Valódi típuskavalkád irányítása, célravezetése várt a Magyar Honvédség JTAC, azaz előretolt repülésirányító katonáira a Bakonyban. Az immáron a NATO által is akkreditált magyar szervezésű képzés során a kötelező féléves ellenőrzővizsgákat teljesítők mellett a most végző JTAC katonáknak is megadatott, hogy egy napon belül célra vezessenek vadászgépeket, harci és többfunkciós helikoptereket.
Összekötők az ég és a szárazföld között
Harcérintkezések során előfordulhatnak olyan helyzetek, amikor a szárazföldi csapatoknak légierős beavatkozást kell igénybe venniük. A közöttük folytatott kommunikációt, illetve a szükséges légicsapások pontosságát a JTAC (Joint Terminal Attack Controller), azaz az előretolt repülésirányító katonák biztosítják.
Ha az ellenséges erők legküzdéséhez légitámogatásra van szükség, ma már elengedhetetlen fontossággal bírnak a katonai köznyelvben csak JTAC-es katonáknak nevezett szakemberek. Ők azok, akik a szárazföldi csapatok által vázolt képet átadják, a pilóták számára is értelmezhető perspektívába öntik, legyen az helymeghatározás, vagy célpontazonosítás. Munkájuk leglátványosabb eredménye a precíz pontossággal célba juttatott rakéták és bombák becsapódásai, de a munkájuk ennél sokkal összetettebb.
A JTAC-képességet alkotó katonák azok, akik leegyszerűsítik a harcterület jellemzőit, így például egyértelműen meghatározzák, hogy hol tartózkodnak a saját és az ellenséges erők, valamint, hogy utóbbiak közül kik az aktuális célpontok. A légicsapások levezénylésén túl képesek akár tüzérségi erők célravezetésére is, valamint szükség esetén egészségügyi kiürítés szakszerű igénylésére is. Mindez természetesen nemzetközi környezetben, a közös NATO-sztenderdeknek megfelelően, az angol nyelv igen magas ismerete mellett történik. Mindez úgy, hogy gyakorlatilag minden, a szövetségesek eszközparkjában megtalálható haditechnikai eszközről fejből kell tudniuk a legfontosabb paramétereket, hiszen egyidejűleg akár több légijármű és tüzérségi eszköz munkáját is irányítaniuk kell.
A Magyar Védelmi Exportügynökség (VEX) első délkelet-ázsiai megjelenésére a thaiföldi Defence & Security kiállításon került sor Bangkokban, november elején. A VEX standján meghívott kiállítóként tíz magyar vállalat és a Védelmi Innovációs Kutatóintézet (VIKI) jelenhetett meg.
Az összecsukható konténereket fejlesztő és gyártó, magyar tulajdonban lévő Continest Technologies Zrt. kanadai leányvállalata, valamint a vízkezeléssel foglalkozó kanadai Innocorps által vezetett Circular City konzorcium nyerte el a Kanadai Védelmi Minisztérium (DND) Védelmi és Biztonsági Innovációs Programja (IDEaS) által kiírt Pop-Up City verseny kétmillió dolláros fődíját – közölte a Continest az MTI-vel.
Folytatódik az idén meghirdetett Embert a vasra! toborzókampány, amelynek második fázisában a megújuló tüzérséget jelentő PzH 2000 önjáró tüzérségi eszközök leendő kezelőit szólítja meg a Honvédelmi Minisztérium. Erről Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter és dr. Böröndi Gábor vezérezredes, a Honvéd Vezérkar főnöke beszélt november 16-án, Bakonykútiban.
„Bemutattuk, hogy a Magyar Honvédség felkészült, képes angol nyelven műveletet vezetni és olyan új típusú, új gondolkodásmódot igénylő eszközt is rendszerbe tud állítani, mint amilyen a PzH 2000-es” – mondta dr. Böröndi Gábor vezérezredes, a Honvéd Vezérkar főnöke Bakonykútiban, november 15-én, szerdán.
Észak-Korea 2023. szeptember 6-án bocsátott vízre egy erősen módosított Romeo-osztályú tengeralattjárót a sinpói Pongdae Tengeralattjáró Gyárban. A Hero Kim-Gun-ok jellegzetessége, hogy alaposan megnagyobbított tornyába tíz rakétaindító csövet telepítettek, amelyekből legalább két különböző típusú fegyver bocsátható fel.
Végleges helyére, a magyar vitézség csarnokaként újjászülető Honvéd Főparancsnokság épületébe költözik a Hadtörténeti Intézet és Múzeum (HIM). Az intézmény a Budai Várban, a Dísz téren, az egykori Honvéd Főparancsnokság épületében kap helyet.
A Magyar Honvédség „Adaptive Hussars 23” elnevezéssel, a NATO erők részvételével többnemzeti országos hadgyakorlatot tart 2023 novemberében, amelyen az ország védelmi képességeit teszteljük.
1943. november 5-én az amerikai Sculpin tengeralattjáró kilencedik csendes-óceáni őrjáratára indult Pearl Harborból. Feladata az volt, hogy három társával a Spearfish - sel, a Searavennel és az Apogonnal a félelmetes erőddé kiépített Truk Atoll közelében álljon lesbe és a németektől átvett farkasfalka taktikát alkalmazva lecsapjon a japán hajókra.
Hamarosan Gidrán harcjárműveket fognak gyártani Győrben – jelentette be Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter a Honvédelmi Minisztériumban tartott sajtótájékoztatóján október 31-én, kedden, Budapesten.
A legfrissebb információk szerint, az Ausztrál Védelmi Erők MRH-90 Taipan helikopterei 2024 decemberében tervezett kivonásukig sem fognak már többé a levegőbe emelkedni.
„Hát persze, hogy az volt az első feladat hajnali négykor, hogy ússzak át a folyón” – írja naplójában a svédországi SERE Instruktori kiképzésről Ádám János törzsőrmester, az MH Altiszti Akadémia Speciális Felkészítő Részleg kiképző altisztje.
A vezérezredes tájékoztatása szerint a rendszerváltás óta nem volt arra példa, hogy az alakulatoknak önállóan, akár váratlan helyzeteket is megoldva kellett gyakorolniuk az országvédelmi feladatokat együttműködve a közigazgatással és a NATO-erőkkel.
A szakkiképzés területén szolgálók számára megtartott állománygyűlésen Kajári Ferenc altábornagy, a Honvéd Vezérkar főnökének arról beszélt, hogy jelentősen változik a Magyar Honvédség kiképzési programja, annak metódusa.
Fegyvernemi ünnepéhez közeledve – az MH Légierő Parancsnoksággal közösen – szakmai konferenciát rendezett az MH Dánielfy Tibor 205. Légvédelmi Rakétaezred december 1-jén.
Összesen 40 darab használt Eurofighter Typhoon vadászbombázót vásárolna Törökország – a szándékot, melyről már korábban is volt szó,Yasar Guler védelmi miniszter jelentette be a közelmúltban.