Nagy távolságot kell még leküzdenie a győri katonáknak földrajzi szempontból, noha átvitt értelemben már eddig is hosszú utat tettek meg. A 12. Arrabona Légvédelmi Rakétaezred honvédei ugyanis több éves várakozást, valamint hónapok óta tartó intenzív felkészülést követően útnak indultak Lengyelországba, a jövő héten esedékes Lendülő Kard 2013 nevet viselő légvédelmi rakéta harcászati éleslövészet helyszínére.
A kiképzési tevékenység csúcsát jelentő éleslövészetet legutóbb 2011-ben teljesítettek a skarlátpiros barettsapkás katonák Csehországban, az akkor még rendszerben lévő IGLA–1E hordozható légvédelmi rakétával. A Honvédségben 1997 óta alkalmazott, francia fejlesztésü MISTRAL rakétarendszer 2010-ben vizsgázott jó eredménnyel, ám az 1976-ban rendszeresített – azóta már modernizált – orosz eredetü KUB rendszernek 2005 óta nem volt alkalma tesztelni – akkor szintén jónak ítélt – valós képességeit. Mivel idén mind az 1. légvédelmi rakétaosztály által használt kis hatótávolságú KUB-, mindpedig a 2. légvédelmi rakétaosztály által használt közeli hatótávolságú MISTRAL légvédelmi rakétarendszer megmérettetésre kerül, a Rába parti város alakulatának érintett állománya nagy lelkesedéssel vetette bele magát az elméleti és gyakorlati felkészítésbe márciusban.
A győri katonák szakkiképzése alapozó, illetve ismeretfrissítő tantermi foglalkozásokkal vette kezdetét, melyek után a valós harci helyzetet szimuláló tüzirányítási gyakorlásokon volt a sor. A likócsi laktanya falain belül tartott kiképzés befejezését követően májusban három hétre a kecskeméti 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázisra települtek az égbolt éber őrei, ahol többek között JAS-39 Gripen vadászrepülőgépek közremüködésével gyakorolták az ellenséges légi eszközök felderítését, követését és imitált megsemmisítését. Az éleslövészeti felkészülés utolsó fázisának helyszínét az MH Bakony Harckiképző Központ újmajori gyakorlótere szolgáltatta, ahol a honvédek a rendelkezésükre álló szintén három hetet a légvédelmi rakétaoltalmazás eljárásainak készségszintü rögzítésével, ismétlésével töltötték, immár a célanyagként kiválasztott, magyar fejlesztésü METEOR-3M, valamint a METEOR-3MA típusú pilóta nélküli repülőgépek társaságában.
Az intenzív felkészülés időszakát július végén egy kétnapos lövészetre bocsáthatósági vizsga zárta, mely során az Összhaderőnemi Parancsnokság ellenőreinek jelenlétében mérték fel a rakétások felkészültségét, elméleti és gyakorlati ismereteit. A szigorú követelményeket támasztó számonkérésen mindenki becsülettel helytállt, így nyugodt szívvel készülődhettek a légvédelmi egység katonái az országhatárokon átnyúló utazásra.
A győri alakulat állományából a lövészet idejére létrehozott ideiglenes alegység feladatainak megfelelően, több bontásban, valamint eltérő időpontokban teszi meg a közel 1200 km-es távolságot. Elsőként a gyakorlat teljesítéséhez nélkülözhetetlen technikai eszközök, radarok, lánctalpasok, terepjáró képességgel rendelkező tehergépjármüvek, és természetesen a rakéták kezdték meg útjukat vasúti szállítással. A szállítmányt biztosító őrök kíséretében 12-én, hétfőn indult Győrből a szerelvény, mely várhatóan csütörtökre ér Lengyelországba.
14-én, szerdán a rakéta előkészítő részleg tagjain lesz a sor, őket pedig 15-én a gyakorlat előkészítéséért felelős csoport követi majd Könczöl Ferenc alezredes, Kontingensparancsnok vezetésével. A főerők 17-én, szombaton indulnak a likócsi laktanyából Kovács Ferenc mk. ezredes, a lövészet vezetőjének irányításával. A Szlovákia, Csehország és Németország autópályáin keresztül vezető út a tervek szerint egy napot vesz igénybe, tehát a teljes állomány 18-án, vasárnap tudja megkezdeni a régóta várt közös munkát.
Sályi Gergő tőrm.
Fotók: Törőcsik Krisztina ka.