Légvédelmi rakéta harcászati gyakorlatra és éleslövészetre indulnak Csehországba a 12. Arrabona Légvédelmi Rakétaezred honvédei.
A Magyar Honvédség idei legfőbb kiképzési eseményei közt számon tartott TOBRUQ LEGACY 2017 elnevezésű gyakorlatot a katonák és a technikai eszközök egyaránt felkészülten várják.
Lassan már a nyári rutin részévé válik a TOBRUQ LEGACY gyakorlatsorozaton való részvétel, hiszen 2015-óta ez már a harmadik alkalom, hogy a Rába parti város alakulata MISTRAL alegysége révén bekapcsolódik a többnemzeti feladatba. Éleslövészet persze nincsen minden évben, így semmiképen sem lehet félvállról venni az idei szakmai megmérettetést, ennek megfelelően több hónapos, mélyreható felkészülés előzte meg a kiutazást.
Az érintett állomány – a határvédelmi feladatok ellátása mellett – már az év elején elkezdte a ráhangolódást az általános katonai kiképzés, valamint alapozó tantermi foglalkozások révén, melyeknek részét képezte a repülőgépek vizuális felismerésének gyakoroltatása, a rádió rendszerek üzemeltetési előírásainak ismertetése, az új típusú (MATIS MP3) hőkamera használatának oktatása, valamint az éleslövészetkor betartandó biztonsági-, valamint vészhelyzeti-, továbbá munkavédelmi-, és környezetvédelmi rendszabályok részletezése is. Természetesen az elméleti foglalkozások lezárultát követően a valós harci helyzetet szimuláló tűzirányítási rendszergyakorlások sem maradtak ki a sorból, amelyek a szakharcászati, valamint szakismereti felkészítések tudásanyagának gyakorlati alkalmazására kínáltak költséghatékony lehetőséget.
A felkészülés júniusban lépett intenzív fázisába, mikor is a kijelölt légvédelmi rakéta csoportosítás a Magyar Honvédség Központi Gyakorló- és Lőterére települt. Újmajorban már a csehországi éleslövészet során végrehajtásra kerülő harcászati mozzanatok készség szintre fejlesztése volt a cél. A győri katonák a többi közt az alegység menetének megszervezését és végrehajtását, a menetkészenlét elérését, a MISTRAL komplexum harcászati telepítését, bontását, továbbá a különböző készenléti fokok elérését, a harcrendváltást, illetve egy esetleges rakéta-meghibásodás során követendő tevékenységi rendet gyakorolták a kulcsfontosságú célkövetés mellett.
A három hetes időszakot június 29-én a lövészetre bocsáthatósági vizsgáztatás zárta, mely objektív mutatók alapján igyekezett felmérni a feladatra kijelölt állomány tudását, a szakharcászat és szakismeret kiképzési ágak elméleti és gyakorlati ismereteinek számonkérésével.
Noha a vizsgát minden érintett sikeresen teljesítette, a gyakorlaton részt vevő technikai eszközök műszaki és adminisztratív felkészítése sem várathatott magára. Ennek eredményéről az úgynevezett elvonulás előtti technikai szemlén győződött meg az ezred Felderítő-, Hadműveleti-, Logisztikai-, valamint Híradó és Informatikai főnökségének tagjaiból álló bizottság. Az alkalmi testület július 7-én a haditechnikai eszközök műszaki állapotát, nélkülözhetetlen dokumentációjának és biztonsági felszereléseinek meglétét, valamint a gép-, és harcjármű vezetők szükséges igazolványait, iratait ellenőrizte.
Az útba indulás előtti utolsó mozzanatot a vagonírozás jelentette, melyre július 9-én került sor, az alakulat bázisán található – tavaly októberben ünnepélyes keretek között átadott – vasúti homlokrakodón.
A felkészülésnek tehát vége, a 12. Arrabona Légvédelmi Rakétaezred immár készen áll idei legfőbb feladatának teljesítésére. A kijelölt alegység július 10-én kombinált (vasúti és közúti szállítást egyaránt magába foglaló) menet alkalmazásával települ át a csehországi Hradiste gyakorló terére, hogy többnemzeti környezetben, egy éleslövészet keretében mérethesse meg magát.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |