A győri MH 12. Arrabona Légvédelmi Rakétaezred katonái kéthetes tábori komplex foglalkozáson gyakorolják a Nemzeti Légvédelmi Készenléti Szolgálat elrendelését követő feladatok végrehajtását.
A gyakorlást kiegészíti az ezred logisztikai részlegének kitelepülése is. Ugyan minden mozgósítás a helyőrségen belül és annak közvetlen környezetében történik, a végrehajtó és az ellátást biztosító alegységek sátortáborban töltik mindennapjaikat, és innen is indulnak útnak riasztás esetén.
Varga Tamás őrnagy, az ezred hadmüveleti főnöke elmondta: a kiképzés célja az éles begyakorlás, méghozzá valós repüléssel egybekötve. Ez azt jelenti, hogy az ellenséges légi cél első észlelésétől kezdődően az azonosításon és pontos bemérésen át egészen a tüzparancsig minden egyes lépést végigvesznek, napjában többször is.
Az életszerü helyzetek megteremtésében a Magyar Honvédség légierejének JAS−39 Gripen vadászgépei és Mi−8-as szállítóhelikopterei, valamint a HM EI Zrt. pilóta nélküli felderítő repülőgépei is részt vesznek: a különböző légi jármüvek váratlan időközönként jelennek meg az égbolton, és ellenséges támadást imitálnak. Az MH 86. Szolnok Helikopter Bázison és az MH 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázison túl az MH Légi Vezetési és Irányítási Központ, az MH 54. Veszprém Radarezred és az MH Pápa Bázisrepülőtér is segíti a végrehajtást.
Szabó Csaba őrnagytól, szolgálatvezető mérnöktől megtudtuk, hogy az azonosítatlan, feltehetőleg ellenséges szándékú légi eszközök közeledéséről két forrásból szereznek tudomást. A felső vezetéstől is folyamatosan érkeznek információk, de a saját radarállomásuk is képes már 150 kilométeres távolságból bemérni az esetleges célpontot. A felismerést követően megkezdődik a bemérés, amelynek szó szerint egyfoknyi pontosságúnak kell lennie. Ezt követően a légi célnak már csak lőtávolságba kell érnie, és tüzparancs esetén mind a KUB, mind a Mistral típusú légvédelmi rendszerek képesek annak semlegesítésére.
Fotó: Rácz Tünde