Köztudott, hogy a kumulatív gránátok (EFPs) hatásos fegyverek a járművek ellen Irakban. Az ott lévő katonák azonban észrevették, hogy a kumulatív lövedék áthatol ugyan a fémpáncélzaton, de a páncélüveg képes megállítani azt. A csapatok beszámoltak róla, hogy a kumulatív lövedékek nem hatoltak át azokon a golyóálló üvegeken, amelyek több üveg réteg egymásra ragasztásával készültek. Bár ezek a ragasztott üvegek is csak az első alkalommal álltak ellen a kumulatív lövedékeknek.
Amikor egy ilyen kumulatív lövedék eltalálja az üveget, az üveg pókhálósra törik, de megállítja a lövedéket. Természetesen ez a folyamat csak az első becsapódás alkalmával történik meg – megmentve ezáltal a személyzet életét. Ezután az üveget ki kell cserélni. Az egyik egység jelenleg azzal kísérletezik tábori körülmények között, hogy felerősítsen a jármüvek külső oldalára olyan tartókat, amelyekhez a 7,5 cm vastag rétegelt üvegtáblákat hozzá lehet erősíteni. A jelek szerint a rétegelt üvegből készült páncélzat destabilizálja a kumulatív lövedék magját, és a rétegek mentén oldalsó irányba elvezeti a kinetikus energiáját. Hasonló elv alapján készül az M-1 harckocsi CHOBHAM páncélja (fém- és kerámialapokból összeállított szendvicspáncél). A kerámiapáncél fémhálóba van beágyazva. Amikor az ürméret alatti lövedék vagy a kumulatív lövedék kúpja becsapódik ebbe a fajta páncélzatba, destabilizálódnak. Mozgási energiájuk a becsapódás pillanatát követően eltérítődik oldalirányba, amint a kerámia megreped és összetörik. Ráadásul a kerámiaszemcsék mindaddig tömörödnek, amíg a lövedék a becsapódási energiáját el nem veszíti. Bár eddig még hivatalosan senki nem hasonlította össze a kerámia- és az üvegpáncél hatásmechanizmusát, úgy tünik, ugyanarról a jelenségről van szó.
A golyóálló üveg előállítása azonban költséges. Egy szélvédőnyi üvegtábla például több tízezer dollárba kerül. Az üvegtáblák összeragasztása folyamán magas a selejtek aránya. Több próbálkozás után sikerül csak egy-egy jó minőségü nagyobb táblát előállítani. A szilikon-szénszálas müanyag szendvicset túl nehéz egyenletesen felmelegíteni, és ha ezt nem tökéletesen végzik, akkor üregesedés léphet fel, miközben meghajlítják. Ez rontja a plexi átláthatóságát, amire pedig a katonáknak igazán szükségük van. Felmerült, hogy akár még a selejtes üvegtáblák darabjai is felhasználhatóak lennének a kumulatív hatást használó robbanószerkezetek elleni védelemben.
Lehet, hogy mindez csak harctéri híresztelés, de akárhogy is van, a páncélosoknak és a gépjármüvek kezelőinek be kellene szállniuk a kísérletezésbe, és ki kellene próbálniuk a védelemnek ezt a lehetőségét.