci járművek érkeztek a Magyar Honvédség hajmáskéri harckiképző bázisára szeptember 26-án. A honvédség tizenkét darab MRAP harci járművet kapott az amerikai hadsereg európai parancsnokságától (EUCOM) kiképzési célra.
A brit védelmi minisztérium, ismét szerződést kötött az amerikai General Dynamics Land Systems céggel újabb Foxhound (Kopó) típusú, könnyű páncélozott gépjárművek beszerzéséről. Az új megállapodás értelmében a brit hadsereg 24 darab új páncélozott gépjárművet kap mintegy 36,4 millió dollár értékben.
Az orosz „Hadiipari Vállalat” „Krimszk” néven egy új, gumikerekes, hibrid meghajtású harcjárművet fejlesztett ki, amelynek már a tesztelését is megkezdték. A cég kommunikációs vezetője, Szergej Szuvorov elmondta, hogy a jármű képes hangtalanul mozogni és lehetséges akár távirányítással is működtetni.
Az ausztrál védelmi minisztérium szerződést kötött a német Rheinmetall MAN Military Vehicles (RMMV) vállalattal különböző verziójú szállító járművek beszerzéséről. A szerződés ellenértéke közel 1,1 milliárd euro. Arról azonban egyelőre nincs hír, hogy pontosan mennyi és milyen típusú szállító járműveket vásárolnak.
A török védelmi minisztérium több száz MRAP, azaz akna elleni védelemmel ellátott páncélozott járművet kíván vásárolni – írja a Defense News. A török védelmi miniszter, Ismet Yilmaz az ügyben azt nyilatkozta, hogy első körben 175 darab jármű beszerzése várható, valamint további 20 páncélozott járművet a török rendőrség is kaphat. Arról azonban, hogy újabb megrendelések várhatóak-e a közeljövőben, egyelőre nem nyilatkozott.
A lengyel Wojskowe Zaklady Mechniczne (WZM) és a finn Patria Land Systems vállalat a napokban szerződést írt alá arról, hogy a jövőben a lengyelek licenszben gyárthatják a finn fejlesztésű Patria AMV XC-360P típusú páncélozott szállító járművet – írja a Jane’s. A lengyel haderő számára nem ismeretlen a jármű, ugyanis már korábban rendszeresítették, Rozsomák néven.
Fontos momentumhoz érkezett a német Dingo páncélozott katonai jármű programja, hiszen a napokban átadták az ezredik példányt a német védelmi minisztérium számára. A gyártó Krauss-Maffei Wegmann cég ünnepélyes keretek között adta át Münchenben a programban mérföldkövet jelentő, ezredik Dingo-t.
A török védelmi minisztérium hadiipari titkársága (SSM) felbontotta a Kirpi (Sün) páncélozott harcjárművek szállításáról szóló szerződést az egyik legnagyobb török tehergépjármű vállalattal, a BMC Otomotiv ve Savunma Sanayi A.ª. céggel.
Az Egyesült Államok a napokban 42 darab Jeep J8-as páncélozott járművet ajándékozott a guatemalai védelmi minisztériumnak – írja az Infodefensa. A közel 5,5 millió dollár összértékű ajándék járműveket a guatemalai Tecun Uman különleges alakulat kapja, melyekkel elsősorban határrendészeti feladatokat látnak el.
PTSZ-M: a betűszó egy szovjet gyártmányú közepes lánctalpas úszó gépkocsit takar, ami nemcsak megjelenése, hanem széles körű harcászati alkalmazhatósága miatt is könnyen a figyelem középpontjába kerül. Az egyszerű és elnyűhetetlen konstrukció méltán szerzett elismerést és hírnevet magának. Mégpedig − az eredeti rendeltetésével ellentétben − nem egy partraszállási hadműveletben, hanem például a 2006-os és 2010-es árvízi katasztrófákban nyújtott heroikus munkájának köszönhetően vált ismertté a nyilvánosság előtt.
Március 8-án délelőtt mutatták be az MH 1. Honvéd Tűzszerész és Hadihajós Ezred szakemberei a Rába Jármű Kft.-től érkezett, a HM Currus Zrt. által továbbfejlesztett új Mercedes Benz UNIMOG−4000 dupla fülkés, terepjáró tűzszerész járőrautót a budapesti Irinyi János laktanyában. A gépjárművet Hende Csaba honvédelmi miniszter is megtekintette.
A lengyel szárazföldi haderő a napokban jelentette be, hogy modernizálná a jelenleg hadrendben álló Leopard 2A4-eseit, valamint szintén 128 darab használt Leopardot is vásárolnának – írja a Polska Zbrojna. Az ország védelmi minisztere, Waldemar Skrzypczak hozzátette, hogy terveik szerint a jövőben a lengyel haderő csak 2A4 vagy 2A5 verziójú Leopardokat kíván hadrendben tartani. Az üzlet összértéke közel 100 millió euró.
A holland védelmi minisztérium a napokban eladta Jordániának a korábban hadrendből kivont 60 darab Gepárd típusú légvédelmi páncélost – írja a Jane’s. A Hollandiában Cheetah névre keresztelt páncélosokat 21 millió euróért adták el, melybe azok javítása és újból üzembe helyezése, valamint tartalék alkatrészek is beletartoznak.
Oroszország a közeljövőben fegyvereket és haditechnikai felszereléseket szállít Bangladesnek – írja a Ria Novosti. Alekszander Fomin, az orosz nemzeti katonai-műszaki együttműködési szolgálat első helyettese a napokban azt nyilatkozta, hogy Banglades intenzíven érdeklődik a BTR-80-as könnyű-páncélozott szállító harcjárművek után.
A francia Védelmi Beszerzési Ügynökség, a DGA, 2012 decembere és 2013 eleje között veszi át az első néhány Panhard PVP (Pétits Véhicule Protégé) Mk3 típusú könnyű páncélozott járművet. A típusból rövidesen 200 darab kerül a francia szárazföldi erőkhöz, melyeket még 2011 szeptemberében rendeltek.
Az Iveco az 52. alkalommal megrendezett genovai Nemzetközi Hajókiállításon mutatta be a SeaLand kísérleti kétéltű járművet és két másik különleges, vészhelyzeti műveletekhez alkalmazható modellt. Az évente több mint 250 000 látogatót vonzó hajókiállításon, amelyen a tengerészeti szakemberektől a hajózást kedvelőkig mindenki részt vesz, a Maurizio Zanisi által az Iveco Daily 4x4 alvázára tervezett modell került a figyelem középpontjába.
Az Egyesült Államok védelmi minisztériuma a napokban adott át Szerbiának néhány HMMWV (High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle) páncélozott járművet – írja a Jane’s. Az amerikai fél a Humvee-kat ajándékba, tehát ingyen és bérmentve szállítja le, egy katonai segítségnyújtás keretében összesen 17 darabot, megközelítőleg, mintegy 2,9 millió dollár értékben.
A venezuelai Szárazföldi Erők a közelmúltban vett át 42 darab összkerékmeghajtású, Tiuna típusú páncélozott gépjárművet, amelyek az ország iparának termékei. A hírt a CAVIM (Compania Anonima Venezolana de Industrias Militares) védelmi cég sajtószolgálata hozta nyilvánosságra.
Az Amerikai Tengerészgyalogság befejezte azt a kísérletet, mely során vezető nélküli tehergépjárműveket vegyítettek hagyományos, emberek által vezett gépjárműoszlopba, mely a technológia jövőbeni, szélesebb körben történő alkalmazása előtt kövezi ki az utat. A Cargo UGV (vezető nélküli szárazföldi teherjármű) néven ismert tesztek keretében az Oshkosh Defence két járművet szerelt fel a TerraMax technológiával. A kutatás célja az volt, hogy megállapítsák vajon képesek-e a “robot” tehergépjárművek hagyományos, ember által vezetett gépjárművek között konvojban üzemelni, és ha igen, akkor hogyan. A kísérlet ötletét számos, halálesettel végződött hagyományos konvojt ért támadás hívta életre.
A brazil Szárazföldi Erők parancsnoksága szerződést kötött az olasz Iveco céggel 86 darab VBTP-MR Guarani páncélozott szállító harcjármű megvásárlásáról. A szerződés ellenértéke közel 120 millió dollár. A megvásárolt harcjárművek a brazil Szárazföldi Erők gépkocsizó lövész-, valamint felderítő alegységeinél kerülnek rendszeresítésre.
Brazília kormánya a napokban jelentette be, hogy az USA-tól kétéltű járműveket vásárolnának. Az Egyesült Államok Védelmi Biztonsági Együttműködési Ügynöksége, a DSCA – (Defense Security Cooperation Agency) már jelezte az USA Kongresszusának a brazil beszerzést. A dél-amerikai ország összesen 26 darab AAV (Assault Amphibious Vehicle) típusú kétéltű járművet vásárolna, közel 233 millió dollár értékben.
Az orosz védelmi minisztérium azzal az igénnyel fordult a kormányhoz, hogy emelje a hadsereg számára beszerzendő olasz, Iveco M65 Lynx típusú páncélozott gépjárművek mennyiségét. Az Anatolij Szerdjukov, orosz védelmi miniszter által megfogalmazott igény szerint, a minisztérium a 2013-2015 közötti időszakban az eredeti 727 darabról háromezer darabra kívánja növelni a „Hiúzok” beszerzését.
Az Egyesült Arab Emirátusok a napokban szerződést kötött az amerikai Oshkosh Defence vállalattal 750 darab MRAP, azaz akna elleni védelemmel ellátott, M-ATV páncélozott jármű vásárlásról.
Venezuela a napokban jelentette be, hogy közel 500 millió dollár értékben, kínai kétéltű páncélozott járműveket vásárolnak – írja az Associated Press. Hugo Chavez venezuelai elnök az ügyben azt nyilatkozta, hogy az új kétéltűeket kínai exporthitelből vásárolják, melyért cserébe a dél-amerikai ország olajat szállít. Az üzlet részleteiről egyelőre pontos információ nincs, azonban azt már tudni lehet, hogy a kínai fél 2013-tól kezdi meg a járművek leszállítását.
Kína 22 darab Meng Shi típusú páncélozott járművet ajándékozott Fehéroroszországnak – írja a Dongfeng. A fehérorosz védelmi minisztérium közleménye szerint, az új járműveket a július 3-án megrendezendő Fehéroroszország Függetlenség Napja alkalmából tartott ünnepségen mutatják be. Időközben a fehéroroszok nagyon pozitívan nyilatkoztak az új szerzeményekről, miszerint az új Meng Shi járművek képesek bármilyen terepen és éghajlati viszonyok között végrehajtani feladataikat.
Az Iveco páncélozott járművei is részt vettek a második világháborús orosz győzelem 67. évfordulójának tiszteletére rendezett nagyszabású katonai parádén Moszkvában. Az idei bemutató történelmi eseménynek számít, hiszen külföldi gyártmányú páncélozott járművek most először vettek részt az ünnepségen.
Iraki szakértők, akik a második, 62 darabból álló ukrán BTR-4E típusú páncélozott szállító harcjárművek átvételi ellenőrzését végzik, több komoly hiányosságot fedeztek fel. A szakértők véleménye szerint nem megfelelően működik a harcjármű tűzvezető rendszere, valamint meghibásodik a 30 mm-es, ZTM-1 típusú automata gépágyú is.
Ukrajna és Kazahsztán a napokban írt alá egy 150 millió dollár értékű szerződést, melynek értelmében a két fél közösen gyárthatja az ukrán fejlesztésű BTR-4-es páncélozott csapatszállító járműveket. A szerződés aláírására a május 3-6. között megrendezett KADEX 2012 haditechnikai kiállításon került sor, melyet a kazahsztáni Asztana Nemzetközi Repülőtéren rendeztek meg, 2010 után immáron második alkalommal.
Mint ahogy arról a közelmúltban társlapunkon beszámoltunk, Oroszország miniszterelnök-helyettese, Dmitrij Rogozin látogatást tett a novoszibirszki gyárban, ahol megtekintette a Szu-34-es gyártósort. A sort most egy újabb látogatással folytatjuk: Rogozin ezúttal a Nyizsnyij Tagilban található uralvagonzavodi gyárba látogatott el, ahol többek között egy T-90-es harckocsiba is beülhetett. Az eseményt egy videóval és egy képgalériával mutatjuk be Olvasóinknak.
Tankergépjárművel segítette a kecskeméti MH 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázis a bugaci erdőtűz oltásában részt vevő tűzoltók munkáját. Május 2-ai, szerda reggeli információk szerint még mindig nem tudtak levonulni a tűzoltók a bugaci Nagyerdő környékéről, ahol április 29-én erdőtűz alakult ki, és mintegy 1100 hektáron pusztítottak a lángok. Az erdő még mindig izzik, füstöl, és kisebb égések is előfordulnak itt-ott. A tűz kiújulását, a kisebb tüzek továbbterjedését megelőzendő továbbra is majdnem ötven tűzoltó őrzi a szóban forgó területet.
A brit Supacat vállalat nyerte az ausztrál védelmi minisztérium által kiírt páncélozott szállítójárművek beszerzését célzó tenderét – írj a Jane’s. Az új HMT Extenda-kat a JP2097 Ph 1B elnevezésű program keretében szerzik be. A pontos darabszámról egyelőre még nem döntöttek, azonban annyi már biztos, hogy az új járművek az ausztrál különleges erők állományába kerülnek.
Oroszország és Indonézia a közeljövőben szerződést ír alá 37 darab BMP-3F típusú gyalogsági harcjármű vásárlásáról – írja a Ria Novosti. A Roszoboronexport képviseletében, Viktor Komardin azt nyilatkozta, hogy a közel 100 millió dollár értékű szerződés, terveik szerint 2012 áprilisában születhet meg. Oroszország a közeljövőben egy közel 1 milliárd dollár értékű exporthitelt biztosít Indonéziának.
A napokban számoltunk be arról, hogy az orosz fegyverexportőr, a Roszoboronexport a T-90S harckocsi modernizált változatát, a T-90MS-t is bemutatja az Indiában megrendezendő Defexpo 2012 kiállításon. Az esemény a tegnapi napon elkezdődött, az orosz újdonságról pedig már elkészültek az első fotók, videók. Cikkünkben ebből állítottunk össze egy csokorra valót Olvasóink számára.
Az iraki fegyveres erők már ebben az évben átvehetik mind a 440 darab korábban megrendelt M113-as páncélozott harcjárművet – írja a Strategy Page. A harcjárművek az Egyesült Államok hadseregének tartalék eszközeiből kerültek ki. Az iraki haderő számára már nem ismeretlen a típus, ugyanis jelenleg is hadrendben tartanak több mint 200 példányt. A 440 darabos megrendelésről szóló szerződés még 2010 októberében született meg.
Az új páncélozott szállító harcjármű, a Bumeráng első példányait 2013-ban veheti át az orosz szárazföldi haderő, míg a típus tömeges rendszeresítésére 2015-től kezdődően kerülhet sor, mondta Alekszandr Posztnyikov vezérezredes, az orosz szárazföldi erők főparancsnoka. A vezérezredes hozzátette, hogy napjainkban, a hadseregben BTR-82A és BTR-80 típusú páncélozott szállítójárművek állnak rendszerben.
Az Egyesült Államok tengerészgyalogsága a napokban szerződést kötött az amerikai Oshkosh Defense vállalattal, 140 szállító és 70 darab vontató jármű vásárlásáról – írja az Oshkosh. A járműveket az LVSR (Logistics Vehicle System Replacement) típusaiból rendelték meg közel 94 millió dollár értékben. Tervek szerint a járművek leszállítását a gyártó 2013 szeptemberében fejezi be.
A német Rheinmetall és a MAN leányvállalata, a Rheinmetall MAN Military Vehicles Australia konzorcium nyerte az ausztrál Overlander tendert, melynek keretében 2700 páncélozott és nem páncélozott, közepes és nehéz szállító járműveket vásárolnak – írja a Defence Suppliers. Az ausztrál kormány és a konzorcium jelenleg az üzlet feltételeit tárgyalja. Ausztrália az új járműveket a szárazföldi erők, LAND 121-es programjának 3B etapjában rendeli meg. A tárgyalások továbbá újabb 1000 darab nem páncélozott jármű beszerzését is érintik majd, melyekkel a közeljövőben a sofőrök kiképzését segítenék elő.
Jason Clare, az ausztrál védelmi beszerzésekért felelős miniszter a napokban jelentette be, hogy Afganisztánban befejeződött a Bushmaster járművek rögtönzött robbanószerkezetek elleni védelmének fejlesztése. A munkálatok 2011 augusztusában fejeződtek be, melynek során új üléseket és padlózatot építettek be. Ezek a fejlesztések fokozott védelmet biztosítanak a járműben utazó parancsnok, harcjármű vezető és a katonák számára.
Az orosz védelmi minisztérium leállította az UAZ-3151 típusú terepjárók beszerzését ‑ amelyek talán sokkal ismertebbek „Bobik” és „Kecske” beceneveikről – közölték orosz hírportálok. A hadsereg vezetésének tervei szerint 2015-ig a már meglévő UAZ-3151-eseket fogják alkalmazni, majd folyamatosan áttérnek az újabb fejlesztésű terepjárókra.
Az izraeli védelmi erők (IDF) számára a napokban kezdték el leszállítani a Sufa páncélozott harcjármű legújabb változatát, a Sufa 3-ast, melyekkel az elavulttá váló korábbi 1-es és 2-es változatokat kívánják majd leváltani. A Sufa 3-ast Izrael az amerikai Chrysler céggel közösen fejlesztette ki, a jármű valójában a Chrysler Jeep Wrangler katonai változatának tekinthető.
Az amerikai Oshkosh vállalat a napokban szerződést kötött a TACOM-mal (Tank-automotive and Armaments Command) 160 darab HEMTT A4 és PLS A1 típusú szállító jármű modernizálásáról - írja a Defence Aerospace. Az üzlet értéke megközelítőleg 50 millió dollár. A modernizációs munkálatok 2012 májusában kezdődnek, az utolsó jármű befejezését pedig még az év szeptemberére ígérték.
A tárca és a honvédség elmúlt évét értékelve Hende Csaba honvédelmi miniszter hangsúlyozta, hogy a Honvédelmi Minisztérium célja – többek között - az egykor híres magyar hadiipari kapacitás újraélesztése, hiszen vannak olyan termékek, amelyek alkalmasak a hazai és a nemzetközi igények kiszolgálására. Napjainkig mintegy harminchárom darab új típusú üzemanyagtöltő gépkocsit rendszeresítettek a Magyar Honvédség katonai szervezeteinél.
A szingapúri szárazföldi erők befejezte az első olyan motorizált, gyalogsági zászlóaljnak a felállítását, melyet Terrex páncélozott csapatszállító járművekkel láttak el. Azt, hogy pontosan hány darab páncélozott gépjármű tartozik a zászlóalj állományába nem közölték. A szingapúri szárazföldi erők összesen 135 darab Terrex páncélozott csapatszállítót rendelt.
Uruguay úgy döntött, hogy orosz, Tigris típusú, többcélú páncélozott gépjárműveket kíván beszerezni. A hírt az orosz állami cég, a „Rosztechnológia” képviselője Anatolij Zujev jelentette be Argentínában. Zujev elmondta, hogy a megállapodást 2011. április 28-án írták alá a felek.
Az amerikai hadsereg 60 ezer páncélozott HMMWV (High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle – nagy mozgékonyságú többcélú kerekes jármű) modernizálásával kapcsolatban tudakozódik. A páncélozott járművek felújítása egyenként mintegy 180 ezer dollárra tehető, illetve a teljes mennyiség modernizálása elérheti a 10,8 milliárd dollárt. A jelenlegi tudakozódás rövid időn belül már a második próbálkozás. 2011 januárjában az amerikai hadsereg már tudakozódott a Humveek felújításával kapcsolatban, azonban akkor a Kongresszus visszautasította azt.
Az afganisztáni hadszíntéren az amerikaiaktól kölcsönbe kapott HMMWV járművek újabb, modernebb típusra történő cseréje történt meg húsvétkor a Magyar Honvédség Műveleti Tanácsadó és Összekötő Csoport (MH OMLT) bázisán, Khilagayban.
A német Krauss-Maffei Wegmann vállalat a napokban megrendelést kapott a német hadseregtől újabb 39 darab Dingo 2 GE típusú katonai jármű megvásárlásáról. A szerződés értelmében az új járműveket a gyártó várhatóan 2011 novemberéig leszállítja a Bundeswehrnek. Jelenleg a német hadsereg közel 300 Dingo 2-est tart hadrendben, tervek szerint 2013-ra már közel 600 példány lesz szolgálatban.
Az Iveco egy speciális harci jármű gyártását indítja el Brazíliában, melynek első prototípusát április elején mutatták be. A gyártás, a brazil hadsereg és az Iveco latin-amerikai részlege által 2009 végén aláírt, közösen fejlesztett kétéltű páncélozott személyszállító modellek (VBTP-MR) szállítására vonatkozó szerződés keretében valósul meg.
Az Oshkosh Corporation védelmi divíziója, az Oshkosh Defense több mint 270 HET A1(Heavy Equipment Transporter) típusú nehéz szállítójárműre kapott megrendelést az Egyesült Államok Hadszíntéri Szárazföldi Haderő Parancsnokságától (TACOM).
Megérkezett az első Boxer páncélozott harcjármű a német hadsereg Dounaeschingenben állomásozó 292. Jägerbattalion állományába, ahol megkezdődött a felkészülés az afganisztáni misszióra, ahová az egység a tervek szerint 2011 augusztusában indul útnak. A járművel kapcsolatos első benyomások nagyon pozitívak: a robosztus külső, magasszintű védelem és mozgékonyság jellemzi a Boxert.
A szlovén kormány arra kérte a szlovén bíróság illetékeseit, hogy ideiglenesen függessze fel a finn Patria céggel még 2006-ban kötött szerződés teljesítését. Ekkor a finn védelmi cégóriás 135 db gumikerekes páncélozott harcjárművet értékesített Szlovéniának, többféle (lövészpáncélos, 120 milliméteres automata aknavető, parancsnoki) változatban.
A török FNSS vállalat a napokban szerződést kötött a maláj kormányon keresztül a DEFTECH céggel, 257 darab Pars típusú páncélozott csapatszállító harcjármű megvásárlásáról. Az üzlet értéke megközelítőleg 600 millió dollár. A szerződés értelmében a malajziai DEFTECH a harcjárművek végső szerelését, valamint a kész járművek leszállítását végzi majd a hadsereg részére. Ezzel a vásárlással Malajzia lesz a típus első külföldi üzemeltetője.
Az minden, a szárazföldi járművek területén kutakodó, és a 21. század első évtizedének háborúit csak egy picit is tanulmányozó ember számára világos, hogy az Egyesült Államok fegyveres erőinél szolgálatban álló, közel 160 000 darab HMMWV (High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle – Nagy Mozgékonyságú Többcélú Kerekes Gépjármű) felett eljárt az idő. Irak és Afganisztán is rámutattak arra, hogy a típus nem megfelelően védett, további páncélzat felhelyezésére pedig a megnövekedett tömeg és az ebből fakadó teljesítmény-csökkenés miatt nincs lehetőség.
A BAE Systems dél-afrikai leányvállalata, a BAE Systems Land Systems South Africa 130 millió dolláros szerződést kötött a dél-afrikai hadsereggel az RG31 (Nyala) típusú MRAP (Mine Resistant Ambush Protected – Aknatámadás elleni védelem) harcjárművek túlélési képességeinek valamint mozgékonyságának javítására.
Tesztelték a magyar katonák az új, amerikai MRAP MaxxPro-típusú páncélozott szállítójárműveket a Khilagay-bázis melletti lőtéren. Megismerték a számukra nem teljesen ismeretlen tornyok működését, amelyek megegyeznek a Humveekon – alkalmazott és általuk is használt, úgynevezett – „nagy” tornyokkal.
A napokban megérkeztek Camp Pannóniába azok az aknavédelemmel ellátott MRAP MaxxPro-típusú páncélozott szállítójárművek, amelyeket az amerikai haderő ajánlott fel hadszíntéri használatra az afganisztáni hadműveletekben résztvevő Magyar Honvédségnek.
Az MH Nemzeti Támogató Elem – Afganisztán (MH NTE) katonái megkezdték az amerikai harcjárművek átvételét és azok átcsoportosítását a Mazar-e Sharif-i táborba. A harcjárművek vezetését, kezelését – amerikai irányítással – már megtanulták a katonák, így ez az átadásakor nem jelentett problémát.
Az amerikai Navistar vállalat a napokban jelentette be, hogy újabb 175 darabos megrendelés érkezett az Egyesült Államok Tengerészgyalogságától, Maxxpro Dash típusú MRAP (Mine Resistant Ambush Protected) páncélozott szállító járműre. Az üzlet ellenértéke megközelítőleg 123 millió dollár. A megrendelt járműveket 2011 nyarán kezdi el leszállítani a gyártó.
Töredelmesen meg kell valljuk, hogy bár az iraki és afganisztáni tapasztalatok alapján kétségbeesett tempóban megszülető MRAP járművek relatíve gyakran szerepeltek híreink között és a HMMWV utódjának szánt JLTV programról is volt egy összegző írásunk, az MRAP-ek továbbfejlesztésének tekinthető amerikai M-ATV programról nem igen értekeztünk. Holott az M-ATV (MRAP All-Terrain Vehicle) program egy elég combos – jelenleg mintegy 8 100 jármű – beszerzés. Kapcsolódó friss hír végett ezen hiányosságon próbálunk most távirati stílusban enyhíteni egy kicsit…
Az amerikai Oshkosh vállalat megrendelést kapott a TACOM-tól (Tank-automotive and Armaments Command), mely szerint az Egyesült Államok hadserege 1200 darab Oshkosh típusú teherszállító járművet rendelt megközelítőleg 460 millió dollár értékben. A szerződésben foglaltak szerint az utolsó jármű leszállítása 2012 augusztusára várható.
A brit védelmi minisztérium újabb 89 darab Husky típusú páncélozott gépjárművet rendelt az amerikai Navistar cégtől, 56 millió dollár értékben. A minisztérium az új gépjárműveket az Afganisztánban állomásozó brit erők megerősítésére szánja. A Husky-k átadása 2010 október végén kezdődik meg és várhatóan 2011 év elején fejeződik be.
Brazília egy orosz GAZ-2330 „Tigris” típusú páncélozott gépjárművet vett át a napokban. Az elkövetkező napokban a páncélozott gépjárművet Rio de Janeiro rendőrsége kapja meg tesztelés céljából. A rendőrség a járművet a brazil főváros olyan külvárosaiban fogja alkalmazni, ahol a legmagasabb a bűnözési arány.
Észtország közel 80 darab Sisu XA-188 típusú páncélozott szállító járművet szándékozik beszerezni Hollandiától, tette közzé az észt védelmi minisztérium. A szerződés a két fél között rövidesen megszületik, mely üzlet ellenértéke közel 24,3 millió dollár.
Megérkeztek a hadműveleti területre, és a Camp Marmal táborban átvette a közbeszerzési eljárással vásárolt páncélozott személygépkocsikat a Mazar-e Sharif-ben szolgálatot teljesítő Magyar Honvédség Nemzeti Támogató Elem Afganisztán állományának szakemberei.
A svéd Védelmi Beszerzési Hivatal (FMV) bejelentette, hogy a svéd hadsereg páncélozott szállító járművekre kiírt tenderét a finn Patria csoport terméke nyerte meg, így Svédország 113 darabra adott le megrendelést, emellett pedig ugyanennyire opciót jelentett be.
140 darab Sakál típusú páncélozott gépjárművet rendelt a brit védelmi minisztérium a Supacat és Babcock brit konzorciumtól. A 45 millió angol font ellenében a megállapodás szerint a brit hadsereg a Sakál-2A változatát fogja megkapni, amelyeket a tervek szerint Afganisztánban kívánnak alkalmazni a jövőben.
A francia DGA védelmi beszerzési ügynökség 2010. június 23-án adja át a 200-dik VBCI (Véhicule Blindé de Combat d´Infanterie) harcjárművet a francia hadsereg számára. A páncélozott, kerekes VBCI-ből – melyet a Nexter Systems és a Renault Trucks Defense által létrehozott konzorcium gyárt - 630 darabot rendelt a DGA.
Az amerikai hadsereg megkezdte egy új, páncélozott gépjármű, a Joint Light Tactical Vehicle (JLTV) tesztsorozatát, amellyel a jövőben a jelenleg alkalmazott HMMWV Humvee-ket kívánják leváltani. A hadsereg a járművet – amely első ránézésre robosztusabbnak és biztonságosabbnak tűnik, mint hasonló társai – a közelmúltban a médiák képviselőinek is bemutatta.
A németországi robotszemlén mutatták be a kutatók Amerikából, Európából és Japánból érkező katonáknak, hogyan működik az MuCar-3 névre keresztelt járművük, amit az orvtámadások ellen fejlesztettek ki. A jármű ránézésre olyan, mint egy szokványos utcai terepjáró, de különböző célokra kifejlesztett érzékelőkkel, gumioptikás kamerarendszerekkel és nagy teljesítményű számítógépekkel van felszerelve.
Egy előzetes megállapodás értelmében Törökország 250 darab 8x8-as Pars típusú páncélozott csapatszállító harcjárművet értékesíthet a malajziai hadsereg részére, amely egyben a török védelmi ipar eddigi legnagyobb sikere lenne a külföldi értékesítések terén. A malajziai kormány és a török FNSS cég 2010 áprilisában írta alá a szándéknyilatkozatot a járművek megvásárlásáról, hamarosan pedig a szerződés aláírására is sor kerülhet.
Oroszország reménykedik abban, hogy az Ural-régióban lévő Nyizsnyij Tagil városában idén nyáron megrendezendő Russian Expo Arms 2010 haditechnikai kiállításon mutathatja be az oly nagy titokzatosság övezte új fejlesztésű T-95-ös harckocsiját, amellyel a katonai szakértők és a nagyközönség is megismerkedhet. Ennek azonban feltétele, hogy az orosz kormány zöld utat adjon a megrendelésre – tárta a nyilvánosság elé a tervező, valamint a gyártó-kivitelező vállalat illetékes szakembere.
Rendszerbe álltak azok a világ élvonalába tartozó MRAP Cougar páncélozott gépjárműtechnikai eszközök, melyekkel az MH PRT tűzszerész részlege erősödött. A sajátos kiképzésű páncélzatnak köszönhetően a kapszula védelmi képességei egyedülálló biztonságot nyújtanak tűzszerészeinknek, katonáinknak.
Az orosz védelmi minisztérium cáfolta azokat a híreszteléseket, miszerint Oroszország nagyszámú páncélozott harcjárművet vásárolna Olaszországtól. A különböző olasz és orosz médiák február 9-én számoltak be arról, hogy Oroszország tárgyalásokat folytat megközelítőleg 1000 darab IVECO M65 LMV (Light Multirole Vehicle) harcjármű megvásárlásáról.
Oroszország 10 db francia VBL (Véhicule Blindé Léger) 4x4 típusú páncélozott felderítő harcjármű vásárlását tervezi a közeljövőben. A közel húsz éve kifejlesztett, négy tonnás páncélozott felderítő járművekből napjainkban mintegy 2300 db áll szolgálatban a világ számos hadseregében.
Az indiai BEML valamint a lengyel ORBUM cégek a napokban írtak alá együttműködési megállapodást, amelynek keretében közösen fejlesztenek különféle haditechnikai eszközöket. Első lépésként az indiai hadsereg számára dolgozzák ki egy könnyű harckocsi tervét.
Az amerikai Navistar vállalat a napokban jelentette be, hogy a TACOM (Tank-automotive and Armaments Command) 1050 darab Maxxpro Dash típusú MRAP (Mine Resistant Ambush Protected) páncélozott szállító járművet rendelt az amerikai tengerészgyalogság részére. Az üzlet értéke megközelítőleg 750 millió dollár.
Az amerikai Raytheon vállalat és az indiai Larsen &Toubro (L&T) cég nyerte el az indiai T-72-esek modernizálásának jogát. A vállalatok ígéretet tettek a hadseregnek, hogy néhány éven belül korszerűsítik az indiai haditechnikai park egy részét. A Raytheon feladata lesz majd az infravörös irányzék és az elektronikai alkatrészek beépítése, mellyel javítani kívánják a T-72-esek harcászati hatékonyságát.
Az orosz belügyminisztérium francia gyártású, könnyű páncélozott járművek megvásárlásának lehetőségét vizsgálja. A minisztérium figyelmét a francia Panhard General Defense cég VBL (Könnyű páncélozott jármű) típusa keltette fel. Információk szerint a megbeszélések 2009 novembere óta tartanak, azonban még nem jutottak el hivatalos szintre. A tárgyalások jelenleg is zajlanak a Panhard cég és az orosz belügyi erők technikai ellátásáért felelős „Speciális technika és kommunikáció (SzTiSz)” fejlesztési és gyártási társulás képviselői között.
Az indiai katonai vezetés márciusra tervezi azt az átfogó gyakorlatot, amelynek során össze kívánják hasonlítani a nemzeti Arjun harckocsit az orosz T-90 típussal. Nem kizárt, hogy a teszt eredményének ismeretében megnő az indiai harckocsi utáni kereslet, de az sem, hogy teljesen elpártolnak a típustól. Delhi számára az Arjun „győzelme” presztízskérdés, mivel a harckocsi teljes egészében indiai fejlesztés.
Az észt fegyveres erők T-55 típusú harckocsit bérel Lettországtól, amely nélkülözhetetlen egy katonai gyakorlat végrehajtásához. Az észt hadsereg technikai állományában nem található harckocsi.
Oroszország Nyizsnyij Novgorod-i területén található Arzamasszkij gépgyárban megkezdődtek az új BTR-82 és BTR-82A típusú páncélozott szállító harcjárművek végső tesztjei, amelyek sikeres befejezése után megkezdődik szállításuk az orosz hadsereg számára. Előzetes információk alapján a tesztek 2010 februárjában befejeződnek, és ez év júliusára megtörténik az értékelés is. Így, amennyiben minden teszt sikeres lesz, az új harcjárművek már ez év nyarán szolgálatba állhatnak a hadsereg kötelékében.
Az indiai hadsereg állományába tartozó harckocsik mintegy 80 %-a nincs felszerelve éjjellátó berendezéssel, aminek következményeképpen nem képesek harci cselekmények végrehajtására sötétedés után. Deepak Kapoor tábornok, az indiai hadsereg parancsnoka elmondta, hogy realizálódni látszik az a program, melynek keretében 3-4 év alatt éjjellátó berendezésekkel látják el a harckocsikat.
A finn Patria Land & Armament (PLA) cég nyerte el azt a 338 millió dollár értékű szerződést, melynek keretében a svéd szárazföldi erők 113 darab Patria típusú, nyolckerekű AMV-t (Armored Modular Vehicles) szereznek be. A kontraktust a svéd kormánynak jóvá kell még hagynia, amire ez év őszén kerülhet sor.
Hatvanhat évvel ezelőtt törték át először a szovjet csapatok, a Leningrád körüli német blokádot, hogy nagy mennyiségű élelmet és utánpótlást juttassanak a régóta ostrom alatt álló nagyvárosba. Ebből az alkalomból, 2009. január 18-án, a kirovszki háborús emlékkomplexum bejáratánál, egy KV-1 típusú nehéz harckocsit helyeztek el. Az illetékesek ezzel a harceszközzel kívántak tisztelegni a több mint fél évszázaddal ezelőtt lezajlott sikeres hadművelet előtt. Fotó: Marton Gábor
A világ egyik legmodernebb harckocsijának tartják a Merkava 4-et. Egy biztos: annyi fejlesztő- és gyártó cég dolgozik rajta, hogy felsorolni is sok. Ennak a nagy harcértékű tanknak a részletes bemutatását az izraeli hadsereg gázai offenzívája teszi aktuálissá.
A duxfordi Imperial War Museum tulajdonában lévő II. világháborús ISZU-152-es önjáró rohamlöveg felett igencsak eljárt az idő, éppen ezért megérett a felújításra. Ehhez a nem mindennapi munkához azonban – az orosz harcjárművek iránt lelkesedő – Richard Moor urat kérték fel, akinek saját műhelye van, amelyben különféle haditechnikai eszközök felújítását végzi. A csekélyke 50 tonnás acélmonstrum restaurálása – előreláthatólag – több évig is eltart majd, ám megéri a befektetést, mivel a múzeum egyik legnépszerűbb kiállítási tárgya.
A mobil felderítő rendszerek a helyzetértékelés igen fontos elemei a katonai hadműveletekben, a békefenntartó feladatokban, valamint a határőrizeti tevékenységek esetén. A svájci Thales Suisse a napokban bemutatta az új, harcjárművekre utólagosan is felszerelhető felderítő alrendszerét, melyet a Mowaggal szoros együttműködésben fejlesztett ki. A bemutatón egy EAGLE IV-es harcjárműre szerelték fel a felderítő alrendszert, amely magába foglal egy harcászati radart és egy elektro-optikai kamerát. Mindkettő egy 10 méter hosszú teleszkópra került felerősítésre.
A kínai Shaanxi Baoji különleges gépjárműveket gyártó vállalat az Athénban rendezett Defendory 2008 kiállítást választotta új 6x6 kerékmeghajtású páncélozott szállító harcjárműve europai debutálására. A most bemutatott PSZH a korábbi 4x4 kerékmeghajtású ZFB05 új, egyben nagyobb és 6x6 kerékmeghajtású változata. A ZFB08-ra keresztelt új jármű prototípusa 2008 elején gördült le a gyártósorról és elsősorban exportra szánják, amint azt a vállalat vezetése kinyilatkozta, főképp az afrikai országokat tekintik potenciális piacnak.
Az Egyesült Államok Hadserege és Tengerészgyalogsága újabb harcjárművek beszerzését tervezi Afganisztánba. A jelenleg ott tartózkodó 34.000 fős kontingens mellé ugyanis még idén novemberben további 7.000 főt fognak küldeni erősítésül. A csapatoknak szüksége van olyan harcjárműre amely az ottani terepviszonyoknak megfelel.
A Lengyel Védelmi Minisztérium rövid időn belül 40 darab, megerősített aknaelleni védelemmel ellátott páncélozott jármű beszerzését látja szükségesnek, Afganisztánban állomásozó kontingense számára. A döntés azután született, hogy augusztus 20-án három lengyel katona vesztette életét egy Hummerben.
Az Amerikai Egyesült Államok védelmi minisztériuma május 13-án írta alá az AM General konzorciummal a szerződést 1470 darab HMMWV (High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle), közismertebb nevén Humvee vagy Hummer típusú páncélozott gépkocsi beszerzéséről. A hírt a Pentagon sajtóosztálya közölte.
A Lengyel Védelmi Minisztérium négy darab Rosomak WEM (Woz Ewakuacji Medycznej) típusú páncélozott mentőjárművet küldött Afganisztánba. Korábban a lengyel kontingens egészségügyi segítségnyújtásra és evakuálásra négy darab Rys-MED típusú egészségügyi járművet használt. Az új páncélozott járművek nagyobb belső térrel rendelkeznek, ugyanakkor megőrizték mozgékonyságukat és védelmi képességüket.
A Fülöp-szigetek hadserege folyamatosan lecseréli az amerikai gyártmányú Humvee típusú teherszállító gépjárműveit. Helyettük a koreai KIA cég által gyártott KM450 típusú katonai járművek lépnek szolgálatba.
Az amerikai tengerészgyalogság hatásköre túllépésének indokával megtiltotta egy civil kutatónak, hogy közzétegye kritikai beszámolóját az új páncélozott járművek további beszerzésének tárgyában. A kutató állításainak valóságtartalmát a tengerészgyalogság vizsgálat keretében kívánja kideríteni. Franz Gayl, egy nyugalmazott tengerészgyalogos tiszt, aki immár civilben tudományos tanácsadó, állítólag egy január 22-ei keltezésű jelentésében azt írta, hogy az MRAP (Mine Resistant Ambush Protected – aknának ellenálló, rajtaütés ellen védő) járművek csapatokhoz való mielőbbi kijuttatása terén adódó óriási szervezetlenség eredményezte több száz, Irakban szolgáló tengerészgyalogos halálát.
Az amerikai hadsereg Afganisztánban állomásozó gyors reagálású erői három nagy sebességű, könnyűsúlyú felderítő terepjárót kaptak tesztelési célokra. A Specialized Reconnaissance Assault Transport System (SRATS) – Speciális Felderítő- Támadó Szállítási Rendszer – járművek még az előző év decemberében érkeztek meg az afganisztáni hadszíntérre.
A ZBD2000 kétéltű harcjárművet a Kínai Népi Felszabadító Hadsereg tengerészgyalogosai számára fejlesztették ki, valamint a szárazföldi csapatok gépesített kétéltűhadosztályai is alkalmazhatják. A harcjármű három konfigurációban készül: könnyűharckocsi 105 mm-es löveggel; gyalogsági harcjármű 30 mm-es gépágyúval és HJ–73C típusú irányított páncéltörő rakétával; páncélozott logisztikai támogató jármű. Úgy hírlik, hogy a Kínai Népi Felszabadító Hadsereg csak csekély számú járművet állított hadrendbe ebből a modellből.
A Svéd Fegyveres Erők úgy döntött, hogy nem folytatja a Moduláris Páncélozott Harcászati Rendszer (Modular Armoured Tactical System) fejlesztését, amit Svédországban SEP néven ismernek. A döntés oka, hogy nincs nemzetközi együttműködő partner a fejlesztéshez, és a Svéd Fegyveres Erők aktuális pénzügyi helyzete nem teszi lehetővé a SEP projekt egyedüli folytatását.
A Cseh Köztársaság CIMIC (Civil-Military Co-operation), azaz civil-katonai együttműködéssel foglalkozó kontingens kiküldését tervezi Afganisztánba. A csoport számára megfelelő járműveket kívánnak beszerezni, ezért végigjárták a piacot. Az amerikaiak 20 darab páncélozott Hummert ajánlottak nekik, de a csehek tovább kérdezősködtek és azok a NATO csapatok, akik végeztek már kint hasonló feladatokat a Dingo 2-es APV-t (All Protected Vehicle - teljes védelmet nyújtó jármű) és az LMV-t (Light Multirole Vehicle - könnyű többfunkciós jármű) ajánlották. Így aztán a csehek vettek négy-négy darabot mindkettőből.
A Steyr konzorcium a napokban jelentette be hivatalosan, hogy elkészült az első 17 darab Pandur II-es kerekes páncélozott harcjármű abból a 199 darabból, amelyet a Cseh Köztársaság rendelt meg hadserege számára még 2006 júniusában. Az első szállítmány harckész állapotban várja a Steyr bécsi telephelyén, hogy elszállítsák őket.
Németország 405 darab Puma lánctalpas gyalogsági harcjárművet rendelt, melyek darabja 10,4 millió dollárba kerül. Két évvel ezelőtt a német hadsereg már megkapta az első 30 darab Pumát, hogy a csapatok kiértékelhessék és megszokhassák. A hadsereg 1100 darabot szeretett volna rendelni, hogy lecserélhessék a hidegháború éveiből visszamaradt Mardereket, de úgy tűnik, a hadseregnek be kell érnie az eredetileg tervezett járművek felével. A csapatoknak tetszett az új jármű, de az adófizetőket elrettentette a magas ár.
Az Iraki Többnemzetiségű Biztonsági Átmeneti Parancsnokság 60 darab újabb páncélozott SUV-ot, azaz sporthaszongépjárművet (SUV – Sport Utility Vehicle) vásárol. Kiegészítő páncélzattal ezek a sportos terepjárók csaknem háromtonnásak, emiatt a fékberendezéseket és a kerékfelfüggesztéseket is le kell rajtuk cserélni.
A Kreuzlingen-i MOWAG GmbH, a General Dynamics európai szárazföldi eszközöket gyártó leányvállalata, 26 darab 8x8 kerék meghajtású PIRANHA IIIC úszóképes csapatszállítóra kapott megrendelést a svájci hadseregtől. Az új harcjárműveket, mint híradó eszközöket és harctéri harcvezetési központokat kívánják alkalmazni. Szállításuk 2010 és 2011 körül várható. A svájciak PIRANHA gépjárműcsaládba vetett bizalmát jól mutatja, hogy már eddig is csaknem 900 darab különféle modellt állítottak belőle hadrendbe.
Dél-Korea fegyverexportja hamarosan a négyszerese lesz a tavalyinak (több mint 1,1 milliárd dollár). Az ázsiai ország jelentősen növelte fegyvereladásait külföldön, és reméli, hogy a jövő évtizedben beverekedheti magát a világ tíz legnagyobb fegyverexportőre közé (jelenleg a 19. helyen áll). A nagymérvű növekedés idén a KT-1 kiképző repülőgépek és a K2 harckocsik eladásából származik.
2004 óta immár harmadik alkalommal szponzorálta az USA védelmi minisztériuma a robotjárművek számára rendezett versenyt. A védelmi minisztérium már évtizedek óta próbálkozott egy robotjármű megépítésével, de 2004 elején inkább úgy döntöttek, hogy megpróbálnak valami mást, és lehetőséget biztosítanak a civil szervezetek számára, hogy bemutassák, ők mire képesek. A DARPA ügynökség (Defense Advanced Research Projects Agency) ezért megszervezte a Grand Challenge (Nagy Kihívás) nevű rendezvényt.
A tengerészgyalogosok iraki parancsnoksága azzal a kéréssel fordult a Pentagon felé, hogy lassítsák le az MRAP járművek kiszállítását a csapatokhoz, mivel még időre van szükségük, hogy kidolgozzák, hogyan is lehetne a leghatékonyabban alkalmazni ezeket az IED (út szélén elhelyezett robbanó) szerkezetek ellen is védelmet nyújtó, páncélozott teherautókat. Az új járművek majd négyszer olyan súlyúak lettek, mint a kiegészítő páncéllal felszerelt Humveek, és úgy tűnik, másfajta harceljárást igényel az alkalmazásuk is.
A General Dynamics Land Systems kanadai telephelyén október 12-én egy kisebb ünnepség keretében vette át az amerikai tengerészgyalogság képviselőjeként Mike Micucci ezredes az első LAV-A2 harcjárművet. Az eszköz annak a könnyű páncélozott harcjárműnek a továbbfejlesztett változata, amely már az 1980-as évek elejétől szolgálatban áll a tengerészgyalogságnál.
Első ránézésre el sem hinnénk, hogy ezek a kis szerkezetek képesek függőlegesen felmászni a falakon. Csöppet sem hasonlítanak azokhoz a pókokhoz, amelyek a falakon futkosnak, mégis nagyon ügyesen tudnak mászni még olyan sima felületeken is, mint például a márvány. Az Észak-Karolinában található Vortex cég fejlesztette ki ezeket az általuk mobil robotplatformoknak nevezett szerkezeteket (VRAM), amelyekre mini kamerát vagy távirányítható robotkarokat lehet felerősíteni.
Irak Al Anbar tartományában Al Taqaddum bázisa vált az MRAP-k ellátóközpontjává. A 2. Előretolt Tengerészgyalogos Logisztikai Csoport 2. Ellátózászlóaljának ellátószázada felelős a járművek gyártótól való átvételéért és elosztásáért a harcoló egységek részére a műveleti területen. A tartalék alkatrészek elosztása csaknem ugyanolyan fontos feladatát képezi a századnak, mint maguknak a járműveknek az elosztása. Az alkatrészek naponta érkeznek a bázisra, így nem okoz gondot sem az időszakos, sem az azonnali javítások elvégzése. „A tengerészgyalogsághoz számos jármű érkezik mindennap, de várhatóan az elkövetkező hetekben megduplázódik majd a számuk” – nyilatkozta Bruce L. Morales őrnagy, az ellátószázad parancsnoka.
Számos cikk íródott már az amerikai gépjárműprogram kapcsán, amelyben az aknáknak ellenálló, rajtaütés ellen védett (MRAP – Mine Resistant Ambush Protected) gépjárműcsalád kiváló tulajdonságait méltattuk. Ez alkalommal csak néhány fotót szeretnénk bemutatni, ami mindennél hitelesebben igazolja, hogy megérte a programba befektetni azt a sok százmillió dollárt. A járművek, mint az Alpha, a Cougar, a Golan, az RG-31 vagy az RG-33, immár a harctereken bizonyítják, hogy képesek megóvni a katonák életét.
A Finn Védelmi Erők az Environics Oy céget választotta a nemzetközi tender győztesének könnyű felderítő jármű kategóriában. A szerződés, amely mintegy 15 millió euróról köttetett, vegyi, biológiai, radiológiai és nukleáris felderítő jármű prototípusának elkészítéséről és sorozatgyártásáról szól. A projekt során olyan új generációs felderítő járművet kívánnak előállítani, amely képes terepen is mozogni. A járműbe számos mérő- és analitikai eszközt építenek majd be, és kellő védelemmel látják el mind a ballisztikus lövedékekkel, mind az atom-, biológiai és vegyi veszélyforrásokkal szemben.
A Királyi Ausztrál Ezred első zászlóaljának egyik katonája a Bushmaster nevű ausztrál gyártmányú páncélozott személyszállító harcjárműből kiszálva ép 84 mm-es páncéltörő rakétáját teszi harckész helyzetbe egy gyakorlat során az afganisztáni Camp Holland lőterén. Az ausztrál hadsereg legalább 220 db újabb Bushmaster típusú PSZH-t fog kapni, amely majd a missziókban résztvevő csapatok védelmét és biztonságát növeli.
2007. szeptember 6-án ünnepelte fennállásának 80. évét a harkovi Morozov Gépgyár tervezőirodája. Egy akkori, gőzgépeket gyártó üzem bázisán hozták létre 1927-ben Harkovban azt a tervezőcsoportot, amely később fokozatosan nőtte ki magát azzá az önálló, nagy kapacitású, páncélozott járműveket tervező irodává, amely a maga területén kulcsszerepet töltött be az egykori Szovjetunióban, és teszi ezt ma is az Ukrán Köztársaságban. A cég fejlesztései közül kiemelkedő helyet foglal el a második világháború legsikeresebb harckocsija, a T-34-es és a keleti blokkban elterjedt közepes harckocsik atyjának számító T-64-es.
A brit védelmi minisztériumban aláírták azt a 30 millió fontos szerződést a plymouthi székhelyű DML céggel, amelynek értelmében számos új járőrautót küldhetnek majd az afganisztáni hadszíntérre.Az MWMIK (Mobility Weapons Mounted Installation Kit) járművek a tervek szerint hatékonyan segítik majd a hadműveletekben részt vevő katonákat. Csúcssebességük 130 km/h, ami igazán impozáns mozgékonyságot jelent, amellett, hogy a jármű bizonyos fokú védelmet is képes nyújtani utasainak.A tűzeszközök széles skálájával szerelhető fel a jármű, többek között .50 kaliberű géppuskával, automata gránátvetővel és egy általános célú géppuskával.
Hamarosan ukrán BTR-ek fognak dübörögni a thaiföldi utakon – jelentette be a thaiföldi vezérkari főnök. Információk szerint 96 db BTR-3E1 típusú páncélozott szállító járművet fognak beszerezni az ukránoktól. A járművek egy része a 2. lövészhadosztályhoz kerül Saraburiba, a többi részét pedig a Thaiföld déli részén fekvő katonai egységekhez szállítják majd el. Az, hogy Ukrajnára esett a választás, gondos mérlegelés eredménye, ami annak köszönhető, hogy ők biztosítják a legmegfizethetőbb áron nemcsak a járműveket, hanem a későbbiekben azok alkatrészeit is.
A brit védelmi minisztérium 2007. augusztus 16-án bejelentette, hogy megkezdődött annak a 161 darab csúcstechnológiájú teherautónak a leszállítása, amely az első lépése a 1,3 milliárd fontos projektnek, melynek során a brit védelmi minisztérium le kívánja cserélni a meglévő 4, 8 és 14 tonnás szállító gépjárműveit. A jövőben a MAN ERF szállító járművei fogják végezni a szállítási feladatokat. Az új teherautó, mely technikai megoldásait tekintve jóval fejlettebb elődeinél, lesz majd a logisztikai igásló mindhárom haderőnemnél. Az autók kabinjai sokkal kényelmesebbek, légkondicionáltak, és a legmodernebb diagnosztikai, azaz hibakereső rendszerekkel vannak felszerelve.
A michigani AM General livoniai kutatótelepén új típusú, páncélzatkiegészítő felszereléscsomag kifejlesztését kezdték meg. Ezek a kiegészítők az Irakban szolgálatot teljesítő járművek számára készülnek, azzal a céllal, hogy még nagyobb védettséget biztosítsanak a benne ülők számára az útszéli bombák és az úton elhelyezett aknák hatása ellen. Az AM General a páncélzatkiegészítőket a High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle-k – népszerű nevükön a Humveek – számára készíti. A Frag Kit 6 páncélzatkiegészítő csomag már nemcsak a bombák és aknák repeszei ellen fog védelmet nyújtani, hanem egyes páncéltörő lövedékek ellen is.
Miután az amerikai hadsereg Alternative Mobility Vehicle (AMV – alternatív meghajtású gépjármű) programja keretében konstruált, Agressor névre keresztelt, hidrogén-üzemanyagcellás gépjárműve nem igazán váltotta be a hozzá fűzött reményeket, a Pentagon felkérte a detroiti céget, hogy fejlessze tovább a felderítő járművet akkumulátorok alkalmazásával. Míg az első prototípus, amelyet 2004-ben építettek, soha nem hagyta el a hadsereg tesztpályáit, az új generációs Agressor már biztos, hogy részt fog venni küldetésben. Valószínű, hogy az új Agressor lesz majd az első hibrid hajtású jármű Bagdad utcáin.
Washingtoni forrásból származó hír szerint a Defense Security Cooperation Agency beszámolt a kongresszusnak egy Marokkóval kötendő hadianyag-szállítási megállapodásról. Az üzlet tárgyát az M109A5 típusú 155 mm-es önjáró tarackok, valamint azok kiegészítő felszerelései és a későbbiek során rajtuk végzendő karbantartási és szervizelési szolgáltatások képezik. Az üzlet teljes értéke, amennyiben minden opciót elfogadnak, elérheti a 29 millió dollárt. A marokkói kormány 60 db M109A5 típusú 155 mm-es önjáró tarack, 30 db nagy mozgékonyságú többcélú gumikerekű harcjárműmotor, 233 db futómű, valamint a hozzájuk tartozó tartalék alkatrészek beszerzése ügyében kereste meg az ügynökséget.
Az All Terrain Vehicle Corporation Division of Phoenix International Systems, Inc. új fejlesztésű, szinte minden terepfajta leküzdésére képes kis fürge járművét, melyet Prowler LTATV-nek neveznek, mostanra meg lehet vásárolni. A járművet alapvetően katonai felhasználásra tervezték, de polgári célra is megfelel annak, akinek ilyen tulajdonságokkal felvértezett gépjárműre van szüksége. A Prowler jármű amellett, hogy kiváló terepjáró képességekkel van megáldva, technikai megoldásokban és kinézetében is más, mint a hasonló célra tervezett járművek.
A North Charleston-i Protected Vehicles, Inc. bejelentette, hogy befejezte legújabb gumikerekes harcjárművének, a Protectornak a kifejlesztését.Az új járművet a jelenleg Irakban és Afganisztánban szolgáló HMMWV-knél felmerült hiányosságok kiküszöbölése céljából építették. A Protector már továbbfejlesztett páncélzattal nyújt nagyobb biztonságot az útszéli bombák és meglepőaknák ellen. Csekély súlyának ellenére – hiszen a jármű össztömege mindössze 6350 kg – meglepő biztonságot nyújt a repeszekkel és lövedékekkel szemben. A hagyományos páncélokkal ellentétben a Protector páncélzata egy speciális, kifejezetten a Protected Vehicles, Inc. járművei számára kifejlesztett ShieldAll™ kompozit páncélzat.
Pár nappal ezelőtt a Pentagon 1,3 milliárd dollárt kért a 2007. évi költségvetés terhére azért, hogy új MRAP (aknabiztos) járműveket vásárolhasson, minél hamarabb. A járművek vásárlásának már mindenki által ismert, pofonegyszerű célja van: minél biztonságosabban, az útszéli bombák és az úton elhelyezett aknák hatása ellen védeni a benne ülőket.
A brit védelmi minisztérium új típusú, különböző fegyverekkel felszerelhető járőrautókat vásárolt az Urgent Operational Requirement (Sürgős Hadműveleti Követelmény) projekt keretén belül – közölték 2007. június 25-én. Az új járművek az Irakban és Afganisztánban állomásozó brit csapatok számára biztosítanak majd megnövelt képességeket.„Az MWMIK olyan, mint egy Land Rover, amely szteroidokat szedett” – mondta róla az egyik brit katonatiszt. A 4 x 4 kerék meghajtású jármű új fejezetet jelent a fegyverzettel felszerelhető eszközök (WMIK – Weapons Mounted Installation Kit) sorában: még nagyobb tűzerőt, még nagyobb hatótávolságot és mozgékonyságot. Négy tonnájához képest a jármű igen gyors: 130 km/óra végsebességre képes.
Hat kanadai katona és egy afgán tolmács halt meg július 4-én, amikor RG-31 típusú páncélozott járművükben ülve felrobbant mellettük egy házi készítésű robbanószerkezet. A csapat épp járőrözésről tért volna vissza bázisára, amikor Kandahártól körülbelül 20 km-re délnyugatra bekövetkezett a szerencsétlenség. Az Edmontonsun.com véleménye szerint a kanadai katonák általában meg voltak elégedve a járművel, és biztonságban érezték magukat benne.
A US Marine Corps legfontosabb beszerzési programja, az expedíciós harcjármű (EFV – Expeditionary Fighting Vehicle) körül az utóbbi időkben kialakult problémákra reagálva a Pentagon a múlt hónapban elrendelte a zavaros harcjárműprogram felülvizsgálatát, a szerződések alapos felülvizsgálatát és átalakítását. Megváltoztatták a szállító felé történő kifizetések menetét, jelentősen növelték a kormányzati felügyeletet a program felett, és négy évvel elhalasztották a jármű rendszerbe állítását. A tengerészgyalogság eredeti elképzelése szerint 1013 db EFV-t rendeltek volna a jelenlegi partra szálló járművek lecserélésére. A tesztek során megmutatkozó műszaki hiányosságok és talán nem kis mértékben az aknáknak ellenálló, rajtaütés ellen védett (MRAP – Mine Resistant Ambush Protected) járművek sikere miatt, az eredeti rendelést visszamondva, azonban csak 573 db EFV-re tart igényt a tengerészgyalogság.
2007. június 29-én a Textron Marine & Land Rolls cég louisianai Slidellben lévő összeszerelő üzemében elkészült az ezredik páncélozott biztonsági jármű (ASV – Armored Security Vehicle). Az ezredik darab ASV hét évvel a prototípus megjelenése után gördült le a futószalagról. A sorozatgyártás azonban mindössze két éve, a US Armyval 2005 szeptemberében megkötött szerződést követően kezdődött meg. A gyártás rövid ideig meg is szakadt a Katrina hurrikán okozta pusztítás következtében, de sikerült behozniuk a lemaradást. A Textron több mint 1100 alkalmazottat foglalkoztat New Orleans körzetében, ahol jelenleg az ASV a legnagyobb volumenű termék.
A katonák testi épségének megóvása érdekében a frontvonalak mögött a mérnökök is vívják a maguk szellemi párviadalát az igen hozzáértő és leleményes ellenséggel szemben. A brit védelmi minisztérium és a BAE Systems (a név a British Aerospace és a Marconi Electronic Systems összevonásából született) szakemberei közösen az elmúlt másfél évben több mint 60 alkalommal hajtottak végre különböző módosításokat a brit páncélozott harcjárműveken. A harci követelmények sürgette módosítások – mint például új páncélzat, külső tűzoltó rendszer és éjjellátó berendezések – jó részét hetek alatt kellett a mérnököknek kidolgozniuk és megvalósítaniuk.
Afganisztánban az amerikai Sharana bázison speciális tréninget tartottak az elmúlt időszakban. Útszéli bomba hatásaként felborult Hummerből kellett kimenekülni és kimenekíteni a sebesült katonákat. Az amerikai katonai vezetők szerint az ilyesfajta tréningre azért van szükség, mert a sikeres kiképzések után látványosan csökkennek a hasonló szituációkban elszenvedett sérülések. Egyre több katonát szeretnének parancsnokaik ilyen kiképzésnek kitenni. A gond az, hogy nincsen elég kiképző erre a speciális feladatra. A hiányt a meglévő kiképzők vezénylésével próbálják megoldani.
Az amerikai hadsereg testvérszervezeteivel közösen sürgeti az aknáknak ellenálló, rajtaütés ellen védett (MRAP – Mine Resistant Ambush Protected) új típusú harcjárművek gyártásának fokozását és a szállítási határidő előrehozását – mondta Pete Geren hadügyi államtitkárjelölt szenátusi meghallgatásán június 19-én. „Egyetértek a hadsereg vezetésének azon igényével, hogy amilyen gyorsan csak lehet, megkapják a csapatok az MRAP-ket Irakban és Afganisztánban.”
A Krauss-Maffei Wegmann (KMW) megrendelést kapott a Bundesamt für Wehrtechnik und Beschaffungtól (BWB), hogy az új kihívásoknak megfelelő harcjárművet szállítson a német hadsereg részére. A GRIZZLY nevű szállító járműre esett a németek választása. Ez az eszköz maximálisan megfelel a kor követelményeinek, mert megóvja a benne ülők életét az útszéli bombák és az úton elhelyezett aknák hatásától. A 25 tonnás GRIZZLY-vel a DINGO 2 (12,5 tonna) és a 33 tonnás BOXER járművek között keletkezett rést kívánják kitölteni. A német hadsereg számára történő szállítás 2007. november elején veszi kezdetét.
A US Marine Corps parancsnoka a múlt héten látogatást tett a gyalogság számára készített páncélozott járművek gyártóüzemében, Charlestonban, hogy szemügyre vegye, hogyan készülnek a legénység számára oly biztonságos Cougar és Buffalo típusú páncélozott szállító járművek. A gyártóegység, amely a Force Protection Industries tulajdona, már idáig is több száz darab, aknabiztos és meglepés elleni védelemmel ellátott járművet szállított az amerikai csapatok számára a közel-keleti térségbe.
A New Scientist Tech jelentése szerint a US Army szerződést kötött a marylandi székhelyű Vecna Technologies of College Parkkal, hogy egy különleges, medvére hasonlító robotot fejlesszen ki, mely képes a harctéren megsebesült katonák elsősegélynyújtó helyre szállítására. A Battlefield Extraction-Assist Robot (BEAR) nevű szerkezet képes a karjaiban tartott sebesült katona szállítására nehéz terepi viszonyok között, úgy, hogy az biztonságban van, és a szállítástól nem sérül tovább.
\"Az új harcjárművek alapvető szerepet játszanak majd a jövő hadseregében\" – nyilatkozta Lord Drayson, a brit védelmi miniszter 2007. június 7-én azon a sajtóértekezleten, amelyen bejelentette azt a három harcjárművet, amelyet kiválasztottak a FRES program részére. Ezek: az Artec által épített Boxer Multi Role Armoured Vehicle; a General Dynamics UK által épített Piranha V és a Nexter (Renault) VBCI-je.A próbákat követően dől majd el, hogy melyik harcjármű lesz a FRES (Future Rapid Effect System) alaptípusa. A győztes kihirdetésére 2007 novemberében kerül majd sor.
A franciák, akik tisztában voltak az angolok harckocsikísérleteivel, bár némiképp szkeptikusak voltak annak alkalmazhatóságát illetően, megpróbálkoztak egy saját fejlesztésű harckocsi előállításával. Ebben az időben Franciaországban inkább a tábori tüzérség eszközeinek számbeli növelésére koncentráltak. De azért nekik is megvolt a maguk Swinton ezredese, Estienne ezredes személyében, akinek sikerült meggyőznie Joseph Joffre-t, a francia haderő főparancsnokát a harckocsi hasznosságáról. A Schneider cég abban az időben Franciaország egyik nagy fegyvergyártója volt. 1915 januárjában azt a megbízatást kapták, hogy fejlesszenek ki egy traktort a nehéztüzérség számára.
Indiának problémái akadtak a saját készítésű T-90-esekkel. A probléma valószínűleg hiányosan átvett orosz gyártási technológiának köszönhető. Ez azonban nem azt jelenti számára, hogy lemond ezekről a modern, támadásban és védelemben egyaránt hasznos eszközökről. A keletkezett gond kompenzálásaként 350 db T-90-est fog beszerezni a tervező és gyártó oroszoktól, amelyeket már a francia éjjellátó készülékekkel kapnak meg. Ezeknek a T-90-es harckocsiknak a darabonkénti ára több mint félmilliárd forintnak megfelelő nagyságrendű lesz. A szállítás 2011-ig fog teljesülni. Az eszközökből két harckocsihadosztályt szerelnek fel majd.
A US Army TACOM Life Cycle Management Command (TACOM Életciklusmenedzsment-parancsnoksága), melynek főhadiszállása a Michigan állambeli Warrenban van, 101 millió dollárt utalt a General Dynamics egyik üzleti csoportjának, a Land Systemsnek két önálló szerződés keretében. A parancsnokság feladata egyébként, hogy a US Army legnagyobb ilyen szervezeteként összefogja a különböző fegyverrendszerek fejlesztése és fenntartása területén végzett munkákat. Az egyik szerződés 42 millió dollár értékben további 23 db Stryker Command Vehicles (parancsnoki harcjármű) beszerzésére vonatkozik.
A US Army 14 millió dollárral támogatta a General Dynamicsot az Abrams harckocsik rendszertechnikai fejlesztése érdekében. A US Army harckocsigyártó és hadiipari parancsnoksága 2007. május 4-én adta át 14 millió dolláros támogatását a General Dynamics Land Systemsnek, a General Dynamics egyik üzleti csoportjának. Egyben módosították az STS szerződését, amit az Abrams harckocsik rendszertechnikai fejlesztésére létrehoztak (STS – System Technical Support). Az STS pénzforrást biztosít a harckocsik fejlesztési irányának meghatározását célzó mérnöki tanulmányokhoz.
A münsteri páncélosmúzeumban (Deutsches Panzermuseum) járva megcsodálhatjuk az első német harckocsi élethű mását, a Wotant. Németország meglehetősen későn, csak az első világháború befejezése előtt, 1918-ban vetette be a harckocsikat. A brit harckocsik 1916-os fronton való megjelenését követően Németországban is rohamléptekkel indult meg a tervezés. Ennek eredménye e páncélos, melynek hivatalos neve, az A7V az Allgemeines Kriegsdepartement 7 Abteilung Verkehrswesen (Általános Háború 7. Ügyosztály, Csapatszállítások) hivatal nevéből származik. A harckocsi nevében szereplő V betűt azonban néhányan Joseph Vollmer századosnak, a harcjármű tervezőjének tulajdonítják. A harckocsik neve utáni kutatást ezzel a típussal folytatjuk.
Az Armor Holdings Inc., a katonai célú járművek készítésének, valamint ezen járművek alkatrészeinek és kiegészítő elemeinek kiemelkedő gyártója bejelentette, hogy 32 millió dollár értékű megrendelést kapott a United Kingdom Ministry of Defence-től a Pinzgauer páncélozott, járőrfeladatokat ellátó harcjárművek gyártására. Ez már a második ilyen típusú megrendelés, melyet a UK Ministry of Defence a Pinzgauer modellel kapcsolatban tesz. Ez a fura, nem egészen 21. századi külsejű jármű, úgy látszik, bevált náluk.
Az amerikai MOODY légibázis biztonsági csoportja májusban két darab közepes teherautót kapott, abból a 18 darabot tartalmazó szállítmányból, melynek többi része is hamarosan megérkezik. Az új terepjáró teherautók az öttonnás M923-as és a 2,5 tonnás M35-ös eszközök leváltására érkeznek a szolgálati helyükre. Az ellátmány 9 db öttonnás közepes és 9 db 2,5 tonnás könnyű terepjáró tehergépkocsi megosztásban érkezik majd a közeljövőben. Az előd teherautók elavultak: 20-30 évnél is idősebbek, és nem nagy változtatáson estek át a II. világháború óta. Az új 18 db teherautó értéke kb. 150 000 dollár, de megérik az árukat, mert leküzdik a 60 fokos emelkedőt, jól terhelhetőek, és gázlóleküzdő képességgel is rendelkeznek.
Két évvel azután, hogy előzőleg tervezték, az amerikai hadsereg végre kiszállítja a TUSK (Tank Urban Survival Kit) készletet Irakba. A készlet az M1 harckocsik kiegészítő felszereléseit tartalmazza, azokat, amelyek segítségével sokkal hatékonyabban tevékenykedhetnek városi környezetben. A TUSK készlet sok elemét már felszerelték a harckocsikra az elmúlt két évben, azt követően, hogy a csapatok számára is beszerezhetőek lettek. A készlet a torony tetején található, 7,62 mm-es géppuska védelmét kiegészítő pajzsokat tartalmaz. Alapesetben ezt a géppuskát a 120 mm-es ágyú töltőkezelője működteti, a harckocsiparancsnok a torony tetején lévő másik géppuskát kezeli. A géppuskát takaró pajzs átlátszó, golyóálló üvegből készült, ami nem akadályozza kezelőjét a kilátásban.
A harckocsik (tankok) a nevüket biztonsági okokból, az ellenség megtévesztésének szándékával kapták. Az antanthatalmak az első harckocsit igyekeztek a lehető legnagyobb titokban megépíteni, hogy meglepjék vele a németek védelmét. Azért, hogy titokban tarthassák tervüket, azt mondták a fegyver gyártásában részt vevő munkásoknak, hogy egy olyan szerkezet építésében vesznek részt, amivel majd friss ivóvizet lehet kijuttatni az első vonalban harcoló katonák számára. A harckocsikat behajózáskor ládákba rakták, melyekre „TANK”, azaz tartály feliratokat helyeztek. Így maradt rajta a harckocsikon a tank mint ragadványnév. Hetente megjelenő cikksorozatunkban egy-egy híres harckocsi nevének eredetét fogjuk boncolgatni.
A haderő átalakítása tovább folytatódik az Egyesült Államokban. Nemrég épp az M-1 Abrams nehézharckocsik újabb nyolc évre történő rendszerben tartásáról született döntés. Az iraki hadműveletek során nyújtott teljesítményük megerősítette a nehézpáncélosok pozitív megítélését – írja az Army Times. Fort Knox-i katonai vezetők szerint a páncélosok közössége köszöni szépen, jól van, a 70 tonnás Abrams harckocsiknak pedig fényes jövőt remélnek a városi hadviselésben. Mindez annak ellenére van így, hogy a hadsereg rohamléptekben halad egy könnyebb felszereltségű, sokkal mozgékonyabb harceljárásokat alkalmazó haderő kialakítása felé.
Kanada még múlt évben vásárolt 75 db RG-31 Nyala páncélozott járművet, és nagy részüket egyből a 2300 fős afganisztáni kontingenshez irányította. A kanadai verziót két nem szokványos berendezéssel is ellátták: az egyik a fedélzeti zavaróberendezés, amellyel a rádió-távirányítással működésbe hozható útszéli robbanószerkezetek ellen kívánnak védekezni. A másik a jármű tetejére épített távirányított géppuska, amelyet a járműben lévő kezelő irányít. Ahogy ez lenni szokott, a két rendszer nehezen fért meg egymással.
A Gorkovsky Avtomobilny Zavod (GAZ) az elmúlt két évben azon munkálkodott, hogy egy hasonló, de mégis eltérő járművet alkosson, mint az amerikai M1114 típusú Hummer. A járművet Tigrisnek nevezték el, és a csecsenföldi műveletekbe kívánják bevonni leginkább. Ennek a Hummerhez hasonló eszköznek a típusa GAZ-2330. Az M1114-hez hasonlóan a Tigris is öt tonna tömegű. Alapvetően négy fő szállítására tervezték, de még egy tonna súllyal terhelhető (ez kb. öt személy felszereléssel, vagy plusz teher). Az eszköz darabonként 88 000 dollárba kerül, amit ha összehasonlítunk az amerikai Hummer 145 000 dolláros darabonkénti árával, jól észrevehető, hogy a Tigris egy olcsóbb, de legalább olyan hatékony terepjáró, mint tengerentúli vetélytársa.
Bő évtizednyi csúszás után Oroszországban beindult az új BTR-90 kerekes páncélozott szállító harcjárművek sorozatgyártása. Mint a típus neve is jelzi, a járművet még az 1990-es évek elején kezdték fejleszteni, a prototípussal pedig már 1994-re el is készültek. Ugyanakkor Oroszország a 90-es években nem volt abban az anyagi helyzetben, hogy a prototípust szériaéretté fejlesszék. A BTR-90 közvetlen elődje a BTR-80A, ám „felmenőit” egészen a BTR-60-ig lehet visszavezetni.
A Boeing és az iRobot Corp. bejelentette, hogy közös erővel szándékoznak kifejleszteni és gyártani egy új, katonai és polgári célú felderítési feladatok végrehajtására szánt robotot. A kisméretű, távirányítható szerkezet kialakításánál új technológiai eljárásokat fognak alkalmazni. Az eszközt SUGV Earlynek nevezték el. Az SUGV Early kisebb, gyorsabb, könnyebb lesz, mint elődje, az iRobot PackBot, melyet napjainkban oly nagy sikerrel alkalmaznak Irakban és Afganisztánban mint kutatójárműveket. Ezek robbanóanyag és túlélők után kutatnak a romok alatt, szűk föld alatti járatokban, csatornákban és bunkerekben.
A US Army felgyorsítja új, apró robotjárműve, a SUGV (Small Unmanned Ground Vehicle) fejlesztését, majd később a gyártását. A SUGV a PackBot robot kistestvére, gyártója az iRobot nevű cég. A SUGV természetesen a Future Combat Systems (a jövő harceszközei) része. Ennek az eszköznek a sorozatgyártása az elkövetkező négy évben azonban nem volt tervbe véve, de a PackBot sikerein felbuzdulva úgy döntöttek, előrébb hozzák a SUGV fejlesztésének befejezését és a gyártást. Ha a US Army rendelkezik elég anyagi forrással, amit SUGV projektre áldozhat, akkor már a jövő évben megindulhat a tömeges gyártás és a csapatok ellátása.
Az iraki hadsereg megkapta az első 40 db Badger típusú páncélozott járművét. Az eszközök átvételére a Taji Army Base-en került sor március 31-én. Az átvevők a 6. hadosztály 3. (Muthanna) ezrede 1. zászlóaljának katonái voltak. Ez a negyven jármű annak a 398 db-nak az első példánya, melyeket még ez évben meg fog kapni az iraki hadsereg a modernizációs program keretén belül. A járművek darabonként 390 000 dollárba kerülnek, és két évig tartó, teljes körű garanciával szállítják őket. A 19 tonnás jármű 11 katonát képes szállítani, amelyben benne van a vezető, a navigátor és a fegyverkezelő is. A jármű kialakítása a modern V alakú alvázzal készül a bombák és aknák robbanó hatásának elvezetése céljából.
A Lockheed Martin és a Gibbs Technologies közösen fejleszt egy új harcjárműcsaládot. A szárazon és vízen egyaránt nagy sebességgel közlekedő járműveket katonai célokra fejlesztik ki.A High Speed Amphibians (HSAs) járművek gyártási technológiájában ötvözik a Gibbs Technologies által készített, polgári használatra kialakított eszközök jó tulajdonságait a katonai célokra való felkészítéssel. Ennek köszönhetően az új eszköz képes a vízen történő haladásra átlagosan 45 km/h sebességgel, a szárazon pedig átlagosan 100 km/h fölötti sebességgel száguld. Öt másodperc elég ahhoz, hogy vízi alkalmazásról szárazföldi alkalmazásra (és fordítva) térjen át. Ezért jó megoldás speciális katonai feladatok végrehajtására is, amikor a gyorsaság az egyik fő tényező.
2006-ban Kanada 17 db Leopard 1 harckocsit küldött Afganisztánba, hogy ezzel támogassa tálibok elleni harcokat. Ahogy a jobb idő beköszöntött, a fő probléma a kibírhatatlan hőség lett a kezelőszemélyzet számára, ugyanis a Leopard 1-ben nincs légkondicionáló berendezés. A kanadai katonai vezetés úgy döntött, hogy bérbe vesznek Németországtól 20 db modern Leopard 2A6M típusú harckocsit, és ezzel megoldják a fenti problémát. Németország a bérbeadás helyett inkább felajánlott Kanada számára 80 db-ot megvételre elfogadható áron (6 millió dollárért darabját). Döntés még nem született az ügyben, de Kanada mindenféleképpen ki akarja próbálni a járműveket, mielőtt megvenné vagy bérelné azokat. (A képen német Leopard 2A6M látható.)
Közel 6000 db, harcfeladatokban részt vevő robot lát el szolgálatot Irakban és Afganisztánban napjainkban. A térségben használt darabszám az elmúlt három évben a tizenötszörösére nőtt. Ezeket a kis tömegű és méretű eszközöket útszéli bombák és más robbanószerkezetek semlegesítésére használják, de átvizsgálhatnak épületeket és sziklába vájt, feltételezhető tüzelőállásokat is. Feladatukat oly sikerrel látják el, hogy az amerikai védelmi minisztérium azt tervezi, évente 200 millió dollárt költ a fejlesztésre a jövőben. A robotok száma 2004-ben kb. 200 db volt a közel-keleti térségben. A fejlesztéseknek és a hatékonyságnak köszönhetően napjainkban közel 600 db áll csatasorban.
Az elmúlt héten kezdte meg a US Army Fort Lewisban három nagy gyártó cég csúcstechnikával készült járműveinek tesztelését. A járműveknek nem kizárólag a terepen kell elboldogulniuk, hanem szigorú előírásoknak is meg kell felelniük. A távirányított fegyvertorony, a modern éjjellátó és célzóberendezések, valamint elegendő védelem az útszéli bombák és aknák hatása ellen alapkövetelmény. A járművek annak a 60 millió dolláros fejlesztési projektnek a részei, mellyel a jelenkor katonai misszióinak tapasztalataira építve kívánják a jármű-modernizációt végrehajtani. A képen egy Armor Holdings által épített Maneuver Sustainment Vehicle hajt át a vízi akadályon.
Az amerikai Blackwater cég is beszállt a páncélozott szállító járművek gyártóinak sorába. Az első jelentősebb járművük a Grizzly névre hallgató PSZH, ami egy 14 tonnás, 4 x 4-es páncélozott jármű. Ami pedig kiemeli a társai közül, az, hogy gyártásánál minden részletre ügyeltek. Elég egy pillantást vetni az eszközre, és látszik, hogy nem mindennapi. A harcjárműtest kifejlesztésénél a tökéletes védelem elérése volt a cél. Alakja futurisztikus, és ellenáll az útszéli bombák és az úton vagy közelében elhelyezett aknák hatásai ellen. Az eszköz 6,7 méter hosszú, 2,59 méter széles, és 2,68 méter magas. 100 km/h maximális közúti sebességre képes, egy feltöltéssel 600 kilométert képes megtenni.
Oroszországban befejeződtek a többcélú páncélozott szállító járművek és páncélozott egészségügyi járművek kísérletei, amelyeket a légideszantegységek számára fejlesztettek ki. A BTR-MD típusú többcélú páncélozott szállító járművek, valamint a BMM-D típusú egészségügyi járművek a deszantegységeknél használt BMD-3 alapjaira épültek. Az alaptípustól az új BTR-ek egyedi megjelenésükben, megerősített páncélvédelmükben és nagyobb méretükben különböznek leginkább.
A US Marine Corps Systems Command szerződésmódosítást hajtott végre a General Dynamics Land Systemsszel – még 144 millió dollárt tett az eredeti szerződésben szereplő értékhez. A gyártó cég folytatja az Expeditionary Fighting Vehicle (EFV) programot. A US Marine Corps nem árul zsákbamacskát: azért növelték a költségvetési értéket, hogy még több tesztet hajtson végre a gyártó, és még alaposabban figyeljen a részletekre, ezzel növelve a jármű megbízhatósági tényezőjét. Az EFV egy úszóképes (kétéltű), szárazon, vízen egyaránt gyors, megfelelő tűzerővel és kommunikációs berendezésekkel rendelkező harcjármű, mely a gyalogságot szállítja.
Nehéz idők járnak manapság a hajdan virágzó harckocsigyártó vállalatokra. A hidegháború vége óta nagyon kevés új harckocsitípus gördült le a gyártósorokról. A hidegháború éveiben a „több fegyver nagyobb hatalom” elmélet uralkodott. Nem győztük kapkodni a fejünket, hogy a keleti vagy a nyugati blokk melyik vadonatúj páncélos csodájára figyeljünk. Egyre szaporodtak a páncélosegységek világszerte és idehaza egyaránt. Mostanra azonban elfeledtük a tankokat. A szakértők szerint a harckocsi nem egyeztethető össze a mai harceljárásmódokkal. Nincs szükség a páncélvédettségére, a lánctalpakra és a tűzerőre.
A Northrop Grumman Corporation kb. 20 millió dollár értékű megrendelést kapott a US Armytól, hogy leszállítsa részére az Eyesafe Laser Rangefinders (ELRF) berendezéseket, melyeket az M1A2 Abrams harckocsikba szerelve használnak. A több mint 500 db lézertávmérő átadását 2007 végén kezdi el a gyártó cég. A berendezések nem újdonságként kerülnek az amerikai harckocsiegységekhez: a berendezéseket alapos harctéri tesztnek vetették alá Irakban és Afganisztánban. Az ELRF bebizonyította kiváló alkalmazhatóságát, és a katonai vezetés elérkezettnek látta az időt a nagyobb darabszámú megrendelésre.
A Force Protection, Inc. újabb megrendelést kapott a US Marine Corpstól még 19 darab Buffalo jármű megrendeléséről, 16,2 millió dollár értékben. 2006. novemberben született egy szerződés, melyet a Marine Corps Systems Command kötött a Force Protection szakembereivel 19 darab Buffalo aknaközömbösítő jármű 2007. decemberig történő leszállításáról. A járműtípust először a terror elleni harcok idején vetették be 2003-ban. A feladata az volt, hogy felderítse és hatástalanítsa az út szélén elhelyezett gyanús szerkezeteket, bombákat és aknákat. Azóta robbanószerkezetek ezreit hatástalanították ezzel az eszközzel.
Jordánia felújítja elöregedett M113-as páncélozott szállító járműveit. A műveletet Amerikából kapott alkatrészek, valamint jordániai vállalatok tőkéjének segítségével hajtják végre. A felújítás körülbelül ezer darab harcjárművet fog érinteni. Ezeket az 1960-as évek korszakából származó, öreg, de bizonyítottan jól alkalmazható járműveket alapos rekonstrukciónak vetik alá. A legfontosabb, hogy új motort kapnak, és szinte minden mechanikus alkatrészt felújítanak vagy újra cserélnek majd. A járművek javítása Jordániában fog történni, és 150 000 dollárba kerül majd minden egyes eszköz modernizálása.
A BAE Systems is bemutatta az amerikai katonai vezetésnek az új RG33 típusú aknabiztos járművét 4 x 4 gyalogsági szállító és 6 x 6 sebesültszállító-mentő változatokban. A bemutatóra szintén a US Army Winter Symposium and Exhibitionön, Fort Lauderdale-ben (Florida) került sor (márc. 7-9). Kialakításánál elsődleges cél volt a benne ülő katonák maximális védelmének biztosítása. Alváza V alakú, hogy az aknák robbanásának energiáját elvezesse, ülései alulról robbanásbiztosak. A járműre minden irányból felszerelhető kiegészítő páncélzat, üvegei nagy szögben biztosítják a kilátást, és önvédelem céljából külön géppuska is beszerelhető az eszközbe.
A március 7–9. között tartott AUSA kiállításon több, a kor követelményeinek megfelelő járművet mutattak be. Szembetűnő a változás a személyszállító járművek terén. A tapasztalat azt mutatja, hogy az eddig megszokott nehéz, páncélos (lánctalpas) harcjárműveket felváltják a könnyebb, gumikerekes eszközök, melyek páncéltestének kialakításában az aknák és a rajtaütés elleni védelem játssza a főszerepet. A kiállításon a Humvee leváltására hivatott járművek vitték el a pálmát. A Humveet eredetileg logisztikai járműnek tervezték, az iraki és afganisztáni kihívásoknak azonban a meglévő személyszállító páncélosok nem feleltek meg. Az új eszközök, mint a Cheetah, lesznek hivatott felmenteni a Humveekat.
Az iRobot Corp. bejelentette, hogy újabb megrendelést kapott a német hadseregtől 22 db új PackBot EOD robotról és tartalék alkatrészeiről, 2,8 millió dollár értékben. Ez a kis robot robbanóanyagok felkutatására és hatástalanítására szolgál. A megrendelés a második volt a sorban: 2006-ban a Bundeswehr már rendelt 18 db robotot. Ezeket egy 18 hónapos tesztnek vetették alá, mely sikeresnek bizonyult. Az összesen 40 db eszközt a terrorizmus elleni harcban kívánják felhasználni, így az ismeretlen eredetű robbanószerkezeteket a tűzszerészeknek meg sem kell közelíteniük. Az iRobot szakemberei azt ígérték, hogy még 2007-ben át tudják adni a frissen gyártott eszközöket a németeknek.
A US Army megkezdte az M1200 típusú tüzérségi célmegjelölő eszközök és az azokat hordozó páncélozott járművek átvételét. A közös egységet alkotó M1200 Armored Knight nevű komplexum hordozójárművének felépítése hasonlít a Stryker harcjárműhöz. Feladata, hogy gyorsan, a terep viszontagságait is legyőzve szállítsa az M1200 lézeres célmegjelölő berendezést. A rendszer rendeltetése a gyors információközlés a tüzérségi egységek felé. A berendezés tartalmaz lézertávmérőt, GPS-t, rádiót és számítógépet, melyek segítségével gyorsan tudja küldeni az adatokat a célállomás irányába, így a tűz perceken belül kiváltható. A hordozójármű a 4x4 LAV-150 Commando típusú eszköz. (A képen M707-es látható egy Hummeron.)
Az AUSA Winter Symposiumon (március 7–9.) mutatja be a RAFAEL cég a Golan nevű, új páncélozott szállító járművét. A jármű 15 tonna súlyú, és tíz fő felszerelt katona szállítására lesz képes. Páncélzatát úgy alakították ki, hogy ellenálljon a kézifegyverek lövedékeinek, sőt még az RPG gránátokkal is megbirkózik. A jármű megvédi a benne ülőket a haspáncél alatt robbanó 7 kilogrammos és a kerekek alatt robbanó 14 kilogrammos aknák hatásától. Egy héttel ezelőtt a US Marine Corps rendelt ebből a típusból 60 darabot. A jármű kialakításánál a fő irányelv az volt, hogy a páncéltest ne egybefüggő legyen, hanem héjszerkezetű.
Brazília haditengerészete és a MOWAG GmbH – a General Dynamics Company – szerződést kötött 5 db PIRANHA IIIC 8 x 8 páncélozott szállító jármű megrendeléséről. Ezek a járművek az úszóképes változatból kerülnek ki. Ez az a verzió, melyet az ENSZ-misszió keretén belül Haitin használnak majd a következő évtől. A megrendelés egyedi, mert idáig ez az első eset, hogy MOWAG járműveket vásárol egy Dél-Amerikához tartozó ország, így Brazíliának is ez az első megrendelése. Már 2000-ben is tesztelte a brazil védelmi minisztérium a PIRANHA III páncélozott szállító járművet, ennek eredményeként rendelte az öt úszóképes eszközt, amelyből négy darab páncélozott szállító és egy darab műszaki javító változat lesz.
Ukrán gyártású új páncélozott járművet mutattak be az IDEX 2007 kiállításon. Ezen a kiállításon szemlélhette meg először a nagyközönség a Dozor-B 4 x 4-es páncélozott szállító harcjárművet. Az eszközt a kharkovi Morozov gyárban (Kharkiv Morozov Machine Building Design Bureau) készítik saját és exportcélokra egyaránt. A Dozor-B kezelőszemélyzete három fő (parancsnok, vezető és irányzó), és nyolc fő teljesen felszerelt katonát vihet magával. Fegyverzete egy 12,7 mm-es géppuska, de más fegyver, sőt torony is szerelhető rá. Az IDEX 2007 járműkiállítás, ahol ezt a PSZH-t bemutatták, 2007. február 18–22. között zajlott le, és az Egyesült Arab Emírségek fővárosa, Abu-Dzabi adott neki otthont.
A BMP-97 típusú, orosz katonai páncélozott jármű nyerte el a kategória legjobbjának járó elismerést az Abu-Dabiban zajló nemzetközi kiállításon. A páncélozott jármű gyártója a KamAZ autógyár. A BMP-97 felépítménye a közepes teherbírású, megnövelt terepjáró képességű KamAZ 4326-os modell alapjaira került megépítésre. A jármű felső, valamint homlokrészének páncélvédelme képes ellenállni egy nagy kaliberű géppuska lövedékének, a felépítmény alsó része géppisztolyok és puskák által leadott lövéseknek. A jármű fenékkialakítása olyan, ami nagymértékben növeli az aknákkal szembeni ellenálló képességét.
A Textron Marine & Land szerződést kötött a US Marine Corpsszal akna és meglepés ellen védett, Mine Resistant Ambush Protected (MRAP) járművek gyártásáról. Kezdetnek négy darab prototípus járművet fog készíteni a gyártó vállalat. Ezekkel az eszközökkel a két legfontosabb veszélyességi tényezőt próbálják kiküszöbölni, melyek a páncélozott járművekre ártalmasak lehetnek. Ezek a tényezők: az aknák által okozott pusztítás és a lesállásból vagy rajtaütéssel végrehajtott támadás. A négy különböző prototípust hatvan napon belül elkészítik, és következhet a tesztelés. A technikai megoldásokról még nincs hír, de ha hinni lehet a híreszteléseknek, tényleg teljesen biztonságos járművet hoznak létre.
Az önjáró tüzérséget alapvetôen három ismérv jellemzi: mozgékonyság, védettség és tűzerô. Igaz ez a harckocsikra is, azonban le kell szögeznünk, annak ellenére, hogy felépítésük is hasonlatos, az önjáró tarack nem harckocsi; a tüzérség egyik eszköze, amely alkalmas tűzfeladat végrehajtására nyílt terepen és tüzelôállásból, közvetlen vagy közvetett irányzással, vegyi és atomfegyverek által szennyezett terepszakaszon is. Talán úgy lehetne a legegyszerűbben kifejezni, hogy üss és fuss!, azaz semmisítsd meg ellenséged, és állj odébb, amíg válaszcsapást nem mérnek rád.
Számos európai ország szerzett be a közelmúltban páncélozott kerekes járműveket, vagy tervezi azok beszerzését. Így a Varsói Szerződés volt országai, amelyek a régi BTR járműveiket cserélik le, a régi NATO-országok, amelyek tankjaik mellé vagy azok részbeni lecserélésére vásárolnak, és természetesen új európai államok is jutányosan szeretnének páncélozott járművekre szert tenni. A tendereken rendre három gyártó három típusa mérettetik meg: a MOWAG Piranha (General Dynamics), a Steyr Pandur II (General Dynamics) és a Patria AMV (Finnország, EADS).
Az FV430 Bulldog típusú páncélozott szállító harcjárművek modernizációját hajtják végre a britek. A felújított eszközöket Irak és Afganisztán területén, az általuk felügyelt tartományokban járőrözési célra tervezik bevetni. Az első pár járművet már be is vonták a járőrözési feladatokba az Irak déli részén található Baszra városában. Ezeket a Bulldogokat mindkét oldalukon kiegészítő páncélzattal látták el, a kumulatív hatású eszközök elleni nagyobb védettség érdekében. Emellett a toronyba egy, a jármű belsejéből távirányítható géppuskát helyeztek el. Fejlesztették még a motort, az erőátvitelt, és légkondicionáló berendezést is szereltek a járműbe.
A US Army Tank Automotive Research, Development and Engineering Center (TARDEC) egy új, a gépjárművek alvázára szerelt bombát kereső robotot fejlesztett ki.
Az iRobot Corp. bejelentette, hogy megrendelést kapott 100 db, robbanóanyag-felderítő robot gyártására, 16,58 millió dollár értékben. A robotokat Irakba szállítják az amerikai katonák részére.
Az USA tengerészgyalogsága a már megrendelt 1022 darab „bombabiztos” járműve mellé (amelyeket ez év végéig meg is kap) további 3000 darabot szeretne. Az ilyen kategóriába tartozó járművek zömét a Cougarok fogják adni, amelyekkel a legveszélyesebb küldetések során a páncélozott Hummereket szeretnék kiváltani.
Iraki illetékesek páncélozott járművek és helikopterek vételéről írtak alá szerződést, melyeket európai és amerikai gyártóktól kapnak, még ez év márciusában.
A svájci Kreuzlingenben lévő MOWAG GmbH megrendelést kapott a svájci hadsereg állományába tartozó 160 db PIRANHA I 6 x 6 Panzerjäger (páncélvadász) harcjármű parancsnoki járművé történő átalakítására.
A tavaly nyári közel-keleti harcokban 24 év óta először vettek részt nagyméretű akciókban izraeli tankok. Ez volt egyben a Merkava Mk4 tankok tűzkeresztsége is. Valójában ugyanez elmondható az 1983-ban rendszeresített Merkava Mk2-ről és az 1989-ben csapatszolgálatba álló Merkava Mk3-ról is. Az 1982-es libanoni háborúban 180 db Merkava Mk1 vett részt, azóta tankok igazából nem jutottak szerephez.
A brit tengerészgyalogság néhány éve szerzett be 108 BvS10 Viking páncélozott járművet, darabonként 890 000 dollárért. Ezeket a járműveket a múlt év során először vetették be Afganisztánban, és a tapasztalatok alapján egyelőre igen elégedettek az általa nyújtott védelemmel és teljesítménnyel.
A General Dynamics Land Systems-Canada újabb 77 millió dolláros megrendelést kapott a US Army Tank Automotive and Armaments Commandtól (TACOM) aknabiztos járművek előállításáról.
A BAE Systems egy 29,7 millió dolláros megrendelést kapott a Norwegian Defence Procurement Divisiontól az M113-as páncélozott szállító járműveik felújítására.
A Rheinmetall cég nyerte a svájci hadsereg új generációs páncélozott járművek beszerzésére kiírt tenderét. A megrendelés alapján a düsseldorfi cég tizenkét darab Kodiak páncélozott járművet szállít le.
A General Dynamics Armament and Technical Products 29 millió dolláros megrendelést kapott a US Army Armament Research, Development and Engineering Centertől (ARDEC) az Abrams harckocsik reaktív páncélzatának gyártására.
A Northrop Grumman leányvállalata, a Remotec UK Ltd. nyerte el a gyártási jogot a brit védelmi minisztérium CUTLASS nevű robotprogramja keretén belül új generációs járművek legyártására.
Az EADS és a Krauss-Maffei Wegmann (KMW) vállalat egy multifunkcionális szállítókonténert fejlesztett ki katonák számára.
A német kormány szerződést kötött a Rheinmetall Defence AG-vel új típusú, parancsnoki vezetési és információs központok ellátásáról a kiemelt német egységek részére.
Az Armor Holdings Inc., mely vezető helyen áll a harcjármű-, valamint járműpáncélzat gyártásában és a járművek által használt túlélő- és más védelmi berendezések tervezésében, bejelentette, hogy 16 millió dolláros megrendelést kapott a US Army Tank-automotive and Armaments Commandtól (TACOM) a közepes harcjárművek (FMTV) fejlesztésére.
A Fülöp-szigetek Hadserege jelenleg 500 db különböző típusú páncélozott eszközzel rendelkezik. Ennek az 500 db harcjárműnek csak egy bizonyos része alkotja a könnyű páncélozott dandárt, melyet hadosztállyá fejlesztenek fel.
Az ukrán illetőségű KMMBD Bureau gyár sikeres teszteket hajtott végre az új, T-55-ös harckocsira szerelhető Galant nevű berendezéssel a rádió távirányítású aknák közömbösítése terén.
Immár hivatalosan is bemutatták az új, 24 tonnás szingapúri lövészpáncélost, a Bionix II-t. A jármű fő fegyvere a Bushmaster II 30 mm gépágyú, amelyet két 7,62 mm-es géppuska egészít ki. Összesen tíz katonát és azok teljes felszereltségét képes szállítani, mindezt maximálisan 70 km/h sebességgel.
A Stryker harcjármű atom-, biológiai és vegyi felderítő változatának (NBCRV) bevezető, harctéri tesztjeit sikeresen hajtották a végre a múlt hónapban az amerikai Dugway Proving Groundson.
Többéves tervezőmunka és tesztgyakorlat után megérkezett a várva várt, új harcjármű, mely végső megoldást nyújt a problémákra. Hölgyeim és Uraim, itt a Városi Harci Tricikli!
A Bundeswehr 272 darab, Boxer típusú páncélozott szállító harcjármű beszerzését tervezi a Defence Aerospace információi szerint. A kerekes páncélozott szállítót a Krauss-Maffei Wegmann cég fejlesztette ki, néhány angol és holland cég együttműködésével.
Több szó esett arról, hogy modernizáláson esnek át a Közel-Keleten szolgálatot teljesítő harckocsik és más járművek. Az egyik típusnál a felújítás véget ért. A visszaérkezett FV430 Mk3 Bulldog harcjárműveket ezután könnyebben tudják vezetni és biztonságosabban használni az Irakban és Afganisztánban feladatot végrehajtó katonák.
Az utóbbi időben több harcjármű modernizációjára kerül sor a kínai haderőben. Többek között fejlesztik a szállító járművek fegyverzetét, és átalakítják páncélzatukat is.
Lassan a végéhez közeledik az a tesztsorozat, amelyben az USA hadserege további, számítógépekkel felszerelt Stryker típusú páncélozott járműveket próbál ki. A járművet nem ember, hanem az egyik fedélzeti számítógép vezeti, további szenzorok elhelyezésével pedig a taktikai döntések meghozatalában egy másik számítógép is segédkezik. A próbasorozat fő célja azt volt hivatott kideríteni, hogy az alakulatok hogyan reagálnak egy ilyen fokú automatizálásra.
Az utóbbi hónapokban egyre több páncélozott járművet kell visszaszállítani Irakból az USA-ba, hogy ott a túlnyomórészt elhasználódás miatt tönkrement alkatrészeket kicseréljék. Az amerikai hadsereg illetékesei úgy döntöttek, hogy a szükséges javítások mellett elvégeztetik az adott típusok korszerűsítését is.
A US Army a Buffalo nevű páncélozott jármű első példányát 2003-ban küldte Irakba, ahol az úton és utak szélén elhelyezett aknák és más robbanóeszközök hatástalanítása és felszedése volt a feladata.
Irán bejelentette, hogy hajlandó exportálni az általa gyártott, Rakhs néven forgalmazott páncélozott kerekes járművet. A Rakhs valójában azonban a szovjet időkből származó, 4 x 4 kerék meghajtású BRDM-2 klónja. A páncélozott jármű 7 tonnát nyom, személyzete 4 fő, és egy 14,5 mm, illetve egy 7,62 mm géppuskával szerelték fel.
Finnországban a 160 db, hadrendben lévő T-72-es harckocsit lecserélik Leopárd 2 típusú harckocsikra. Az elhatározás könyörtelen: a finnek még ez évben szeretnének megválni a T-72-esektől, de céljuk természetesen nem azok kiselejtezése, hanem eladása.
A nyár folyamán 22 db Merkava harckocsit lőttek ki orosz típusú Kornet rakétákkal. Az izraeli katonai vezetés úgy döntött, hogy több tucat Merkava 4 típusú harckocsit szerel fel az új Trophy APS elnevezésű aktív védelmi rendszerrel.
A dél-karolinai Force Protection Industries Inc. 125 millió dolláros megbízást kapott 100 db Joint EOD (Explosive Ordnance Disposal) Rapid Response Vehicle, röviden JERRV és 44 Buffalo jármű legyártására, harctéri üzemeltetésre és a személyzet kiképzésére. A járműveket Irakban vetik majd be.
A General Dynamics Land Systems 14,35 millió dolláros megrendelést kapott a US Marine Corpstól 150 db \"mine roller\" gyártására.
Az olasz Iveco új VTLM (könnyű taktikai többfeladatú jármű) járművén néhány ötletes újítást vezettek be az iraki harctéren szerzett tapasztalatok alapján, amelyek aknára futás vagy robbanószerkezetek behatásai elől nagymértékben megnövelik az utasok túlélési esélyeit.
November 2-án Nyizsnyij Novgorodban a GAZ (Gorkij Autógyár) gyár próbapályáján 10 darab Tigris típusú gépjármű mellett 3 darab Lavina-Uragan és Ural, valamint 80 darab Gazelej típusú gépjárművet is átvehettek az orosz belügyi szervek képviselői.
A szovjet hadsereg gépesített egységeinek csapatlégvédelmét több különböző kategóriájú mobil komplexummal biztosították a hatvanas évek végétől. Ezek a rendszerek az akkori fenyegetést ellensúlyozták, vagyis harci repülőgépek és helikopterek megsemmisítésére fejlesztették ki őket.
A szovjet hadvezetés úgy gondolta, hogy a magyar forradalom leverése során a nemrég hadrendbe állított PT-76-osok kipróbálása szinte semmilyen kockázattal sem jár. Az itt állomásozó csapatok már rendelkeztek ezzel az eszközzel, ezért kézenfekvő volt, hogy harci körülmények között is „teszteljék\" őket.
Az amerikai hadsereg az iraki tapasztalatok alapján tervezi az M1114 típusú Hummerok páncélzatának átalakítását. Az új modell az M1151 nevet fogja kapni. Az eszköz levehető páncélzattal készül majd.
2008-ban kezdik meg Indiában az orosz licenc alapján készült, de már hazai gyártású alkatrészeket is tartalmazó T-90 típusú harckocsik összeszerelését.
A Bundeswehr történelme során ez az első olyan jármű, amelynek \"alapfelszerelése\" tartalmazza a tűzvezetési és irányítási rendszert, amely a jármű felderítő műszereinek adatait kielemzi, s ezeket az egység többi járművéhez azonnal továbbítja.
A hollandok 200 db új, Boxer típusú harcjárművet vásárolnak, melyek darabonkénti ára 3,9 millió dollár.
A több mint 30 éven keresztül gyártott T-54-et 1956-ban, Budapest utcáin próbálták ki első alkalommal „harci körülmények” között. A bemutató jól sikerült.
A Csepel D-344 teherautó évtizedekig szolgált hűségesen a Magyar Néphadsereg, később a Magyar Honvédség csapatainál. A katonai szleng, csak Csepzon-nak hívta. Következzék egy kis Csepzon retro.
A második világháború leghíresebb szovjet harckocsija a T-34-es volt. Kevés szó esik azonban arról a típusról, mely Sztálin nevét örökölte, és amely a világháború után gyártott „T” harckocsik alaptípusának tekinthető.
A BAE Systems Land Systems Hagglunds fejlesztette ki a SEP (Spitterskyddad Enhets Platform) elemes páncélozott harcjárműveket, melyekben a mechanikus erőátviteli elemeket elektromos átviteli technológiával váltották fel.
Idén megkezdődhet az orosz BMD harcjárműcsalád új tagjának, a BMD-4 típusú, légi szállításra alkalmas harcjárműnek a sorozatgyártása.
A hidegháborús harcászati elveknek kiválóan megfelelő Bradley harcjárművek az iraki tapasztalatok alapján nem váltak be ott, ahol új kihívásoknak kellett megfelelni.
Több év fáradságos munkája ellenére sem tudja India megbízhatóan üzembe helyezni francia gyártmányú, infravörös tartományban üzemelő felderítőrendszereit T-90 tankjain. Az ezen tankokra telepített észlelők többsége folyamatosan üzemképtelen.
Újabb robotjármű látott napvilágot. Most a németek fejlesztettek ki egy műhold által irányított járművet, melynek prototípusát a közelmúltban mutatták be.
Háborús filmeket kedvelő olvasóink biztosan emlékeznek az „Elit alakulat” című filmsorozat azon jelenetére, amikor az igazi brit makacssággal megáldott harckocsiparancsnok nem vesz tudomást az amerikai katona jelzéséről, és szétlöveti a harckocsiját. Arra is bizonyára jól emlékeznek, hogy milyen elementáris erővel hullott darabjaira az angol harckocsi. Ebben persze volt némi rendezői túlzás, azonban az igazság részét képezi, hogy a II. világháború során a briteknek nem sikerült igazán ütőképes harckocsit készíteniük. A következőkben ezt a találatoktól valóban könnyen elemeire eső járművet mutatjuk be.
A magyar tehergépjármű-gyártás a két világháború között élte fénykorát. Nemcsak a belföldi piacra készültek járművek, komoly megrendeléseink voltak Európa számos országából is. Sajnos a háború után a közös piacon nem volt helyük magyar járműveknek, így a megmaradt gyáraink csak tengődtek. A kiváló minőség és terepjáró képesség jó példája az 1938-ban rendszerbe állított Botond teherautó és annak módosított változata. A következő sorokban ezt a járműcsaládot mutatjuk be.
A II. világháború híres magyar páncélosait bemutató sorozatunkat egy meg nem valósult álommal zárjuk, melyből csak egy kicsinyített változat készült el. Talán ez a harckocsi befolyásolni tudta volna az eseményeket, és komolyabb ellenállást fejthetett volna ki hadseregünk.
Az uráli szállító járművek tervezésére szakosodott tervezőiroda a BMPT harckocsi-támogató harcjárművet a második uráli fegyver- és katonai berendezések kiállításán mutatta be. A rendeltetésében és kinézetében egyedülálló páncélos felkeltette a katonai szakemberek figyelmét.
A Szovjetunió szétbomlása után sok elemző és szakértő véleménye volt, hogy az orosz hadiipar darabjaira hullik, és a hadsereg fejlődése megáll. Ez ideig-óráig valóban bekövetkezett, de mint az orosz gazdaság más területén, a hadiiparban is újabb fellendülésnek lehetünk tanúi. Kiváló bizonyítéka ennek a Black Eagle harckocsi, az orosz harckocsigyártás legújabb remeke.
A Robotic FX, Inc. bejelentette, hogy a múlt hónap végén a Montgomery County Fire Rescue Training Academy, mely Rockville-ben található, egy új taktikai robot tesztelését hajtotta végre. Az ügyes kis eszköz neve: Negotiator Tactical Surveillance Robot.
A US Marine Corpsnak az AAVP7 Amtracs járművek az elsődleges partra szálló eszközei. Felvetődött annak a lehetősége, hogy lecserélik ezeket az 1972 óta rendszerben lévő eszközöket korszerűbb Expeditionary Fighting Vehicle-re (EFV).
A UK Ministry of Defence 2003-ban választotta ki a Panther könnyű páncélozott járművet a brit hadsereg jövőbeni parancsnoki és összekötő járműjévé.
A Bradley harcjárművek 1981 óta állnak szolgálatban az amerikai hadseregnél. Részt vettek az Öböl-háborúban, és az iraki harcokban is komoly tűztámogatást nyújtottak a gyalogságnak.
A Turán harckocsival párhuzamosan megkezdődött egy önjáró löveg tervezése is. A németek a keleti fronton jó hatékonysággal alkalmazták a harckocsinál alacsonyabb előállítási költségű rohamlövegeket, ami a magyar gyártást is indokolttá tette. A sorozat következő részeként bemutatjuk a Zrínyi rohamlöveg-és tarackcsaládot.
Az AMX 10RC egy közepes súlyú páncélozott felderítő jármű, mely 105 mm-es ágyúval készül. A jármű fejlesztése és gyártása a Giat cég nevéhez fűződik. A francia hadseregen kívül Marokkóban és Katarban is rendszerben van.
Ezen a héten ismét folytatjuk a magyar harcjárművekről szóló sorozatunkat. Egy olyan eszközt mutatunk be, melyről nagyon kevés információ áll rendelkezésre. Közkívánatra itt a Csaba felderítő páncélgépkocsi.
A híres magyar páncélosokról szóló sorozatunk következő részében a Turán II. és a Turán III. nehéz harckocsikat mutatjuk be.
Lassan teljesen feledésbe merül a magyar harcjárműgyártás gyöngyszeme, a D-944 típusú PSZH. Sokféleképpen becézték a közel fél évszázadon keresztül hódító lövészharcjárművet: volt nyuszibusz, panni, pöszke stb. Egy rövid ismertetéssel elevenítsük fel emlékeinket!
A II. világháború híres magyar páncélosait bemutató sorozatunkat a Turán I. könnyű harckocsi bemutatásával folytatjuk.
Egy újabb, inteligens robotjármű jelent meg a távirányított járművek palettáján. A BomBot névre hallgató szerkezet kiváló robbanóanyag hatástalanítására, esetenként elhelyezésére is
Izraeli katonák csütörtök hajnalban behatoltak a Gázai övezetbe, ahol egy rajtaütés során elfogták a Hamász egyik helyi vezetőjét, testvérét pedig megölték. Palesztin diplomaták attól tartanak, hogy a zsidó állam a Hezbollahhal folytatott libanoni harcokat követően most teljes erővel a Gázai övezetre összpontosít. A képen látható harckocsitípus is részt vett az akcióban. Ha tömegesen megindulnak, nehéz őket feltartóztatni.
A II. világháború híres magyar páncélosait bemutató sorozatunkat ezen a héten a Toldi II., II. A, III. típusú harckocsik bemutatásával folytatjuk.
A kanadai haderő 400 db M113 PSZH felújítását kezdte el a Canadian APC Life Extension (LE) Project (élettartam-meghosszabbító projekt) modernizációs program keretén belül.
Egy Királytigris maradványaira bukkantak a Pest megyei Hantháza mellett. A jármű darabjai több mint 60 éve vannak a föld alatt, a feltárás nemrég kezdődött.
Ezen a héten egy sorozatot indítunk el, melyben ismertetjük a II. világháború híres magyar páncélosait. Minden héten egy típust mutatunk be. A sort a Toldi I. könnyű harckocsi bemutatásával kezdjük.
Az American Bantam Car Company tette le annak a terepjáró személygépkocsinak az alapjait, mely a Willys-Overland Motors Inc. továbbfejlesztése után az amerikai hadsereg meghatározó és közkedvelt járműve lett. Ha valahol meghalljuk azt a szót, hogy dzsip, azonnal az a forma ugrik be, amit a Willys Jeep képvisel.
Az Egyesült Államok hadserege újabb 103 Stryker páncélozott járművet rendelt meg, és további 9,5 millió dollár értékben alkatrészeket, hogy az Irakból hazatérő egységeken elvégezhessék a szükséges javításokat.
Az Achzarit gyalogsági harcjárművet az izraeli hadsereg számára fejlesztették ki. Egy olyan jármű megalkotása volt a cél, amely a harctevékenységek során képes követni és együtt mozogni, valamint harcolni a Merkava harckocsikkal (Mk1, Mk2).
A lapos felépítés, a mozgékonyság, a modern fegyverzet teszi kiválóan alkalmassá a BTR-T GYHJ-t a lövészgyalogság számára a harc megvívására. A jármű helytáll még nehéz vagy ABV fegyverekkel szennyezett terepen is. Jól sikerült az idejétmúlt T-55-ösök átváltoztatása.
A BTR-152 egy szovjet gyártmányú páncélozott szállító jármű volt. 1950-ben vonták hadrendbe, és az 1970-es évek elejéig volt az egyik fő gyalogsági szállítóeszköz, amikor a BTR-60 PSZH megjelenésével a háttérbe került. 1993-ig tartották rendszerben, bár a harmadik világ hadseregeiben még most is megtalálható.
Ezt a páncélozott szállító járművet lövészkatonák szállítására tervezték az izraeli hadseregben. Kialakítása egyedi, de a lövészgyalogság szállítására nem nagyon vált be, mivel a be- és kiszálláskor a katonát nem fedezi semmi, így az ellenség számára könnyű célponttá válik. Műszaki katonák szállítására és feladatok végrehajtására azonban kiváló.
A Leopard 1 harckocsit a Krauss-Maffei vállalat fejlesztette ki. Több mint 6000 darab készült belőle, melynek nagy részét kilenc NATO-ország hadereje kapta meg: Belgium, Dánia, Németország, Görögország, Olaszország, Kanada, Hollandia, Norvégia, Törökország. Még Ausztráliába is szállítottak belőle.
A T-80 harckocsit a KBTM gyártja Omszkban. Az eszköz gyártását valamikor az 1970-es évek végén kezdték el. A harckocsi megtartotta az alapjármű, a T-64 jellegzetességeit. A fő változtatás a gázturbinás motor terén (melyet itt alkalmazott először a szovjet harckocsigyártás) és a lézeres távolságmérő alkalmazásának terén jelentkezett.
A finnek és a svédek sem akarnak lemaradni a harcjárműtervezés és -gyártás terén. Egy harcjárműcsaládot már felvonultattak - legújabb tagja az XA-200 típusú kerekes harcjármű.
Sokan, sokféleképpen próbálták - és valószínűleg fogják is - végrehajtani az orosz harckocsik reprodukálását. A legújabb kínai próbálkozás eredménye a Type 99 harckocsi.
Egy korábbi cikkünkben beszámoltunk arról, hogy a Szlovén Hadsereg Patria harcjárműveket vásárol. E cikk egy kicsit bővebben ismerteti a jármű tulajdonságait.
2006. június 12-én a Szlovén Védelmi Minisztérium bejelentette, hogy a Patria Armored Modular Vehicle-t (AMV) választották jövőbeni páncélozott járművükké.
Az izraeli hadsereg egy új kategóriájú lövészpáncélost tesztel. Mivel az eddig alkalmazott régi M113-asok közül többet is megsemmisítettek a palesztin fegyveresek, jobb védettségű eszközök szükségesek.
A határvédelmi erőknél, Izraelben egy új, ember nélkül üzemelő robotjármű tesztelését hajtják végre néhány járőrözés alkalmával.
A Német és Holland Hadsereg számára készülnek ezek a modern, lapos felderítő járművek, melyek használatával a felderítők képesek a pontos adatok gyors továbbítására a parancsnokok számára.
A GAZ 2975 Tiger az amerikai Hummer orosz megfelelője lesz, hasonló feladatkörrel és sok változatban. Az összkerék-meghajtású jármű egy Steyr motor alapján tervezett hathengeres, turbófeltöltős, 197 LE teljesítményű erőforrással rendelkezik, amely közúton akár 120–140 km/h sebesség elérését is biztosítja.
A harkovi Morozov gépgyár korszerűsítési programot dolgozott ki a régi T–64-es harckocsik számára. A típus még nagy számban üzemel egy sor szovjet utódállam hadseregében, illetve külföldön, ugyanis a hetvenes években ezerszám exportálták pl. a Közel-Kelet országaiba.
Az Iraki Hadsereg 378 darab Cougar páncélozott járművet vásárol a US Armytól és Marinestől.
Amikor a katonai gépkocsikról beszélünk, mindig a HMMWV-t emlegetjük. A közeljövőben azonban a Dingo gépkocsicsalád tagjairól is fogunk hallani. Már létezik 1-es, 2-es, sőt 3-as változata is.
A US Marine Corps és a US Army, Special Operations Command egy, a mélységben tevékenykedő jármű kifejlesztését végzi. A projekt neve: Shadow.
Az Irakban szolgálatot teljesítő ausztrál egységek páncélozott szállító harcjárműveit új, passzív védelmi eszközökkel szerelik fel. A legnagyobb veszélyt a vállról indítható RPG–7 típusú rakéta páncéltörő gránátok jelentik, amelyeket az iraki ellenállók kis távolságból, lesből lőnek ki a szövetségesek járműveire.
A Közel-Keleten is gyártanak harcjárműveket: ilyen az Al Fahd család, mely külső megjelenésében kísértetiesen hasonlít a BTR harcjárműcsaládhoz.
A Gecko 8 x 8 ATV gyors alkalmazhatóságú logisztikai járművet (RDLV) a Dél-afrikai Nemzeti Védelmi Erők ejtőernyős és speciális egységei használják bevetéseik során.
Az Eurosatory 2006-on mutatja be az új Aktív Védelmi Rendszerét az Israel Military Industries (IMI).
A US Marine Corps a LAV-C2-es (parancsnoki-vezetési) járműtípusának fejlesztését hajtja végre.
A francia harcjárműgyártás terméke a VAB kerekes harcjármű. Számos variánsa létezik, melyek közül már több típus bizonyított harci vagy békefenntartó tevékenység során.
Amikor harckocsikról beszélünk, általában az amerikai, német, orosz és izraeli eszközök kerülnek szóba, pedig Dél-Afrikában is van: Olifantnak hívják.
A törököknek is megvan a maguk HMMWV-je. Ők Cobrának nevezik.
Lengyelország önálló hadiipara sok évtizedes múltra tekinthet vissza. Már a második világháború előtt komoly fejlesztési és gyártási kapacitással rendelkezett, melynek egy része újra működhetett az ötvenes évektől. Akkor ugyan már csak főleg szovjet harceszközök licencgyártásáról volt szó, de ezek mellett néhány területen saját fejlesztésekre is lehetőség nyílt.
Az európai szintű harcjárműgyártás sem marad el a világ élvonalától. Konzorciumok alakulnak, és fejlesztenek új generációs járműveket. Ilyen társulás eredményeként jött létre a Boxer páncélozott harcjármű is.
A General Purpose Vehicles (GPV) vállalat, mely New Havenben, Michigan államban található, fejleszti azon gumikerekes páncélozott jármű- és teherautó-családokat, melyek közé a 8 x 8 x 8 Colonel harcjármű is tartozik.
Az USA páncélozott járműveit (gyalogsági harcjárműveket, harckocsikat stb.) hamarosan újfajta, páncéltörő gránátok/rakéták elleni, aktív védelmi rendszerrel szerelik fel.
Április végén a Carnegie Mellon University és a Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA) új, ember nélküli harcjárművet mutatott be.
A General Dynamics ez év januárjában megnyert egy pályázatot, mely az alap Stryker harcjárművek ABV felderítő járművé és önjáró löveggé történő átalakítására lett kiírva.
Az önjáró tarack a Shoot and scoot harcászati eljárást alkalmazza: lövés után azonnal tüzelőállás-váltás következik.
A BAE Systems 2008-ra elkészíti azoknak a kerekes és lánctalpas harcjárműveknek a prototípusait, melyek az amerikai hadsereg külhoni misszióinak meghatározó eszközei lehetnek a jövőben.
Az ASCOD harcjárműcsalád osztrák-spanyol közös fejlesztés eredménye: a bécsi székhelyű Steyr-Daimler-Puch AG és a madridi General Dynamics, Santa Barbara Sistemas (GDSBS) terméke.
A cseh Pandur II-esek RCWS-30 tornyait Mk 44 típusú, 30 mm-es gépágyúval fogják szerelni.
Az Eagle páncélozott felderítő járművet a MOWAG (Motorwagenfabrik in Kreuzlingen, Svájc) gyártja.
Ésszerű és kifizetődő dolog, amikor egy alapjármű áttervezésével több, különböző célra kifejlesztett, de lényegében hasonló tulajdonságokkal rendelkező típust hoznak létre. A Centauro olasz páncélozott járműből háromfajta létezik.
Nem sok harckocsi létezik, melynek az ágyúcsöve fixálva van a páncéltesthez. A Stridsvagn 103, svéd harckocsi ilyen.
Az Otakar páncélozott szállító jármű nagyon sokban hasonlít a Shorland S55 páncélozoitt szállító járműre
Az IVECO a gépjárművek széles skáláját kínálja katonai és egyéb speciális (tűzoltó, nehéz terepet leküzdő) célokra. A cég élen jár a dízel motor technológiájára épülő gépjármű gyártásban világszerte
A harckocsik páncélzatát és fegyverzetét alapvetően harctéri körülményekre tervezték. Akad, azonban olyan helyzet, amikor lakott településen kell áthaladni a járműveknek. Ilyenkor a nagy űrméretű ágyú és a vastag orrpáncél magában mit sem ér.
A Gaz-3937 mozgékony, többfunkciós, úszóképes jármű, már fizikai kialakítása miatt is kiemelt figyelmet érdemel. Nem beszélve a mostoha terep- és időjárási viszonyok közötti kiváló alkalmazhatóságáról.
A Fuchs 2 páncélozott szállító harcjármű az új, továbbfejlesztett változata a 6x6-os Transportpanzer 1 PSZH-nak. Az Egyesült Arab Emirátusok az NBC (Atom Vegyi Biológiai) felderítő változatából rendelt 32 db-ot, melyet 2007-ben szeretne megkapni.
Az amerikai Hummer-ok páncélvédettségét, mostanában sok kritika éri. Főleg az aknák elleni védelem terén. Úgy látszik ez a tény, azonban nem riasztja vissza a világ azon gyártócégeit, amelyek a Hummer mintájára készítenek terepjáró gépkocsikat, természetesen igényeiknek megfelelően.
A K1/A1 típusú harckocsi a koreai Hyndai Precision és Industry Ltd. (HDPIC) terméke. Kategóriájában, bármilyen szempontból felveszi a versenyt a többi harckocsival. 2010-ig 300 db fog szolgálni a Koreai Köztársaság hadseregében.
Bemutatták a PUMA gyalogsági harcjármű prototípusát és megkezdék az első pár darab gyártását a Német Hadsereg részére. A harcjárműveket 2010-től állítja rendszerbe a német haderő.
A Foster-Miller, Inc. bejelentette, hogy újabb 133 millió dolláros megrendelést kapott a TALON (TM) robotjai tartalék alkatrészeinek szállítására és azok műszaki üzemeltetésére.
Lengyelország szerződést kötött 690 db WZM páncélozott harcjármű 2013-ig történő leszállításáról a Military Mechanical Works Joint-Stock Company-vel.
A British Army fejleszti a Warrior lánctalpas harcjárműveket, hogy 2035-ig rendszerben maradhassanak.
A BTR-90 páncélozott harcjármű egy 21. századi modern technikai eszköz. A jármű az elődeihez képest újítások során esett át, melyek nagyobb mozgékonyságot, alkalmazhatóságot, tűzerőt és páncélvédettséget adtak a BTR család legifjabb tagjának.
Nagyon kelendő manapság a BAE Systems Land Systems Hägglunds CV9035 Mk III. típusú páncélozott harcjárműve, melyet a gyalogság számára fejlesztettek ki. A Holland Hadsereg (RNLA) 184 darabot a Dán Hadsereg 45 darabot rendelt belőle.
1992-ig a Francia Hadsereg nem rendelkezett NATO kompatibilis harckocsival. Ezt az űrt kívánták kitölteni egy új, minden elvárásnak megfelelő eszközzel, melyet a GIAT cég tervezett és ami egy II. Világháborús francia hős, mozgalmi álnevéről \"Leclerc\"-ről kapta a nevét.
A Holland Hadsereg 74 db BsV10 típusú terepjáró járművet rendelt a svéd BAE Systems Hägglunds AB gyártócégtől.
BMP-1 gyalogsági harcjárművet, először 1967-ben láthatta a világ egy felvonulás alkalmával. Azóta megszületett testvére a BMP-3, melyet szintén egy dísszemlén csodálhatott meg a tömeg 23 évvel később, 1990-ben. A BMP-1 az MN és MH csapatainál is rendszerben volt két évtizeden át.
A végéhez közeledik az EUROCORPS (Európai Hadtest) \"Brilliant Ledger 2006\" nevű gyakorlata a franciaországi Bitche Kiképző Bázison. A résztvevő több, mint 17 ország, guruló és lánctalpas eszközeinek hatalmas arzenálját vonultatta fel a három hétig tartó gyakorlat alatt.
Robot harcjárművezetőket tesztelnek az amerikai Fort Gordonban. A 20 tonnás monstrumok két hete róják a köröket nem szerves pilótájuk irányítása alatt.
A T-90 harckocsi a T-80 család legnépszerűbb tagja. A tervezés bázisát a T-72 harckocsi adta. Rendlekezik a modern szárazföldi harchoz szükséges képességekkel. Tűzerő, mobilitás és alkalmazhatóság.
A US Army a Stryker és HMMWV járművek páncélzatának fejlesztését vette tervbe.
A 8 kerekű Stryker páncélozott szállító jármű az Amerikai Hadsereg számára készült. Az Abrams harckocsi megjelenése óta ez az első jármű, melyet rendszerbe állítottak a US Army-nál.
Az Ausztrál Hadsereg 2005 novemberében szerződést írt alá 59 db amerikai M1A1 Abrams harckocsi megrendeléséről. A rendszerbe állítást 2007-től tervezik.
A német védelmi minisztérium 2003 decemberében a Krauss-Maffei Wegmann cégtől megrendelte a Mungo ESK nevű 4 x 4-es terepjáró 388 példányát.
Az osztrák eredetű 6 x 6-os Pinzgauer terepjáró gépkocsinak a brit ATL cég (Automotive Technik Ltd.) magánfejlesztésben elkészítette a páncélozott változatát.
A BUSHMASTER egy teljesen ausztrál tervezésű és gyártású páncélozott jármű. Már az Amerikai Hadsereg is felfigyelt rá!
A North Dakota National Guard 164. Műszaki Ezred az egyik legjobban felszertelt műszaki egység Irakban.
A szlovák gyártású 4×4-es, úszóképes, felfegyverzett felderítő járművet 1966-tól fejlesztették. Ezt a 8 tonnás szovjet BRDM-2 pótlására szánták, 240 db-os sorozatban.
A szingapúri ST Kinetics és a török Otokar cég közös fejlesztésű lövészszállító harcjárművet készít a török haderő részére.
Aki mostanában járt a Bagdadi Nemzetközi Repülőtér közelében az láthatott ilyen járművet, melyet a Granite Global Services vállalat gyárt a városi rendfenntartó/békefenntartó egységek részére.
A finn Patria cég Finnország vezető hadiipari vállalata, a katonai gépjárművek nagy részét ők állítják elő.
A dél-afrikai Vickers OML gyár eddig is számos páncélozott, 4 x 4-es terepjáró teherautót gyártott, amelyek aknarobbanás ellen védettek.
A húsz évvel ezelőtt megjelent HUMVEE-k első generációjának lecserélését tervezi a PENTAGON a Közel-Keleten.
Pár hónappal ezelőtt egy falfirka jelent meg Bagdad utcáinak falain. Arab nyelven az volt felírva \"Pusztítsátok el a karmot\".
A Carnegie Mellon University és a BAE Systems North America egy új robot járművet alkotott a US Marine Corps számára
Az Irish Department of Defence (védelmi minisztérium) és a MOWAG GmbH 2005. december 20-án szerződést írt alá, újabb 15 db PIRANHA IIIH 8x8 típusú páncélozott jármű megrendeléséről
Valószínűleg sokan hallottak már a jó öreg BTR-80 harcjárműről, mely szüntelenül rója a köröket a gyakorlóterek vezetési pályáin, harcászati foglalkozásain, vagy a lőtéren bizonyít lövészetekkor. Elevenítsük fel, amit tudunk róla!
Immár gépágyútűz és RPG találatokat is túlélő teherautót lehet kapni, mégpedig a 15 tonnás vadmacskát.
A 22. Expedíciós Tengerészgyalogos Egység (MEU) katonái Morehead Cityben, Észak-Karolinában egy M1A1 Abrams tankok hajóznak be az amerikai haditengerészet egyik légpárnás hajójára (LCAC), hogy az szállítmányát átadja a USS Carter Hallnak (LSD 50).
Az új járműnek köszönhetően vélhetőleg csökkeni fognak az ellenséges aknák által okozott veszteségek.
Oroszország olyan jármű gyártásába kezdett bele, amely kísértiesen hasonlít a Hummer páncélozott változatára (M1114 modell).
A Bagdadban lévő 4. ezred számára odavezényelt prototípusoktól a veszteségek csökkenését várják.
Az amerikai 14. gépesített ezred 2. századának katonái az iraki, szíriai határ körül küzdik át magukat a sivatagon.
A 26. Expedíciós Tengerészgyalogos Egység (MEU) 26. kiszolgáló rajának páncélozott földmunkagépe távozás közben, miután megerősített egy lövészárkot a jordániai Al Qatranah közelében.