„Rendkívüli jelentősége van annak, hogy a második világháború után a Magyar Honvédség helikopterpilótái és műszaki személyzete Afganisztánban először tudnak lényegében műveleti körülmények között gyakorolni. Tevékenységükkel hozzájárulnak a nemzetközi kötelezettségeink, szövetségesi vállalásaink teljesítéséhez is” – nyilatkozta Hende Csaba. A honvédelmi miniszter az MH 86. Szolnok Helikopter Bázis Afganisztánba készülő állománya – levegő-föld éleslövészettel egybekötött – négynapos zárógyakorlatának sajtónapján vett részt a Veszprémhez közeli újmajori táborban, április 17-én.
A honvédelmi tárca vezetője és dr. Benkő Tibor vezérezredes, a Honvéd Vezérkar főnöke elsőként meghallgatták Koller József ezredes, az MH Mi–35 Légi kiképzés-támogató csoport hetedik váltása parancsnokának tájékoztatóját és eligazítását, majd végignézték a zárógyakorlat egyik dinamikus mozzanatát. A forgatókönyv szerinti elképzelt szituációban a légierő egy konvoj elleni támadást hárított el.
„A konvoj egy támadás következtében mozgásképtelenné vált, parancsnoka pedig légi támogatást igényelt. Elsőként egy Mi–24-es harci helikopter érkezett a területre: ezt az előretolt repülésirányító vezette rá a célra, majd további támogatásként Gripen-géppár vette fel a harcot a támadókkal. A konvoj sebesültjeit egy Mi–17-es szállítóhelikopter evakuálta. A harci helikopter 30 milliméteres gépágyújával, valamint nem irányítható rakétákkal hajtotta végre a csapást, míg a Gripenek 27 milliméteres fedélzeti gépágyúikkal küzdötték le a célt” – foglalta össze a látottakat honlapunk kérdésére Eff Máté Pál hadnagy, az MH 86. Szolnok Helikopter Bázis repülésirányító tisztje.
Az eligazításon Koller József ezredes leszögezte: Afganisztánban még sohasem támadtak meg olyan magyar konvojt, amelyet helikopter kísért, de ők „mindig a lehetséges legrosszabb forgatókönyvre készülnek”.
Az MH Mi–35 Légi kiképzés-támogató csoport (Air Mentor Team) feladata az afgán légierő Mi-24/35-ös harcihelikopter-pilótáinak és müszaki állományának képzése. A magyar oktatók 2010 áprilisa óta tevékenykednek amerikai és cseh kollégáikkal együtt.
Az MH Mi–17 Légi kiképzés-tanácsadó csoport (Air Advisory Team) feladata 2011 augusztusától az, hogy az Afgán Nemzeti Légierő részére helikoptervezetőket, fedélzeti technikusokat és ajtólövészeket képezzen ki. Az ötfős – két oktató helikoptervezetőből, két oktató fedélzeti technikusból, valamint egy ajtólövész-kiképzőből álló – hajózócsoport munkáját három főből álló müszaki kiszolgálócsoport segíti.
Galéria: Konvoj elleni támadást hárítottak el a helikopterek a gyakorlaton
Szerbiának erős hadseregre van szüksége, ellenkező esetben az ország három napon belül megsemmisülhetne, ezért a katonaság és a fegyveripar fejlesztésébe az év végéig további 700 millió eurót fektet Belgrád − közölte Aleksandar Vučić szerb köztársasági elnök az Abu-Dzabiban rendezett nemzetközi fegyverkiállítás apropóján.
Nem csak az új technológia fejlesztésére kell összpontosítanunk, hanem arra is, hogy a már meglévő technológiákat innovatív, újszerű módon alkalmazza a haderő a védelmi és támadó funkciókra.
A Duna vízén háromnapos kiképzés keretében tesztelte az MH vitéz Bertalan Árpád 1. Különleges Műveleti Dandár harctámogató osztagának állománya február nyolcadikától a különleges műveleti képességfejlesztés keretében átépített, újonnan navigációs műszerekkel felszerelt Zodiac Pro 850 típusú hajókat.
Banglades ugyan a világ egyik legszegényebb országa, de a haditengerészet védelmi erőinek egyik legfontosabb része, mivel a nagy kiterjedésű Bengáli-öböl, az itt található fontos nemzetközi kikötők, haditengerészeti támaszpontok, valamint a területhez kapcsolódó gazdasági övezet védelméért is felelős.
2023 februárjában megalakult a Védelmi Innovációs Kutatóintézet Nonprofit Zrt.-t (VIKI). Koncepciója szerint a VIKI a kettős hasznosítású, azaz polgári és katonai célra egyaránt alkalmazható technológiák feltérképezésére és annak védelmi célú hasznosításának támogatására hivatott.
Szolnokon tárgyaltak a Regionális Különleges Műveleti Komponens Parancsnokság tagországainak haderőnemi parancsnokai, az MH Összhaderőnemi Különleges Műveleti Parancsnokság által rendezett eseményen.
„És te készen állsz?” – ezzel a szlogennel várja a katonai szolgálat iránt érdeklődőket a Magyar Honvédség. A nagyszabású, egész éves toborzókampány kezdete alkalmából rendezett sajtótájékoztatót 2023. február 13-án tartották meg a Bálnában.
Az amerikai haderő február 4-én megsemmisítette az Egyesült Államok légterében a pár nappal korábban felfedezett kínai léggömböt, amely az amerikai álláspont szerint hírszerző légieszköz, míg a kínai kormány eltévedt meteorológiai eszközről beszél.
Megalakult az első állandó amerikai helyőrség Lengyelországban március 21-én. A 13 katonából és 140 civil munkatársból álló egység az Egyesült Államok Lengyelországba telepített erőinek logisztikai és infrastrukturális támogatását fogja biztosítani.
„High-tech hadsereg, átalakítások, fejlesztések a Magyar Honvédségben” címmel tartott előadást felsőfokú tanulmányokat folytató hallgatóknak dr. Ruszin-Szendi Romulusz altábornagy, a Honvéd Vezérkar főnöke Veszprémben, a Pannon Egyetemen, március 22-én, szerdán.
Az MH II. Rákóczi Ferenc Műszaki Ezred képességei fenntartásához és növeléséhez nélkülözhetetlenek azok a technikai eszközök, amelyek a Honvédelmi és Haderőfejlesztési Program keretén belül folyamatosan érkeznek az ezredhez.
Újabb friss hír az L-39NG kapcsán, hiszen az Aero Vodochody repülőgépgyár új gyártósort indított az új kiképző repülőgép számára. Az összeszerelő soron a repülőgép törzsét szerelik össze, a termelési kapacitása a tervek szerint évente legfeljebb 24 darab lesz és több mint 100 embert fog foglalkoztatni.