Különleges versenyt szervez a Militarytábor Katonai Hagyományőrző Egyesület a március 17–20. között Budapesten megrendezendő FeHoVa – Fegyver, Horgászat, Vadászat Nemzetközi Kiállításon. Első alkalommal rendezik meg a Kalasnyikov fegyverügyességi versenyt, amelyre az aktív és a nyugállományú katonákat, valamint a fiatalokat egyaránt várják.
Ki Magyarország legügyesebb fegyverforgatója? Ki szedi szét és rakja össze a leggyorsabban a legendás AK–47-es gépkarabélyt? Esetleg bekötött szemmel? – erre a három kérdésre keresi a választ a Militarytábor Katonai Hagyományőrző Egyesület. Éppen ezért hirdették meg az 1. Kalasnyikov Fegyverügyességi Versenyt.
Mint azt Horváth Zsolt, a hagyományőrző egyesület vezetője elmondta, a versenyt a március 17–20. között, Budapesten megrendezendő FeHoVa nemzetközi kiállításon, a Militarytábor standján tartják. Gyakorlásra minden nap 14 és 17 óra között lesz lehetőségük az érdeklődőknek, s a legjobb időt elérők pedig a 20-i döntőn indulhatnak mégpedig három – junior, aktív és szenior – kategóriában.
„A verseny ötlete 2009-ben született meg, amikor az egyesület meghívást kapott a Városligetben megrendezett honvédelem napi programra. A sátorban kiállított, hatástalanított gépkarabélyokat nagyon sokan vették kézbe és nézték meg. Jöttek olyan látogatók is, akik azzal dicsekedtek: annak idején, sorkatona korukban, milyen gyorsan tudták szét-, és összeszerelni a Kalasnyikovot. Volt aki be is mutatta tudását, s rögtön csatlakoztak hozzá olyanok is, akik jelenleg is aktív állományú katonák. A rögtönzött bemutató nagyon jól sikerült, és ekkor döntöttünk az első, hivatalos verseny meghirdetéséről” – mondta Horváth Zsolt, akitől megtudtuk a szabályok rendkívül egyszerüek lesznek. A versenyzőknek a szervezők által biztosított gépkarabélyt kell szabályosan, minél gyorsabban, részlegesen szét-, és összeszerelniük.
A versenynek egyébként nagy a tétje: sikerül-e megdönteni egy majdnem 40 éves rekordot? – hangsúlyozta a főszervező. A Kalasnyikov gépkarabély részleges szét-, és összeszerelésének magyarországi hadseregcsúcsát még 1971-ben állította be egy sorkatona. Révay Zoltán, bekötött szemmel, 18,3 másodperc alatt végzett a feladattal. A Borsod megyei Tardonán, a légvédelmi alakulatnál szolgált katona szinte állandóan a fegyver szét-, és összeszerelését gyakorolta, aminek meg is lett az eredménye. Jutalma akkor 10 nap rendkívüli szabadság volt. A ma 61 éves, kőfaragóként dolgozó férfit csak ínhüvelygyulladása akadályozza meg abban, hogy ő is részt vegyen az első hivatalos fegyverügyességi versenyen.
A Magyar Védelmi Exportügynökség (VEX) első délkelet-ázsiai megjelenésére a thaiföldi Defence & Security kiállításon került sor Bangkokban, november elején. A VEX standján meghívott kiállítóként tíz magyar vállalat és a Védelmi Innovációs Kutatóintézet (VIKI) jelenhetett meg.
Az összecsukható konténereket fejlesztő és gyártó, magyar tulajdonban lévő Continest Technologies Zrt. kanadai leányvállalata, valamint a vízkezeléssel foglalkozó kanadai Innocorps által vezetett Circular City konzorcium nyerte el a Kanadai Védelmi Minisztérium (DND) Védelmi és Biztonsági Innovációs Programja (IDEaS) által kiírt Pop-Up City verseny kétmillió dolláros fődíját – közölte a Continest az MTI-vel.
Folytatódik az idén meghirdetett Embert a vasra! toborzókampány, amelynek második fázisában a megújuló tüzérséget jelentő PzH 2000 önjáró tüzérségi eszközök leendő kezelőit szólítja meg a Honvédelmi Minisztérium. Erről Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter és dr. Böröndi Gábor vezérezredes, a Honvéd Vezérkar főnöke beszélt november 16-án, Bakonykútiban.
„Bemutattuk, hogy a Magyar Honvédség felkészült, képes angol nyelven műveletet vezetni és olyan új típusú, új gondolkodásmódot igénylő eszközt is rendszerbe tud állítani, mint amilyen a PzH 2000-es” – mondta dr. Böröndi Gábor vezérezredes, a Honvéd Vezérkar főnöke Bakonykútiban, november 15-én, szerdán.
Észak-Korea 2023. szeptember 6-án bocsátott vízre egy erősen módosított Romeo-osztályú tengeralattjárót a sinpói Pongdae Tengeralattjáró Gyárban. A Hero Kim-Gun-ok jellegzetessége, hogy alaposan megnagyobbított tornyába tíz rakétaindító csövet telepítettek, amelyekből legalább két különböző típusú fegyver bocsátható fel.
Végleges helyére, a magyar vitézség csarnokaként újjászülető Honvéd Főparancsnokság épületébe költözik a Hadtörténeti Intézet és Múzeum (HIM). Az intézmény a Budai Várban, a Dísz téren, az egykori Honvéd Főparancsnokság épületében kap helyet.
Az elmúlt harminc év legnagyobb hazai gyakorlatán az MH Klapka György 1. Páncélosdandár katonái is megmutatták, hogy jó gazdái a PzH 2000 önjáró lövegeknek. Az alakulat katonái a Bakonyban rengették meg a földet az 55 tonnás vasaikkal.
A Magyar Honvédség „Adaptive Hussars 23” elnevezéssel, a NATO erők részvételével többnemzeti országos hadgyakorlatot tart 2023 novemberében, amelyen az ország védelmi képességeit teszteljük.
„Nincs nemzeti szuverenitás, nincs biztonság és nincs honvédelem jól működő, földi telepítésű légvédelmi rendszerek nélkül” – mondta Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter a NASAMS légvédelmi rakétarendszer ünnepélyes átadóünnepségén, Győrben, az MH Dánielfy Tibor 205. Légvédelmi Rakétaezrednél, október 26-án.
A csádi elnök meghívására katonai misszió indulna az afrikai országba, ennek keretében 2024 tavaszától maximum 200 katona teljesítene ott szolgálatot - mondta Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter az Országgyűlés október 25-ei ülésén, a honvédség csádi katonai szerepvállalásáról szóló határozati javaslat általános vitájában.
„Hát persze, hogy az volt az első feladat hajnali négykor, hogy ússzak át a folyón” – írja naplójában a svédországi SERE Instruktori kiképzésről Ádám János törzsőrmester, az MH Altiszti Akadémia Speciális Felkészítő Részleg kiképző altisztje.
A vezérezredes tájékoztatása szerint a rendszerváltás óta nem volt arra példa, hogy az alakulatoknak önállóan, akár váratlan helyzeteket is megoldva kellett gyakorolniuk az országvédelmi feladatokat együttműködve a közigazgatással és a NATO-erőkkel.
A szakkiképzés területén szolgálók számára megtartott állománygyűlésen Kajári Ferenc altábornagy, a Honvéd Vezérkar főnökének arról beszélt, hogy jelentősen változik a Magyar Honvédség kiképzési programja, annak metódusa.
Fegyvernemi ünnepéhez közeledve – az MH Légierő Parancsnoksággal közösen – szakmai konferenciát rendezett az MH Dánielfy Tibor 205. Légvédelmi Rakétaezred december 1-jén.
"Nehéz szerénynek maradni!", állítja a Tiger Meet-ek jelmondata. A fotókat nézve, van benne igazság! Sehol máshol nem láthatunk ennyi, látványosan megfestett katonai repülőgépet - de a csodaszép merev- és forgószárnyasok nem kiállításra jöttek. Dolgoztak, kőkeményen, s velük együtt a hajózók és a műszakiak is.