Az árvízvédelmi feladatokban való tevékenységük elismeréseként dr. Sólyom László az MH 37. II. Rákóczi Ferenc Műszaki Dandár részére köztársasági elnöki zászlószalagot adományozott, melyet június 2-án – ünnepi állománygyűlés keretében – személyesen kötött fel a szentesi alakulat csapatzászlajára.
Az eseményen – ahol jelen volt Iváncsik Imre, a Honvédelmi Minisztérium politikai államtitkára, Győrössy Ferenc altábornagy, a Magyar Honvédség szárazföldi alakulatainak parancsnoka, Makk László dandártábornok, a Köztársasági Elnöki Hivatal katonai főosztályának vezetője és Szirbik Imre, Szentes polgármestere – Havril András vezérezredes, a HM Honvéd Vezérkar főnöke elmondta: a mai ünnep kiemelkedő jelentőségü a dandár életében, hiszen egy alakulat számára nincs fontosabb, amely jobban kifejezné tevékenységének elismerését, mint a Magyar Köztársaság elnökének, a Magyar Honvédség főparancsnokának zászlószalagja.

– Megelégedésre adhat okot, hogy a Honvédelmi Minisztérium, és a Magyar Honvédség vezetésén kívül katonáinkra a Magyar Köztársaság állampolgárai is büszkék. Mindezt az fejezi ki, hogy dr. Sólyom László köztársasági elnök személyesen jött el Szentesre, és zászlószalagot adományozott a müszaki dandár számára – mutatott rá Havril András vezérezredes.

A vezérkari főnök beszédében kiemelte azt is, hogy a szentesi dandár fontos hadrendi elemét képezi a Magyar Honvédségnek. Bár a szervezet csak 1996. december 1-jén alakult, az elmúlt évek alatt mégis bebizonyította, hogy méltó utódja a jogelődjeinek, folytatja azok magas színvonalú szakmai tevékenységét. Ennek a munkának lehettünk tanúi, amikor a délszláv háborút követően a Magyar Honvédség egy müszaki kontingenssel vett rész a békefenntartásban. A kontingens tevékenységének eredményeképpen Okucani település neve a magyar hadtörténelembe, a magyar kötelék pedig az IFOR és az SFOR történetébe írta be magát. A nemzeti elismerést kiváltó, hat éven keresztül végzett munka során harminc ideiglenes hidat, harminc kilométer utat, hatvanöt kilométer vasutat építettek, illetve állítottak helyre a magyar katonák. A tüzszerészek pedig több mint kétszázezer négyzetméter területet vizsgáltak át.

– A müszaki dandár képességeire nemcsak a nemzetközi közösségnek van szüksége, hanem hazánknak is. Elég, ha csak a közelmúltban lezajlott áradásra gondolunk, melynek elhárításában a dandár személyi állománya és müszaki eszközei fontos szerephez jutottak – jegyezte meg a vezérkari főnök.

Válaszában Kovács István vezérőrnagy, a müszaki dandár parancsnoka kiemelte: nagy megtiszteltetés a szentesi katonák számára, hogy a köztársasági elnök zászlószalagot adományozott a dandárnak, ezzel is elismerve az állomány eredményes és magas szintü munkáját. – A dandár, mint a Magyar Honvédség egyetlen müszaki alakulata speciális képességével, felkészült állományával és technikájával szerves része a Magyar Köztársaság katasztrófavédelmi rendszerének. Dandárunk alaprendeltetéséből adódó feladata a katasztrófák elleni védekezésben való részvétel. Erre a legutóbbi példa a tiszai, és körös-vidéki árvíz kezelése volt. A térségben jelen lévő katonák szakmai hozzáértésének, elhivatottságának, kitartásának is köszönhető, hogy sikerült a nagyobb katasztrófát elhárítani – mondta Kovács István vezérőrnagy.
Dr. Sólyom László ez követően megtekintette a szentesi müszaki dandár búvárkiképző bázisát, ahol Polónyi Tibor alezredes, az alakulat felderítő főnöke mutatta be, milyen felszerelésekkel dolgoznak a katonabúvárok. A köztársasági elnök szentesi látogatásának végén közösen ebédelt a katonákkal. –A Magyar Honvédség főparancsnokának jogköre ma már inkább szimbolikus. Mindemellett nem szabad lebecsülni ezeket az erkölcsi és morális jogokat. Az egyik ilyen jog, amit itt ma gyakorolhattam, hogy zászlószalagot adományozok. Mindez azért fontos, mert ilyenkor a magyar nép elismerését tudom közvetíteni, és nagy örömömre szolgál, hogy ez a dandár sokszorosan megszolgálta ezt a kitüntetést – mondta köszöntőjében dr. Sólyom László köztársasági elnök.