Szakmai tapasztalatcsere Győrben.
A 12. Arrabona Légvédelmi Rakétaezred 2016-ban számos nemzetközi konferenciának adott otthont. Áprilisban a NATO ramsteini légierő komponens parancsnokságáról érkezett előadók osztották meg a szövetség legújabb törekvéseit, augusztusban a – jövő héten kezdődő – TOBRUK LEGACY 2016 többnemzeti, közei, kis és közepes hatótávolságú légvédelmi rakéta harcászati gyakorlat cseh és a szlovák résztvevői érkeztek egyeztetésre, legutóbb pedig az Ohio-i Nemzeti Gárda 174. légvédelmi tüzerdandárjának tagjai jártak Győrben szakmai tapasztalatcsere céljából.
A Honvéd Vezérkar Kiképzési és Oktatási Csoportfőnöksége által előkészített kétnapos konzultáció egy közös magyar-amerikai program keretében valósult meg, s remélhetőleg egy hosszútávú együttműködésnek csupán az első állomását jelentette a tengerentúli fél győri látogatása. A külföldi vendégek a közelmúltban megalakult csoportfőnökséget képviselő Szabó Zsolt őrnagy kíséretében szeptember 14-én reggel 9 órára érkeztek a likócsi bázisra. A David Ditz alezredes, az Ohio-i Nemzeti Gárda, 174. Légvédelmi Tüzérdandár, 2. zászlóalj harci kötelékparancsnoka által vezetett háromtagú delegációt szerdán a budapesti amerikai Védelmi Együttműködési Iroda (Office of Defense Cooperation - ODC) egyik főtisztje is elkísérte.
A földi telepítésű légvédelmi rakétarendszerekhez kapcsolódó oltalmazási / műveleti alapkérdésekről, kiképzésről, illetve a jövőbeni potenciális együttműködés lehetséges mérföldköveiről szóló konferenciát Könczöl Ferenc alezredes, a prorgram és az együttműködés oroszlánrészét viselő házigazda alakulat parancsnoka nyitotta meg, majd rövid köszöntőjét, s a résztvevő felek bemutatkozását követően átadta a szót Matyi Tibor alezredesnek, aki a légvédelmi egység parancsnokhelyetteseként a győri ezred felépítéséről, rendeltetéséről, és fő feladatairól ejtett szót. A 12. Arrabona Légvédelmi Rakétaezred bemutatása után a vezetési zászlóalj, valamint az 1. és a 2. légvédelmi rakétaosztály kompetens személyeinek előadásában az alegységeknél rendszeresített fegyverrendszerek, valamint az alegységek rendeltetésének és feladatrendszerének bemutatása következett.
A délelőtt során az Összhaderőnemi Parancsnokság Légierő Hadműveleti és Kiképzési Főnöksége, valamint a Légi Vezetési és Irányítási Központ delegáltjai is tartottak előadást a hallgatóságnak. Utóbbi szervezet saját tevékenységét és eljárásrendjét mutatta be, míg előbbi a kiképzésben és felkészítésben rejlő együttműködési lehetőségeket, valamint a technikai fejlesztés és modernizáció esetleges módjait részletezte.
Délután az amerikai delegáció az alakulótéren felállított statikus haditechnikai bemutatót tekintette meg, mely igyekezett felvonultatni az ezrednél rendszeresített fegyverzettechnikai eszközök kulcselemeit. Így az Ohio-i Nemzeti Gárda tagjai testközelből vehették szemügyre a Vezetési zászlóalj által használt FDC tűzvezető kabint, valamint az SZT–68UM rádiólokátor állomást, az 1. légvédemi rakétaosztály lánctalpas alvázra épített KUB légvédelmi rakéta indítóállványát (SZPU), illetve célfelderítő és rakéta–rávezető állomását (SZURN), továbbá a 2. légvédemi rakétaosztály MISTRAL típusú, közeli hatótávolságú légvédelmi rakétarendszerének elemeit, vagyis a Mercedes Unimog hordozójárműre szerelt vezetési pontot (MCP SHORAR), valamint az ATLAS indítóállványt.
A konferencia második napján már az amerikai félé volt a szó. A külföldi delegáció három informatív prezentáció kertében bemutatta az Ohio-i Nemzeti Gárda légvédelmi egységeit, az Avenger légvédelmi rakétarendszert, majd a művelettervezés és műveletvezetés általuk alkalmazott gyakorlatába engedett betekintést. Természetesen az előadások csupán vitaindítóként szolgáltak, s a résztvevők mindkét nap során interaktív párbeszéd keretében tárgyalták meg az esetleges kapcsolódási pontokat, és az elméleti fejlődési lehetőségeket.
A 12. Arrabona Légvédelmi Rakétaezrednél tartott szakmai konferencia tehát mindkét fél számára hasznosnak bizonyult, hiszen rávilágított, hogy a légvédelmi rakéta fegyvernem vonatkozásában kölcsönösen kecsegtető lehetőségek rejlenek a magyar - amerikai együttműködés kiszélesítésében, amely mindenképp növekedést eredményezhet a két szövetséges ország társfegyvernemei műveleti képességének, illetve a technikai és szellemi interoperabilitásának területén.
Sályi Gergő tőrm.