Az elmúlt napokban a MH 12. Arrabona Légvédelmi Rakétaezred katonái – a nyár végén esedékes lengyelországi éleslövészetre készülve – az MH Bakony Harckiképző Központ várpalotai gyakorló- és lőterére utaztak, hogy egy négynapos tesztelés keretében mérjék fel a METEOR-3MA típusú, pilóta nélküli, sugárhajtású repülőgép éleslövészeti célanyagként történő alkalmazhatóságát.
Március 11-én indult útnak a likócsi laktanyából a lánctalpas harcjármüvekből, terepjáró tehergépjármüvekből, valamint nehézgép szállító pótkocsikból álló két közúti menetoszlop, hogy másnap reggel – a csoportosítás eszközeinek, berendezéseinek és kiegészítő felszereléseinek telepítését, valamint a rendszerek müködőképességének ellenőrzését követően – kezdetét vehesse a teszteljárás.

A tesztelésre annak kiderítése érdekében utaztak a győri katonák, hogy alkalmas-e a kísérleti repülések során használt – különböző típusú és a hatásos visszaverő felületet növelő LUNEBERG lencsékkel szerelt – METEOR típusú légi célanyag a MISTRAL és KUB légvédelmi rakétarendszerek által történő felderítésre, követésbe vételre és az alkalmazott rakéták általi elfogásra. A két fegyverrendszer ugyanis felderítő és célkövető képességei tekintetében különböző paraméterekkel rendelkezik, aminek megfelelően a célanyagokkal szemben is eltérő müszaki követelményeket támaszt repülési magasság, sebesség, hőkibocsátás, illetve hatásos visszaverő felület vonatkozásában.

Az 1. légvédelmi rakétaosztálynál rendszeresített kis hatótávolságú KUB-, illetve a 2. légvédelmi rakétaosztály által alkalmazott közeli hatótávolságú MISTRAL légvédelmi rakétarendszer képességeinek közös keresztmetszetét tehát nem egyszerü feladat megtalálni, ugyanakkor a szándék erős, hiszen jelentős mértékben hozzájárulna az erőforrások hatékony felhasználásához, az éleslövészet költségeinek csökkentéséhez, ha egy azon - ráadásul nemzeti keretek között előállított - légi eszközre tudnának tevékenykedni a skarlátpiros barettsapkás honvédek. A várpalotai tesztelés során tervezett volt - mintegy referencia célként - a MH 86. Szolnok Helikopter Bázis által biztosított JAK-52 légcsavaros repülőgép alkalmazása is, azonban a múlt hétvégi katasztrófahelyzetet eredményező időjárás előjelei megakadályozták érdemi tevékenységüket.

A Bakonyból - az időjárásnak köszönhetően meglehetősen kalandos módon ugyan - már hazatértek a katonák, de a tesztelés során összegyüjtött adatok elemzése, valamint a helyszínen szerzett tapasztalatok, alapos kiértékelése még folyik. A szakmai konzultációk eredményeként megszülető győri álláspont alapvetően fogja befolyásolni a lövészet tervezésének további irányát, a felkészülés folyamatát, és végső soron azt, hogy augusztusban milyen repülőeszköz fogja ellátni a célimitációs feladatokat Ustka város állami lőterén.
Cikk: Sályi Gergő tőrm.Képek: Könczöl Ferenc alez.