„Magyarország és a Magyar Honvédség az eddigieknél jelentősebb, sokrétűbb tevékenységet vállal Afganisztánban azzal, hogy szövetségesünktől, a Holland Királyságtól, átvesszük az általuk két éven át működtetett tartományi újjáépítési csoport vezetését” – köszöntötte dr. Szekeres Imre honvédelmi miniszter, a szolnoki Kossuth téren felsorakozott afganisztáni Tartományi Újjáépítési Csoport (MH PRT) 157 katonáját abból az alkalomból, hogy sikeresen befejezték a felkészülést, és készen állnak küldetésük megkezdéséhez.
Az augusztus 24-ei ünnepélyes búcsúztatón a tárca első embere beszédében honvédségünk újkori történetének egyik legjelentősebb kihívásának nevezte az afganisztáni missziót.

Hangsúlyozta: katonáink a Magyar Honvédség egyik legveszélyesebb, ugyanakkor a szakmai előrelépés szempontjából óriási lehetőségeket magában rejtő missziójában teljesítenek majd szolgálatot.Dr. Szekeres Imre kiemelte: legfontosabb feladat a hollandok által eddig felügyelt térség stabilizációja, a humanitárius segítségnyújtás, illetve az újjáépítési munka feltételeinek, biztonságának megteremtése, koordinálása lesz. A feladat sikeres végrehajtása széleskörü és precíz együttmüködést igényel a katonai és civil szervezetek között. „Számunkra rendkívül fontos, hogy az afganisztáni béke és újjáépítés jelenleg a NATO első számú missziója. Magyarország ebben az első számú misszióban nem résztvevőként, nem beosztottként, hanem irányítóként vállal feladatot. Várjuk és kérjük szövetségeseink, szomszédaink, barátaink és partnereink felajánlásait, akikkel együtt indíthatjuk el Baghlan tartomány modernizációját” – húzta alá a honvédelmi miniszter.

Dr. Szekeres Imre felhívta a katonák figyelmét: küldetésük nehézsége és veszélyessége okán a jövőben a különböző missziókba kiutazó katonák előtt pozitív példává válnak. Kiemelte: a hazának ma – és a jövőben még inkább – olyan katonákra van szüksége, akik a katonai szakismereteken túlmenően kreatívak, nyelveket beszélnek, és fel merik vállalni a veszélyeket. Azaz olyanokra, mint a most kiutazó állomány tagjai. „A legmesszebb menőkig tartsák be a rendszabályokat, magyar katonához méltó fegyelemmel, szakszerüséggel hajtsák végre az elöljáróik által megszabott feladatokat. Egy pillanatra se felejtsék el: veszélyes helyen szolgálnak, egy apró figyelmetlenség, fegyelmezetlenség, hiba az életükbe, vagy társuk, társaik életébe kerülhet” – szögezte le a honvédelmi miniszter, majd megköszönte a katonák hozzátartozóinak segítségét, támogatását.

Az ünnepséget követően Havril András vezérezredes, a HM HVK főnöke újságírói kérdésre kifejtette, hogy minden modellezhető veszélyre felkészítették a kiutazó állomány tagjait. Hangsúlyozta, hogy a müveleti területen lehet számolni terrorcselekményekkel, de – miként annakidején Irakban is – katonáink fegyelmezetten és logikusan fogják végrehajtani a feladataikat, és ez jelentősen csökkenti a lehetséges veszélyforrásokat. „Biztonságos és lendületes újjáépítésben reménykedünk. A legfőbb célunk megértetni az afganisztáni lakosság minél nagyobb hányadával, hogy segíteni jöttünk. Minél többen állnak közülük mellénk, annál biztosabbá válik a feladat sikeres végrehajtása” – világított rá a vezérkari főnök.

Zsigmond Kálmán ezredes, az MH 25. Klapka György Könnyülövészdandár parancsnokának helyettese, az MH PRT parancsnoka aláhúzta: a magyar katonáknak nem kellett semmilyen különleges kiképzési feladatokat kitalálni ahhoz, hogy megfelelően felkészüljenek erre a valóban veszélyes és speciális misszióra. „Ez az állomány képes saját védelmének biztosítására, ugyanakkor nem harci feladatokat kell megoldania, hanem bizalomra épülő, békés módszerekkel, hiteles magatartást tanúsítva, minden lehetséges eszközzel segíteni Baghlan tartomány újjáépítését” – mondta a PRT parancsnoka.

Az MH PRT állománya több ütemben utazik ki Afganisztánba, majd ott megismerkedik a helyi sajátosságokkal, és a holland féllel közös kiképzés során begyakorolja a feladatokat, illetve bekapcsolódik az ISAF vezetési és irányítási rendszerébe. A magyar kontingens október elsejétől már önállóan végzi müveleti feladatait.