A Honvédelmi Minisztérium közigazgatási államtitkárának és a vezérkari főnöknek közös rendelete értelmében új, speciális képességet kell kialakítania az MH 1. Tűzszerész és Hadihajós Ezrednek. Az úgynevezett kutyás tűzszerész század első szakaszának szeptember 1-ig kell elérnie a készenlétet. A speciális tűzszerész alegység feladata összetett lesz. Hajdu Gábor mérnök ezredes, az alakulat parancsnoka elmondta, az alegység katonái a hagyományos honvédségi tűzszerész tevékenység – a háborúkból visszamaradt lőszerek és robbanószerkezetek megsemmisítése – mellett szerepet kapnak az úgynevezett improvizált, azaz a terroristák által használt eszközök felkutatásában és hatástalanításában is.
A katonák természetesen nem veszik el ezt a feladatot a rendőröktől, hatáskörük csak a békefenntartó missziókra és, szükség esetén, a honvédségi objektumok átvizsgálására szól majd. A kutyás tüzszerész szakasz parancsnoki állományát és a három rajparancsnokot – akiknek első osztályú tüzszerész végzettséggel kell rendelkezniük – az ezred sokat tapasztalt szakemberei közül válogatták ki. Akárcsak a rajok beosztott tüzszerészeit, akiknek másodosztályú vizsgával kell rendelkezniük. Minden rajban 3-3 kutyás tüzszerész beosztást rendszeresítettek.
– A beosztásokra olyan hivatásos és szerződéses katonákat vártunk, akik nemcsak a tüzszerész munkához, hanem a kutyavezetéshez is kedvet éreztek. Összesen negyvenhatan jelentkeztek, akik közül tizennyolcan kezdhették meg a kiképzést Ennek végére el kell érniük a harmadosztályú tüzszerész végzettséget – mondta Hajdu Gábor mérnök ezredes, hozzátéve: a felkészítés és a vizsgák után választják ki a legjobb tizenegy katonát, akik május közepén Dunakeszin kezdik meg a kiképzés kutyás részét.
A speciális tüzszerész szakasz kutyáit most vásárolták meg. A tizenegy németjuhász „alapkiképzését” a rendőrségi kutyakiképző központban végzik el. Kiss Róbert őrnagytól, a tüzszerész és hadihajós ezred kiképzési főnökétől megtudtuk: a szakasz kutyás tüzszerészeinek gyakorlati kiképzése február 13-án kezdődött a táborfalvai gyakorlótéren. Az egy hetes kiképzés során az elméleti órákon megtanult ismereteket próbálhatták ki éles körülmények között. (Felvételeink a táborfalvai kiképzésen készültek.) A felkészítés következő szakaszában robbanótest-ismereteket tanulnak majd a katonák. A jelenleg ismert összes, világháborúból visszamaradt lőszer és robbanószerkezet sajátosságainak megismerése után az improvizált robbanószerkezetekkel kapcsolatos tudnivalókat is elsajátítják a felkészítés résztvevői.