A tervek szerint 2014-től kezdődően az orosz hadsereg rendszeresen rendez harckocsi biatlonversenyeket. A biatlon ugyebár sífutásból és lövészetből álló megmérettetés, amelynek az orosz hadsereg most új értelmet ad azzal, hogy harckocsik és személyzeteik számára rendez versenyt. Az idei megmérettetést augusztus 17-én rendezik, a Moszkva közelében található Alabino területén.
Ivan Buvalcev altábornagy, az orosz fegyveres erők harckiképzési osztályának vezetője újságírók előtt elmondta, hogy a gyalogság nyári biatlonversenyét már megrendezték Voronyezsben. A harckocsik számára szervezendő verseny során a résztvevőknek meg kell tenniük egy bizonyos távolságot a lehető legrövidebb idő alatt (a leggyorsabban) és mindeközben – mint a sílövészet során – több célt kell leküzdeniük. A harcjármüvek személyzetétől kiváló vezetéstechnikai képzettséget, valamint pontos lövészetet követel meg a verseny. Buvalcev úgy véli, hogy a katonai biatlon kiváló lehetőség a személyzetek kiképzettségi szintjének növelésére, annak ellenőrzésére. A kérdésben Buvalcev egyeztetett a védelmi miniszterrel, aki elmondása szerint felhatalmazta versenyek szervezésével.
Az idei, első megmérettetésen a házigazdákon kívül érkeznek még „versenyzők” Örményországból, Fehéroroszországból és Kazahsztánból. A versenyt T-72B típusú harckocsikkal bonyolítják, amely típus minden résztvevő ország hadseregének állományában megtalálható. A verseny távja a korábbi megmérettetéseket figyelembe véve maximum 30 km lesz (három kör, körönként 6-10 km) és minden etap során különböző célokat kell leküzdeniük a harckocsiknak. Korábban az első körben a harckocsi ágyújával kellett lövést leadni a másfél km távolságban lévő célra, a másodikban egy harckocsi-elhárító gránátvetővel felfegyverzett katonát imitáló célt kellett leküzdeni a gépfegyverrel, majd a zárókörben az NSZVT nehéz légvédelmi gépágyúval kellett megsemmisíteni egy 1,2 km-re elhelyezett, imitált ellenséges páncéltörő löveget.
Az új, Buvalcev által megfogalmazott szabályok szerint a légvédelmi gépágyúval való lövészetre a második körben kerül sor, míg a harmadikban a harckocsi személyzete mozgásban fog lövést leadni tüzérségi lövedékkel (az első körben rakétalövedéket alkalmaznak).
Az elmúlt héten vált ismertté, hogy a 2014-es versenyre Szergej Sojgu, orosz védelmi miniszter amerikai csapatot is meghívott, akik elfogadták a „kihívást” és saját harckocsijukkal vesznek részt a biatlonon.
Figyelmen kívül hagyva a gyakorlat versenyjellegét, a harckocsi biatlon nagyon érdekes, és ami a leglényegesebb, a valósághoz leginkább közelítő módja a személyzetek felkészültségének ellenőrzésére. A rendszer jelentősége abban nyilvánul meg, hogy a korábbiakban külön végrehajtott feladatokat jelen esetben komplexként kell végrehajtaniuk a személyzeteknek. Másképp kifejezve; a különálló harckocsi menetgyakorlatok és a különálló lőgyakorlatok helyett – mindazon túl, hogy a gyakorlatok elsajátításával napokat, heteket lehet nyerni a kiképzés során – a harckocsi személyzeteknek lehetőségük nyílik arra, hogy egy gyakorlat során több dolgot elsajátítsanak.
Nézzük, milyen feladatokkal is megküzdeniük a „harckocsi biatlon versenyzőinek”.
A versenyen szereplő harckocsik az idő nagy részét menettel töltik. A leküzdendő útvonal, az akadályok arra kényszerítik a harckocsi vezetőjét, hogy folyamatosan figyelje az utat és a lehető legpontosabban irányítsa a páncélos harcjármüvet. A mozgékonyság a modern harckocsik egyik fontos jellemzője; a lőtéren végrehajtott gyakorlatok során a harckocsivezető növeli kiképzettségi szintjét és növeli annak esélyét, hogy a harckocsival éles körülmények között (harchelyzetben) is megfelelően hajtja végre a feladatokat.
A harckocsi biatlon másik része a célok leküzdése, szintén a valósághoz közelítő harctéri körülmények imitálása mellett.
Tüzelési helyzetben a harckocsi személyzetének fel kell derítenie és meg kell semmisíteni a szimulált ellenség páncélozott technikai eszközét, tüzérségét, harckocsi-elhárító rakétakomplexumokat és gránátvetőket és a gyalogságot. Ilyen célpontokkal valós harchelyzetben is találkoznak a harckocsizók. A célok gyors felderítése és megsemmisítése a harckocsi szinte valamennyi fegyverzetének alkalmazásával segít készségszintre fejleszteni a rendszerek alkalmazását, ami éles helyzetben szintén előnyükre válik.
Végül, de nem utolsó sorban a biatlon növeli a harckocsi személyzetek versenyszellemét, és miközben a győzni akarás motiválja őket, megtanulnak harmonikusan együttmüködni, és a legkisebb hibaszázalékkal tevékenykedni.
Látványos bemutatókkal színesített családi nappal ünnepelték a Magyar Honvédség megalakulásának 175. évfordulóját a budapesti Városligetben, május 21-én, vasárnap. A Magyar Honvédelem Napján tartott szabadtéri rendezvényen a harckocsik, a bemutatók és a katonazenekar aratta a legnagyobb sikert.
1986. április 26-án történt meg Európa legnagyobb nukleáris katasztrófája. A csernobili Vlagyimir Iljics Lenin atomerőmű 4-es számú RBMK-1000 típusú, grafitrudas szabályozású reaktorblokkja a konstrukció tervezési hibája, illetve sorozatos emberi mulasztások miatt kigyulladt, majd a keletkezett gőz szétvetette magát a reaktort, illetve az annak helyet adó épület tetőszerkezetét is.
Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter és a Honvédelmi Minisztérium vezetői előtt megtartotta első állománygyűlését dr. Böröndi Gábor altábornagy, a Honvéd Vezérkar főnöke május 5-én, Szentendrén, MH Altiszti Akadémián.
A Sargasso-tenger évszázadok óta az Atlanti-óceán egyik leghírhedtebb térségének számít, többek között azért, mert területén fekszik a Bermuda-háromszög is.
A német-magyar szárazföldi erők együttműködése részeként Magyarországra érkezett Björn F. Schulz dandártábornok, a Bundeswehr Páncélos Iskola parancsnoka, aki május 24-én a tatai MH Klapka György 1. Páncélosdandárhoz látogatott.
Rendkívül látványos, izgalmas; a modern, high-tech Magyar Honvédség számos elemét bemutató családi nap vár minden érdeklődőt a magyar honvédelem napja alkalmából, a budapesti Városligetben május 21-én, vasárnap, 10 és 18 óra között.
Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter javaslatára Novák Katalin köztársasági elnök a mai nappal felmentette beosztásából dr. Ruszin-Szendi Romulusz altábornagyot, a Honvéd Vezérkar főnökét. A feladat ellátására a honvédelmi miniszter dr. Böröndi Gábor altábornagyot, a Magyar Honvédség brüsszeli NATO és EU Katonai Képviselő Hivatalának vezetőjét javasolja.
Magyar idő szerint 2023. április 14-én 14 óra 15 perckor egy Ariane–5 hordozórakétán a francia guyanai Kourouról elindult az Európai Űrügynökség JUICE űrszondája a Jupiter bolygó Europa, Ganymedes és Callisto elnevezésű jeges holdjaihoz, hogy ezeket 2031-ben elérve különféle tudományos vizsgálatokat végezzen.
Csehország védelmi kiadásai a jövőben az éves bruttó hazai termék (GDP) legalább két százalékát fogják kitenni. A vonatkozó törvényt a képviselőház után május 31-én, a cseh szenátus is jóváhagyta, érvénybe lépéséhez csak az államfő aláírása szükséges.
Az utazás mindig élményekkel teli kaland, amikor végre kiszakadhatunk a mindennapok rutinjából és átadhatjuk magunkat a felfedezés örömének. A Budapest Airport számára épp ezért fontos, hogy a repülőtéri folyamatok mindenki számára stresszmentesek legyenek.