A hagyományos lövegek kiváltása már jó ideje mozgatja többek mellett a U.S. Navy fantáziáját is. A jelenlegi, Electromagnetic Railgun INP (INP, Innovative Naval Prototype) név alatt futó kísérleti, fejlesztési program 2005-ben került beindításra. A 2 szakaszra osztott fejlesztés elvileg most decemberben 10-én teljesítette az első fázis célkitűzését, ami nem más, mint egy 33 MJ energiájú, kísérleti railgun demonstrálása.
“A mai railgun teszt demonstrálja ezen technológia fontosságát, mely egy nap kiegészítője lehet a hagyományos hajófedélzeti fegyverrendszereknek.” – nyilatkozta a teszttel kapcsolatban Nevin Carr ellentengernagy, a a fejlesztést végző Office of Naval Research vezetője. “Ezen demonstráció egy lépéssel közelebb visz minket ezen fejlett technika tengerre juttatásához.”
A U.S. Navy kísérleti railgunja
A 33 megajoule-os teszt azt jelenti, hogy ha ezen technológia ilyen teljesítménnyel állna bevethető formában rendelkezésére a Navy-nek, akkor akár 110 tengeri mérföld, azaz mintegy 203 km távolságba is el tudná juttatni nagy sebességgel a lövedékeket.
A célkitüzés azonban egy ennél cirka kétszer nagyobb, 64 MJ energiájú railgun megalkotása. Bevethető formába öntve egy ilyen fegyverrel 200+ tengeri mérföld hatótávolságba lennének kilőhetőek a rendszer kinetikus energiával operáló lövedékei, melyek a jelenlegi módszereknél akár hússzor gyorsabban bekopogtatnának a célpontnál. Összehasonlításképpen cirka 1 MJ energiával rendelkezik egy 160 km/h tempóval haladó 1 tonnás test – ebből talán érzékelhető, hogy igen komoly rombolóerővel bírnak majd ezen robbanóanyag mentes, akár a Mach 7 sebesség elérésére is képes lövedékek.
Hazai cégek drónjait, repülőeszközeit és integrálható szenzorait mutatták be a Magyar Honvédség meghívott szakembereinek a Védelmi Innovációs Kutatóintézet (VIKI) által szervezett szakmai napokon július 1-én és 2-án, a hajmáskéri Kiképző Bázison.
Egy új harcjármű rendszerbe állításakor az első lépések egyik legfontosabbika a kezelők vezetési rutinjának megszerzése. A június 11-ei héten az MH Klapka György 1. Páncélosdandár egyik legkorszerűbb eszközével, a Leopard 2A7HU típusú harckocsival gyakorolják a harcjárművezetők többek között a közúton való közlekedést.
2024. július 1-jén, a honvédek jogállásáról szóló kormányrendelet hatályba lépésének napján Budapesten aláírták a Honvédelmi Minisztérium és Honvéd Érdekképviseleti Szervezet (HÉSZ) együttműködési megállapodását.
„Szeretem, megvédem!" mottóval indít toborzókampányt a területvédelmi ezredekbe a Magyar Honvédség - jelentette be Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter a kampány megnyitóján június 17-én, hétfőn, Budapesten.
A Roszatom részvételével tartott tanácskozáson a sarkvidéki teherflotta megújításáról, a műholdas adatszolgáltatásról és a Kínával folytatott logisztikai együttműködésről tárgyaltak.
Lynx harcjárművel hajtott végre éleslövészetet az MH Kinizsi Pál 30. Páncélozott Gyalogdandár Tatárszentgyörgyön. A szcenárió keretében nemcsak lőttek az ellenségre, hanem a visszavonulást segítő köddel is zavarták őket.
A Honvéd Vezérkar és a zalaegerszegi MouldTech Systems Kft. között létrejött együttműködés keretében drónos meteorológiai mérések segítik a 46. Katonai Ejtőernyős Világbajnokság szervezőit.
A magyar kormány korábbi döntései alapján az állam 2024. szeptember 1-jétől térítésmentesen biztosítja a végzős középiskolások részére a „B” kategóriás vezetői engedély megszerzését, ami a KRESZ és az egészségügyi oktatást tartalmazza.
A Magyar Védelmi Exportügynökség (VEX) saját nemzeti standot állított június 17-21. között a párizsi Eurosatory védelmi ipari kiállításon, amely az egyik legnevesebb európai védelmi kiállítás.
Mi történt azon a napon? Ha a Nap egy bizonyos szögből sütött a kecskeméti légibázis betonjára, sokáig egy ezüstös csík emlékeztetett a 2008. április 17-i repülésre.