2024. 09. 11. szerda
Teodóra
: 397 Ft   : 359 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

A Közös Akarattól Klapka Fokosáig

Art of WAR  |  2017. 01. 18., 09:50

Hazai és nemzetközi kiképzések, gyakorlatok, missziók, katonai eskü és határvédelmi feladatok. Címszavakban így telt a 2016-os esztendő a tatai MH 25. Klapka György Lövészdandárnál.

  • 2016-ban a legfontosabb a Közös Akarat elnevezésű feladat volt
  • Az alakulattól kétheti váltásokban, 140–150 katona szolgál a határon
  • A határvédelmi feladatok mellett két misszióban is helytálltak a Klapka-dandár katonái

Az elmúlt évről és az idei esztendő legfontosabb feladatairól Sipos Antal ezredes, az alakulat megbízott parancsnoka beszélt magazinunknak.

Sipos Antal ezredes

Az alakulat katonái 2016-ban is rengeteg feladatban vállaltak szerepet – tudtuk meg Sipos Antal ezredestől, aki április 28-án vette át a dandárparancsnoki teendőket, miután Horváth Gábor dandártábornok az MH Összhaderőnemi Parancsnokság szárazföldi haderőnemének megbízott főnöke lett. Érdekes, hogy jelenleg a dandár parancsnokhelyettesi és törzsfőnöki posztját is megbízással töltik be. Az előbbi beosztást Kása István alezredes, a 101. tüzérosztály parancsnoka, az utóbbit pedig Preininger Győző alezredes, a logisztikai zászlóalj parancsnoka látja el.

A határ mellett

– 2016-ban a legfontosabb a Közös Akarat elnevezésű feladat, vagyis a határvédelemmel kapcsolatos teendők ellátása volt – fogalmazott Sipos Antal ezredes, hozzátéve, hogy a tatai dandár katonái – kezdetben a Dunántúli, valamint az Alföldi Ideiglenes Alkalmi Kötelékekbe egyaránt beosztva, később már csak az utóbbi részeként – egész évben részt vettek a határbiztosítási feladatokban.

– Az alakulattól kétheti váltásokban, 140–150 katona szolgál a határon. Vannak olyanok, akik a számukra meghatározott két héten túl is vállalják a szolgálatot, nekik általában engedélyezni szoktam egy, maximum két hét hosszabbítást. De négy hét után mindenképpen hazarendeljük a katonáinkat, mert szükségük van a pihenésre, a regenerációra, főleg télen, amikor már megterhelőbb egy-egy tizenkét órás szolgálat – emelte ki a parancsnok.

Missziók

A határvédelmi feladatok mellett két misszióban is helytálltak a Klapka-dandár katonái – hallhattuk Sipos Antal ezredestől, aki elmondta azt is: a külszolgálatra jelentkezett állomány misszió előtti kiképzése szintén kihívást jelentett, hiszen azzal párhuzamosan is el kellett látniuk a határ menti teendőket, de végül mindkét kontingens felkészítése sikeresen befejeződött. Az MH KFOR Kontingens 15. váltása szinte teljes egészében a dandár alegységeire és katonáira épül, csak néhány speciális beosztásba érkeztek tisztek vagy altisztek más alakulatoktól. A kontingens augusztusban kezdte meg féléves misszióját Koszovóban.

Ugyancsak nyáron utazott ki a műveleti területre az MH Iraki Kiképzés-biztosító Kontingens harmadik váltása, amely szinte teljes egészében a dandár 1. lövészzászlóaljának katonáiból áll.

– Ez a század adta az év első felében a V4 EU Harccsoport készenléti szolgálatát is, tehát jól összeszokott, több nemzetközi gyakorlatot végrehajtott alegységről beszélünk, amely most Irakban bizonyíthatott – mondta a parancsnok, hozzátéve: hamarosan mindkét kontingens hazaérkezik a féléves külszolgálatból, és a jól megérdemelt szabadság vár a katonákra. Ezt követően pedig ismét részt vesznek az alakulat feladatainak elvégzésében.

Kiképzések, gyakorlatok

2016-ban számos hazai és nemzetközi kiképzésen, gyakorlaton is bizonyítottak a tatai dandár katonái. Júniusban helytálltak a Lengyelországban megrendezett Anakonda 2016 elnevezésű, számítógéppel támogatott hadműveleti-harcászati szintű parancsnoki és törzsvezetési gyakorlaton. Idehaza pedig a Warpaint Ride 2016 fedőnevű, július-augusztusban megrendezett amerikai–magyar közös erőpróba volt a legfontosabb, amelyen az amerikai hadsereg 5-7. páncélos felderítő-zászlóaljának katonáival dolgoztak együtt. Utóbbi rendezvény legfőbb célja a két nemzet katonáinak szakfelkészítése és összekovácsolása volt, amelynek keretében az amerikaiak elsajátíthatták a lövészalegységnél rendszeresített gyalogsági fegyverek kezelését, alkalmazását. A közös kiképzés részét képezte az úgynevezett stress fire komplex lőgyakorlat is, amely különböző fizikai megterhelés utáni lövészetet jelent. Ilyen terhelés például a sebesültszállítás, kúszás géppuskával, illetve a lőszeresládával végrehajtott 400 méteres futás. A fegyvercserés lövészet keretében a magyarok az amerikai fegyverekkel, az amerikaiak pedig a magyarok fegyvereivel lőhettek, ezzel párhuzamosan pedig folyt a magyar katonák felkészítése a Bradley típusú harcjárműre. Mindezeken túl a magyar és az amerikai katonák közös harctéri életmentő képzést is kaptak.

– Dandárunk számára az amerikai–magyar közös kiképzés már hagyományosnak mondható, hiszen a korábbi években is részt vettünk hasonló rendezvényeken, igaz, hogy más alegységekkel, de nagyjából ugyanilyen feladatokat hajtottunk végre – emelte ki Sipos Antal ezredes. Hozzátette: az elmúlt évben ugyancsak fontos kiképzési rendezvény volt a Brave Warrior 2016 gyakorlat, amelyen elsősorban az MH 5. Bocskai István Lövészdandár katonái szerepeltek, de a tataiak páncéltörő- és tüzéralegységeire is komoly feladatok hárultak.

Eskü a laktanyában

„Esküszöm, hogy Magyarországot híven szolgálom, hűséges honvédje leszek!” – hangzott el hosszú évek után ismét a tatai laktanyában, tavaly ősszel. Az ünnepélyes katonai eskü mindig felemelő pillanat, s így volt ez novemberben is, amikor ötvenhatan fogadták meg, hogy az ország függetlenségét, az állampolgárok jogait és szabadságát, ha kell, akár életük árán is megvédik.

– Három alkalommal rendezett alapkiképzést a dandár 2016-ban. A többhetes felkészítést lezáró ünnepélyes ceremóniának, az eskünek viszont csak egyszer adott otthont a tatai laktanya, kétszer Szentendrén, az MH Altiszti Akadémián fogadták meg a honvédek, hogy teljesítik elöljáróik parancsait, az alárendeltjeikről pedig felelősséggel gondoskodnak. Nekünk is felemelő pillanatok voltak ezek, hiszen az eskü mindig a katonai pályafutás egyik meghatározó eseménye. Ráadásul ezúttal a névadó tábornokunk szobránál, igazán szép környezetben, a családtagok és a hozzátartozók jelenlétében tudtuk megszervezni – mondta Sipos Antal ezredes.

A parancsnoktól megtudtuk azt is, hogy a gyakorlatokon, a kiképzéseken, a határvédelmi feladatokon és a missziókon túl, 2016-ban a katonák elhelyezési feltételeinek javítására is lehetőségük volt. A laktanya több épületében felújításokat végeztek és kicserélték a korszerűtlen nyílászárókat is. Rendbe tették a dandár egykori parancsnokhelyetteséről, a fiatalon elhunyt Kósa Sándor ezredesről (posztumusz dandártábornokról) elnevezett termet, ahol így már megfelelő körülmények között várja az alakulathoz érkező vendégeket és a látogatókat a dandár történetét bemutató kiállítás. Mindezeken túl felújították a szolgálatteljesítés közben elhunyt katonák emlékművét is.

Előretekintve

Sipos Antal ezredes szerint az idei év sem tartogat kevesebb munkát a tatai dandár katonái számára, mint a tavalyi. Az Irakból hazatérő missziós kontingens katonáira – a pihenést követően – újabb nemzetközi feladat vár. Egy speciális felkészítés után e század katonái utaznak Észtországba, a július és október között megrendezendő Training Bridge 2017 elnevezésű NATO-gyakorlatra. A koszovói kontingens tagjai pedig 2017-ben is határvédelmi feladatokban vesznek részt. Mindezek mellett több hazai és nemzetközi erőpróbán is találkozhatunk majd a tatai katonákkal. Például a Brave Warrior 2017, illetve a tavaszra tervezett, Klapka Fokosa elnevezésű, dandárszintű, számítógéppel támogatott parancsnoki és törzsvezetési gyakorlaton – tudtuk meg az ezredestől, aki elmondta azt is, hogy az év második felében újra megkezdik a missziós felkészítést, hiszen az MH KFOR Kontingens 18. váltása – amely 2018 elejétől szolgál majd Koszovóban – szintén a tatai dandárra épül.

Fotó: Dévényi Veronika, Rácz Tünde, a szerző és archív

Magyar Honvéd 2017. január/Szűcs László

Forrás: honvedelem.hu

Ha tetszett a cikk, kövesse a
Háború Művészetét a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 06. 14., 15:43
Egy új harcjármű rendszerbe állításakor az első lépések egyik legfontosabbika a kezelők vezetési rutinjának megszerzése. A június 11-ei héten az MH Klapka György 1. Páncélosdandár egyik legkorszerűbb eszközével, a Leopard 2A7HU típusú harckocsival gyakorolják a harcjárművezetők többek között a közúton való közlekedést.
2024. 06. 11., 14:36
Június 11-én és 12-én összesen 13 Gidrán harcjármű érkezik az MH Klapka György 1. Páncélosdandárhoz Tatára – jelentette be a honvédelmi miniszter.
2024-06-07 14:52:48
Olaszországban és Svédországban bizonyítottak a Magyar Honvédség különleges műveleti katonái NATO gyakorlat keretében, ahol tömeges ejtőernyős ugrás, a logisztikai utánpótlás megszervezése, rajtaütés és beépített területen vívott harc szerepelt a feladataik között, de éleslövészeten is megmutatták felkészültségüket.
   MÁSOK ÍRTÁK
2024. 07. 11., 10:52
A Honvéd Vezérkar és a zalaegerszegi MouldTech Systems Kft. között létrejött együttműködés keretében drónos meteorológiai mérések segítik a 46. Katonai Ejtőernyős Világbajnokság szervezőit.
2024. 07. 04., 09:57
A magyar kormány korábbi döntései alapján az állam 2024. szeptember 1-jétől térítésmentesen biztosítja a végzős középiskolások részére a „B” kategóriás vezetői engedély megszerzését, ami a KRESZ és az egészségügyi oktatást tartalmazza.
2024. 07. 03., 11:26
Különleges, római kori szarmata telep feltárásakor kerültek elő veszélyes robbanóeszközök a földből.
2024. 07. 02., 11:49
A Magyar Védelmi Exportügynökség (VEX) saját nemzeti standot állított június 17-21. között a párizsi Eurosatory védelmi ipari kiállításon, amely az egyik legnevesebb európai védelmi kiállítás.

  JETfly Magazin

Az olimpiai után a paralimpiai csapat is a Wizz Air repülőgépének fedélzetén érkezett haza Párizsból, a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren hétfőn fél öt előtt nem sokkal landolt az aranygép, amely az olimpiai és paralimpia sportolók tiszteletére kapott egyedi fényezést.

  NÉPSZERŰ HÍREK