Kecskemétre, az MH 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázisra látogattak el csütörtökön a Budapestre akkreditált katonai attasétestület tagjai. A vendégek a katonai repülőtér életével ismerkedtek meg, majd megtekintettek egy kiképzési repülést is: kérdéseikben leginkább a Gripen vadászgépek, illetve a pilóták kiképzése iránt érdeklődtek.
Több mint harminc, Budapestre akkreditált katonai attasé látogatott el február 18-án Kecskemétre, az MH 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázisra. Az attasétestület tagjait elkísérte Gyenes István mérnök dandártábornok, a HM Nemzetközi Együttmüködési Főosztály vezetője is.
Még a program előtt Halász Iván nyugállományú ezredes, a főosztály attasé összekötő vezető főtanácsosa elmondta: a Nemzetközi Együttmüködési Főosztály minden évben előre megtervezi, hogy a Budapestre akkreditált katonai attasék a következő esztendőben mely magyar alakulatokhoz látogatnak el. Évente általában 8-10 katonai szervezetnél vendégeskednek az attasék. Ilyenkor a katonai szervezetek meg tudják mutatni, hogy milyen eredményeket értek el az előző látogatás óta, s azt is, hogy milyen terveik vannak. Mivel az attasétestület tagjait általában három évente váltják egy-egy alakulatot öt évenként látogatnak meg.
A mostani látogatás az első 2010-ben – árulta el Halász ezredes –, legközelebb, március 10-én, Tatára, az MH 25. Klapka György Lövészdandárhoz mennek. A főtanácsos szerint ezek a látogatások nagyon népszerüek az attasék körében, hiszen nekik legfontosabb feladatuk éppen az, hogy tisztában legyenek a fogadó ország haderejének paramétereivel.
Éppen ezért szolgálati elfoglaltságuk függvényében az attasék igyekeznek részt venni a csapatlátogatásokon – mondta a főtiszt, hozzátéve: Budapestre 33 ország 35 katonai attaséja van akkreditálva, akik egyébként bemutatkozó látogatásukat éppen a Nemzetközi Együttmüködési Főosztály vezetőjénél teszik meg, ő végzi az akkreditációt.
A Kecskemétre érkező attasékat Berec Zoltán ezredes fogadta. A repülőbázis törzsfőnöke rövid tájékoztatójában kitért az alakulat történetére, jelenlegi felépítésére, feladataira, valamint a korábban és jelenleg rendszeresített repülőeszközeire is. Az előadás végén a törzsfőnök elsősorban a Gripen vadászrepülőgépekkel, valamint a pilóták kiképzésével kapcsolatban kapott kérdéseket az attaséktól, de a látogatók egyebek mellett kíváncsiak voltak arra is, hogy milyen gépekkel tervezi pótolni a Magyar Honvédség a rendszerből kivont L–39-es Albatroszokat.
A tájékoztató után a vendégek az egyik hangárban közelről is megtekinthették a jelenleg hadrendben lévő Gripeneket és MiG–29-eseket, illetve a közelmúltban a rendszerből kivont Albatroszokat is.
A Budapestre akkreditált katonai attasék Kecskeméti programját egy Gripen kiképzési repülés megtekintése zárta.