Megérkeztek Csehországba az MH 12. Arrabona Légvédelmi Rakétaezred honvédei. A győri katonák a következő két hét során a TOBRUQ LEGACY 2017 elnevezésű gyakorlaton képviselik hazánkat.
A TOBRUQ LEGACY 2017 többnemzeti légvédelmi rakéta harcászati gyakorlat - és az ehhez kapcsolódó TOBRUQ ARROW 2017 éleslövészet - a NATO csatlakozásunk óta eltelt időszak egyik legnagyobb légvédelmi kiképzési eseménye, mely ebben az évben a NATO kiemelt SABER GUARDIAN 2017 elnevezésű, nagyláthatóságú gyakorlatának részeként valósul meg. A TOBRUQ-i örökség legfőbb célkitűzése évek óta változatlan; a résztvevő nemzetek közti technikai és eljárásbeli interoperabilitás megteremtése, és a közös rendszerben történő képességfejlesztés.
A Rába parti város alakulata a 2015-ös csehországi és a 2016-os szlovákiai rendezés után immár harmadjára vesz részt a TOBRUQ LEGACY gyakorlatsorozaton. Természetesen a kiképzési esemény folyamatosan formálóik, az idei év sajátossága, hogy – a korábbiaktól eltérően – a gyakorlat fő helyszínén kívül még két országban, Romániában és Litvániában is települnek erők. Romániában a NATO légierejének műveletvezetési központja, míg Litvániában az Irányító és Jelentő Központ (CRC – Control and Reporting Center). Ugyan hazánk mindhárom helyszínre delegál végrehajtókat, illetve megfigyelőket, de a legnagyobb létszámú kontingens természetesen Csehországban tevékenykedik.
Matyi Tibor alezredes, a győri ezred megbízott parancsnoka, valamint Tóth Norbert alezredes, kontingensparancsnok vezetésével július 10-én reggel indult az ideiglenes alegység a likócsi bázisról. A több, mint 500 km-es út megtétele után a légvédelmi egység honvédeire vasúti kirakás, a kijelölt telephelyre történő közúti menet, az elmaradhatatlan tájékoztató előadásokon való részvétel, valamint a fogadó fél által biztosított szállás elfoglalása várt. Túl sok idő nem jutott az akklimatizációra, hiszen másnap már a harcrendi elemek települési helyének felderítése, továbbá a rendszerellenőrzések lefolytatása volt soron, de az ünnepélyes megnyitón is jelenése volt a résztvevőknek.
A Karlovi Varyhoz közel eső Hradište gyakorlóterén hat nemzet (Amerikai Egyesült Államok, Csehország, Litvánia, Magyarország, Nagy-Britannia, Szlovákia) katonái sorakoztak fel a ceremónián, de összesen tíz ország (a fent említetteken túl Szlovénia, Románia, Lettország, Lengyelország) részvételével zajlik a kiképzési esemény. Hazánk a közel 100 fős különítményével a második legnagyobb létszámú kontingens a helyszínen.
A gyakorlatba történő integrálódást követően a szakasz erejű győri MISTRAL alegység egy litván RBS-70 szakasszal közösen, magyar vezetésű üteg harcálláspont alárendeltségében fog tevékenykedni a következő szűk két hétben. A skarlátpiros barettsapkás honvédekre az elkövetkező napokban nem csak a gyakorlat, illetve az arra történő helyszíni felkészülés vár, hanem NATO TACEVAL ellenőrzésen is helyt kell állniuk, mielőtt július 19-én egy éleslövészettel koronáznák meg a nyarat.
Sályi Gergő tőrm.