2023. 09. 21. csütörtök
Máté, Mirella
: 386 Ft   : 362 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Harci kutató-mentő gyakorlat Csobánkán

Art of WAR  |  2014. 06. 02., 10:31

Mentés égen-földön, fegyverropogással és forgószárny-csattogással. Egy hároméves képességfejlesztési program újabb lépcsőjét jelentette a Csobánka melletti gyakorlótér felett megjelenő 3304-es oldalszámú Mi-8-as helikopter május 29-én délben.

Az MH 25/88. Könnyü Vegyes Zászlóalj katonái, az MH 86. Szolnok Helikopter Bázis előretolt repülésirányító csoportjának szakembere, illetve a szállítóhelikopter-zászlóalj gépe és annak hajózói a Magyar Honvédség egy új képességének fejlesztésében, a harci kutató-mentő képesség felépítésében vettek részt. 

Virág Kiss Sándor százados, az MH 25/88. Könnyü Vegyes Zászlóalj kiképzési részlegének részlegvezető-helyettese és egyben a csobánkai gyakorlat parancsnoka a gyakorlat után büszkén mondhatta el: eredményesen. Az Összhaderőnemi Parancsnokság részéről még 2013-ban érkezett a feladatszabás, mely szerint a zászlóalj egy kiemelőcsoporttal vegyen részt egy franciaországi kiemelő (Personal Recovery, PR) -gyakorlaton. Azóta a zászlóalj folyamatosan hasonló felkéréseket kap, így az alakulat berkein belül megkezdődött a képesség kialakítása, a tudatos építőmunka. Ennek a folyamatnak egy fontos lépcsője volt a csobánkai gyakorlat. A harcászati drillek ismétlése, újak begyakorlása mellett új elem volt a hegyvidék is, ahova a harcászati mentési feladatokat „elhelyezték”. A helikopterrel komplex harcászati feladatokat, harci mentést, valamint izolált személyek kimentését végezték el. Sokat pihenni nem lehet: júniusban már Törökországban vesznek részt egy nemzetközi harci kutató-mentő gyakorlaton egy kiemelőcsoporttal. Mozgalmasnak ígérkezik az ősz is. Szeptemberben Pápán két csoport mutathatja majd be azt, amit a harci kutatás-mentés területén eddig a zászlóalj megtanult és begyakorolt, illetve Belgiumban egy háromhetes, kifejezetten erre a területre koncentráló NATO-tanfolyamon is részt vesznek majd a zászlóalj kijelölt katonái. 

A feladat végrehajtását a Szolnokról érkező Mi−8-as helikopter és hajózói is segítették. Bógyi Zsolt őrnagy, a szállítóhelikopter-zászlóalj első rajának parancsnoka, a gép pilótája elégedetten nyugtázta a mozgalmas napot: harccsoportok kirakása és kiemelése, sebesültek kimentése szerepelt az „étlapon”. Új feladat volt számukra is az új képesség kialakítása, de a hegyvidék, a velük együttmüködő katonák már ismerősek voltak. A szlovén hegyi kiképzés tapasztalataira, rutinjára és a 25/88-as katonákkal már régóta meglévő remek munkakapcsolatra alapozva pörgősen, professzionális módon sikerült megoldaniuk a számukra kijelölt feladatokat. A környezet, a lejtős terep, a magas fü, a hegyek mellett az itt uralkodó szélviszonyok jelentettek kihívást. „Itt szinte minden völgyben máshogy fúj a szél” − tette hozzá a pilóta. 

Harci kutató-mentő gyakorlat Csobánkán

A valódi Mi−8-as szállítóhelikopter mellett a feladat forgatókönyvében harci helikopterek és vadászbombázó repülőgépek is szerepeltek. Velük, azaz a hús-vér hajózókkal és a „képzeletbeli” pilótákkal Bíró Károly főhadnagy, az MH 86. Szolnok Helikopter Bázis előretolt repülésirányító csoportjának (ERICS) tisztje tartotta a kapcsolatot. A kimentést végző saját erők közeli légi támogatása során a virtuális géppuskafészekre virtuális bomba hullott, valódi rádiózással és kommunikációval az ERICS szakértője és a kimenekítést végző csoport parancsnoka között. A feladat nem volt ismeretlen a főhadnagy számára, hiszen a harci kutató-mentő müveletek végrehajtása során mindig számítani lehet többféle forgó- és merev szárnyas támogató légi jármü egyidejü bevetésére, melyek biztonságos elkülönítéséről is gondoskodnia kell az előretolt légi irányítónak. 

Bíró főhadnagy hozzátette: volt szakmai haszna is a csobánkai gyakorlatnak. Pontosan tudja már ugyanis, hogy milyen eszközökre, tárgyakra van szüksége a feladat végrehajtásához s ezeket hogyan helyezze el magán úgy, hogy mind a mozgása, mind a harcképessége maximális maradjon. 

Fotók: Dévényi Veronika

Ha tetszett a cikk, kövesse a
Háború Művészetét a Facebookon!

Még több friss hír

2023. 08. 15., 14:36
Azok a fiatalok, akik kifejezetten a Lynx páncélozott gyalogsági harcjárművek kezelői, toronylövészei, vagy ezekkel a harcjárművekkel harcba szállított lövészkatonák szeretnének lenni, bruttó 737 ezer forintos illetményt kapnak. Ezt Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter jelentette be augusztus 11-én, Szentesen.
2023-08-18 14:55:25
Sokan várnak alapvető változásokat attól, hogy egyre több és egyre komolyabb képességű nyugati haditechnikai eszköz kerül az Oroszországgal szemben védekező Ukrajna fegyveres erőihez.
   MÁSOK ÍRTÁK
2023. 09. 20., 11:09
Magyar fejlesztésű és magyar gyártású felszereléssel kívánjuk ellátni a Magyar Honvédséget – jelentette ki Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter a NATO DIANA Innovációs Héten.
2023. 09. 19., 14:16
Interjú dr. Böröndi Gábor vezérezredessel, a Honvéd Vezérkar főnökével.
2023. 09. 18., 10:06
A legenda szerint, amikor egy hadifogságba esett német tiszt közelebbről is megnézhetett egy Sherman harckocsi-csoportosítást, azt mondta: „Egy Tigrisünk tíz ilyen harckocsival felér, csak az a baj, hogy Önöknek mindig van egy tizenegyedik.”
2023. 09. 15., 11:14
Az MH Klapka György 1. Páncélosdandár újonnan megnyílt toborzópontján várják azok jelentkezését, akik érdeklődnek a katonai pálya iránt és szívesen csatlakoznak az alakulathoz hivatásos vagy szerződéses katonaként, illetve polgári alkalmazottként.

  JETfly Magazin

Egy egészen friss hír nyugati szomszédunktól: a 2023. szeptember 20-i bejelentés értelmében Ausztria - hazánkhoz hasonlóan - szintén a brazil KC-390-es közepes, többfeladatú katonai szállító repülőgépet vásárolja meg.