A Roszatom nukleáris üzemanyagot gyártó részlegéhez, a TVEL-hez tartozó Csepecki Gépgyárban megkezdték azoknak a speciális spirálbordás titáncsöveknek a gyártását, amelyek a világ majdani legnagyobb atomjégtörő hajóján a gőzfejlesztők szerkezeti merevségét biztosítják.
Az 10510-es projektszámot viselő, elkészülte után a világ legnagyobb teljesítményű atomjégtörőjének számitó Rosszija két, egyenként 315 MW teljesítményű RITM-400 reaktorral rendelkezik majd. A Rosszija képes lesz arra, hogy akár négy méter vastagságú jégtorlaszokon is utat vágjon és mintegy 50 méter széles csatornákat alakítson ki a jégmezőkön. A hajó egész évben segíteni fogja a hajók haladását az északi-tengeri hajózási útvonal jéggel borított vizein.
A jégtörő teljes körű atomerőművi technológiájának beszállítója (beleértve a reaktorokat, a turbina-generátor gépegységet és az automatizált irányítástechnikai rendszert valamint a segédberendezéseket a Roszatom gépgyártó részlegéhez, az Atomenergomashoz tartozó OКВМ Afrikantov gépgyártó vállalat készíti.
A PT-7M titánötvözetből készült spirálbordás, varrat nélküli csövek ellenállnak a tengervíznek, nagy fajlagos és korróziós-mechanikai szilárdsággal, valamint magas szintű megbízhatósággal és hosszú élettartammal rendelkeznek, ennek köszönhetően csökken az erőművi alkatrészek javításainak és a szükségessé váló cseréknek a száma.
A Csepecki Gépgyár innovatív gyártástechnológiája lehetővé teszi a 7 mikronnál nem nagyobb, ultrafinom szemcseméretű gyártást, ami biztosítja a termék rendkívüli szilárdságát és korrózióállóságát. Az ilyen csövek gyártásának másik nehézsége a spirálbordák kialakításában rejlik, amelyeknek a teljes csőhosszon azonos menetemelkedést kell tartaniuk. Ehhez számos paramétert be kell tartani a gyártás során.
„A Csepecki Gépgyár több mint egy évtizede készíti az orosz hajógyárak számára a titáncsöveket, amelyeket korábban külföldről hoztak be. „Az innovatív termékek előállításával segítjük a nemzetstratégiai célok elérését. Büszkeség, hogy a Csepecki Gépgyár részt vállalhat a világ legnagyobb atomjégtörőjének megépítésében. Ezen atomjégtörő hajónak köszönhetően az északi-tengeri hajózási útvonal könnyűszerrel a nemzetközi kereskedelmi hajózás ütőerévé válhat” – hangsúlyozta Szergej Csinyejkin, a gépgyár vezérigazgatója.
Forrás: Roszatom