2023. 03. 28. kedd
Gedeon, Johanna
: 385 Ft   : 356 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Táborfalvai híradógyakorlat „könnyű vegyes” módra

Art of WAR  |  2010. 10. 25., 12:05

Októberi reggel 5 óra 40 perc, hőmérséklet 3 celsius fok. A fegyverszoba nyílik, eligazítás, menet. A Szandai rétre ereszkedő ködöt nyolc antennaárboc szeli át. A híradó UAZ-ok menetét egy mentő és egy URAL zárja. Táborfalva felé tartva az antennákon hívójelek röppennek szét az éterben, az állomány a menethíradást gyakorolja.

Így kezdődött az MH 25/88. Könnyü Vegyes Zászlóalj komplex híradó gyakorlata Táborfalva térségében. A gyakorlat fő célja volt: olyan új komplex kiképzési és felkészítési eljárásokat kidolgozni s alkalmazni a híradó szakharcászat területén, amelyek alkalmazkodnak a zászlóalj feladatrendszeréből adódó elvárásoknak.

Táborfalvai híradógyakorlatAz alakulat rendeltetésből adódóan a gyorsreagálású századokat légi szállítással juttatják ki a célterületre. A gépjármüre telepített rádióállomások helikopteres szállítása nehezen megoldható feladat, ezért a légiszállítású alegységek híradó összeköttetésének megteremtésére hordozható RF-5800MP (Falcon-II) típusú rádiókat alkalmaznak.

Az RF-5800MP típusú rádiók előnye, hogy dipólantenna telepítésével nagy távolságra lehet velük forgalmazni. A rádiók müködőképességén az egész alegység élete és a feladat sikere múlhat, ezért a gyakorlat keretén belül kiemelt jelentőséget kapott a nem szervezetszerü híradó katonák alapos felkészítése.

Az első héten a katonák tantermi körülmények között ismerték meg a régi orosz és a modern Harris eszközöket. A tantermi periódus végén időközi vizsgát tettek, ahol az állomány több mint fele kiváló illetve jó minősítést szerzett. A második héten terepfoglalkozásokkal folytatódott a kiképzés, ahol sor került a nagytávolságú forgalmazási ismeretek gyakorlati alkalmazására, improvizált antennák készítésére, a tanteremben megszerzett rádióismeretek elmélyítésére.

A felkészítés utolsó fázisában a csoportok egy 24 órás szinten tartó foglalkozáson vettek részt, melynek során éjszaka, nehezített körülmények között kellett számot adniuk képességeikről.

Táborfalvai híradógyakorlatAz októberi hideg éjszakában hét, egyenként három-három katonából álló csoport erdős területen rejtett megfigyelő pontokat telepített, ahonnan rádión jelentéseket küldtek a távoli fő-, és a roham harcálláspont számára. Miközben a harcoló állomány a terepen felderítési adatokat gyüjtött, addig a Törzsszázad híradó állománya a harcálláspontot telepítette, üzemeltették annak híradó állomásait és áramellátó berendezéseit. A kiképző állomány tagjai tapasztalt tiszthelyettesek – számos misszióval a hátuk mögött –, akik nagy gondot fordítottak tapasztalataik átadására. A kezelő állomány rögtön a sürüjébe csöppenve a parancsnoki vezetési ponton gyakorolhatta az egy időben, több rádión párhuzamosan érkező üzenetek vételét.

A záró gyakorlaton a feladatot bonyolította, hogy a rejtett figyelőben tartózkodó állomány rádión igényelte a logisztikai utánpótlást, az élelmet, az akkumulátorokat és a meleg ruházatot.  A találkozási pont koordinátái kódolva érkeztek, majd a csoportok rövid menet után a harcszabályzatban rögzítettek szerint eljárva azonosították egymást, majd ezt követően vették át a kiszállított ellátmányt. A végrehajtás során a kiképző állomány rendszeresen ellenőrizte a helyes telepítést, rejtettséget, megfelelő álcázást.

Táborfalvai híradógyakorlat

Ha tetszett a cikk, kövesse a
Háború Művészetét a Facebookon!

Még több friss hír

2023. 02. 23., 15:10
Szerbiának erős hadseregre van szüksége, ellenkező esetben az ország három napon belül megsemmisülhetne, ezért a katonaság és a fegyveripar fejlesztésébe az év végéig további 700 millió eurót fektet Belgrád − közölte Aleksandar Vučić szerb köztársasági elnök az Abu-Dzabiban rendezett nemzetközi fegyverkiállítás apropóján.
2023. 02. 15., 09:21
Nem csak az új technológia fejlesztésére kell összpontosítanunk, hanem arra is, hogy a már meglévő technológiákat innovatív, újszerű módon alkalmazza a haderő a védelmi és támadó funkciókra.
2023. 02. 14., 09:11
A Duna vízén háromnapos kiképzés keretében tesztelte az MH vitéz Bertalan Árpád 1. Különleges Műveleti Dandár harctámogató osztagának állománya február nyolcadikától a különleges műveleti képességfejlesztés keretében átépített, újonnan navigációs műszerekkel felszerelt Zodiac Pro 850 típusú hajókat.
2023. 02. 09., 10:25
Banglades ugyan a világ egyik legszegényebb országa, de a haditengerészet védelmi erőinek egyik legfontosabb része, mivel a nagy kiterjedésű Bengáli-öböl, az itt található fontos nemzetközi kikötők, haditengerészeti támaszpontok, valamint a területhez kapcsolódó gazdasági övezet védelméért is felelős.
2023-02-28 13:31:33
2023 februárjában megalakult a Védelmi Innovációs Kutatóintézet Nonprofit Zrt.-t (VIKI). Koncepciója szerint a VIKI a kettős hasznosítású, azaz polgári és katonai célra egyaránt alkalmazható technológiák feltérképezésére és annak védelmi célú hasznosításának támogatására hivatott.
   MÁSOK ÍRTÁK
2023. 03. 27., 14:26
Az Európai Unió Védelmi Alap (EDF) Űrkutatás témakörében rendeztek szakmai workshopot március 24-én, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar Zrínyi Miklós Laktanya és Egyetemi Campuson.
2023. 03. 24., 10:45
Megalakult az első állandó amerikai helyőrség Lengyelországban március 21-én. A 13 katonából és 140 civil munkatársból álló egység az Egyesült Államok Lengyelországba telepített erőinek logisztikai és infrastrukturális támogatását fogja biztosítani.
2023. 03. 23., 12:52
„High-tech hadsereg, átalakítások, fejlesztések a Magyar Honvédségben” címmel tartott előadást felsőfokú tanulmányokat folytató hallgatóknak dr. Ruszin-Szendi Romulusz altábornagy, a Honvéd Vezérkar főnöke Veszprémben, a Pannon Egyetemen, március 22-én, szerdán.
2023. 03. 20., 13:40
Az MH II. Rákóczi Ferenc Műszaki Ezred képességei fenntartásához és növeléséhez nélkülözhetetlenek azok a technikai eszközök, amelyek a Honvédelmi és Haderőfejlesztési Program keretén belül folyamatosan érkeznek az ezredhez.

  JETfly Magazin

Mint ahogy arról korábban már lapunkon is beszámoltunk, Svédország a Grob G 120TP típust választotta az alapfokú kiképző repülőgép kategóriára, felváltva idővel a kiöregedő SK 60-as flottát.