A kiképzések évtizedek óta végzett biztosítása és támogatása mellett újabb képességeket is kifejlesztettek. 2016. december elsejétől új szervezet irányítása alatt tevékenykednek, és nem számítanak kevesebb munkára idén sem.
Az MH Bakony Harckiképző Központ (MH BHK) parancsnokával, Vokla János ezredessel mindezek mellett egyéb feladataikról is beszélgettünk.
A kiképző központ alaprendeltetése az elmúlt évtizedekben jelentős mértékben nem változott: a Magyar Honvédség, valamint a szövetséges hadseregek különböző szintű harcászati, törzsvezetési és szimulációs gyakorlatai, légi és szárazföldi lövészetei feltételeinek biztosítása. Feladataik ellátására az ország különböző területein található, más és más adottságokkal rendelkező gyakorló- és lőterek állnak rendelkezésükre (Bakonykúti, Hajmáskér, Újdörögd és Táborfalva).
Az MH BHK szervezeti felépítése is igazodik mindehhez: a parancsnokság, a törzs és a logisztikai főnökség mellett az alegységek is speciális feladatrendszerrel bírnak. A katonai szervezet állománytáblájába tartozik a Szimulációs Gyakorló- és Kiképző Központ, az ellenerő- és a logisztikai század, az egészségügyi központ, valamint a már említett négy gyakorló- és lőtér. Tavaly július elsején megalakult a kiképzőszázaduk is, amely a területi alapú önkéntes tartalékos rendszerből fakadó feladatai mellett más irányú tevékenységet is folytat a jövőben.
– Mint minden katonai szervezetnél, nálunk is meghatározta az alaprendeltetés ellátását a tömeges bevándorlás okozta válsághelyzet, azaz a határvédelemmel kapcsolatos teendők végrehajtása – kezdi az összegzést Vokla ezredes.
2015-től vesznek részt ebben a tevékenységben is, jelenleg huszonöt fővel, kéthetes váltásokban. Ami pedig a bázisaikon szolgálók leterheltségét illeti, annak jellemzésére két adatot is említ a parancsnok: 2016-ban Hajmáskéren és Táborfalván 176 gyakorlati és kiképzési, valamint 40 lövészeti napot teljesítettek. Ezek közül is kiemelkedtek például a Brave Warrior, a Warpaint Ride, továbbá a Black Swan nagy láthatóságú nemzetközi erőpróbák, amelyeken többek között az MH 5. Bocskai István Lövészdandár, az MH 25. Klapka György Lövészdandár, valamint az MH 2. Különleges Rendeltetésű Ezred gyakorolt együtt az amerikai és a szövetséghez tartozó más csapatokkal.
Ugyancsak „csúcsra járt” a katonai szervezet egyik legfontosabb eleme, a Szimulációs Gyakorló- és Kiképző Központ, illetve a velük szorosan együttműködő HM EI Zrt. szimulációs rendszereket üzemeltető szakembergárdája. Számukra kiemelt feladatot jelentett például a Strong Will gyakorlat, valamint az MH Altiszti Akadémia és az MH Ludovika Zászlóalj tanintézeti hallgatóinak kiképzési támogatása a MILES-rendszer alkalmazásával.
A számítógéppel támogatott parancsnoki és törzsvezetési gyakorlások (CAX) sorából ki kell emelni a Brave Warrior 2016 különböző szintű törzseinek felkészítését, továbbá az egyéb (MARCUS-, MARS- vagy BAGLYAS-rendszerrel támogatott) törzsfelkészítési rendezvényeket, amelyek során szakembereik szintén kiválóan helytálltak. Nagyságrendileg érzékeltetve: negyven nap alatt, nyolc alkalommal hajtottak végre támogatási feladatokat. 2015-ben kezdetét vette egy képességnövelési folyamat is a katonai szervezetnél, amely tavaly érkezett a finiséhez. Ennek ismertetése előtt azonban nem árt egy rövid kitérőt tenni.
Az elmúlt évben a katonai felső vezetés úgy döntött, hogy a kiképzéssel, oktatással, továbbképzéssel foglalkozó katonai szervezeteket közös irányítás alá vonja, ezáltal is segítve az amúgy hasonló feladatokat végzők integrálását egy egységes rendszerbe. Ennek értelmében 2016. július elsején, az MH Doktrinális Központ bázisán megalakították az MH Hadkiegészítő, Felkészítő és Kiképző Parancsnokságot, amelynek közvetlen irányítása alá tartozik (illetve hamarosan tartozni fog) az MH BHK, az MH Ludovika Zászlóalj, az MH Béketámogató Kiképző Központ, az MH Altiszti Akadémia, továbbá az MH Katonai Igazgatási és Központi Nyilvántartó Parancsnokság. Ezáltal egységes irányítás alá kerül többek között a toborzás, a hagyományápolás, a civil kapcsolatok, a kiképzés és felkészítés, az oktatás és az önkéntes rendszer fejlesztése. Ezek után térjünk rá, hogy mindez mit jelent az MH BHK esetében.
– Jövőbeli, immár integrált rendszerben végzendő, bővülő feladataink ellátásához új képességekre is szükségünk volt, illetve lesz –mondja a parancsnok.
A missziós bemeneti követelmények mérése érdekében, a külföldi szolgálatra jelentkezők számára az MH Összhaderőnemi Parancsnokság (MH ÖHP) létrehozta a vizsgáztatás rendszerét, amellyel szűrik a jelentkezőket. A vizsgáztatást az MH ÖHP irányításával az MH Bakony Harckiképző Központ, illetve az MH Béketámogató Kiképző Központ szakemberei végzik. A harckiképző központ mobil kiképző csoportja hajtja végre az általános katonai kiképzés tárgyköreinek (harcászat, lőkiképzés, vegyivédelmi kiképzés, egészségügyi ismeretek) elméleti és gyakorlati felmérését. Ugyancsak ők végzik azoknak a missziókba jelentkezőknek a szakmai felkészítését, akik beosztásukból fakadóan nem rendelkeznek megfelelő előképzettséggel, ismeretekkel.
A harmadik új képességük a gép- és harcjárművekhez kapcsolódik, például a Magyar Honvédségben a HMMWV-gépjárművezetők kiképzése és továbbképzése is náluk történik. A feladatra kijelölt katonáik Németországban, amerikai tanfolyamon szerezték meg az oktatói végzettségüket. Ugyancsak a kiképző központ feladata az ideiglenesen közúti forgalomban is részt vevő BTR–80, illetve BTR–80A harcjárművek vezetőinek képzése. A többnyire csak „B” kategóriás jogosítvánnyal rendelkező gépjárművezetőket különböző vezetési gyakorlatok során készítik fel, képzik ki harcjármű-vezetővé.
Ami pedig 2017 feladatait illeti, a parancsnok által csupán távirati stílusban sorolt teendők már önmagukban is előre vetítik: nem lesz könnyű dolguk idén sem. Továbbra is részt vesznek például a Közös Akarat feladatban, a hazai és nemzetközi gyakorlatok biztosítása mellett nagy figyelmet fordítanak a toborzásra, valamint a lakossággal történő kapcsolattartásra is. A pályára irányító munkában szintén szerepet vállalnak, idén is szerveznek táborokat a hadsereg iránt érdeklődő 14–18 éves fiatalok számára, s igyekeznek minél több toborzó-, illetve civil rendezvényen is részt venni. Mindemellett preventív tevékenységüket is folytatják. Sajnos az elmúlt években több olyan (halálos) baleset is történt, amikor civilek fel nem robbant lőszereket próbáltak szétszerelni. Mindezt megelőzendő, demonstratív iskolai előadások során hívják fel a figyelmet a veszélyekre. Mivel a gyakorló- és lőtereik mellett számtalan település található, rendszeres kapcsolatot tartanak fenn a helyi önkormányzatokkal, valamint társszervekkel, folyamatosan tájékoztatva őket az aktuális gyakorlatok miatt várható (például közúti forgalmi) korlátozásokról. Bár egy átlag civil azt gondolhatná, hogy ahová a hadsereg „beteszi a lábát”, ott lehengerel mindent a terepen, a valóság ennek épp az ellenkezője.
– Gyakorló- és lőtereink 99 százaléka NATURA 2000 védelem alatt álló természetvédelmi terület, ezért kiemelt figyelmet fordítunk a természetvédelemre – hangsúlyozza Vokla ezredes. Valamennyi gyakorlóterünknek megvannak a korlátozó szabályai, amelyeket az oda érkező alakulatokkal is ismertetünk. Hol, milyen lövészetet lehet végrehajtani, hol szabad csak a kijelölt utakon közlekedni, milyen egyéb rendszabályokat kell betartaniuk, és a többi?
Nincs is ezzel probléma, többször tapasztaltam már magam is, hogy napjainkban a Magyar Honvédség gyakorlóterein a legérintetlenebb a természet. Ritka állat- és növényfajok találnak itt menedékre, például számtalan orchidea-faj is. A gondok zömét inkább az illegális szemétlerakás okozza; ennek felfedése, felszámolása napi, s egyáltalán nem „profilba illő” feladatot jelent az MH BHK számára.
A „minden jó, ha jó a vége” elvet követve, az összegzés zárásaként a parancsnok örömteli fejlesztési lehetőségekről, illetve már megvalósított projektekről is számot adhatott. Így például hazai, NATO-, valamint amerikai egyesült államokbeli forrásokból 2017–2019 között jelentős gyakorló- és lőtérfejlesztésre nyílik lehetőségük. A program tartalmazza az épület-felújításokat, új tároló- és konténerlerakó-helyek, illetve kifutóhelyek kiépítését a harckocsik számára. Utóbbiak alkalmasak lesznek az M1 Abrams-ek kiszolgálására is. Mindezek mellett a tervekben szerepel kézigránátdobó-pálya, új lőtér Újmajorban, helikopter-állóhelyek kialakítása, a városharc-gyakorlási lehetőség fejlesztése, egy-egy kétezer méteres géppuskalőtér, valamint műszaki gyakorlópálya elkészítése is, sőt, ezek egyes elemei már a megvalósulás fázisába értek. Így többek között az a negyvenöt konténerből álló célobjektum is, amelynek segítségével az előretolt repülésirányítók (Joint Terminal Attack Controller – JTAC) gyakorolhatnak.
Magyar Honvéd 2017. február/Szabó Béla
Forrás: honvedelem.hu