2025. 06. 21. szombat
Alajos, Leila
: 403 Ft   : 350 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

A TRIGAT MR/TRIGAN páncéltörő rakétakomplexum

Art of WAR  |  2006. 05. 01., 13:01

A Trigat MR (Trigan) egy harmadik generációs páncéltörő rakétakomplexum.

A rakétakomplexum két változatban készül: a Trigat MR közepes távolságú és a Trigat LR nagy távolságú változatban. A rakétát PARS-3 (Panzerabewehr Rakensystem 3) néven ismerik Németországban, és az AC 3G (AntiChar de 3e Generation) elnevezést kapta Franciaországban.

A Trigat rakétakomplexumot európai kezdeményezésre kezdték el fejleszteni. Három ország vett részt a munkában: Franciaország, Németország és az Egyesült Királyság. 1988-ban az említett országok kormányai egyetértési memorandumot írtak alá, melyben megegyeztek az új eszköz létrehozásában. A fejlesztőcsoporthoz Belgium és Hollandia mint támogató tag csatlakozott 1989-ben. A Trigat MR rakétakomplexum első példánya 1998-ban készült el. 2000 júliusában a három fő fejlesztő ország megállapodott a rakéta sorozatgyártásáról. Az Egyesült Királyság ez év szeptemberében azonban kilépett a programból.

A munkát az Euromissile Dynamics Group konzorcium végezte. A csoporthoz tartozott az EADS company (régen Aerospatiale Matra, Franciaország és DaimlerChrysler Aerospace, Németország) és a Matra BAe Dynamics, Egyesült Királyság.

Trigat MR

TRIGAN

Időközben az EADS (Aerospatiale-Matra) javaslatot tett a francia és a német védelmi minisztériumnak, hogy fejlesszék tovább a Trigatot, úgy, hogy az kilőhető legyen Milan 3 kilövőállványon. Az új eszközt Trigannak nevezték el. A változtatás lényege alapvetően takarékossági célokból történt, ugyanis a kiképzés alatt a Trigan kilövőállványán Milan rakétákkal lehet gyakorolni az irányzást. Az új Trigat MR rakétákat csak éles helyzetben használják.

A Trigan rakétát Milan kilövőállványon is használják

A rakéta vezetékes irányítású, az optikai rendszer fejlesztés alatt van.

A rakéta a lézernyaláb által kijelölt röppályát követi  

TRIGAT MR RAKÉTA

A Trigat MR rakétakomplexumot a Milanok leváltására tervezték. A Milan 1973-ban készült.

A Trigan MR javadalmazása két rakéta. Az eszköz könnyen kezelhető és gyorsan alkalmazható. Kezeléséhez két katona szükséges.A rakéta irányzását és célon történő tartását lézeres irányzék végzi. A BAE Systems és Zeiss Optronics cégek gyártották ezt a rendszert. Az irányzó megirányozza a célt, és kilövi a rakétát. Az irányzékot a becsapódásig a célon kell tartani, azaz követni kell annak mozgását. A rakéta repülése során követi a lézersugár által kijelölt röppályát egészen a becsapódásig. Az éjszakai irányzék (IRCCD) segítségével éjszaka is lehet használni az eszközt. A franciák a Milan 3 Mira éjszakai irányzékát is használják hozzá.

Nappali irányzékkal

A rakéta 200 m-től (60 km/h-val mozgó célokra is) 2400 m-ig (150 km/h-val mozgó célokra is) hatásos.A rakéta "thrust vector controlled" (a hajtómü tolóerővektorát eltérítő rendszer) eljárással müködik, ami képessé teszi kisebb sebességgel történő manőverezésre. A farokrészen stabilizátorszárnyak találhatóak, melyek segítenek a rakétát röppályán tartani.

Trigat MR-en két robbanófej található. Az első feladata, hogy utat törjön a második robbanófej számára a reaktív páncélokon és egyéb kiegészítő páncélzaton keresztül, a második robbanófej pedig elvégzi a kívánt pusztító hatást. Az eszköz 5 másodpercen belül újratölthető, és három célzott lövés adható le vele percenként.

A rakéta felépítése (elöl a mellső robbanófej, hátul a páncéltörő robbanótöltet)

Technikai adatok

Méretek (kb.)

100 cm hosszú, 10 cm-es átmérővel Célok

minimum 1 méter x 1 méter

Hatótávolság

200 m minimális távolságtól (60 km/h-val mozgó cél esetén) 2400 m maximális távolságig (150 km/h-val mozgó cél esetén) Irányzás

lézernyaláb segítségével

Manőverezés

thrust vector control (a hajtómü tolóerővektorát eltérítő rendszer) Robbanófej

dupla robbanófej

Rakéta-újratöltési idő

5 másodperc Tüzgyorsaság

3 lövés/perc

A rakéta kilövési sebessége

kevesebb mint 20 méter/perc Használhatóság (környezet hőmérséklete)

-46 foktól +71 fokig

Ha tetszett a cikk, kövesse a
Háború Művészetét a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 06. 14., 15:43
Egy új harcjármű rendszerbe állításakor az első lépések egyik legfontosabbika a kezelők vezetési rutinjának megszerzése. A június 11-ei héten az MH Klapka György 1. Páncélosdandár egyik legkorszerűbb eszközével, a Leopard 2A7HU típusú harckocsival gyakorolják a harcjárművezetők többek között a közúton való közlekedést.
2024. 06. 11., 14:36
Június 11-én és 12-én összesen 13 Gidrán harcjármű érkezik az MH Klapka György 1. Páncélosdandárhoz Tatára – jelentette be a honvédelmi miniszter.
   MÁSOK ÍRTÁK
2024. 07. 11., 10:52
A Honvéd Vezérkar és a zalaegerszegi MouldTech Systems Kft. között létrejött együttműködés keretében drónos meteorológiai mérések segítik a 46. Katonai Ejtőernyős Világbajnokság szervezőit.
2024. 07. 04., 09:57
A magyar kormány korábbi döntései alapján az állam 2024. szeptember 1-jétől térítésmentesen biztosítja a végzős középiskolások részére a „B” kategóriás vezetői engedély megszerzését, ami a KRESZ és az egészségügyi oktatást tartalmazza.
2024. 07. 03., 11:26
Különleges, római kori szarmata telep feltárásakor kerültek elő veszélyes robbanóeszközök a földből.
2024. 07. 02., 11:49
A Magyar Védelmi Exportügynökség (VEX) saját nemzeti standot állított június 17-21. között a párizsi Eurosatory védelmi ipari kiállításon, amely az egyik legnevesebb európai védelmi kiállítás.

  NÉPSZERŰ HÍREK