A BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság felkérésére a Magyar Honvédség helikopterei is részt vesznek a tűz oltásában Kiskunhalas határában. A város közelében július 26-án, vasárnap délután kapott lángra mintegy háromszázötven hektárnyi lomberdő, száraz fű és avar, az MH 86. Szolnok Helikopter Bázis egyik Mi-17-ese még aznap este bekapcsolódott a mentésbe.
Két napja küzdenek a lángokkal a tüzoltók, civil segítőik és a szolnoki katonák Kiskunhalas határában. Kovács Andrea főhadnagy, a Bács-Kiskun Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője július 27-én, a helyszínen elmondta: a fák koronáinak az égését már sikerült megszüntetni, jelenleg a legnagyobb gondot a szél okozta parázslások és fellángolások okozzák. Az újabb és újabb tüzgócok felderítését, a lángok oltását és továbbterjedésük megakadályozását a levegőből a szolnoki helikopterbázis Mi-17-es és Mi-8-as, két és fél köbméter ürtartalmú Bambi Bucket ballonokkal felszerelt helikopterei segítik.
A gépek személyzete és a technikusok vasárnap délután kapták a riasztást, 18 órakor pedig egy Mi-17-es már be is kapcsolódott a mentésbe – napnyugtáig oltotta a tüzet. Másnap, július 27-én korán reggel viszont egy Mi-17-es (gépparancsnok: Dajka Attila őrnagy, másodpilóta: Szabó Gábor százados, fedélzeti technikus: Sipos Sándor főtörzsőrmester) és egy Mi-8-as (gépparancsnok: Remzső Zsolt őrnagy, másodpilóta: Tamás Ferenc százados, fedélzeti technikus: Kaliba Ferenc zászlós) indult Kiskunhalasra. Miután a városi tüzoltóság sportpályáján üzemanyagot vételeztek a töltőautóból, megkezdték az oltás. A ballonjaikat a tüz fészkétől mintegy hét kilométerre lévő horgásztavakból töltötték meg.
Dajka Attila őrnagy, a 701-es oldalszámú gép parancsnoka az üzemanyagtartályok ismételt megtöltése okozta repülési szünetben elmondta: Szolnokról, a két gép személyzetével együtt mintegy húsz katona vesz részt az oltásban. Valódi tüzhöz már nagyon régen nem kellett menniük, a feladat végrehajtása azonban ennek ellenére nem okoz gondot a részükre, a jártasságuk szinten tartása érdekében ugyanis rendszeresen tartanak tüzoltási gyakorlatokat a bázison. A tüzoltók most azt kérték tőlük, hogy elsősorban a nyílt lángok fölött ürítsék a ballonokat. A füstölő területeket pedig locsolják körbe, hogy ezzel akadályozzák a tüz esetleges továbbterjedését.
A bambi megtöltését a gépek fedélzeti technikusai felügyelik, és ugyancsak az ő feladatuk a célterület fölé érve azok kioldása. Nagyobb területü tüzre, 70-80 kilométer/órás sebességgel haladva úgy 60 méter magasságból dobják a vizet, a tüzgócokat pedig fele ekkora sebesség mellett 30-40 méterről oltják. A türe pontosan kell „célozniuk”, de nagyon fontos az is, hogy a még ép növényzet locsolásával a lángok továbbterjedését is megakadályozzák. Ugyanakkor a feladat végrehajtása során arra is ügyelniük kell, hogy a szárazföldön dolgozó tüzoltók testi épségét ne veszélyeztessék.
Remzső Zsolt őrnagy, gépparancsnok és kollégái a 3309-es oldalszámú Mi-8-assal, július 27-én délelőtt egy tanyát és a benne élőket mentették meg a pusztulástól. Észrevették ugyanis, hogy egy füstölgő terület széle fellángolt, és a tüz több vonalban az épület felé terjedt. Amikor a terület fölé értek, a lángok már csak úgy kétszáz méterre voltak háztól. Azonnal oldották a tartályt, a következő körben pedig a tanyát körbevevő zöld lombos fákat locsolták, így akadályozva meg tüz továbbterjedését a ház irányába.
A hétfői oltásban résztvevők munkáját légi összekötőként, az irányítási pontról Sipos Milán százados segíti. Feladata, hogy a tüzoltóktól kapott információkat továbbítsa a gépek személyzetének, akik ez alapján azonosítják be az újabb tüzgócok helyét. Ugyanezt a tájékoztatást a szolnoki helikopterbázisra is továbbítania kell, hogy a következő váltás állománya már a felszállás előtt is tisztába legyen a helyszínen várható feladatokkal.
Az időjárás hétfőn kora délután a tüzoltók segítségére sietett: Kiskunhalas környékén eleredt az eső. Kovács Andrea főhadnagy, a Bács-Kiskun Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője bízik abban, hogy ez egy hosszan tartó, áztató eső lesz.
Fotó: a szerző, Galambos Sándor felvételei