Elérkezett a régóta várt alkalom. Az MH 12. Arrabona Légvédelmi Rakétaezred honvédei két év után ismét légvédelmi rakéta éleslövészeten bizonyíthatták szakmai felkészültségüket, melyre idén a TOBRUQ LEGACY 2017 gyakorlat kínált lehetőséget Csehországban.
45 másodperc. Mindössze ennyi idő jut az ellenséges légi cél felismerésre, azonosításra követésbe vételére, a vezetési pont és az indítóállvány közötti jelentések megtételére, és természetesen a rakéta indítására. Csupán ennyi ideig észlelhető ugyanis a fellövést követően az ejtőernyővel ereszkedő FLG-5000 típusú világító aknagránát. Talán mondani sem kell, de számos szakember összehangolt munkája szükséges ahhoz, hogy a kilövést megelőző procedúra hiba nélkül menjen. A gyakorlatokon ugyan olajozott a folyamat, de ez éleslövészet, most mindenkiben dolgozik az adrenalin.
Az idő rohamosan fogy, a feszültség tovább fokozódik, a másodpercek tizedmásodperceknek tűnnek csupán. Amint a tüzelési szektorba érkezik a cél, elhangzik a „Clear to fire!”. A hőkamera képét néző lövész – a vezetési pont parancsára – meghúzza az elsütő billentyűt, és az infravörös önrávezetés elvén működő, közeli hatótávolságú, légvédelmi rakéta elindul utolsó útjára. Az indítás pillanatában a starthajtómű méteres lángcsóvát bocsájt ki, majd 3000km/órás sebességgel lecsap áldozatára a MISTRAL M2 típusú sugárhajtású nyílvessző. A robbanás látványához képest némi késéssel érkező távoli dörrenés végérvényesen igazolja a folyamat sikerét. A nyár közepi, nemzetközi kiképzési eseményen a győri katonák hat alkalommal is megtapasztalhatták e felemelő érzést.
A SABER GUARDIAN 2017 elnevezésű, nagyláthatóságú gyakorlat részeként megvalósuló TOBRUQ LEGACY 2017 többnemzeti, kis-közeli hatótávolságú légvédelmi rakéta harcászati gyakorlat és éleslövészet július 10-én vette kezdetét. A három országban zajló – de a magyar kontingenst alapvetően a csehországi Hradistében érintő – gyakorlat tárgya a harcászati szintű tervezési, szervezési ismeretek elmélyítése, a különböző nemzetek által alkalmazott eljárásrendbeli sajátosságok kölcsönös megismerése, továbbá a légvédelmi rakéta fegyvernem technikai interoperabilitásának növelése volt.
A győri alakulat vonatkozásában kiemelt jelentőséggel bírt a kijelölt állomány harctéri körülmények közötti, kötelék szintű gyakoroltatása a harc és tűzvezetés területeire koncentrálva, ezen felül az alegység vezetési rendszerének felépítése, a harctevékenység megtervezése, megszervezése és végrehajtása többnemzeti környezetben, és nem utolsó sorban a kijelölt állomány légvédelmi szak- és pszichikai felkészítése éles rakéta indítása során. Egy szó, mint száz minden törekvés arra irányult, hogy az alegység legyen képes a légvédelmi oltalmazási feladatok bonyolult, nemzetközi körülmények közötti ellátására, ezáltal pedig a szövetségi és ország védelmi kötelezettségeinek eleget tenni.
A Hradistében települő nemzetközi erők három légvédelmi rakétaalegységből álló csoportosítást alkottak, melynek a második, BRAVO ütegét a magyar és litván kontingens együttesen adta. Hazánk MISTRAL szakasza egy RBS-70 szakasszal közösen, magyar vezetésű üteg harcálláspont alárendeltségben tevékenykedett Tóth Barnabás százados irányításával. Az ALPHA üteg a korábbi tervekkel ellentétben a brit RAPIER nélkül, az amerikai AVENGER alegységből állt, míg a CHARLIE üteget egy cseh STRELA, egy szintén cseh RBS-70 és egy szlovák IGLA szakasz alkotta.
A gyakorlat első napjai a nemzetközi rakétacsoportosítás megalakításáról, a települési helyek felderítéséről, rendszertesztekről szóltak, majd kezdetét vette a – valós repülésekkel egybekötött, célkövetési gyakorlásokat is tartalmazó – helyszíni felkészülés. Július 16-án a NATO felajánlott MISTRAL alegységet TACEVAL ellenőrzésnek vetették alá, másnaptól pedig már a gyakorlat fő napjai vártak a résztvevőkre.
Július 17-én és 18-án a nemzetközi rakétacsoportosítás egy fiktív helyzetre reagálva látott el éjjel-nappal légvédelmi rakéta oltalmazási feladatokat. A szcenárió szerint egy NATO tagállamot támadás ér, így a háborúba torkolló, fegyveres erőszakba kénytelenek beavatkozni a szövetséges erők. A hadművelet ideje alatt egy – a résztvevők számára ismeretlen – forgatókönyv által kialakított, összetett helyzetben kellett helytállnia a katonáknak, mely során amerikai AH-64 Apache, valamint cseh Mi-24 típusú harci helikopterek, cseh L-159 ALCA könnyű harci repülőgépek, valamint szintén a cseh, továbbá a magyar légierő JAS-39 Gripen típusú vadászrepülőgépei képviselték az ellenerőt. Hétfőn, és kedden értelemszerűen az ellenséges szándékú légi célok felderítése, azonosítása és követésbevétele csupán szimulált megsemmisítéssel zárult, valós rakétaindításra az éleslövészet napján, július 19-én került sor.
A brezinai lőtéren hat darab MISTRAL M2 típusú légvédelmi rakétát indítottak a győri katonák. Az első kettőt a NATO nemzetközi ellenőrcsoportjának felügyelete mellett, ugyanis a TACEVAL program elmaradhatatlan részét képezi az éles rakétaindítás értékelése. A nap során MISTRAL-okon túl AVENGER-ek, STRELA-k és RBS-70-ek, IGLA-k is tiszteletüket tették az égbolton, hiszen a magyar alegységen kívül az amerikai a cseh, valamint a szlovák fél is tüzelőállást foglalt. A lövészeten minden résztevő számára a házigazda által biztosított világító aknagránátok, valamint vontatott szélzsákok szolgáltatták a célanyagot.
A Rába parti város alakulatának sikeres szereplését a helyszínen megtekintette Németh Zoltán, a Győr-Moson-Sopron Megye Közgyűlés elnöke, valamint Dr. Lipovits Szilárd, Győr Megyei Jogú Város jegyzője is, akik elégedetten nyugtázták a győri katonák alapos felkészültségét és kiemelkedő helytállását.
A 12. Arrabona Légvédelmi Rakétaezred honvédeire még a haditechnikai eszközök menetre való felkészítése és vagonírozása vár, de már a jól végzett munka felett érzett büszkeséggel készülhetnek a hazatelepülésre.