2025. 04. 30. szerda
Katalin, Kitti
: 404 Ft   : 355 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

A KHRIZANTEMA-S nem éppen egy szép virág

Art of WAR  |  2006. 03. 19., 12:04

A KHRIZANTEMA-S (Chrysanthemum) kifejezés, jelen esetben nem a szép sárga virágot jelöli, hanem egy többcélú, új generációs rakétarendszer neve. 

KHRIZANTEMA-S (Chrysanthemum) a kódneve egy új generációs, modern, többcélú, irányított rakétarendszernek. Az eszközt Oroszországban gyártják. A rakétát többcélú felhasználásra tervezték. Képes hatékonyan pusztítani a földi páncélozott jármüveket, harckocsikat, bunkereket, erődítményeket, alacsonyan szálló repülőgépeket, helikop-tereket 6000 méter távolságig. Müködik rossz időjárási és nehéz terep viszonyok között. Folyamatosan, megbízhatóan pusztítja az ellenség harci eszközeit éjjel és nappal, bármilyen nehéz harci körülmények között.

Két fő része van. Az egyik, maga a hordozó jármü, ami jelen esetben egy BMP-3-as harcjármü. A másik fő rész a rakétarendszer és annak irányzó-célrávezető berendezései. Az eszköz kezelőszemélyzete két fő. A parancsnok egyben irányzó is. A másik személy a harcjármüvezető. Mindketten elöl az orrpáncél mögött foglalnak helyet. Itt, ugyanis a legnagyobb a páncél vastagsága. A páncéltest itt nyújt tökéletes védelmet az ellenség kézifegyverei és repeszei hatása ellen. 

KHRIZANTEMA-S (a krizantém nevet talán a sárga színü radarról kapta)

A rakéták robbanófeje lehet páncéltörő, vagy hagyományos robbanó hatású. A harcjármüben 15 darab, azonnal kilőhető rakéta található konténerekben. Az indító állványon két rakéta-konténer helyezkedik el. A töltés teljesen automatikus. Amikor a két rakétát kilőtték az indítókar visszahúzódik a páncéltestbe és felvesz két, újabbat.

Az eszköz kétféle irányzó rendszerrel rendelkezik. Az elsődleges irányzási mód radarral történik. A cél befogástól a megsemmísítéséig a rakéta radar hullám által vezérelt. Ilyenkor az irányzás lehet közvetett is (úgy, hogy az irányzó nem látja a célt). A másodlagos irányzás lézersugár segítségével történik. Ilyenkor a célt mindenféleképpen  látnia kell az irányzónak. Az irányzórendszert úgy fejlesztették ki, hogy két célt is tudjon egyszerre befogni.

Rakétaindítás

A BMP-3 bázisjármü természetesen úszóképes és rendelkezik ABV védelmi berendezéssel.

Harcászat-technikai adatok:

  Lőtávolság

6,000 m   Kezelőszemélyzet

2 fő

  Rakétafeltöltés

15 darab   Robbanófej típusa

Tandem/HEAT, HE

  Rakéta újratöltés

automatikus    Rakéta vezérlés

automata radar, fél-automata lézer

Ha tetszett a cikk, kövesse a
Háború Művészetét a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 06. 14., 15:43
Egy új harcjármű rendszerbe állításakor az első lépések egyik legfontosabbika a kezelők vezetési rutinjának megszerzése. A június 11-ei héten az MH Klapka György 1. Páncélosdandár egyik legkorszerűbb eszközével, a Leopard 2A7HU típusú harckocsival gyakorolják a harcjárművezetők többek között a közúton való közlekedést.
2024. 06. 11., 14:36
Június 11-én és 12-én összesen 13 Gidrán harcjármű érkezik az MH Klapka György 1. Páncélosdandárhoz Tatára – jelentette be a honvédelmi miniszter.
   MÁSOK ÍRTÁK
2024. 07. 11., 10:52
A Honvéd Vezérkar és a zalaegerszegi MouldTech Systems Kft. között létrejött együttműködés keretében drónos meteorológiai mérések segítik a 46. Katonai Ejtőernyős Világbajnokság szervezőit.
2024. 07. 04., 09:57
A magyar kormány korábbi döntései alapján az állam 2024. szeptember 1-jétől térítésmentesen biztosítja a végzős középiskolások részére a „B” kategóriás vezetői engedély megszerzését, ami a KRESZ és az egészségügyi oktatást tartalmazza.
2024. 07. 03., 11:26
Különleges, római kori szarmata telep feltárásakor kerültek elő veszélyes robbanóeszközök a földből.
2024. 07. 02., 11:49
A Magyar Védelmi Exportügynökség (VEX) saját nemzeti standot állított június 17-21. között a párizsi Eurosatory védelmi ipari kiállításon, amely az egyik legnevesebb európai védelmi kiállítás.

  JETfly Magazin

Kapu Tibor magyar kutatóűrhajós 2025. május 29-én elindul a Nemzetközi Űrállomás fedélzetére - jelentette be kedden a Facebookra feltöltött videójában Ferencz Orsolya űrkutatásért felelős miniszteri biztos.

  NÉPSZERŰ HÍREK