Magyarország legnagyobb folyóinak vízgyűjtő területein megindult a hó olvadása, így ezekben a napokban jelentős árhullám vonul le hazánk folyóin. Útban az MH 86. Szolnok Helikopterezred bázisa felé, a Tisza-hídon áthaladva szabad szemmel is jól látni a megáradt „szőke folyót”.
A hadsereg árvízvédelmi előkészületeiről Iváncsik Imre, a HM politikai államtitkára március 29-én tartott rendkívüli sajtótájékoztatót az Ittebei Kiss József Hadnagy Helikopterbázison. Az árvízveszélyes övezetben lakók számára megnyugtató hír, hogy az immár önkéntes alapon müködő Magyar Honvédség természetesen ezúttal is minden segítséget megad a védekezéshez. Az államtitkár kiemelte, hogy a hadsereg szükség esetén több ezer fővel és számos technikai eszközzel képes részt venni az árvíz elleni védekezésben.

Iváncsik Imre tájékoztatása szerint a sorkatonai szolgálat megszünése megváltoztatta ugyan a Magyar Honvédség katasztrófavédelmi alkalmazásának lehetőségeit, de szó sincs arról, hogy ne venne részt az árvíz elleni védekezésben. Az illetékesek tavaly átdolgozták a haderő katasztrófavédelmi tevékenységét érintő összes szabályzót. Elhangzott: a Honvédelmi Katasztrófavédelmi Rendszer (HKR) felkészített állománnyal rendelkezik a különféle katasztrófák elleni (például árvíz, nukleáris baleset, földrengés, tömeges migráció, madárinfluenza) védekezéshez. Lényeges, hogy a haderő átalakításával a segítségnyújtásban rendelkezésre álló erők nem csökkentek, sőt olyan munkacsoportok alakultak ki, amelyek a korábbi évekhez képest új képességgel is rendelkeznek – ilyen például a légi sugárfelderítő képesség. Hallhattuk: a honvédelmi törvény vonatkozó cikkelye szerint a honvédelmi miniszternek a 3000 főt meghaladó igénybevételről tájékoztatnia kell az Országgyülést.
Lamos Imre alezredes, az MH 86. Szolnok Helikopterezred parancsnokhelyettese rövid összefoglalójában elmondta, hogy az alakulat technikai eszközei közül a Mi–8-as szállító helikopterek tudnak leginkább segíteni az árvíz elleni védelemben. A munkálatokban részt vevő alapállomány 300 főből áll. Ruszin Romolusz őrnagy, az MH 34. Bercsényi László Felderítő-zászlóalj törzsfőnöke hangsúlyozta, hogy részükről is több speciális alakulat áll készenlétben. Az egyik a búvárcsoport, amely képes a töltések víz felőli oldalának szigetelésére, a vízben megsérült tereptárgyak eltávolítására, illetve vízi balesetek esetén a hatékony segítségnyújtásra. A könnyü vízi mentőcsoport szállítási-mentési feladatok ellátására alkalmas. A csoportok munkáját egészségügyi szakemberek segítik. Az említetteken kívül – helikopteres támogatással – megfelelően kiképzett állomány áll rendelkezésre az árvíz miatt megközelíthetetlen települések megsegítésére. A zászlóalj állományából szükség esetén 100 fő azonnal bevethető. Krakkai Csaba őrnagy, az MH 25/88. Könnyü Vegyes Zászlóalj megbízott törzsfőnöke elmondta, hogy szükség esetén az alakulattól 158 fő azonnal bevethető. Egészségügyi csoport, tábori ellátó csoport, védelmi és romeltakarító kézi munkát végző csoport áll rendelkezésre. Utóbbi akár 800 homokzsákot tud megtölteni óránként. A sajtótájékoztatót követően a média képviselői helikopterről tekintették meg a környék árvízvédelmi helyzetét.