A harmadosztályú tűzszerész fokozat megszerezése a célja azoknak a katonáknak, akik az MH 1. Tűzszerész és Hadihajós Ezred száznyolcvan órás tanfolyamán vesznek részt. A hat hétig tartó intenzív kiképzés még június végén kezdődött, s a tervek szerint augusztus 1–3-a között vizsgázhat a kurzuson részt vevő huszonkét katona – akik az ezrednél, illetve a légierő parancsnokság alakulatinál, valamint a haditechnikai intézetnél szolgálnak. Hasonló tanfolyamot minden évben egyszer szervez az ezred. Mégpedig általában a téli hónapokban, hiszen akkor kevesebb bejelentést kapnak. Idén azonban a speciális szakasz kiképzése miatt csúszott a harmadosztályú tanfolyam beindítása.
Ináncsi József mérnök alezredes, az alakulat parancsnokhelyettese elmondta azt is, hogy a harmadosztályú tanfolyamon a hagyományos lőszerekkel, fegyverekkel, bombákkal és aknákkal, vagyis az EOD-tevékenységgel kapcsolatos alapismereteket sajátíthatják el a résztvevők. Emellett természetesen a robbantásokkal összefüggő legfontosabb tudnivalókat és a területátvizsgálás szabályait is megtanulják. Ez utóbbi azért nagyon fontos, mert a harmadosztályú tüzszerészeknek – akik a leggyakrabban a Magyar Honvédség lőterein végzik munkájukat – mindössze a robbanószerkezetek azonosítása és megjelölése a feladatuk. Azaz munkájuk során gyakran kell bizonyos területeket szakszerüen átvizsgálniuk. „A harmadosztályú tüzszerészek nagy segítséget nyújtanak járőreinknek. Hiszen az ő bejelentéseik alapján már pontosan tudjuk, hogy milyen típusú robbanószerkezetet találunk majd a helyszínen. Így azt is előre tervezhetjük, hogy mekkora erővel vonuljunk ki, s mennyi robbanóanyagot vigyünk magunkkal a megsemmisítésre” – mondta Ináncsi József.

A harmadosztályú tüzszerészek szakmai követelményeit egyébként egy, az alakulat katonái által kidolgozott dokumentumban rögzítették. Eszerint az osztályos fokozat megszerzéséhez tizenöt különféle követelménynek kell megfelelnie a katonáknak. Ezek között egyebek mellett szerepel a tüzszerész biztosítás folyamatának és végrehajtási módjának, valamint a Magyar Honvédségben rendszeresített robbanó-, és robbantóanyag fajtáinak ismerete. Egy harmadosztályú tüzszerésznek ismernie kell a robbanószerkezetek és a gyújtószerkezetek felépítését, müködési elvüket, szállításuk szabályait, valamint az egyéni védőfelszerelések alkalmazását. Természetesen elsősegélynyújtó ismeretekkel is rendelkeznie kell egy levizsgázott, osztályos fokozattal rendelkező tüzszerésznek. Ináncsi alezredestől megtudtuk azt is, hogy a harmadosztályú tanfolyam elvégzése az alapja egy későbbi, magasabb fokozat megszerzésének. Másodosztályú tüzszerész minimum féléves szolgálat után lehet a harmadosztályúból, s meg kell felelnie az előírt követelményeknek is. Osztályba soroló vizsgákat évente egyszer szerveznek az alakulatnál.
