A BILL 2 irányított páncéltörő rakétakomplexum kettős robbanófeje a megoldás, a reaktív páncélzatú eszközök megsemmisítésére
A BILL 2 irányított páncéltörő rakétakomplexum a BILL 1 (RBS56) továbbfejlesztett változata. Az eszköz tizennyolc éve áll rendszerben a svéd hadseregben. Közben rendszeresítették, még Ausztriában és Brazíliában is. A rakétakomplexumot a Saab Bofors Dynamics gyártja, melynek központja Karlskoga-ban van, Svédországban.
BILL 2 irányított páncéltörő rakétakomplexum
A technológia fejlődésével a harckocsikon és harcjármüveken megjelentek a reaktív kiegészítő páncélzatok. A hagyományos, kummulatív páncéltörő eszközök hatástalanok lettek velük szemben. A BILL 2 kifejlesztésekor ezt vették figyelembe. A rakétakomplexumot az Overfly Top Attack (OTA) technológiával felvértezve készítik, ami röviden egy dupla robbanófejet jelent. A rakéta felhasználálásának elsődleges célja, hogy megtalálja a páncélozott eszközök legsebezhetőbb pontját és a dupla robbanófej segítségével megsemmisítse azt. Az eszköz háromféle felhasználási profillal rendelkezik. A harckocsikon és páncélozott szállító jármüveken túl pusztítja még, a lebegő helikoptereket és a nem páncélozott célokat is (pl.: géppuska tüzelőállások). A hordozható rendszer egy 10,5 kg-os rakétát, konténert, egy háromlábú állványt és egy 7x-es nagyítású nappali és 1x-es nagyítású éjjeli irányzékot foglal magába.
A rakéta:
A rakétakopmplexum a SACLOS nevü (közvetlen, félautomata) irányzóberendezéssel lett felszerelve. A rakéta vezetékes irányítású. Az irányzó megcélozza a kívánt célt, melyet irányzótávcsöve képernyőjén lát, majd a rakéta röppályáját egy, a hátsó részben elhelyezett lézer adó fényének segítségével követi és módosítja azt, ha szükséges. A rakéta a röppálya módosítástól szóló információt a vezeten kapja.
A robbanófej kétfajta érzékelőt tartalmaz. Egy optikait és egy mágnesest. Az optikai végzi a cél fizikai felmérését (magasság, szélesség stb.) a mágneses pedig a páncéltest azon részeit fürkészi, ahol az a leggyengébb (főleg torony). A két érzékelő együttes jelét feldolgozva a rakéta behatárolja hol a legsebezhetőbb a cél, és ott támad, ahol a leghatásosabb a pusztítás.A robbanófej két egymástól eltérő célú robbanóanyagot tartalmaz. Először a reaktív páncélt közömbösítő kezd müködni. Amikor ez felrobbantotta a reaktív páncélban lévő robbanóanyagot (ezzel kiiktatta), másik a rakétában megmaradt, páncéltörő hatású, pedig könnyedén áthatol a jármü páncéltestén. A BILL 2 hatékonyan pusztít álló és mozgó jármüveket egyaránt. Teszi ezt 150 métertől 2200 méter távolságon belül. A leghosszab távolságot (2200m) 13 másodperc alatt teszi meg.
A rakéta metszeti ábrázolása
Tüzelési módok:
Basic mód (basic mode):
A rakéta 1,05 m-rel az irányzóvonal fölött repül. Az optikai és mágneses szenzorok müködnek. A rakéta kiválasztja a jármü legsebezhetőbb pontját és becsapódik.
Basic mód
Nem páncélozott cél mód (non-armoured target mode) :
A kétfajta szenzor kiiktatva. Fejgyújtó aktiválva. Becsapódás ott, ahova az irányzó pontosan célzott.
Lágy cél mód (soft mode):
A rakéta az irányzóvonal fölött repül 1,05 m-rel. Az optikai szenzor bekapcsolva a mágneses, pedig kikapcsolva. Így pusztítanak pl. géppuska fészket, ahol tulajdonképpen mindegy, melyik ponton csapódik be a rakéta.
Soft mód
A becsapódás
Az eszközt természetesen jármüre is fel lehet szerelni. 2000-ben a Swedish Defence Materiel Administration (FMV) megbízta a Saab Bofors-t, hogy dolgozza ki a technológiáját, annak, hogy miképpen szerelhető be a rakétakomplexum a Bofors Defence CV 9040 harcjármü tornyába. A rakétakomplexum szerelhető távirányítható fegyver állomásba is, mint alkotóelem. Ilyenkor az irányzó a harcjármüvön belülről vezérli az eszközt.
Búvónyilásból való tüzelés
Jármüre szerelt változat
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |