2024. 12. 06. péntek
Miklós
: 413 Ft   : 391 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Zászlós úr, gránátot találtam!

Art of WAR  |  2011. 08. 01., 13:20

Egykoron a Somogy megyében települt magyar és szovjet katonai alakulatok lőtere volt, ma pedig a HM Kaszó Erdőgazdaság Zrt. kezelésében lévő terület. Mint minden lőtéren, itt is milliószámra lehet találni kisebb-nagyobb repeszdarabokat, félbe tört lövedékeket, sőt néhány egészben megmaradt gránátot is. Utóbbiak komoly veszélyt jelenthetnek akkor, ha a területen megindul a fakitermelés.

Márpedig az erőgazdaság éppen a lőtér egykori célterületén található fákat szeretné kitermelni a közeljövőben, így felkérték az MH 1. Honvéd Tüzszerész és Hadihajós Ezredet a terület mentesítésére – mindezt dr. Horváth Tibor mérnök alezredestől, az alakulat parancsnokhelyettesétől tudom meg, miközben a tüzszerészek Rába típusú teherautójával zötykölődünk az erdei úton a mentesítésre kijelölt terület felé. A hatalmas, konténerszállító gépszörnynek meg sem kottyan a felázott, kisebb nagyobb gödrökkel és kiszáradt patakmedrekkel tarkított terep.

Zászlós úr, gránátot találtam!Mélyen benn az erdőben, több mint hat kilométerre a Nagyatádot Berzencével összekötő úttól találjuk meg a mentesítést végző tüzszerész csoportot. Ide már nem jut be semmi a „civilizáció zajából”, az erdő szinte érintetlennek tünik, a máshol szokásos, emberi jelenlétre utaló szemétnek, illegálisan lerakott építési törmeléknek itt szerencsére nyoma sincsen. Elég ötven méterre eltávolodni az erdei úttól, az ember mögött összezárulnak a fák lombjai, és az az érzése, mintha sürü vadonban lenne…

Ebben az évben ez a negyedik hét, hogy a tüzszerészek a területen dolgoznak. Heti váltásban, általában tizennégy katona serénykedik azon, hogy a rájuk bízott feladatot elvégezzék, s a kivágásra ítélt erdőterületen valóban ne maradjon egyetlen, fel nem robbant gránát sem.

Nem is a fák kivágásakor okoznának gondot az épen maradt tüzérségi és harckocsigránátok, hanem akkor, amikor a törzsek elszállítása után a munkások nekiállnak elégetni a gallyakat. A hő miatt könnyen „elmüködhetnek” a földfelszínen lévő és a felszín közvetlen közelében található robbanószerkezetek – magyarázza Sulykovszki Róbert zászlós, tüzszerész járőrparancsnok, aki ezen a héten a mentesítendő terület parancsnoka.

Éppen ezért – teszi hozzá – azt a feladatot kapták, hogy negyven centiméteres mélységig kutassanak fel minden veszélyes robbanószerkezetet a földből.

A munka nem egyszerü, bár mint Sulykovszki zászlós elárulja: szakmailag nem is túl bonyolult. Mindössze az teszi nehézzé, hogy a mentesítendő területet sürü aljnövényzet borítja. Erőiket megosztva a csapat nagyobbik része a már növényzettől megtisztított erdőterületen végzi a müszeres felderítést, míg ketten azon dolgoznak, hogy a következő napokra kijelölt sávokat megszabadítsák az aljnövényzettől és az évek során kidőlt hatalmas fák nagyobb ágaitól.

A három, müszeres felderítést végző katona az alakulatnál rendszeresített ML-1614C típusú fémdetektort használja, e berendezés maximum 80 centiméteres mélységben képes „felfedezni” a földben lapuló apró fémdarabokat, azaz most „félállásba állítva” használják. A detektorok szinte folyamatosan sípolnak, munkát adva a müszeresek mellett ásóval haladó tüzszerészeknek. Az ő feladatuk, hogy megtalálják, mit is jelzett a müszer.

Zászlós úr, gránátot találtam!„Rengeteg a jelzés a detektoron” – mondja Sulykovszki zászlós, azonban szinte minden esetben csak kisebb-nagyobb repeszdarabokat találnak. Ritkábban néhány félbetört gránát is előkerül, s naponta egy-két egészben maradt gránátra, géppuska- vagy gépágyú-lőszerre is rábukkannak.

„Zászlós úr, gránátot találtam!” – jelzi is, mintegy végszóra az egyik müszeres katona. Az előírásoknak megfelelően ilyenkor abbahagyja a munkát, és biztonságos távolságra húzódik, amíg a járőrparancsnok megvizsgálja a „leletet”. A mostani 100 milliméteres gránát szerencsére nem veszélyes, bár a becsapódás után egészben maradt, gyújtószerkezete letört, s már nem tartalmaz robbanóanyagot sem. A több kilós, rozsdás fémdarabot a kicsit távolabb kialakított „ideiglenes gyüjtőbe” helyezik – már néhány kisebb lőszer is található a földbe rejtett lőszeres ládában, mind a mai nap „termése” – és majd a nap végén megsemmisítik.

Amíg a járőrparancsnok a gránátot a gyüjtőbe viszi, Jansik Attila századostól, az ezred megbízott felderítő főnökétől megtudom: az erdőgazdaság 2009-ben kérte fel az alakulatot a mentesítésre. A közel száz hektárnyi terület negyedét már az első évben sikerült megtisztítaniuk a veszélyes robbanószerkezetekről. A munkát 2010-ben is folytatták, ekkor 16,5 hektárral végeztek. Idén 20-25 hektárt szeretnének mentesíteni, az elmúlt három hét alatt kicsit több mint hat hektáros területet vizsgáltak át.

Mivel a területet egykoron – az 1950-es és az 1980-as évek között – elsősorban harckocsi- és tüzérségi lőtérként használták, leginkább 100 milliméteres repeszromboló gránátok, és 23 milliméteres páncéltörő gránátok kerülnek elő a földből. Ezek mellett pedig még gépkarabély-, géppuska- és gépágyú-lőszerekkel is találkoztak a tüzszerészek az elmúlt években.

Zászlós úr, gránátot találtam!

A munka az előírásoknak megfelelően és gördülékenyen zajlik, így az ezredparancsnok-helyettes be is fejezi az ellenőrzést. A területről kifelé tartva még megtudom tőle: a tüzszerész és hadihajós ezred több, az ittenihez hasonló mentesítési feladatot is kapott az elmúlt években. Amennyiben a közszolgálati munka azt lehetővé teszi, igyekeznek ezeket a területeket minél hamarabb megtisztítani a robbanószerkezetektől.

Ezek mellett pedig fontos feladat számukra a jelenleg is müködő honvédségi lőterek – például a Veszprém „fölötti” nullaponti, a Várpalota közelében található csörlőházi, vagy éppen a tatárszentgyörgyi – folyamatos mentesítése is – mondja Horváth Tibor alezredes.

Ha tetszett a cikk, kövesse a
Háború Művészetét a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 06. 14., 15:43
Egy új harcjármű rendszerbe állításakor az első lépések egyik legfontosabbika a kezelők vezetési rutinjának megszerzése. A június 11-ei héten az MH Klapka György 1. Páncélosdandár egyik legkorszerűbb eszközével, a Leopard 2A7HU típusú harckocsival gyakorolják a harcjárművezetők többek között a közúton való közlekedést.
2024. 06. 11., 14:36
Június 11-én és 12-én összesen 13 Gidrán harcjármű érkezik az MH Klapka György 1. Páncélosdandárhoz Tatára – jelentette be a honvédelmi miniszter.
2024-06-07 14:52:48
Olaszországban és Svédországban bizonyítottak a Magyar Honvédség különleges műveleti katonái NATO gyakorlat keretében, ahol tömeges ejtőernyős ugrás, a logisztikai utánpótlás megszervezése, rajtaütés és beépített területen vívott harc szerepelt a feladataik között, de éleslövészeten is megmutatták felkészültségüket.
   MÁSOK ÍRTÁK
2024. 07. 11., 10:52
A Honvéd Vezérkar és a zalaegerszegi MouldTech Systems Kft. között létrejött együttműködés keretében drónos meteorológiai mérések segítik a 46. Katonai Ejtőernyős Világbajnokság szervezőit.
2024. 07. 04., 09:57
A magyar kormány korábbi döntései alapján az állam 2024. szeptember 1-jétől térítésmentesen biztosítja a végzős középiskolások részére a „B” kategóriás vezetői engedély megszerzését, ami a KRESZ és az egészségügyi oktatást tartalmazza.
2024. 07. 03., 11:26
Különleges, római kori szarmata telep feltárásakor kerültek elő veszélyes robbanóeszközök a földből.
2024. 07. 02., 11:49
A Magyar Védelmi Exportügynökség (VEX) saját nemzeti standot állított június 17-21. között a párizsi Eurosatory védelmi ipari kiállításon, amely az egyik legnevesebb európai védelmi kiállítás.

  JETfly Magazin

A horvát védelmi minisztérium hivatalos bejelentése értelmében, 2024. december 1-től már nem a MiG-21-esek védik az ország légterét, a típus búcsújával egy korszak véget ér Európában.

  NÉPSZERŰ HÍREK