„Rendkívüli jelentősége van annak, hogy a második világháború után a Magyar Honvédség helikopterpilótái és műszaki személyzete Afganisztánban először tudnak lényegében műveleti körülmények között gyakorolni. Tevékenységükkel hozzájárulnak a nemzetközi kötelezettségeink, szövetségesi vállalásaink teljesítéséhez is” – nyilatkozta Hende Csaba. A honvédelmi miniszter az MH 86. Szolnok Helikopter Bázis Afganisztánba készülő állománya – levegő-föld éleslövészettel egybekötött – négynapos zárógyakorlatának sajtónapján vett részt a Veszprémhez közeli újmajori táborban, április 17-én.
A honvédelmi tárca vezetője és dr. Benkő Tibor vezérezredes, a Honvéd Vezérkar főnöke elsőként meghallgatták Koller József ezredes, az MH Mi–35 Légi kiképzés-támogató csoport hetedik váltása parancsnokának tájékoztatóját és eligazítását, majd végignézték a zárógyakorlat egyik dinamikus mozzanatát. A forgatókönyv szerinti elképzelt szituációban a légierő egy konvoj elleni támadást hárított el.
„A konvoj egy támadás következtében mozgásképtelenné vált, parancsnoka pedig légi támogatást igényelt. Elsőként egy Mi–24-es harci helikopter érkezett a területre: ezt az előretolt repülésirányító vezette rá a célra, majd további támogatásként Gripen-géppár vette fel a harcot a támadókkal. A konvoj sebesültjeit egy Mi–17-es szállítóhelikopter evakuálta. A harci helikopter 30 milliméteres gépágyújával, valamint nem irányítható rakétákkal hajtotta végre a csapást, míg a Gripenek 27 milliméteres fedélzeti gépágyúikkal küzdötték le a célt” – foglalta össze a látottakat honlapunk kérdésére Eff Máté Pál hadnagy, az MH 86. Szolnok Helikopter Bázis repülésirányító tisztje.
Az eligazításon Koller József ezredes leszögezte: Afganisztánban még sohasem támadtak meg olyan magyar konvojt, amelyet helikopter kísért, de ők „mindig a lehetséges legrosszabb forgatókönyvre készülnek”.
Az MH Mi–35 Légi kiképzés-támogató csoport (Air Mentor Team) feladata az afgán légierő Mi-24/35-ös harcihelikopter-pilótáinak és müszaki állományának képzése. A magyar oktatók 2010 áprilisa óta tevékenykednek amerikai és cseh kollégáikkal együtt.
Az MH Mi–17 Légi kiképzés-tanácsadó csoport (Air Advisory Team) feladata 2011 augusztusától az, hogy az Afgán Nemzeti Légierő részére helikoptervezetőket, fedélzeti technikusokat és ajtólövészeket képezzen ki. Az ötfős – két oktató helikoptervezetőből, két oktató fedélzeti technikusból, valamint egy ajtólövész-kiképzőből álló – hajózócsoport munkáját három főből álló müszaki kiszolgálócsoport segíti.
Galéria: Konvoj elleni támadást hárítottak el a helikopterek a gyakorlaton
Lengyel László alezredes vette át az MH 1. Tűzszerész és Folyamőr Ezred parancsnoki beosztását ünnepi állománygyűlés keretében a budapesti Irinyi János laktanyában augusztus 30-án.
Az Egyesült Államok Hadseregétől nyert el megbízást az Airbus, az amerikai légierő kötelékében szolgáló, MEP (Mission Equipment Package) felszereléssel ellátott helikopterek korszerűsítésére.
A német ipar ma már a járműgyártástól a hadiiparig pontosan tudja, mekkora szerepet játszanak a magyarországi gyárak, a magyar szakmunkások és mérnökök, a magyar hozzáadott érték a német világmárkák globális sikerében.
Azok a fiatalok, akik kifejezetten a Lynx páncélozott gyalogsági harcjárművek kezelői, toronylövészei, vagy ezekkel a harcjárművekkel harcba szállított lövészkatonák szeretnének lenni, bruttó 737 ezer forintos illetményt kapnak. Ezt Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter jelentette be augusztus 11-én, Szentesen.
Sokan várnak alapvető változásokat attól, hogy egyre több és egyre komolyabb képességű nyugati haditechnikai eszköz kerül az Oroszországgal szemben védekező Ukrajna fegyveres erőihez.
2023-ban a Magyar Honvédség megalakulásának 175. évfordulója tiszteletére szeptember 16-17. között ismét megrendezik a HMFEST Hadikultúra és Military Fesztivált.
Tibor Králik dandártábornok személyében új parancsnok vezeti a Közép-európai Többnemzeti Hadosztály-parancsnokságot (HQ MND-C). A szlovák tábornok Denis Tretinjak horvát vezérőrnagyot váltotta a tisztségben július 31-én, hétfőn, a székesfehérvári Alba Regia laktanyában.
A NATO Szövetséges Szárazföldi Parancsnokság nemzetközi delegációja tekintette meg a Magyarországon települt többnemzeti NATO Kiemelt Éberségi Tevékenységű Többnemzeti Harccsoport (enhanced Vigilance Activity Battle Group – eVA BG HUN) magyar és nemzetközi (olasz, horvát és amerikai) erőit július 17. és 21. között.
2023. július 18-án, Toulonban átadásra került a francia flotta legújabb támogatóhajó (LSS) osztályának első egysége, a Jacques Chevallier. Az ünnepségen részt vettek a hajó névadójának, a francia nukleáris üzemű hadihajózás megteremtőjeként tisztelt Jacques Chevallier családtagjai is.
Magyar fejlesztésű és magyar gyártású felszereléssel kívánjuk ellátni a Magyar Honvédséget – jelentette ki Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter a NATO DIANA Innovációs Héten.
A legenda szerint, amikor egy hadifogságba esett német tiszt közelebbről is megnézhetett egy Sherman harckocsi-csoportosítást, azt mondta: „Egy Tigrisünk tíz ilyen harckocsival felér, csak az a baj, hogy Önöknek mindig van egy tizenegyedik.”
Az MH Klapka György 1. Páncélosdandár újonnan megnyílt toborzópontján várják azok jelentkezését, akik érdeklődnek a katonai pálya iránt és szívesen csatlakoznak az alakulathoz hivatásos vagy szerződéses katonaként, illetve polgári alkalmazottként.
A világ legnagyobb nemzetközi légitársasága az utazási kereslet növekedése és szélestörzsű flottájának bővítése miatt tapasztalt pilótákat toboroz Magyarországról is.