2024. 07. 27. szombat
Liliána, Olga
: 392 Ft   : 361 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Hajóroncsot kutattak az Adrián

Art of WAR  |  2012. 06. 08., 09:59

Az MH 5. Bocskai István Lövészdandár 24. Bornemissza Gergely Felderítő Zászlóaljának harci búvárai segítették a több mint kilencven éve elsüllyedt Ferenc József csatacirkáló régészeti feltárását. A roncs negyvenöt méter mélységben fekszik az Adriai-tengerben, a montenegrói és a horvát határ találkozásánál.

Magyar búvárok merültek az 1919. október 17-én, az Adrián elsüllyedt Ferenc József csatacirkáló roncsához. Az expedíciót a debreceni székhelyü Czakó Búvár Kft. szervezte, tudományos munkájukhoz a Magyar Honvédségtől kértek segítséget. Miklós Bence zászlós, Molnár Zsolt törzsőrmester, Bíró Lajos őrmester és Hollós Péter szakaszvezető, az MH 5. Bocskai István Lövészdandár 24. Bornemissza Gergely Felderítő-zászlóaljának harci búvárai május végén négy napon át segítették a negyvenöt méter mélységben fekvő hajótest feltérképezését, állapotának dokumentálását.

Hajóroncsot kutattak az Adrián

Az S.M.S. Kaiser Franz Joseph I. névre keresztelt hajót 1889. május 18-án 11.30-kor Maria Josefa főhercegnő, a későbbi IV. Károly király anyja bocsátotta vízre. Az első világháború után francia kézre került, huszonhat lefoglalt osztrák–magyar hajó lőszerkészletét tárolták rajta a Zanjicei-öbölben. 1919. október 17-én egy heves bóra alkalmával a tenger a nyitva maradt ablakokon keresztül elárasztotta a hajót, ami a 17 fős francia őrszemélyzetével együtt felborult és elsüllyedt. A roncs a bal oldalán fekszik a laza, iszapos aljzaton, a tatrészen már nincs ott a hajócsavar, az első hídon a kormányállásban viszont még mindig áll a sárgaréz kormányoszlop. A roncs a horvát törvények szerint muzeális védettséget élvez, ezért csak fényképezni és videózni lehetett, szigorúan tilos elmozdítani rajta bármit is.

Miklós Bence zászlós, a kutatásban részt vevő katonai csoport parancsnoka hazaérkezésük után elmondta: két napra kaptak kutatási engedélyt, a Bocskai-dandár harci búvárainak feladata a víz alatti biztosítás volt; ezenkívül megfigyeléseket végeztek, részt vettek a hajó állapotának dokumentálásában, valamint fényképeket, videofelvételeket készítettek és világosítottak.

Hajóroncsot kutattak az Adrián

A nagy mélység miatt naponta csak egyszer merültek, az első alkalommal megkeresték és kibójázták a hajót, az állapotfelmérést a következő két napon végezték. A negyedik alkalommal pedig ismét csak egy kisebb mélységü merülést hajtottak végre: a jó látási viszonyokat kihasználva a „magasból” fényképezték és filmezték a roncsot. A merülések végén, felfelé menet minden alkalommal úgynevezett dekompressziós megállásokat kellett beiktatniuk: kilenc, hat és három méteren „pihentek” pár percet. A munkát a szigorú horvát törvények ellenére a hatóságok nem ellenőrizték, megbíztak a magyar búvárokban, hiszen az expedíció vezetője, Czakó László neve tudományos körökben garanciát jelent.

A Magyar Honvédség búvárainak ez volt a második extra mély merülésük: az MH 1. Honvéd Tüzszerész és Hadihajós Zászlóalj tüzszerész-búvárai 2008 októberében, szintén az Adriai-tengeren kegyeleti merülést hajtottak végre a Szent István csatahajónál. Hatvanméteres mélységben egy emléktáblát is elhelyeztek a roncson.

Fotó: Czakó Ádám

Ha tetszett a cikk, kövesse a
Háború Művészetét a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 06. 14., 15:43
Egy új harcjármű rendszerbe állításakor az első lépések egyik legfontosabbika a kezelők vezetési rutinjának megszerzése. A június 11-ei héten az MH Klapka György 1. Páncélosdandár egyik legkorszerűbb eszközével, a Leopard 2A7HU típusú harckocsival gyakorolják a harcjárművezetők többek között a közúton való közlekedést.
2024. 06. 11., 14:36
Június 11-én és 12-én összesen 13 Gidrán harcjármű érkezik az MH Klapka György 1. Páncélosdandárhoz Tatára – jelentette be a honvédelmi miniszter.
2024-06-07 14:52:48
Olaszországban és Svédországban bizonyítottak a Magyar Honvédség különleges műveleti katonái NATO gyakorlat keretében, ahol tömeges ejtőernyős ugrás, a logisztikai utánpótlás megszervezése, rajtaütés és beépített területen vívott harc szerepelt a feladataik között, de éleslövészeten is megmutatták felkészültségüket.
   MÁSOK ÍRTÁK
2024. 07. 11., 10:52
A Honvéd Vezérkar és a zalaegerszegi MouldTech Systems Kft. között létrejött együttműködés keretében drónos meteorológiai mérések segítik a 46. Katonai Ejtőernyős Világbajnokság szervezőit.
2024. 07. 04., 09:57
A magyar kormány korábbi döntései alapján az állam 2024. szeptember 1-jétől térítésmentesen biztosítja a végzős középiskolások részére a „B” kategóriás vezetői engedély megszerzését, ami a KRESZ és az egészségügyi oktatást tartalmazza.
2024. 07. 03., 11:26
Különleges, római kori szarmata telep feltárásakor kerültek elő veszélyes robbanóeszközök a földből.
2024. 07. 02., 11:49
A Magyar Védelmi Exportügynökség (VEX) saját nemzeti standot állított június 17-21. között a párizsi Eurosatory védelmi ipari kiállításon, amely az egyik legnevesebb európai védelmi kiállítás.

  JETfly Magazin

2024. július 22-én újabb mérföldkövet jelentő eseményt regisztrálhatott a Szlovák Légierő: megérkezett az első két F-16 Block 70 vadászbombázó északi szomszédunk Malacky-Kuchyňa Légibázisára.

  NÉPSZERŰ HÍREK