Figyelembe véve saját harcászati-technikai jellemzőit, az orosz AK-74M gépkarabély felülmúlja amerikai „vetélytársát” az M16 gépkarabélyt. Erről a közelmúltban Vlagyimir Lepin, a Központi Tudományos Kutató Intézet személyes fegyverzet és harci felszerelés fő konstruktőre a „Moszkva Hangja” rádiócsatorna „Arzenál” című műsorában nyilatkozott. Lepin elmondása szerint Oroszországban a védelmi minisztérium követelményeinek megfelelően, egyenlő feltételek mellett tesztelték az AK-74M és amerikai M16 gépkarabélyokat.
„A tesztek eredményei alapján egyértelmüen kijelenthetjük, hogy a mi gépkarabélyunk a mi töltényeinkkel felülmúlják az M16 jellemzőit”, - nyilatkozta Lepin. Az összehasonlító teszteket „bonyolult körülmények” között hajtották végre. A lőfegyvereket többek között öt napon keresztül nem tisztították és nem olajozták, valamint azokat 1,2 méter magasból leejtették. Lepin elmondása szerint az amerikai fegyver különösen a „por és homokkal vívott csatában” maradt alul az orosz fegyverrel szemben.
„A por megjelenésekor a fegyver meghibásodott, és olyan elháríthatatlan akadályok léptek fel, amelyek a mi követelményrendszerünk szerint megengedhetetlenek”, - mondta az intézet munkatársa, aki hozzátette, hogy meghibásodások az „esős” tesztek alatt is jelentkeztek az amerikai fegyver esetében.
Az orosz AK-74M minden teszten kifogástalanul teljesített, így az AK-74M a végrehajtott tesztek alapján felülmúlta amerikai vetélytársát.
Az AK-74-et 1974 óta gyártják, és a kezdetektől napjainkig mintegy hatmillió darab készült belőle. Az 5,45 mm ürméretü AK-74M tömege tár nélkül 3,4 kg. A fegyverrel leadható maximális lőtávolság 1 400 m, míg az effektív – 500 m, az elméleti tüzgyorsaság 650 lövés percenként.
Az amerikai M16 sorozatgyártása 1961-ben kezdődött. Az 5,56 mm ürméretü fegyver tömege a verziótól függően, tár nélkül 2,9 – 3,4 kg. Napjainkban a legelterjedtebb az M16A2 verzió, melynek maximális lőtávolsága 1 200 m, míg az effektív – 600 m. Az M16A2 elméleti tüzgyorsasága 700-900 lövés percenként.