2023. 09. 22. péntek
Móric
: 386 Ft   : 362 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

A gyilkos előtt fényes jövő áll, miközben az áldozatot lassan elfelejtik

Art of WAR  |  2008. 12. 30., 20:21

Az 1999-es, az akkori Jugoszlávia ellen folytatott NATO hadjárat talán leginkább váratlan és emlékezetes pillanata az volt, amikor a szerb légvédelmi alakulatok egyike sikert ért el az amerikai légierő felderíthetetlennek és lelőhetetlennek tartott csodafegyverével, az F-117A Nighthawk „lopakodóval” szemben. A lelövést egy orosz gyártmányú SA-3-as Goa ( S-125) rakétával érték el, melyről azóta kiderült, hogy modernizált formában továbbra is gyártásban maradt.  

Az egykori Szovjetunióban az 1960-as években kezdték meg az SA-3-as rendszer tervezését, majd a 70-es és 80-as években számos országba exportálták is őket. Többek között hazánkban is rendszerben állt az 1990-es évekig, majd kivonták őket… Van ahol azonban még bizalmat szavaztak a fiatalnak éppen nem mondható, de hatékony légvédelmi rendszernek, mely az említett jugoszláviai eset kapcsán kijelenthető, hogy bizonyított is. Igaz, hogy a szerbek némileg továbbfejlesztették az eredeti orosz rakétákat, a siker azonban vitathatatlan. A lelövés ugyan nem befolyásolta érdemben a háború menetét, egy legenda szertefoszlatásához azonban elegendőnek bizonyult. Napjainkban az F-117-es lopakodók már kivonásra kerültek és múzeumokban illetve tárolásra kijelölt helyen várják sorsuk jobbra fordulását, az SA-3-as rakéták viszont még mindig gyártásban vannak Oroszországban!

Bár manapság már nem számít korszerü eszköznek, az SA-3-as rendszer mégis kelendő. A gyártást indokolta, hogy több ország is rendelt belőlük, hiszen az élvonalbeli légierők ultramodern repülőeszközeit kivéve a közepes és alacsony technológiai szintet képviselő technikai eszközök ellen még hatékony lehet. Többek között vásárolt Egyiptom, Líbia, Szíria, Venezuela, Mianmar, Vietnám, és Türkmenisztán is az SA-3-as rendszerből, mely nem csak a rakétákból és azok indító eszközeiből áll, hanem radar és különféle irányító, valamint kommunikációs eszközöket is tartalmaz.

Az F-117-es lopakodó gyilkosa tehát még vélhetően sokáig szolgálatban áll majd a világ különböző pontjai, egykori áldozata pedig már csak a technika iránt érdeklődők emlékeiben él majd és megtekinthető lesz a múzeumok kiállító hangáraiban…

Ha tetszett a cikk, kövesse a
Háború Művészetét a Facebookon!

Még több friss hír

2023. 08. 15., 14:36
Azok a fiatalok, akik kifejezetten a Lynx páncélozott gyalogsági harcjárművek kezelői, toronylövészei, vagy ezekkel a harcjárművekkel harcba szállított lövészkatonák szeretnének lenni, bruttó 737 ezer forintos illetményt kapnak. Ezt Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter jelentette be augusztus 11-én, Szentesen.
2023-09-07 15:38:52
Ha érdekel a katonák élete és még nincs programod szombatra, akkor két helyen is tárt karokkal vár a Magyar Honvédség. Az MH Dánielfy Tibor 205. Légvédelmi Rakétaezred és az MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár (MH BHD) is nyílt napot, illetve családi napot tart szeptember 9-én.
2023-08-08 11:33:57
A Magyar Honvédség két H145M helikoptere kirepült Szlovéniába, hogy az elmúlt időszak egyik legnagyobb természeti katasztrófája utáni mentési munkálatokat segítse - közölte a Honvédelmi Minisztérium (HM) augusztus 7-én, hétfőn az MTI-vel.
   MÁSOK ÍRTÁK
2023. 09. 20., 11:09
Magyar fejlesztésű és magyar gyártású felszereléssel kívánjuk ellátni a Magyar Honvédséget – jelentette ki Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter a NATO DIANA Innovációs Héten.
2023. 09. 19., 14:16
Interjú dr. Böröndi Gábor vezérezredessel, a Honvéd Vezérkar főnökével.
2023. 09. 18., 10:06
A legenda szerint, amikor egy hadifogságba esett német tiszt közelebbről is megnézhetett egy Sherman harckocsi-csoportosítást, azt mondta: „Egy Tigrisünk tíz ilyen harckocsival felér, csak az a baj, hogy Önöknek mindig van egy tizenegyedik.”
2023. 09. 15., 11:14
Az MH Klapka György 1. Páncélosdandár újonnan megnyílt toborzópontján várják azok jelentkezését, akik érdeklődnek a katonai pálya iránt és szívesen csatlakoznak az alakulathoz hivatásos vagy szerződéses katonaként, illetve polgári alkalmazottként.

  JETfly Magazin

Egy egészen friss hír nyugati szomszédunktól: a 2023. szeptember 20-i bejelentés értelmében Ausztria - hazánkhoz hasonlóan - szintén a brazil KC-390-es közepes, többfeladatú katonai szállító repülőgépet vásárolja meg.