A Stratégiai Légiszállítási Képesség rövid időn belül elindított egy humanitárius segélyküldetést a Karibi-térségbe, Eindhovenen keresztül, azzal a céllal, hogy támogassa az Irma hurrikán következményeit felszámoló munkát.
Az első repülés Curacaóba történt, amely a Szent Márton-sziget támogatására kijelölt felvonulási pont.
Szeptember 8-án a Stratégiai Légiszállítási Képesség (Strategic Airlift Capability, SAC) egy vészhelyzeti reagáló küldetést indított, hogy támogassa az Irma hurrikán következtében keletkezett károk enyhítésére irányuló humanitárius munkát. A hurrikán a Karibi-térségen söpört végig a múlt héten. A küldetést rövid időn belül hajtották végre, miután felkérést kaptak erre Hollandiától, az egyik SAC-tagországtól.
A vészhelyzeti reagáló küldetés az MH Pápa Bázisrepülőtérről indult, amely a SAC-program három C-17-es szállító repülőgépének települési bázisa, majd a hollandiai Eindhovenben folytatódott, ahol berakodták a humanitárius segélyszállítmányt, amelyre a súlyos károkat szenvedett Szent Márton-sziget lakosaira nehezedő nyomás csökkentése érdekében van szükség. A szigeten lévő repülőtér bizonytalan állapota miatt az első repülést Curacaóra hajtották végre, amelyben nem tett kárt a hurrikán, s amelyet a Szent Márton-szigetet támogató művelet felvonulási pontjaként jelöltek ki. A jelentések szerint mostanra biztosítottakká váltak a repülőtéri feltételek a Szent Márton-szigeten, amely a tervek szerint így egy újabb repülés közvetlen célállomása lesz.
A gyakran rövid időn belül indított humanitárius segélyküldetések beletartoznak a SAC C-17-eseinek küldetésprofiljába, amelyet a SAC-program 12 tagországának támogatása érdekében képesek végezni. A Stratégiai Légiszállítási Képesség által korábban végrehajtott humanitárius küldetések között van a haiti földrengés, valamint a 2010-es pakisztáni árvíz utáni segítségnyújtás is.
Információk a Stratégiai Légiszállítási Képességről
A 2008-ban létrehozott Stratégiai Légiszállítási Képesség (SAC) egy független nemzetközi program, amely három Boeing C-17 Globemaster III nagy hatótávolságú szállítógép birtokában katonai légi szállítási kapacitást tesz elérhetővé 12 partnerországa számára. A SAC bázisa az MH Pápa Bázisrepülőtér.
A SAC-programban részt vevő államok a NATO-tag (és a programnak otthont adó) Magyarország, Bulgária, Észtország, Litvánia, Hollandia, Norvégia, Lengyelország, Románia, Szlovénia és az Egyesült Államok, valamint a NATO Békepartnerség-tag Finnország és Svédország. Valamennyi tagállam a SAC C-17-esek elérhető repülési óraszáma adott részével rendelkezik, amelyet saját honvédelmi céljaira, a NATO, az EU vagy az ENSZ felé vállalt kötelezettségei, illetve humanitárius küldetések teljesítése érdekében használhat fel.
A SAC két részből áll: katonai végrehajtó egysége a Nehéz Légiszállító Ezred (HAW), a NATO Légiszállítást Kezelő (NAM) Programiroda pedig a NATO Támogató és Beszerzési Ügynökség (NATO Support and Procurement Agency, NSPA) szerves részeként a SAC C-17A fegyverrendszerrel kapcsolatos beszerzésekért és fenntartásért felelős szerv.
A Boeing Company a Külföldi Katonai Eladások Rendszere (Foreign Military Sales) keretében nyújt műszaki támogatást a SAC-program C-17-es repülőgépeihez.
Fordította: Eszes Boldizsár
Forrás: honvedelem.hu