Legutóbb a Világok Harca című filmben láthatta a nézőközönség a Javelin rakétarendszert működés közben. Valóban, ez már egy harmadik generációs fegyver.
A Javelin egy kézi müködtetésü páncéltörő rakéta rendszer, melyet a gyalogság számára fejlesztettek ki. A rakéta elsődleges feladata, hogy megsemmísítse az ellenség páncélozott jármüveit.Rendszerbe állításával a jóval gyengébb képességü M-47 Dragon rendszer lecserélését kívánták elérni.A Javelin másodlagos rendeltetése a helikopterek megsemmísítése és a megerősített földi objektumok rombolása.
Fejlesztését 1986-ban kezdték el és alkalmazását eredendően az amerikai szárazföldi és tengerészgyalogos erőknél tervezték bevezetni.
Az Egyesült Államok Szárazföldi Csapatok 1989-ben kötött előszerződést a Javelin céggel. A mintapéldányokkal a tesztelést M60, T–62 és T–72 típusú harckocsikon végezték. A fejlesztési eredmények vizsgálata után 1994-ben kezdték el a sorozatgyártás tervezését.
A rendszer két fő részből áll:
- Célzó-indító berendezés (Command Launch Unit, CLU)
- Konténerben lévő rakéta
A CLU éjjel-nappali funkcióval ellátott és 4 órás cserélhető akkumulátor müködteti. Az éjszaki irányzéka (NVS) passzív (hőképes) infra (I2R) rendszerü. A nappali irányzék nagyítása 4x az éjszakai nagyítás 4x és 9x is lehet.
A Javelin rakétát az ATK típusú konténerben tárolják és szállítják, ebből is indítják. A kistömegü rakéta normál aerodinamikai elrendezésü. Szárnyai és kormánylapjai indítás után nyílnak ki. A célpontot a rakéta infravörös keresőfeje követi. A fej 64x64 db CdHgTe ötvözetü, 8-12 μm hullámhosszon müködő félvezető érzékelőelemből épül fel. Az ún. tandem felépítésü robbanófejjel szerelték fel, amely előtöltete müködteti a harckocsi védelmi rendszerét, majd a második töltet áttöri az alappáncélt. A rakéta kétlépcsős szilárd hajtóanyagú rakétahajtómüvel rendelkezik.
A rakéta 3 fő része
Technikai adatok.
Súly: 28 kgHossza: 1.76 mHatótávolság: 2000m (max) 600m (min)Robbannófej tömege: 8.4kgPáncélátütő képesség: 600+ mm Kezelők: 2 fő
Fekvő tüzelési testhelyzetből
Rakétaindítás I.
Rakétaindítás II.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |