Évtizedekkel a drága kutatási sorozat és zajos bukás után a lézerfegyver technológiájának kifejlesztése megtorpant. Ezt hittük. Mégsem állt le a kutatás?
A jövő háborújának víziója nagyon elegáns volt. A füst, a büz, a végeláthatatlan hevederek, lőszeres ládák - ez mind a múlté. Helyüket átveszi a csöndes fényfegyver, melyet repülőre szerelhetünk, és az ellenség támadórakétáit még biztonságos távolságon túl megsemmisíthetjük csöndben, elegánsan. Ezek az újfajta fegyverek képesek a támadórakéták robbanóanyagait beindítani, ezzel megsemmisíteni azokat. Ez volt a Reagan-korszak "Star Wars" víziója.
A kutatások az 1960-as években kezdődtek, amikor a lézerfény gerjesztéséhez rubinkristályokat használtak, de a fejlődéssel csak a szemmütétekhez használatos, néhány száz wattos lézerenergiát értek el. A rakéták lelövéséhez több millió watt kell.
Később mérgező kémiai anyagokat használtak a lézerfény gerjesztéséhez. Itt azonban nagy volt az anyagfelhasználás, és pár lövés után cserélni kellett a müködést biztosító részegységeket. Az alkalmazás módja is egy sor kérdést vetett fel. Ha repülőre szerelve alkalmazzuk, akkor hova hullik a toxikus vegyi anyag, mely a müködést biztosítja? Mi van, ha esik az eső, és por van a levegőben, ami zavarja a fény terjedését? Sok a megválaszolatlan kérdés.
Egy másik fajta lézertechnológia a szabadelektron-lézer (FEL) - itt nem használnak vegyi és más káros anyagokat. Ez volt a domináns Star Wars lézerprogram, kutatója George Neil és Bob Yamamoto. Félmilliárd dollárba kerülő kutatás után Neil és Yamamoto laboratóriuma csak 11 wattos maximális teljesítményt tudott elérni. Ez nagyon kevés volt. Néhány ígérgetés után, melyek 10-20 megawattos eredménnyel kecsegtettek, és persze nem valósultak meg, a Pentagon végül 1989-ben befejeztette a Star Wars programot.
Yamamoto úr kísérletezik
A kémiai anyagokkal gerjesztett lézer nem felel meg a céloknak. Mi váltja valóra az álmokat? A válasz két részből áll. Először a Pentagonnak rá kell ébrednie, hogy a fejlődés lassú és fokozatos. A második: össze kell olvasztani a régi tapasztalatokat az új fejlesztési eredményekkel. Ezek után érhető el új eredmény.
Mindenki azt hitte, hogy a lézerfegyver kifejlesztésére tett erőfeszítések bevonulnak a legendák könyvébe. Nem vonultak be, hanem 2004-ben újból a kémiai úton gerjesztett lézerfénnyel kísérletezett a US Air Force. A kívánt hatást azonban ekkor sem érték el. A sikertelen kísérletek miatt a US Army tavaly beszüntette a Tactical High Energy Laser projektet.
Bob Yamamoto 15 éven keresztül távol maradt a katonai célú lézerkísérletektől, elment dolgozni a Lawrence Livermore National Laboratoryba. 2003-ban újra felkeresték a Pentagon illetékesei, és újra nekilátott a munkának...
Az új próbálkozás eredménye a "térbeni fény" lézer. Egy 4 inches, lapokkal határolt, négyszög alakú térbe lila fényt sugároznak, és így gerjesztik a lézerfényt, amely már 45 kilowattos. Yamamoto természetesen folytatja a munkát, és reménykedik a jobb eredményben.
A Lawrence Livermore National Laboratory berkein belül folyik a kísérlet a képen látható eszközzel
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |