Az Eryx egy rövid hatótávolságú, páncéltörő rakétakomplexum, melyet a gyalogság és a speciális erők alkalmaznak tevékenységük során.
Az Eryx páncéltörő rakétakomplexumot az MBDA (régebbi Aerospatiale-Matra Missiles) Chatillon, Franciaország és az Aerospatiale Canada gyártja.
1989-ben Franciaország és Kanada egy együttmüködési szerződést írt alá arról, hogy együtt fejlesztik az Eryx rakétakomplexumot, és állítják hadrendbe 1994-ben. 50 000 rakéta és 3200 kilövőállvány gyártásáról is megállapodtak. Az eszköz jelenleg rendszerben van Franciaország, Kanada, Norvégia, Brazília és Malajzia haderejében. Kanada 435 db kilövőállványt és 4500 rakétát, Franciaország több mint 400 db kilövő- állványt és 4700 db rakétát, Norvégia 424 db kilövőállványt és 7200 db rakétát kapott idáig. A rakétakomplexumból rendeltek a közel-keleti országok is (Bahrein, Kuvait, Omán, Katar, Szaúd-Arábia és az Egyesült Arab Emírségek). A szállítást részükre 1999 áprilisában kezdték meg.
1999-ben Törökország egyezményt írt alá Franciaországgal 10 000 db Eryx rakéta leszállításáról a török haderőnek az elkövetkező tíz évben. 2004-ben azonban török részről törlésre került a további szállítás.
Az eszköz használható lakott településeken belül is
Az Eryx hatékonyan használható az álló és mozgó harckocsik ellen, még akkor is, ha azok robbanó reaktív páncéllal rendelkeznek (ERA). Hatásos lőtávolsága 50 m-től 600 m-ig terjed. Használható még betonból, fából és földből épült erődítmények rombolására is. Az elmúlt évek tesztlövészetein az eszköz 95 százalékos hatékonysággal pusztította a célokat.
A rakétakomplexum három fő részből áll: a rakétából, a hordozókonténerből és az irányzóegységből. Az eszköznek létezik vállról indítható és háromlábú állványról indítható változata is.
Indítás vállról
Indítás állványról, fekvő tüzelési testhelyzetből
A rakéta huzalvezérlésü. Irányítása egy félautomata vezérlőrendszer (SACLOS) segítségével történik, melyet speciálisan ehhez a rakétához fejlesztettek ki. A rakéta fenékrészén van egy infravörös adó, mely jeleket továbbít az állványon elhelyezett vevőegység felé a rakéta pozíciójáról. A röppálya-korrekcióval kapcsolatos információkat repülés közben a vezetéken keresztül kapja az eszköz. A rakéta "thrust vector controlled" (a hajtómü tolóerővektorát eltérítő rendszer), ez képessé teszi kisebb sebességgel történő manőverezésre. A rakéta hajtómüvét a Roxel France (régen Celerg) az MBDA-val közösen gyártja.
Az eszközt 5 másodperc alatt harckésszé lehet tenni. A repülési idő alatt (4,2 s 600 m-ig) az irányzónak csak az a dolga, hogy az irányzékot a célon tartsa. A rakéta kilövési kezdősebessége 18 m/s, 600 m-es távolságon 245 m/s-ig gyorsul fel. Két perc alatt kb. öt darab rakéta indítható. A rakéta kettős robbanófejjel rendelkezik, melyben high explosive (HE) robbanóanyag van; ez képes a reaktív páncélok leküzdésére. A páncélátütő képessége is 900 mm.
Hőképes rendszer
A Mirabel hőképes rendszere kimondottan az Eryx rakétakomplexumhoz készült. Kialakításánál arra figyeltek, hogy a hőképes optikát a meglévő, nappali optika leszerelése nélkül, ahhoz kapcsolva lehessen alkalmazni. Látószöge 8 x 6°, a hosszúhullámú (8-12 mikron) infratartományban lévő sugarakkal üzemel. Súlya 3,5 kg.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |