2025. 04. 27.
Zita
: 407 Ft   : 359 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Kiképzési csúcsforgalom a hadházi prérin

Art of WAR  |  2010. 02. 22., 11:21

A debreceni Bocskai István Lövészdandár hajdúhadházi gyakorló- és lőterén, vagyis a Vay Ádám Kiképző Bázison soha nincs „üresjárat”, minden nap zajlik valamilyen kiképzési foglalkozás. Az elmúlt napokban azonban még a megszokottnál is nagyobb a pörgés, hiszen egyszerre több alegység is használja a „prérit”.

Csúcsforgalom van a debreceni MH 5. Bocskai István Lövészdandár Hajdúhadházon található Vay Ádám Kiképző Bázisán. Az elmúlt hetekben az alakulat szinte minden egysége megfordult a prérin – ahogy a katonák hívják a hatalmas kiterjedésü gyakorló- és lőteret. Egyszerre több, különféle kiképzés is zajlik az 1776 hektár területü katonai bázison. Szerencsére van elég hely, így a kitelepült alegységek nem zavarják egymást. Sőt, még csak nem is látják, hogy milyen feladatokat hajt végre a másik csapat…

Közelharccal készülnek Afganisztánra

A mai napon négy kiképzés is zajlik egymással párhuzamosan a kiképző bázison. Az első foglalkozási hely a hóval borított sportpálya, ahol amerikai és magyar katonák közelharc oktatáson vesznek részt. A debreceni dandár és az Ohioi Nemzeti Gárda egyenruhásai egymással szemben állva gyakorolják a kézitusa fogásait. Külföldi misszióra készülnek, ők lesznek Afganisztánban a magyar-amerikai OMLT (Operational Mentor and Liaison Team – Müveleti Tanácsadó és Összekötő csoport) negyedik váltásának katonái.

A csoport kijelölt parancsnoka, Rédei Róbert alezredes, a dandár 5/24-es Bornemissza Gergely Felderítő Zászlóaljának parancsnoka is részt vesz a foglalkozáson. Jöttünkre azonban elénk siet. Mint megtudjuk: a misszióba készülő amerikai és magyar katonák felkészítése még csak a közelmúltban kezdődött el, s egészen május végéig tart. A mostani katonai közelharc foglalkozásra saját alegysége, a felderítő zászlóalj biztosította a kiképzőket.

A két, Magyar Honvédség szinten is elismert oktató, Bacsa Emőke főtörzsőrmester, illetve Czimmer Tamás szakaszvezető a szabadkezes küzdelem alapjait és az úgynevezett hidegfegyverek (magyarán: kések) elleni védekezés fogásait igyekszik megtanítani az állománynak. Szerencsére a srácok fogékonyak minden újra, egy-egy bemutatott fogást többször is elgyakorolnak – testek puffannak tompán a hóra…

Rédei alezredes elárulja: a magyar katonák nagy része – akiknek többsége a debreceni lövészdandár bakája – már rendelkezik missziós tapasztalattal. Megjárták a Balkánt, Irakot, sőt néhányan már Afganisztánban is szolgáltak. Az amerikai egyenruhások nagy részének viszont a mostani lesz az első külszolgálata.

– Nagyon jó a hangulat az amerikai és a magyar katonák között. Szerencsére a magyarok többsége valamilyen szinten beszéli az angol nyelvet, így a kommunikációval sincsen probléma. Fokozatosan ismerjük meg egymás katonai és nemzeti szokásait is – meséli az OMLT kijelölt parancsnoka, akitől megtudjuk azt is, hogy az elkövetkező hónapokban nagyon sok időt fognak a gyakorlótéren tölteni, készülve ezzel az Afganisztánban rájuk váró feladatokra.

Az irányzók és a harminc milliméteres géppuskák

Kicsit távolabb, a lőtértorony tövében, tucatnyi BTR–80/A típusú harcjármü áll „oktatási négyszögben” Páncéltesteiken, toronyfegyvereik körül katonák nyüzsögnek, szerelnek, szinte észre sem veszik, hogy idegen érkezik közéjük.

– Ezen a foglalkozási helyen egy dandár szintü kiképzés zajlik – tájékoztat Komor Sándor törzsőrmester, a foglalkozás vezetője. A fiatal tiszthelyettestől megtudjuk azt is, hogy az alakulat összes harcjármü irányzó beosztásban lévő szerződéses katonája számára kötelezővé tették ezt, a négy héten át tartó kiképzést. Az első héten tantermi foglalkozásokon vettek részt, ezt a BTR–80-asok 14,5 milliméteres KPVT, valamint 7,62 milliméteres PKT géppuskáival végrehajtott lövészet követte itt, Hajdúhadházon. A jelenleg is zajló harmadik héten a BTR–80/A harcjármüvek 30 milliméteres toronyfegyvereinek – a 2A72 típusú géppuskának – a megismerése a feladat. Egyelőre csak a müködési mechanizmus elsajátítása, illetve a fegyver szét-, és összeszerelésének készség szinten történő begyakorlása a fő cél. Ugyanis ezzel a fegyverrel – a lőtér mérete és elhelyezkedése miatt – nem lehet Hajdúhadházon éles lőfeladatot végrehajtani.

Ezt a feladatot majd március második felében, a dóci lőtéren, vagyis ahogy mindenki ismeri, a„homoksivatagban” teljesítik. Addig be kell érniük azzal, hogy az elkövetkező héten a BTR–80/A jármüveken, „harminc millis” mellett található PKT-kal küzdik le a kihelyezett célokat, itt a hadházi prérin – mondja a törzsőrmester.

A kiképzést végrehajtó nyolcvan, irányzó beosztású katona többsége egyébként a közelmúltban került erre a posztra – tudom meg a foglalkozás vezetőjétől, aki szerint nagyon fontos, hogy az állomány jól ismerje a harcjármüvek fegyvereit. Ezek ugyanis egy lövész raj legfontosabb, és legnagyobb tüzerejü fegyverei. Az irányzónak ráadásul egyszerre kell figyelni a harcmezőt és a fegyvereket, ami nagyon megerőltető. Emiatt sokan nem is alkalmasak erre a beosztásra.

Komor törzsőrmester elárulja még azt is, hogy a dandárnál az elmúlt években most először szerveztek ennyire komplex kiképzést az irányzók számára. A katonák olyan szintü oktatást kapnak, mint a tiszthelyettes iskola hallgatói.

Harcászat hófehér álcaruhában

Terepjáróra szállunk, hiszen a következő foglalkozási helyet, a gyakorlótér „túloldalán” rendezték be. Még az összkerék-meghajtású Mercedes is botladozik a nehéz terepen: néha vészesen megdől, máskor tengelyig gázol a felgyülemlett olvadékvízben, de szerencsésen megtaláljuk Veres Szabolcs százados csapatát.

A dandár első lövészzászlóaljának második századparancsnoka éppen harcászati foglalkozást vezet le „fiainak”. Rádión utasítást ad, s a távolból azonnal BTR-ek indulnak el felénk. Megérkezésükkor kiderül, hogy gyomrukban hófehér álcaruhába bújt lövészek rejtőznek. Parancsra kiszállnak, s szabályos alakzatot felvéve megindulnak az előre meghatározott terepszakasz felé.

– Feladatainkat gyalogosan, azaz gyalogos harcrendben, a gépjármüben, vagyis páncélos harcrendben, esetleg gyalogosan, ám a harcjármüvek kíséretében, más néven kombinált harcrendben hajtjuk végre – tájékoztat a századparancsnok, akitől megtudjuk azt is, hogy a harcászati foglalkozásokkal gyakorlótéren eltöltött idő legfontosabb célja, hogy a szakaszok állománya minél jobban összekovácsolódján.

Természetesen a második század is három szakaszból áll, ám a különféle feladatok és egyéb kiképzések miatt az állomány egy része nem tud részt venni a foglalkozáson. Így mindössze két szakasznyi erővel tudtak kiköltözni Hajdúhadházra. Ráadásul a század támogató szakasza sem tudott a lövészekkel tartani, hiszen ők jelenleg egy ideiglenes alegységbe, az úgynevezett harctámogató ütegbe vannak vezényelve, ahol tüzér, illetve páncéltörő szakfelkészítést hajtanak végre.

– A legénységi állomány hozzáállása nagyon jó, nem lazsálják el a foglalkozásokat. A szakaszokban nagyon sok az újonc katona, harmaduk egy éven belül került mostani beosztásába, az idősebbek pedig segítik az újak beilleszkedését – árulja el a századparancsnok.

A mostani foglalkozás egyébként az úgynevezett blokkosított kiképzés része – tudom meg Veres századostól. Mindez azt jelenti, hogy a dandár alegységei nyolc napos ciklusokban váltják egymást a különféle kiképzési foglalkozások helyszínein. Vannak, akik a laktanyában, mások pedig a gyakorlótéren végzik a számukra előírt feladatokat.

A blokkosított kiképzésen egyébként elsősorban azokat gyakorolják, amelyek a lövészzászlóalj tavaly ősszel végrehajtott nemzeti CREVAL ellenőrzése során hiányosságként jöttek elő. A cél pedig az, hogy az idén sorra kerülő NATO CREVAL ellenőrzésen mindenféle probléma nélkül feleljen meg a zászlóalj. Az ellenőrzés azonban még szerencsére még nagyon messze van, így az állománynak van ideje gyakorolni.

Vezetési gyakorlat, akadályokkal nehezítve

Az afganisztáni misszióba készülők, az irányzók és a lövészek mellett a mai napon még a dandár harc-, és gépjármüvezetői is a hajdúhadházi prérin vannak. A vezetési gyakorlatok során az állomány szakkiképzést és típusátképzést hajt végre – mondja Enyedi Attila őrnagy, a dandár 2. lövészzászlóaljának törzsfőnöke.

Ez az alegység kapta feladatul a vezetési gyakorlatok megszervezését. S e feladat nagyon fontos mivel a dandárnál több mint száza katonának kell az osztályba soroló vizsgákat teljesítenie az elkövetkező hetek során. Ráadásul a sofőrök egy része a közeljövőben valamilyen misszióba utazik.

A főtiszt elárulja: a mai napon mind a harcjármü-vezetőknek, mind pedig a gépjármüvezetőknek mesterséges és természetes akadályelemekkel teletüzdelt pályát kell teljesíteniük.

Feladatukat szük átjárók, oszlopok közötti fordulók, szlalom, oldaldőlés, meredek emelkedőn való megállás és fedezékbe beállás is nehezíti. S hogy mindez még ne legyen elég, a pályát borító hó elkezdett olvadni, így a hatalmas tócsák, és a csúszós, sáros talaj is próbára teszi a sofőrök tudását.

Mint megtudjuk, természetesen a vezetési gyakorlatokat is a legegyszerübb feladat végrehajtásától, vagyis az elindulás-megállás begyakorlásától kezdték. Mára azonban már eljutottak odáig, hogy a sofőr beosztású katonáknak a terepjárást fokozó eszközöket is használniuk kell. Holnap pedig a vontatás és az önvontatás szerepel a kiképzési foglalkozás feladatai között.

A jövő héten aztán következik a „hab a tortán”, vagyis amikor a harc-, és gépjármüvezetőknek egy hosszú távú vezetési gyakorlaton kell megfelelniük.A Hajdúhaddház és a Tisza mellett, Tokaj közelében található Tímár közötti távolságot kell oda-vissza teljesíteniük.

E dandár szintü vezetési gyakorlatoknál hagyomány – teszi hozzá Enyedi őrnagy –, hogy a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem Szárazföldi Müveleti Tanszékének végzős, lövész szakos hallgatói is Hajdúhadházon teljesítik a számukra előírt feladatokat, s itt esnek át az osztályba soroló vizsgákon is. Ezúttal négy tiszti hallgató vesz részt a kiképzésen.

Ha tetszett a cikk, kövesse a
Háború Művészetét a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 06. 14., 15:43
Egy új harcjármű rendszerbe állításakor az első lépések egyik legfontosabbika a kezelők vezetési rutinjának megszerzése. A június 11-ei héten az MH Klapka György 1. Páncélosdandár egyik legkorszerűbb eszközével, a Leopard 2A7HU típusú harckocsival gyakorolják a harcjárművezetők többek között a közúton való közlekedést.
2024. 06. 11., 14:36
Június 11-én és 12-én összesen 13 Gidrán harcjármű érkezik az MH Klapka György 1. Páncélosdandárhoz Tatára – jelentette be a honvédelmi miniszter.
2024-06-20 15:28:26
A közelmúltban számoltunk be lapunkon Brunei H145M rendeléséről, most pedig folytatódik a sor Belgiummal: az újabb beszerzés hírét a Párizsban megrendezett Eurosatory védelmi és biztonsági kiállításon jelentették be.
   MÁSOK ÍRTÁK
2024. 07. 11., 10:52
A Honvéd Vezérkar és a zalaegerszegi MouldTech Systems Kft. között létrejött együttműködés keretében drónos meteorológiai mérések segítik a 46. Katonai Ejtőernyős Világbajnokság szervezőit.
2024. 07. 04., 09:57
A magyar kormány korábbi döntései alapján az állam 2024. szeptember 1-jétől térítésmentesen biztosítja a végzős középiskolások részére a „B” kategóriás vezetői engedély megszerzését, ami a KRESZ és az egészségügyi oktatást tartalmazza.
2024. 07. 03., 11:26
Különleges, római kori szarmata telep feltárásakor kerültek elő veszélyes robbanóeszközök a földből.
2024. 07. 02., 11:49
A Magyar Védelmi Exportügynökség (VEX) saját nemzeti standot állított június 17-21. között a párizsi Eurosatory védelmi ipari kiállításon, amely az egyik legnevesebb európai védelmi kiállítás.

  JETfly Magazin

Pontosan két évvel ezelőtt bemutatkozó interjút készített Tőrös István dr. Bali Tamás ezredessel, aki akkor vette át az MH Kiss József 86. Helikopterdandár parancsnoki beosztását. Két év után ismét van miről beszélgetniük.

  NÉPSZERŰ HÍREK