Évtizedek óta először hajtottak végre vízről éles lőgyakorlatokat a magyar hadihajós katonák. A szerbiai, titeli vízi lőtéren szeptember 5-15. között megrendezett Iron Cat 2011 (Vasmacska) gyakorlat szeptember 14-i, szerdai VIP-napjára ellátogatott Huszár János dandártábornok, az MH Összhaderőnemi Parancsnokság (MH ÖHP) szárazföldi haderőnem főnöke és Hajdu Gábor mérnök ezredes, az MH 1. Honvéd Tűzszerész és Hadihajós Ezred parancsnoka is.
Hosszú évek előkészítő munkájának eredménye a Szerbiában szeptember 5-15. között végrehajtott Iron Cat 2011 elnevezésü szerb-magyar közös, hadihajós gyakorlat. A szerb folyami flottilla Novi Sad-i székhelyü első szakaszának állománya, valamint az MH 1. Honvéd Tüzszerész és Hadihajós Ezred hadihajós katonái – a Magyar Honvédségnél is rendszerben lévő AM aknamentesítő hadihajók PAV–4-es és PAV–1-es típusú, 20 milliméteres gépágyúival – hajtottak végre éles lőgyakorlatot Titel város határában, a Tisza folyón kialakított vízi lőtéren. A magyar alakulat szakállománya most először lőhetett éles lőszerekkel a vízről, Magyarországon ugyanis csak szárazföldi körülmények között tudnak lőgyakorlatokat végrehajtani a hadihajós katonák.
A gyakorlat szeptember 14-i VIP-napjára érkező magyar elöljárókat – Huszár János dandártábornokot, az MH ÖHP szárazföldi haderőnem főnökét és Hajdu Gábor mérnök ezredest, a tüzszerész és hadihajós ezred parancsnokát – Ljubisa Dikovic altábornagy, a szerb haderő szárazföldi erőinek parancsnoka, valamint Milan Nastasic, Titel város alpolgármestere fogadta a település polgármesteri hivatala előtt.
Köszöntőjében Dikovic tábornok méltatta a szerb és a magyar katonák együttmüködését, majd Huszár dandártábornok arról beszélt, hogy a két ország folyami haderejének közös gyakorlata a korábbiaknál már egy jóval magasabb szintü együttmüködés. A város alpolgármestere pedig kifejezte reményét azzal kapcsolatban, hogy az elkövetkező években is érkeznek majd magyar katonák éles lőgyakorlatra a vízi lőtérre.
A szerb és a magyar hadihajósok ezt követően többször is bizonyíthatták lőtudásukat a csaknem két óra hosszan tartó lőgyakorlat során: a lövő állomány szinte kivétel nélkül kiváló értékeléssel küzdötte le az 1200 méteres távolságba, a vízre kihelyezett célt. A kiképzési foglalkozás zárásaként a szerb katonák pedig egy három hajós kötelék-lőgyakorlatot is bemutattak.
Az éleslövészetet követően, a felsorakozott végrehajtó állomány előtt Dikovic altábornagy hangsúlyozta: az elmúlt napok során bebizonyosodott, hogy a magyar és a szerb katonák tökéletesen együtt tudnak müködni egy hadihajós éleslövészet végrehajtása során is. A tábornok szerint nemcsak a szervezés és a végrehajtás, hanem az eredmények is kiválóak voltak.
Huszár János dandártábornok aláhúzta: a gyakorlat során mindkét nemzet katonái hasznos tapasztalatokat vehettek át a másiktól. Mint hozzátette: fontos az együttmüködés a két ország hadseregei között, már csak azért is, mert két szomszédos államról van szó, és mindkét országban jelen vannak a másik fél nemzeti kisebbségei.
Az értékelés után Ljubisa Dikovic altábornagy emléktárgyat adott át a legjobb magyar és szerb lövőnek, azaz Zagyva Richárd szakaszvezetőnek, és Radulovic Filip őrvezetőnek. A második legeredményesebb magyar és szerb hadihajós katona – Szabó Zoltán törzsőrmester, illetve Stefanovic Branislav tizedes – Huszár János dandártábornoktól vehetett át elismerést.
Az egész napos programot követően Hajdu ezredes elmondta: a magyar hadihajósok számára kihívás volt, hogy jól teljesítsenek a vízről végrehajtott éles lőgyakorlat során. Megtudtuk: a szerb és magyar hadihajósok közötti együttmüködés a tervek szerint az elkövetkező években is folytatódik. Jövőre a szerbek érkeznek Magyarországra, hogy a nullaponti lőtéren részt vegyenek egy szárazföldi körülmények között végrehajtott éleslövészeten. 2013-ban újra a magyarok látogatnának el a titeli lőtérre, ám ekkor már saját hadihajóikkal érkeznének. 2014-ben pedig a szerbek jönnek ismét, de már saját hajóikkal Magyarországra, hogy a folyami aknamentesítést gyakorolják a magyarokkal közösen.